βοηθεια δεν αντεχω αλλο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    βοηθεια δεν αντεχω αλλο!!!

    παιδια χθες ηταν μια απο τις χειροτερες μερες της ζωης μου.
    η αδερφη μου,που πασχει απο σοβαρη ψυχικη νοσο(ψυχωση),αρχισε να ουρλιαζει και αποπειραθηκε να πνιξει τον πατερα μου!!!
    σημερα εκεινη ειναι μια χαρα και εμεις οι υπολοιποι ρακοι,ενα με το χωμα....
    εχει γινει και αλλες φορες.εκεινη κανει την εκρηξη της και μετα ειναι μια χαρα και εμεις μαζευουμε τα κομματια μας για μερες μετα...
    παιδια δεν αντεχω αλλο.
    δεν την θελω τη ζωη μου.
    δεν αντεχω να βλεπω τους υπερηλικες γονεις μου να υποφερουν.
    δεν αντεχω να τρεμω απο τον φοβο μηπως κανει νεα εκρηξη.
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.
    ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

    υγ.για οσους δεν με θυμουνται να αναφερω οτι πασχω και γω απο ψυχικη νοσο.καποιοι ειδικοι την εχουν χαρακτηρισει μεταιχμιακη διαταραχη και καποιοι αλλοι διπολικη διαταραχη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ferro προσπάθησε να νιώσεις ψυχραιμία καταρχάς. Η επικριτική αντιμετώπιση για άτομα που πάσχουν απο ψυχώσεις δεν κάνει καλό. Προσπάθησε να εξηγήσεις στους γονείς σου οτι η αποδοχή του προβλήματος είναι πιο σημαντική και απο την ίδια την θέληση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

    Πολύ πιθανόν η αδελφή σου να επιθυμεί κατα βάθος την αποδοχή, κυρίως απο τον πατέρα της. Η υγιής κριτική μπορεί να βοηθήσει εφόσον έχει ηρεμήσει η έξαρση αλλά προπάντως πρέπει εκείνη να νιώσει οτι αισθάνεται άνθρωπος που έχει προστασία. Όσα φάρμακα και να της δωσετε δεν θα υπάρξει ουσιαστικό αποτέλεσμα εφόσον δεν νιώσει η ίδια οτι περιβάλεται απο υγιής πρότυπα συμπεριφοράς.

    Η έξαρση βίας είναι κακό σημάδι. Πιθανώς να έχει εκλάβει απο πριν το ερέθισμα για να ενδώσει στην αντίδραση της με αυτόν τον τρόπο. Χρειάζεται υπομονή και θετικότητα.

    Όσο πιο εμβαθή αφομιώσει ένα πρότυπο ψύχραιμης συμπεριφοράς και όσο πιο δεμένη παρουσιαστεί η οικογένεια τόσο αυξάνονται οι πιθανίτητες να καταλαγιάσει η αντίδραση της.

    Δεν μπορώ να σου πω πως είμαι άτομο που δεν έχει δεχτεί την κάθε είδους κριτική ακόμα και απο ανθρώπους εξ αίματος. Όμως το οτι δεν με πετάξανε στον δρόμο όταν είχα το πρόβλημα είναι κάτι που το συνειδητοποίησα απο κάποια στιγμή και μετά. Ένα σωσίβιο μπορεί να αποτρέψει την επιδείνωση και το βάθος του προβλήματος. Όσο πιο σύντομα υπάρξουν θετικές αλλαγές και όσο πιο κατανοητή γίνει αυτή η ανάγκη τόσο πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα.

    Καλή συνέχεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by vince

    Η έξαρση βίας είναι κακό σημάδι. Πιθανώς να έχει εκλάβει απο πριν το ερέθισμα για να ενδώσει στην αντίδραση της με αυτόν τον τρόπο. Χρειάζεται υπομονή και θετικότητα.

    εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.το κουφο της υποθεσης ειναι οτι οι εκρηξεις της γινονται μονο οταν γυρναει απο την ψυχιατρο της!!!!!!!!!!.
    απο οτι μας εχει πει η ιδια,η γιατρος της κατηγορει τον πατερα με φρασεις του στιλ \"ο πατερας σου δεν σε εμπιστευεται\" και αλλα...στο επομενο ραντεβου της θα ειναι και ο πατερας μου παρων,αν και δεν νομιζω να βγει ακρη,γιατι σε παλιοτερη οικογενειακη συνεδρια οταν της ειπε ο πατερας μου καποια πραγματα,αυτη το μονο που ειχε πει ειναι \"αν δεν σας κανω αλλαξτε με\"!!!!!
    και θεωρειται και κορυφη στον χωρο της τρομαρα της η μαλακισμενη.

    Όσο πιο εμβαθή αφομιώσει ένα πρότυπο ψύχραιμης συμπεριφοράς και όσο πιο δεμένη παρουσιαστεί η οικογένεια τόσο αυξάνονται οι πιθανίτητες να καταλαγιάσει η αντίδραση της.

    εμενα παντως εχουν εξαντληθει τα αποθεματα ψυχραιμιας μου,λογω των προβμληματων μου.παρολα αυτα της φερομαι με πολυ καλο και τρυφερο τροπο.απλα δεν αντεχω.νοιωθω να διαλυομαι.
    χθες πεταχτηκα εντρομη απο πανικο στον υπνο μου πολλες φορες....


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ξέρω πως είναι να μην αντέχεις. Ακόμα ξέρω πόσο εύκολο είναι για μερικούς να ζουν με την ψευδαίσθηση της αυτονομίας και να αισθάνονται πως είναι δυνατοί γιαυτό...

    Στην καθημερινότητα μου έρχομαι σε επαφή με κόσμο, συνήθως μορφωμένους ανθρώπους. Ένας κύριος μάλιστα δια μέσου επαγγελματικής συνάντησης μου είχε πει οτι, εφόσον ένα iq 160 συνυπάρχει με εξίσου υψηλά iq 150 και 140, τότε το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι παράγωγο συλλογικής δουλειάς και όχι ατομικής.

    Η ατομική ευθύνη υπάρχει εφόσον υπάρχει το αίσθημα της ατομικότητας. Εφόσον θέλουμε να δουλεύουμε μόνο για τον εαυτούλη μας τότε η ευθύνη είναι καθαρά ατομική. (ξέρω πως αυτά που λέω κολλάνε και στις παρούσες συζητήσεις του φορουμ...έτσι για να είμαστε και επίκαιροι...).

    Λοιπόν κάπως έτσι είναι καλή μου ferro. Όταν λειτουργούμε με βάση μόνο τον εαυτούλη μας τότε ο μόνος που χάνει ή κερδίζει είναι αυτός. Ο αναλογισμός της ευθύνης είναι κάτι ξεκάθαρο απλά πολλές φορές δεν το βλέπουμε αυτό.

    Τώρα, όσον αφορά συγκεκριμένα εσένα και την αδελφή σου..

    Μπράβο σου που είσαι εκεί για την αδελφή σου. Σε παραδέχομαι και σε σέβομαι όσο μπορεί να σε σεβαστεί ένας άνθρωπος που έχει νιώσει όπως εκείνη (στο πλαίσιο της δικής της αλήθειας βεβαίως).. Η καλοσύνη είναι ένα δώρο που όποιος το δανείζει θα του επιστραφεί κάποτε..

    Να\'σαι καλά και πάντα γερή και δυνατή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by vince
    Ferro προσπάθησε να νιώσεις ψυχραιμία καταρχάς. Η επικριτική αντιμετώπιση για άτομα που πάσχουν απο ψυχώσεις δεν κάνει καλό. Προσπάθησε να εξηγήσεις στους γονείς σου οτι η αποδοχή του προβλήματος είναι πιο σημαντική και απο την ίδια την θέληση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

    Πολύ πιθανόν η αδελφή σου να επιθυμεί κατα βάθος την αποδοχή, κυρίως απο τον πατέρα της.
    Όσο πιο σύντομα υπάρξουν θετικές αλλαγές και όσο πιο κατανοητή γίνει αυτή η ανάγκη τόσο πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα.

    Καλή συνέχεια!

    vince

    Τελικα η αποδοχη ειναι μεγαλο φαρμακο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by vince


    Τώρα, όσον αφορά συγκεκριμένα εσένα και την αδελφή σου..

    Μπράβο σου που είσαι εκεί για την αδελφή σου. Σε παραδέχομαι και σε σέβομαι όσο μπορεί να σε σεβαστεί ένας άνθρωπος που έχει νιώσει όπως εκείνη (στο πλαίσιο της δικής της αλήθειας βεβαίως).. Η καλοσύνη είναι ένα δώρο που όποιος το δανείζει θα του επιστραφεί κάποτε..

    Να\'σαι καλά και πάντα γερή και δυνατή.

    και συ να \'σαι καλα vince μου και σε ευχαριστω για την εμψυχωση σε τουτες τις δυσκολες ωρες που περναω.
    σε ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αχ φερο τι τραβας.γιατι δεν φευγεις απο το σπιτι.δεν φταις εσυ π φερεται ετσι η αδερφη σου.καλο κουραγιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by researcher
    Originally posted by vince
    Ferro προσπάθησε να νιώσεις ψυχραιμία καταρχάς. Η επικριτική αντιμετώπιση για άτομα που πάσχουν απο ψυχώσεις δεν κάνει καλό. Προσπάθησε να εξηγήσεις στους γονείς σου οτι η αποδοχή του προβλήματος είναι πιο σημαντική και απο την ίδια την θέληση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

    Πολύ πιθανόν η αδελφή σου να επιθυμεί κατα βάθος την αποδοχή, κυρίως απο τον πατέρα της.
    Όσο πιο σύντομα υπάρξουν θετικές αλλαγές και όσο πιο κατανοητή γίνει αυτή η ανάγκη τόσο πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα.

    Καλή συνέχεια!

    vince

    Τελικα η αποδοχη ειναι μεγαλο φαρμακο!
    Είναι νομίζω ότι πιο σημαντικό. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν βρίσκουν όλοι την αποδοχή, ούτε την βρίσκουν πάντα.

    Η απόρριψη για μένα τουλάχιστον ήταν κάτι που υπήρχε απο τα παιδικά μου χρόνια. Ξέρεις θα μπορούσα να κάτσω να κάνω ψυχανάλυση στον εαυτό μου αλλά πάλι για μένα θα μιλάω..

    Λοιπόν ας φέρω ένα παράδειγμα. Μικρός για κάποια ηλικία είχα κάποια παραμόρφωση από ατύχημα. Εκείνη την περίοδο δεν χαμογελούσα γιατί τα παιδάκια με κοροιδεύανε..ήμουν πολύ άσχημος. Τεσπά και να σας τα πω δεν θα τα καταλάβετε. Είναι πολλά που δεν έχω πει για μένα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by vince
    Originally posted by researcher
    Originally posted by vince
    Ferro προσπάθησε να νιώσεις ψυχραιμία καταρχάς. Η επικριτική αντιμετώπιση για άτομα που πάσχουν απο ψυχώσεις δεν κάνει καλό. Προσπάθησε να εξηγήσεις στους γονείς σου οτι η αποδοχή του προβλήματος είναι πιο σημαντική και απο την ίδια την θέληση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

    Πολύ πιθανόν η αδελφή σου να επιθυμεί κατα βάθος την αποδοχή, κυρίως απο τον πατέρα της.
    Όσο πιο σύντομα υπάρξουν θετικές αλλαγές και όσο πιο κατανοητή γίνει αυτή η ανάγκη τόσο πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα.

    Καλή συνέχεια!

    vince

    Τελικα η αποδοχη ειναι μεγαλο φαρμακο!
    Είναι νομίζω ότι πιο σημαντικό. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν βρίσκουν όλοι την αποδοχή, ούτε την βρίσκουν πάντα.

    Η απόρριψη για μένα τουλάχιστον ήταν κάτι που υπήρχε απο τα παιδικά μου χρόνια. Ξέρεις θα μπορούσα να κάτσω να κάνω ψυχανάλυση στον εαυτό μου αλλά πάλι για μένα θα μιλάω..

    Λοιπόν ας φέρω ένα παράδειγμα. Μικρός για κάποια ηλικία είχα κάποια παραμόρφωση από ατύχημα. Εκείνη την περίοδο δεν χαμογελούσα γιατί τα παιδάκια με κοροιδεύανε..ήμουν πολύ άσχημος. Τεσπά και να σας τα πω δεν θα τα καταλάβετε. Είναι πολλά που δεν έχω πει για μένα...
    καλα δε το συζητω

    η απορριψη στο σχολειο πεφτει συννεφο

    τα παιδακια ειναι αμειληκτα δεν αστειευονται !

    οποιος βγηκε αλωβητος απ το σχολειο ειναι τυχερος....

    αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλοι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by researcher
    τα παιδακια ειναι αμειληκτα δεν αστειευονται !
    Είναι και μάλιστα έχει υπάρξει και ταινία για τη παιδική κοινωνία, το Lord of the Flies...!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    vince μια απο τα ιδια.το τι τραβιξα σοτ σχολειο δεν λεγεται.ολα αυτα λιγα λιγα μαζευτικαν κ τελος επαθα οτι επαθα.και αυτο π εχω το κουσουρι ειναι πολυ χειροτερο απο τα δικα σου π λες.εναν μονο εχω δει ανθρωπο να το εχει κ αυτος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by vince
    Originally posted by researcher
    τα παιδακια ειναι αμειληκτα δεν αστειευονται !
    Είναι και μάλιστα έχει υπάρξει και ταινία για τη παιδική κοινωνία, το Lord of the Flies...!
    δεν την ειχα υπ οψιν μου

    θα προσπαθησω να δω αυτην την ταινια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Panikoula δεν την έχω την παραμόρφωση πλέον..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω ομως την εχω..........και με αυτην θα πεθανω,εχω κανει 4 εχειρησεις καμια δεν πετυχε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by panikoula
    αχ φερο τι τραβας.γιατι δεν φευγεις απο το σπιτι.δεν φταις εσυ π φερεται ετσι η αδερφη σου.καλο κουραγιο.
    πανικουλα μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
    δεν υπαρχει η δυνατοτητα να φυγω απο το σπιτι μου.
    εξαλλου ειμαι τοσο εξαρτημενη απο τον πατερα μου,που δεν θα αντεχα μακρια του.
    με εχει στηριξει απειρες φορες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •