abilify- ανισυχια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12

    abilify- ανισυχια

    Καλησπερα σας. Η κολλητη μου φιλη εδω και μια βδομαδα ξεκινησε να παιρνει abilify σε συροπι με δοσολογια 10mg. Ειναι 14 χρονων, δεν εχει διαγνωστει ακομα με ΤΙΠΟΤΑ απλως εχει αρκετα συμπτωματα καταθλιψης. Ειναι τα πρωτα αντιψυχωτικα που εχει παρει, και της τα χορηγησε η ψυχιατρος της. Ανησυχω για αυτη, διοτι γνωριζω πως τα abilify ειναι σχετικα βαρια αντιψυχωτικα και χορηγουνται κυριως σε ενηλικες με σχιζοφρενια-διπολικη διαταρραχη καθως τα επαιρνε και η αδελφη μου. Πιστευω πως ειναι υπερβολικο να τη βαζουν να παιρνει τετοια φαρμακα, αφου οπως ειπα ειναι και τα πρωτα της. Φοβαμαι πως δε της αρμοζουν και πως θα παθει κατι κακο. Ποια ειναι η γνωμη σας για το συμβαν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν έχω γνώμη ούτε για το φάρμακο ούτε για το αν το χρειάζεται η φίλη σου. Λογικά ούτε εσύ μπορείς να έχεις άποψη για το αν το χρειάζεται. Η φίλη σου έχει γονείς, φαντάζομαι με τη συναίνεση της την πήγαν στον ψυχίατρο κι επίσης φαντάζομαι ότι με τη συναίνεση της παίρνει την αγωγή που εκείνος ως ειδικός έκρινε ότι χρειάζεται. Καταλαβαίνω τη δική σου ανησυχία αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχει νόημα να αναστατωνεσαι, είναι σαν να αναλαμβάνεις ευθύνες άλλων. Επίσης θα ήταν κακή ιδέα να της πεις αυτά που σκέφτεσαι, δηλαδή να της μεταφέρεις την ανησυχία σου. Μπορεί να επηρεάσει τη θεραπεία της. Ίσως όμως κάποιος από το φόρουμ που ξέρει το φάρμακο να είναι καταλληλότερος να μιλήσει, μπορεί να κάνω λάθος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν έχω γνώμη ούτε για το φάρμακο ούτε για το αν το χρειάζεται η φίλη σου. Λογικά ούτε εσύ μπορείς να έχεις άποψη για το αν το χρειάζεται. Η φίλη σου έχει γονείς, φαντάζομαι με τη συναίνεση της την πήγαν στον ψυχίατρο κι επίσης φαντάζομαι ότι με τη συναίνεση της παίρνει την αγωγή που εκείνος ως ειδικός έκρινε ότι χρειάζεται. Καταλαβαίνω τη δική σου ανησυχία αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχει νόημα να αναστατωνεσαι, είναι σαν να αναλαμβάνεις ευθύνες άλλων. Επίσης θα ήταν κακή ιδέα να της πεις αυτά που σκέφτεσαι, δηλαδή να της μεταφέρεις την ανησυχία σου. Μπορεί να επηρεάσει τη θεραπεία της. Ίσως όμως κάποιος από το φόρουμ που ξέρει το φάρμακο να είναι καταλληλότερος να μιλήσει, μπορεί να κάνω λάθος.
    Επειδη δεν ειμαι γονεας της δε σημαινει πως δεν γινεται να ανησυχω. Κολλητη μου ειναι, φυσικα και νοιαζομαι. Οι γονεις της δεν νοιαζονται και πολυ για την υγεια της και στη ψυχιατρο σταλθηκε απο τη ψυχολογο της, οχι απο αυτους. Γι' αυτο αγχωνομαι πιο πολυ. Για το οτι μπορει κατι να παει λαθος και να μη τη βοηθησει κανεις. Αν το abilify ηταν οποιοδηποτε φαρμακο που θα μπορουσε να παρει ως πρωτο ενας ασθενης, δε θα καθομουν να τα εγραφα αυτα. Το abilify ομως επειδη το επαιρνε και η αδελφη μου που ειναι βαρια αρρωστη, ξερω πως δεν ειναι και τοσο λογικο να χορηγειται σε ενα 14χρονο κοριτσι που ακομα δεν εχει διαγνωστει καν. Λιγες ειναι οι φορες που ψυχιατροι εδωσαν λαθος φαρμακα και ως αποτελεσμα προκαλεσαν προβληματα στους ασθενεις τους;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by demy View Post
    Επειδη δεν ειμαι γονεας της δε σημαινει πως δεν γινεται να ανησυχω. Κολλητη μου ειναι, φυσικα και νοιαζομαι. Οι γονεις της δεν νοιαζονται και πολυ για την υγεια της και στη ψυχιατρο σταλθηκε απο τη ψυχολογο της, οχι απο αυτους. Γι' αυτο αγχωνομαι πιο πολυ. Για το οτι μπορει κατι να παει λαθος και να μη τη βοηθησει κανεις. Αν το abilify ηταν οποιοδηποτε φαρμακο που θα μπορουσε να παρει ως πρωτο ενας ασθενης, δε θα καθομουν να τα εγραφα αυτα. Το abilify ομως επειδη το επαιρνε και η αδελφη μου που ειναι βαρια αρρωστη, ξερω πως δεν ειναι και τοσο λογικο να χορηγειται σε ενα 14χρονο κοριτσι που ακομα δεν εχει διαγνωστει καν. Λιγες ειναι οι φορες που ψυχιατροι εδωσαν λαθος φαρμακα και ως αποτελεσμα προκαλεσαν προβληματα στους ασθενεις τους;
    κι επειδη το επαιρνε η αδερφη σου (ή η αδερφη της ασθενους), ειναι αυτο επιχειρημα για να μην το παρει η κοπελα;
    που ξερεις εσυ τι εχει και τι δενε χει;
    εφοσον ξεκινησε απο ψυχολογο και την εστειλε εκεινος σε ψυχιατρο, κατι σοβαρο συμβαινει. που ξερεις εσυ δηλαδη, οτι δεν ειναι σοβαρο;
    θα μας κουφανετε εντελως εδω μεσα...
    που το ξερεις εσυ οτι δενε χει διαγνωστει;;;
    ειναι ανηλικη. αν δεν της ειπαν τι εχει, δεν σημαινει οτι δεν ξερει ο γιατρος.
    καλα θα κανεις να κρατησεις τις αμφιβολιες σουα υτες για τον εαυτο σου, Η αν εχεις την ανεση, να τα συζητησεις με τους γονεις της. μην λες τετοια πραγματα στην φιλη σου.
    μπορει να εχει απολυτη αναγκη να παρει φαρμακα και να της κανεις κακο με την αναμιξη σου.

  5. #5
    Από τότε που βγήκαν τα άτυπα αντιψυχωτικά οι γιατροί τα δίνουν σε πολλές περιπτώσεις παρά την ένδειξη σχιζοφρένεια- συνολική διαταραχή που εχουν. Για μένα τα αντιψυχωτικά θα πρέπει να είναι η έσχατη λύση θεραπείας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι επειδη το επαιρνε η αδερφη σου (ή η αδερφη της ασθενους), ειναι αυτο επιχειρημα για να μην το παρει η κοπελα;
    που ξερεις εσυ τι εχει και τι δενε χει;
    εφοσον ξεκινησε απο ψυχολογο και την εστειλε εκεινος σε ψυχιατρο, κατι σοβαρο συμβαινει. που ξερεις εσυ δηλαδη, οτι δεν ειναι σοβαρο;
    θα μας κουφανετε εντελως εδω μεσα...
    που το ξερεις εσυ οτι δενε χει διαγνωστει;;;
    ειναι ανηλικη. αν δεν της ειπαν τι εχει, δεν σημαινει οτι δεν ξερει ο γιατρος.
    καλα θα κανεις να κρατησεις τις αμφιβολιες σουα υτες για τον εαυτο σου, Η αν εχεις την ανεση, να τα συζητησεις με τους γονεις της. μην λες τετοια πραγματα στην φιλη σου.
    μπορει να εχει απολυτη αναγκη να παρει φαρμακα και να της κανεις κακο με την αναμιξη σου.
    Σορρυ κιολας αδελφε αλλα η κολλητη μου μου λεει τα παντα σχετικα με αυτο το θεμα. Τοσα χρονια τη ξερω, γνωριζω ποτε μου λεει αληθεια και ποτε οχι. Τα συγκεκριμενα φαρμακα αφου δεν τα γνωριζεις, τοτε δε μπορεις και να μου πεις αν υπερβαλω ή οχι. Το μηνυμα αυτο το ανεβασα για να παρω αποψεις και οχι για να λαβω επιθεσεις. Απλως αγχωνομαι για την υγεια της. Και σε καμια περιπτωση δε θα της μιλησω για αυτο καθως δε θελω να την αγχωσω ή να την αναστατωσω. Γι'αυτο τα γραφω εδω, για να παρω αποψεις απο κοσμο που γνωριζει σχετικα με το θεμα.

Similar Threads

  1. Abilify....
    By Kavkaz12 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-08-2019, 07:38
  2. Abilify-SOS!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-07-2019, 00:27
  3. Abilify
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 57
    Last Post: 22-04-2018, 14:45
  4. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 16:28
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 01:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •