ομοιοπαθητικη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 148
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    μια μεγαλη καλησπερα σε ολουσ.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ρε παιδια τι γινεται με την ομοιοπαθγτικη///// εχο ακουσει πολυ καλα λογια. εγο προσ το παρον εχο παρει οπιο αντικαταθλιπτηκο υπαρχει αλλα.........................οταν ειναι να ρθει ερχετε. καμια προταση κανεισ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Καταρχας καλησπερα)))))...Και εγω ειχα δοκιμασει ψυχοφαρμακα..τα seroxat...για ενα μηνα και τα εκοψα τελειως......Τωρα κανω ομοιοπαθητικη και εχω αρχισει σιγα σιγα να τολμαω πραγματα που πριν και μονο στην ιδεα θα ειχα σαλταρειΣε εμενα δουλευει νομιζω....Ξανα αρχισα την σχολη μου,τολμαω και εχω καλυτερη ψυχολογια...Καπου σε αυτο το σαιτ διαβασα κατι post απο ψυχολογους και ελεγαν πως γενικοτερα η ομοιοπαθητικη δεν κανει τιποτα οπως πιστευουν...Αλλα κανει δουλεια στις κρισεις πανικου και στην αγοραφοβια...Τι να σου πω,για να το λενε και οι ειδικοιΔεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις γενικοτερα...Οτι ταιριαζει στο καθενα))

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    και μονο που εκανεσ τον κοπο να μου απαντησησ σ\'ευχαριστο πολυ. εγο πασχο απο καταθλιψη πανο απο 5 χρονια. εχο παρει οπιο αντικαταθλιπτικο υπαρχει. τι σεροχατ, τι λαντοζ,τι εφεχορ και τορα ειμαι με τα βελπουτριν. οχι οτι ειμαι χαλια............σιγουρα εχο υπαρχει και χειροτερα......... αυτο ομοσ που με στενοχορει εναι οτι εκει που ολα δειχνουν να ειναι καλα...........εκει ερχετε μια πτοσαρα που δεν μπορο ουτε να σηκοθο απο το κρεβατι. και παλι οι ιδιεσ σκεψεισ και παλι ολα μαυρα και παλι κλαματα........... και παλι εγο. δεν χερο ποσ να βγο μεσα απο αυτο. εαν θα βγο ποτε δηλαδη.................. σ\'ευχαριστο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    teraza καλώς ήρθες

    τα χαπια μπορει να δρουν υποστηρικτικα αλλα δε νομιζω να λυνουν το προβλημα. εχεις προσπαθήσει μεσω ψυχοθεραπειας καθολου?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    σοφια καλησπερα. ναι εχο δοκιμαση και τισ ψυχοθεραπιεσ.ισωσ να βοηθησαν στο να καταλαβω καπια πραγματα παραπανω για μενα............ αλλεσ φορεσ ομως ενω πηγενα καλα οταν εφευγα ημουν κουρελι. δεν χερω απλα θελω να γλυτωσω απο αυτο το αγριο σκοταδι για παντα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τερεζα καταλαβαινω αυτο που λες. Σιγουρα δεν ειναι πολλες φορες ευκολο να καταλαβουμε καποια πραγματα για τον εαυτο μας, κ σιγουρα τις περισσοτερες φορες ειναι επωδυνη η διαδικασια αυτη. Απο την άλλη ομως καταννοώντας καλυτερα εσενα, ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος για να βγαλεις εσυ εσενα, απο τα προβληματα σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ισως να ειναι ετσι οπως τα λες. εγω ομωσ το μονο που βλεπω ειναι μια στασιμοτητα. ειμαι χρονια μεσα σε αυτην την κατασταση χωρις καμια βελτιωση. και δεν ειναι μονο αυτο.......σκεφτομαι οτι καταστρεφω και την ζωη ολων των ανθρωπων που ζουν κοντα μου. εαν υπηρχε μια βελτιωση.........εστω μικρη..............

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τερεζα, σε μια δύσκολη κατάσταση, οποια κ αν ειναι αυτη, νομιζω πώς πρεπει να δουμε πώς εχει η κατασταση αυτη κ αναλογως να δρασουμε. με το να παιρνουμε χαπια ειναι σαν να συντηρουμε τον εαυτο μας σε μια κατάσταση. δεν μπορει να βρεις τον εαυτο σου ετσι, ουτε να τον καταλαβεις. η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει αν δωσεις χρονο στον εαυτο σου κ πιστέψεις σ αυτον...μαγικες λυσεις δεν υπάρχουν, ουτε χαπια.

    το να βρισκεις αληθειες ή πικρες διαπιστωσεις, καταλαβαινω πώς μπορουν να σε κανουν κουρέλι, αλλα μπορουν επισης να σε βοηθησουν να καταλαβεις γιατι αντιδρας έτσι κ πώς μπορεις να λειτουργησεις σε δευτερο επιπεδο.

    ξερω πώς δεν ειναι ευκολο, αλλα επισης πιστεύω πώς δεν ειναι κ ακατόρθωτο

    οσο για τις καταστροφες, σκεψου πρωτα τη ζωη σου. οι ζωες των άλλων, ειναι ευθυνη των άλλων,οχι δικη σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ουτε εγω χερω ποσες φορες διαβασα την απαντηση σου. ιδα μεσα σε αυτην τοσα πολλα. ομως.......................................... .........αισθανομαι τοσο χαμενη. ειναι σαν να γυριζω γυρω γυρω και να μην βλεπω τιποτα.μονο σκοταδι .θλυψη και πονος. πονος. ναι καταλαβενω γιατι ειμαι σημερα ετσι στο χαρακτηρα μου. αυτο ομως δεν αλαζη τιποτα κι εγω θελω να αλαχουν ολα. να αλαχω εγω η ιδια. να μην ειμαι τοσο ευαλωτη σε ολους τους αλλους. μου λες να πιςτεψω σε μενα................. ακουγετε ομορφο αλλα μονον αυτο. αποτελεσμα κανενα. ισως να φτεω εγω.χριστε μου ποσο με μισω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Τερέζα μου
    πως να σε αγαπήσεις καλή μου στρέφοντας τόσο μίσος και θυμό πάνω σου;
    Αποδέξου αυτό που είσαι τώρα, με όλα τα δυνατά και αδύναμά σου σημεία. Όλα έχουν λόγο που υπάρχουν πάνω σου, που διαμορφώθηκαν, υπήρξαν συνθήκες που διαμορφώθηκαν, έτσι δεν είναι;

    Μετά την αποδοχή είναι η διάθεση για αλλαγή, που την έχεις! Είναι πολύ θετικό αυτό.
    Θέλεις να αλλάξεις. Μα ξέρεις ότι πολλές φορές η θέληση όσο μεγάλη κι αν είναι πολλές φορές μπλοκάρεται, νιώθουμε ανήμποροι να την κάνουμε πράξη. Έτσι;
    Όμως, ποιος είναι αυτός που την μπλοκάρει; Εμείς και μόνο εμείς. Αυτό το έχεις συνειδητοποιήσει;
    Αλλά και πάλι, κι αυτή η συνειδητοποίηση δε φτάνει να μας σπρώξει. Θέλει να το συνειδητοποιήσεις μέχρι το κόκκαλο πως εσύ και μόνο εσύ είσαι υπέυθυνη για τις αλλαγές στη ζωή σου. Πως μπορείς να τις πραγματοποιήσεις εσύ και μόνο εσύ.
    Να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση σιγά σιγά, κάνοντας μικρά βηματάκια, πράγματα που σε ευχαριστούν, να έχεις πίστη στον εαυτό σου, ουσιαστική επαφή με ανθρώπους, είναι πράγματα που πιστεύω ότι θα σου δώσουν τη δύναμη για αλλαγές...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    καλη μου τερεζα αν δεν αγαπησεις εσυ πρωτα τον εαυτο σου,δεν θα το κανει κανενας....Καθε ανθρωπος αντιμετωπιζει τα δικα του προβληματα...Ολοι εχουν και απο κατι...Μην το βλεπεις ετσι...Σιγα σιγα απλα προσπαθησε να κανεις πραγματακια που πριν σε αγχωναν..Η λυση ειναι μεσα μας...κανεις δεν ξερει καλυτερα τον εαυτο μας απο εμας....Μην καταπιεζεις τον εαυτο σου με τετοιες σκεψεις..Δεν γινεται να φταις εσυ για ολα....Μια χαρα κοριτσι εισαι.....Οποιος σ αγαπαει σ αγαπαει για αυτο που εισαι....ολα θα πανε καλα ειναι σιγουρο...Καποτε ξεμπερδευεις απο αυτο...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    να ξερατε μονο ποσο καλα αισθανομε που μιλαω μαζι σας. μου δινετε τοσο δυναμη.πραγματικα σασ ευχαριστω παρα πολυ. γλυκια μου ανωριμη βγαζεις τοσο αγαπη στο μυνημα σου............. θελω να κρατησω αυτα τα λογια μεσα μου κι ευχομε να μπορεσω να τα κανω πραξη. λιγο στην αυτοπεποιθηση μου τα χαλας................... οχι μονο δεν ξερω πωσ να το κανω αυτο αλλα...........φοβαμαι . μου λες να εχω ουσιαστικη επαφη με ανθρωπους. πιους ανθρωπους,,,,,,,,,,,,,,,,οι μονοι ανθρωποι που μπορω να μιλαω τοσο ζεστα κι ανθρωπινα εισται εσεισ.ολοι εσεισ που καταλαβενεται τι αισθανομαι.ειναι μεγαλη ανακουφιση να ξερω οτι δεν ειμαι μονη μου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κράτα τα Τερέζα μου. Γράψε πάνω σε αυτά τα δικά σου, που θα είναι πιο όμορφα, γιατί θα είναι δικά σου και μόνο δικά σου.

    Όσο κι αν όλοι μας θέλουμε να έχουμε αυτοπεποίθηση, ελευθερία, αυτονομία, τα φοβόμαστε. Παράδοξο έτσι; Εϊναι γιατί μας έχουν λείψει, συνηθίσαμε στην έλλειψή τους. Συνηθίσαμε στο γνώριμο, το οικείο και το άγνωστο φαντάζει τρομακτικό.

    Για να μη φαντάζει πια το άγνωστο τρομακτικό, μικρά βηματάκια χρειάζονται. Για να πειστούμε ότι δεν είναι έτσι...

    Τερέζα καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι νιώθεις ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι να σε νιώσουν. Το έχω νιώσει κι εγώ. Κι ότι εδώ αισθάνεσαι να σε νιώθουν. Το έχω νιώσει επίσης. Οπότε ξεκίνα από εδώ. Και προσπάθησε αυτό να το μεταφέρεις σιγά σιγά και στην πραγματική σου ζωή.
    Στη θεραπεία σου νιώθεις αποδοχή;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    παιδια ξεκινησα τα χαπια τα ομοοπαθητικα εδω και πεντε μερες μεχρι στιγμης δεν νιωθω καλυτερα... μαλλον εξαρση συμπτωματων μπορω να πω...ελπιζω ομως...ntini μου λες να μην ειμαι τοσο τυχερη οσο εσυ και να ειμαι για παντα ετσι σκατα???

Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •