Τι σας κάνει χαρούμενους;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Τι σας κάνει χαρούμενους;;

    Εγω το μόνο που σκέφτομαι είναι να είμαι μόνος σε κάποια παραλία χωρίς κανέναν, να κάνω μόνος μου διακοπές, έχω να κάνω χρόνια πιο πολύ από επιλογή μου αλλά δεν θέλω να κάνω με άλλους, Όσο και αν επιθυμώ φίλους μια σχέση αυτή την στιγμή θέλω να με μόνος σε κάποια παραλία να κάνω τα μπάνια μου, της βόλτες μου δεν θέλω κανέναν μαζί μου. Εδώ στην καθημερινότητα στην πόλη μου δεν χαίρομαι τίποτα!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω θελω να παω ταξιδι. Οχι απαραιτητα σε παραλια, χωρις να το αποκλειω. Ισως καμπινγκ θα ηταν καλα. Αισθανεσαι οτι δεν εισαι και τελειως μοναχικα, οπως σε ενα δωματιο και οντως μπορει να κανεις καποια γνωριμια.

    Να γραφω στο φορουμ ειναι μια ενασχοληση που ξαναπιασα εδω και δυο μηνες, ισως και παραπανω, μετα απο χρονια.

    Η αυτοβελτιωση σε διαφορους τομεις μου δινει επισης ικανοποιηση, τοσο το ταξιδι της προσπαθειας, της μαθησης και του αποτελεσματος στο τελος. Λεω για παραδειγμα να αρχισω να γραφω στο reddit στα Αγγλικα και οταν

    αισθανθω οτι εκφραζομαι αρκετα καλα στην Αγγλικη γλωσσα ισως μετακινηθω και στο Quora. Ειναι ολα θεμα προπονησης, ωρες πτησεως οπως μου ειχε πει πετυχημενα καποτε καποιος.

    Ενα παιχνιδι online και το αντιστοιχο κοινωνικο καναλι στο twitch θα μου δωσει επισης χαρα, περιμενω να κανει Update. Μπορει να κολλησω για κανα τριαρι εβδομαδες.

    Γενικα εκλεισε ενα κοινωνικο στεκι που πηγαινα και ειχα ενα χομπυ, επεσε και ο κωρονοιος με την κλεισουρα και ψαχνω ακομα να βρω ισορροπιες. Εχω γινει αρκετα σπιτογατος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και εγω θελω να παω ταξιδι. Οχι απαραιτητα σε παραλια, χωρις να το αποκλειω. Ισως καμπινγκ θα ηταν καλα. Αισθανεσαι οτι δεν εισαι και τελειως μοναχικα, οπως σε ενα δωματιο και οντως μπορει να κανεις καποια γνωριμια.

    Να γραφω στο φορουμ ειναι μια ενασχοληση που ξαναπιασα εδω και δυο μηνες, ισως και παραπανω, μετα απο χρονια.

    Η αυτοβελτιωση σε διαφορους τομεις μου δινει επισης ικανοποιηση, τοσο το ταξιδι της προσπαθειας, της μαθησης και του αποτελεσματος στο τελος. Λεω για παραδειγμα να αρχισω να γραφω στο reddit στα Αγγλικα και οταν

    αισθανθω οτι εκφραζομαι αρκετα καλα στην Αγγλικη γλωσσα ισως μετακινηθω και στο Quora. Ειναι ολα θεμα προπονησης, ωρες πτησεως οπως μου ειχε πει πετυχημενα καποτε καποιος.

    Ενα παιχνιδι online και το αντιστοιχο κοινωνικο καναλι στο twitch θα μου δωσει επισης χαρα, περιμενω να κανει Update. Μπορει να κολλησω για κανα τριαρι εβδομαδες.

    Γενικα εκλεισε ενα κοινωνικο στεκι που πηγαινα και ειχα ενα χομπυ, επεσε και ο κωρονοιος με την κλεισουρα και ψαχνω ακομα να βρω ισορροπιες. Εχω γινει αρκετα σπιτογατος.
    Αυτό το κάμπινγκ δεν ακούγεται άσχημα, αλλά όλα αυτά είναι δύσκολα για εμένα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εγώ πήγα διακοπές μόνος αλλά η καλύτερη μου ήταν όταν έκανα μια ομαδική δραστηριότητα όπως πεζοπορία και ημερήσια εκδρομή παρά όταν έκανα μπάνιο σε μια έρημη παραλία. Κι εγώ πριν πάω μου φαίνονταν όλα βουνό, πώς θα κλείσω δωμάτιο, πώς θα ταξιδέψω κλπ. Ένας τρόπος να ξεπεράσεις άγχος ή αίσθηση ματαιότητας είναι να σπας τις δραστηριότητες σε μικρά κομμάτια π.χ. ψάχνω για δωμάτιο χωρίς να σκέφτομαι κάτι άλλο. Μετά κλείνω εισιτήρια και ούτω καθεξής. Έτσι κάνω και την κάθε μέρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Τιποτα. Οριακα τα παιδια μου τα οποια με πληρωνουν με το ιδιο νομισμα που πληρωνα τον πατερα μου και με εχουν γραμμενο στα @@ τους και
    μονο οταν θελουν κατι ειναι ολο γλυκες. Τα εκανα εγω και τωρα τα λουζομαι...Ας προσεχα.

    Περαν αυτου κανω πραγματα που ανεβαζουν την αδρεναλινη μου και το ποινικο δικαιο δεν μου επιτρεπει να αναφερω εδω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κι εγώ πήγα διακοπές μόνος αλλά η καλύτερη μου ήταν όταν έκανα μια ομαδική δραστηριότητα όπως πεζοπορία και ημερήσια εκδρομή παρά όταν έκανα μπάνιο σε μια έρημη παραλία. Κι εγώ πριν πάω μου φαίνονταν όλα βουνό, πώς θα κλείσω δωμάτιο, πώς θα ταξιδέψω κλπ. Ένας τρόπος να ξεπεράσεις άγχος ή αίσθηση ματαιότητας είναι να σπας τις δραστηριότητες σε μικρά κομμάτια π.χ. ψάχνω για δωμάτιο χωρίς να σκέφτομαι κάτι άλλο. Μετά κλείνω εισιτήρια και ούτω καθεξής. Έτσι κάνω και την κάθε μέρα.
    Εγω "προσφατα" (προ covid) εβγαλα ενα εισιτηριο με τον γιο μου για Σιγκαπουρη χωρις κανενα προγραμματισμο, μπηκαμε στο αεροπλανο και δεν ειχαμε ιδεα
    ουτε που θα μεινουμε ουτε τιποτα, ολα χυμα. Την πρωτη νυχτα την περασαμε στο πεζοδρομιο σε χαρτοκουτο.

    Αν το μαθαινε η μητερα του θα με χωριζε για δευτερη φορα αν μπορουσε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ελπίζω να μη τίθεται σε κίνδυνο η ζωή κανενός, με τα περι ποινικού δικαίου.
    εγώ θέλω να τρώω και να κοιμάμαι. σκυλίσια ζωή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by user View Post
    ελπίζω να μη τίθεται σε κίνδυνο η ζωή κανενός
    Μονο η δικια μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by user View Post
    ελπίζω να μη τίθεται σε κίνδυνο η ζωή κανενός, με τα περι ποινικού δικαίου.
    εγώ θέλω να τρώω και να κοιμάμαι. σκυλίσια ζωή.
    Κι εμένα αυτά μου αρέσουν, φαγητό, ύπνος, περπάτημα, ίντερνετ και είμαι οκ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Τα ταξίδια κάνουν κι εμένα πολύ χαρούμενη κυρίως αν είναι στο εξωτερικό αλλά τα οικονομικά μου δεν μου τα επιτρέπουν πια... Εκτός απ' αυτό με κάνουν χαρούμενη η σοκολάτα, οι ταινίες κι η έξοδος με φίλους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Οι άνθρωποι που αγαπώ, να τους βλέπω χαρούμενους. Να έχω πολλά πολλά φυτά ολόγυρά μου, η κηπουρική, το να σκάβω, φυτεύω, να λιπαίνω και να χαίρομαι τον κόπο μου όταν με ευχαριστούν με την ανάπτυξη τους και τα άνθη τους. Οι συλλογές μου. Ένα βράδυ με ταινία και φαγητό με φίλους. Ένα καφεδάκι κρύο ή ζεστό ανάλογα την εποχή μόνο με μένα και ένα αγαπημένο βιβλίο. Να μαθαίνω νέα πράγματα, να βάζω το μυαλό μου σε κίνηση. Τα ζώα. Η τέχνη.
    #UnVioladorEnTuCamino

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τα ταξίδια κάνουν κι εμένα πολύ χαρούμενη κυρίως αν είναι στο εξωτερικό αλλά τα οικονομικά μου δεν μου τα επιτρέπουν πια... Εκτός απ' αυτό με κάνουν χαρούμενη η σοκολάτα, οι ταινίες κι η έξοδος με φίλους...
    Κυριολεκτικα τα τελευταια μου χρηματα τα ξοδεψα ως εξης. Ειχα ενα bucket list item που ηθελα να ξεφορτωθω.

    Μπηκα στο αεροπλανο για Νες Υορκη. Νοικιασα ενα αυτοκινητο στην αλλη πλευρα της λιμνης και για ενα μηνα το αυτοκινητο αυτο ηταν το σπιτι μου και γυρναγα ολη την Αμερικη.

    Το πραγματικο κοστος ολου αυτου? Τωρα αν δεν μου δωσει η γειτονισσα φαγητο εχω προβλημα. Αν βγαλω ενα χιλιαρικο το πιθανοτερο ειναι οτι θα κανω το ιδιο ξανα. Ειλικρινα η εξαρτηση μου ειναι αυτη. Κατα καποιο τροπο ειμαι ενα πρεζονι ταξιδιων η ντιπ μλκς...μαλλον το δευτερο κατα την πρωην μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Οι άνθρωποι που αγαπώ, να τους βλέπω χαρούμενους. Να έχω πολλά πολλά φυτά ολόγυρά μου, η κηπουρική, το να σκάβω, φυτεύω, να λιπαίνω και να χαίρομαι τον κόπο μου όταν με ευχαριστούν με την ανάπτυξη τους και τα άνθη τους. Οι συλλογές μου. Ένα βράδυ με ταινία και φαγητό με φίλους. Ένα καφεδάκι κρύο ή ζεστό ανάλογα την εποχή μόνο με μένα και ένα αγαπημένο βιβλίο. Να μαθαίνω νέα πράγματα, να βάζω το μυαλό μου σε κίνηση. Τα ζώα. Η τέχνη.
    Α, ξέχασα να γράψω τα ζώα! Έχω δυο γατούλες που μου δίνουν μεγάλη χαρά
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Τι ωραία πράγματα που διάβασα, εγώ δεν έχω χρήματα και τόλμη για να τα κάνω όλα αυτα να βγω απ' το καβούκι μου, αύριο και μεθαύριο το ίδιο θα είναι!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Στον κοινωνικό τουρισμό μήπως υπαγεσαι; Το έχεις ψάξει; Αν όχι ταξίδια δεν σε ευχαριστεί τίποτα; κάποια πράγματα δεν αγοράζονται. Οι γάτες, τα βιβλία (υπάρχουν βιβλιοθήκες για δανεισμό), η κηπουρική κλπ...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ
    By HarleyQuinn in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 150
    Last Post: 05-03-2024, 10:18
  2. Τί σας κάνει χαρούμενους;
    By Erudinam in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 08-12-2020, 19:16
  3. τα χω κανει ...
    By catval in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2016, 20:47
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48
  5. τα εχω κανει ολα σ%$@@%$#τα
    By anaximandros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •