ομοιοπαθητικη - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 148
  1. #61
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ζωζα μηπως τα συμπτωματα που εχεις ειναι απο τα φαρμακα κι οχι κατι ψυχολογικο....................... ο γιατρος σου τι σου λεει.........................

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by tereza5
    γλυκια μου ανωνυμη πιστευεις δηλαδη οτι καταθλιψη σημαινει οτι μου λυπει κατι.......................................... .........................αυτο και μονο που λες συμαινει οτι δεν το εχεις ζησει ποτε..αυτο το κατι που λεω οτι ακομα και τωρα με στοιχιωνη ειναι οτι δεν μπορουσα να κυνηγησω αυτο που αγαπουσα. ημουν πολυ πετυχημενη σε αυτο που διαλεξα ομως δεν ειχα τις δυνατοτητες να το κυνηγηςω. παρολα ναυτα ομως δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που μου λυπη.. ειναι κατι αλλο πιο βαθυ πιο μεγαλο. μακαρι να ηταν ετσι.
    Δυστυχώς έχω περάσει κατάθλιψη τερέζα. Όχι μόνο μία φορά.
    Και ειδικά την πρώτη φόρά, ενώ βαθιά μου ήξερα ποια είναι τα πράγματα που μου λείπουν, κατηγορούσα τον εαυτό μου ότι δεν είναι τόσο σοβαρά ώστε να μου προκαλέσουν την κατάθλιψη κι ότι εγώ φταίω που δεν είμαι καλά. Μετά από λίγο ήρθαν και οι πανικοί, και μετά ξέχασα εντελώς ποια ήταν αυτά που μου έλειπαν και τα αρνιόμουν αφού ασχολιόμουν με τους πανικούς αλλά και με την κατάθλιψη που συνυπήρχε πια και λόγω των πανικών.
    Όχι καλή μου δεν εννοώ ότι αυτό ή αυτά που εσένα σου λείπουν είναι κάτι απλό και όχι βαθύ. Χαίρομαι που το αναγνωρίζεις ότι κάτι λείπει, το οποίο είναι βαθύ, μεγάλο. Ωστόσο, αυτό που λες που λείπει, το έχεις συνειδητοποιήσει τι μπορεί να είναι; Κι αν ναι, προσπάθησες να κάνεις κάποια βήματα, μικρά ή μεγάλα, για αυτό;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #63
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    μαλον οχι. τωρα πια δεν γινεται τιποτα.εσυ βγηκες απο την καταθλιψη................................

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Γιατί δε γίνεται Τερέζα μου; Κι αν δε γίνεται αυτό πλέον μπορεί να είναι εφικτό να πραγματοποιήσεις κάτι άλλο... Τι λες;
    Σκέψου το...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    τα συμπτωματα αυτα τερεζα τα εχω πολλα χρονια...τωρα νιωθω ομως εξαρση...ρε παιδια υπαρχει κανεις σασ που απο τοτε που θυμαται τον εαυτοτου να ζει με μονιμο αγχος?στο σχολειο μη ζαλιστω ,μην δεν γραψω καλΑ...οταν ειμαι εξω νιωθω ασταθεια,ψιλοζαλαδα,οι παλαμες και οι πατουσες μονιμα ιδρωμενες και μια νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση...υπαρχει κανεις που νανιωθει οτι μια ασπρη μερα δεν εχει δει??

  6. #66
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    και παλι ζωζα` μου εγω θα σου απαντησω. δεν θα σου το περιγραψω ακριβως ετσι οπως τα δικα σου. θα σου πω μονο οτι το ανχοσ μου ειναι μεγαλητερο απο μενα .σε ηλικια ενοω. παντα ο μονιμος φοβος για τα παντα. αρκει να σου πω οτι απο το ανχος μου δεν εζησα ουτε τον αραβωνα μου ουτε ομως και τον γαμο μου. για αλλους αυτες οι στιγμες ειναι οτι καλυτερο. για μενα ηταν ενα σφιξιμο στο στομαχι και σε ολο μου το ειναι. εχω ελκος απο τα 17 μου. σημερα σε μηδαμηνες καταστασεις με τα παιδια παλι το ιδιο κανω . ο μονιμος φοβος για τα παντα. φοβος που νομιζω οτι γινεται πανικος. δεν ξερω αν απαντησα στην ερωτηση σου............................................ .................................................. ............

  7. #67
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    γλυκια μου ανωνιμη . αυτο το κατι που σναφερομαι ειναι το θεμα των σπουδων.για πολλους λογους που εγω δεν εφτεγα δεν μπορεσα να σπουδασω. σημερα ειμαι παντρεμενη με εναν πολυ καταξιομενο ανθρωπο επαγγελματικα.κι εγω διπλα του δεν ειμαι τιποτα. οχι οτι λεει κατι ο ανθρωπος . αλλα ειναι που εγω ετσι αισθανομαι. εχω χτιση ολο μου το ειναι γυρω απο αυτο. δεν καταφερα να σπουδασω αρα δεν ειμαι τιποτα. τωρα ειμαι καρφωμενη σε ενα σπιτι ατελιωτες ωρες με 2 πολυ ζωηρα παιδια να γυριζω γυρω γυρω και να καθαριζω τα καθαρα. αναρωτιεμε λοιπον .εγω μονον για αυτο ειμαι ..............ενα τιποτα δηλαδη. δεν θελω να σε κουρασω παλι με τα ιδια. σου τα λεω μονο γιατι μου ειπες να κανω κατι αλλο. τι θα μπορουσα να κανω τωρα ετσι οπως ειμαι. το σπιτι τα παιδια και ολα τα αλλα γυρω απο αυτα ειναι μονον επανω μου λογο της δουλειας τοθ συζυγου οπως σου ειπα. εργαζετε απο τις 5 το πρωι εως τις 6 το απογευμα τις επομενης μερας, μεχρι να ξαναφυγη απο το σπιτι παλι το επομενο πρωι. κ.ο.κ. γι αυτο σου ειπα τωρα πια παει .

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    tereza Μου συγνωμη αλλα δεν συμφωνω καθολου με αυτα που λες...ακου εισαι ενα τιποτα...Κοιτα μπορει εγω να σπουδαζω(ελπιζω να τα καταφερω να τελειωσω δλδ)αλλα η μανουλα μου δεν σπουδασε..Παντρευτηκε στα 18 της και ο μπαμπας μου ηταν 39 τοτε.Εκαναν τρια παιδακια..Εμας...Η μαμυ μου δεν δουλεψε και δεν σου κρυβω πως αυτος ηταν/ειναι ο καημος της.Εμεινε σπιτι..Ο πατερας μου δουλευε απο τις 6 το πρωι μεχρι στις 11 το βραδυ..Καθε μερα ακομα και τα Σαββατοκυριακα...Εμενε λοιπον συνεχεια με εμας...Στα 23 τηε επαθε κρισεις πανικου και ομως τα εκανε ολα..πηγαινε απο εδω απο εκει και χωρις κανενα μα κανενα χαπι..Δεν πηρε τιποτα..Μετα απο 2 χρονια περασε απο μονο του..Εκ τοτε ποτε δεν την εχω ακουσει να μας παραπονιεται.Λοιπον μπορει να μην δουλεψε αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι ενα τιποτα..Στα ματια μου ειναι ηρωιδα που καταφερε να κουμανταρει 3 θηρια(ημασταν ανησυχα πνευματα) και να στεκεται και στον πατερα μου και να λεει παντα μια καλη κουβεντα.Για εμενα ειναι ενας αγγελος..Αγνη,καθαρη,τιμια και ντομπρα...Ξερω πως εβοιωσε πολλες φορες(σαν εσενα)αλλα ξερω και πως νοιωθουμε εμεις για εκεινη..Υπερηφανεια..Ετσι πιστεψε με νοιωθουν ή θα νοιωσουν τα παιδακια σου...Να μην τα βαζεις με εσενα..ΚΑποιες γυναικες δουλευουν στα σπιτια και κανουν οικιακες εργασιες και κρατανε παιδια.Αυτες λοιπον οι κυριες παιρνουν απο 600-1000 ευρω...Αρα δεν εισαι ενα τιποτα κοπελα μου,απλα προσφερεις τις υπηρεσιες σου δωρεαν.Και αυτο που κανεις ομως ειναι δουλεια..Δεν χανει την αξια που εχει επειδη απλα δεν πληρωνεσαι...Μακαρι καποτε αυτο το ρημαδι το κρατος να αναγνωρισει τις υπηρεσιες των γυναικων που μενουν σπιτι και δουλευουν εκει ως αλλοι ειλωτες και να δινει επιδοματα....

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Σ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς ΠΟΣΟ.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    tereza μου να μην με ευχαριστεις καθολου γιατι αυτο που λεω ειναι η αληθεια των πραγματων..Και αν ποτε ακοσεις απο καμια εξυπνουλα..¨ε τι να μας πεις και εσυ,εσυ δεν δουλεψες και δεν ξερεις¨να μην το βαλεις μεσα σου..η μητερα μου το εχει ακουσει απειρες φορες...Καποιοι ανθρωποι δεν εχουν να δειξουν εργο σαν χαρακτηρες και σαν συμπεριφορα και προσπαθουν να πληγωσουν τους αλλους με αυτο που τους ποναει,..,για εμενα αυτα ειναι κομπλεξισμοι...να τα βαζεις πισω...εχεις τα παιδιακια σου,το αντρα σου και μια οικογενεια που πολλοι θα ηθελαν να εχουν αλλα λιγοι μπορουν..να το εχεις παντα αυτο κατα νου....

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    Μου δινεις δυναμη και κουραγιο. ευχομαι να κανεις στην ζωη σου αυτο που αγαπας. αυτο που θα σε κανει ευτιχισμενο. κι οχι αυτο που πρεπει.ντιντι εγω οπως ισως θα διαβασες πασχω απο καταθλιψη, αρκετα χρονια. μηπως ξερεις να μου πης τι ακριβως ειναι οι κρισεις πανικου, τι αισθανεσαι πως αρχιζουν. υ.γ. να αγαπας πολυ την μητερα σου και ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΕΙΧΝΗΣ να το ξερει. ΝΑ ΤΗς ΤΟ ΛΕΣ. ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΣΠΟΥΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    τερεζα μου βλεπω οτι εισαι κι εσυ σαν εμενα βυθισμενη σε ενα χρονιο αγχος που δεν μπορουμε να προσδιορισουμε πως και γιατι ξεκινησε και δε λεει να φυγει..κι εγω εκανα ενα σχετικα κλειστο αρραβωνα και γαμο πολιτικοοοο δεν την παλευω να μπω στη τρελη διαδικασια του θρησκευτικου..ασε που το βλεπω να λιποθυμουσα και να γινομουν ρομπα μπροστα στο κοσμο....εγω σπουδασα παρολες τις κρισεις πανικου αλλα δεν βλεπω να δουλεψω πουθενα με ολα αυτα..προς το παρον παντως κουτσα στραβα εργαζομαι στην εταιρια του αρραβωνιαστικου μου...(ευτυχως υπαρχει κι αυτος στη ζωη μου)παντως εγω εδω και 20 μερες ειμαι πολυ χαλια...καθε τρεις και λιγο φουντωνει το κεφαλι μου ..με πιανει τρεμουλα .ζαλαδα και εχω τρελαθει...απο την αλλη βαρεθηκα τις εξετασεις...δε θελω να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια..ntini μου ακομα τιποτα με την ομοιοπαθητικη...λες να αρεχισω να απογοητευομαι?

  13. #73
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    ζωζα μου μονο για το ανχος επερνες τιποτα΄΄΄΄΄΄΄΄τωρα περνεις.................με την ομοιοπαθητικη τι γινετε.......................

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    βρε συ ζωζα μου απο τωρα απογοητευση?Μετα τον 1ο μηνα δειχνειμην αγχωνεσαι τοσο..χαλαρωσε και ολα θα κυλησουν ομαλως))θετικη σκεψη πανω απο ολα...τερεζα μου.καταρχας ειμαι κοριτσι....ως προς τις κρισεις πανικου ξεκινουν με ταχυκαρδιες ξαφνικα,αισθημα ζαλης ή λιποθυμιας,θολουρα,δυσπνοι α και πολλα αλλα...Αλλα ποτε δεν παθαινεις τιποτα απο ολα αυτα που φοβασαι..Μονο τα φοβασαι..Λες μηπως παθω αυτο,μηπως εκεινο,μηπως το αλλο αλλα ποτε δεν παθαινεις τιποτα..Απλα φοβασαι πολυ..Ως προς την μαμυ μου,της το λεω και οποτε στεναχωριεται αν καμια καρακαηδονα της πει καμια χαζομαρα της εξηγω πως δεν ειναι ετσι..Τωρα πχ.εχει παει με τον αδερφο μου στο χωριο και εμεις με την αδερφη μου και τον μπαμπα μου θα παμε σε 2 βδομαδες..Μιλαμε καθε μερα,λεμε τα κουτσομπολια μας:Pκαι της εξηγω πως χωρις αυτη το σπιτι ειναι ενα δραμα και χαρας την δυναμη της

  15. #75
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    41
    Συγνωμη γλυκια μου. δεν ξερω γιατι αλλα ειχα την εντυπωση πως ησουν αγορι. συγνωμη και παλι. χαιρομαι που βλεπω οτι εισαι τοσο θετικο ατομο. παιδια πηρατε καθολου τα βελπουτριν΄΄΄΄΄΄΄΄ τα εφεξορ.......................

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •