Εσκιταλοπραμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40

    Εσκιταλοπραμη

    Γεια σας
    Ξεκινησα χθες εσκιτλαοπραμη 5 mg για κρισεις πανικου που ειχα.Εχθες βραδυ μπορω να πω χειροτερεψαν τα συμπτωματα για μια ωρα ειχα μονο κρισεις πανικου κρυαδες στο σωμα και φοβο και σημερα παλι τα ιδια.Εχετε παρομοια εμπειρια απτο φαρμακο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Καλή δύναμη , στην αρχή πάντα έτσι είναι... συνήθως δίνουν και ένα αγχολυτικο μαζί τις πρώτες μέρες για βοηθητικό

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Μενω στο εξωτερικο και συνηθως εδω δεν δινουν ανχολυτικα και τα ειδα ολα χθες αλλα και σημερα .Ειχα παρει στο παρελθον τα ιδια χαπια αλλα δεν θυμαμαι να ημουνα τοσο χαλια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εκεί είναι στο άλλο άκρο , εδώ τα γράφουν ασυστολα. Η κυρίως τους χρήση είναι να βοηθάνε στην αρχική περίοδο των αντικαταθλιπτικών για να απαλύνουν τις παρενέργειες και για να σε βοηθήσουν μέχρι να πιάσει το χάπι

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Μακαρι να μου τα εγραφε να επερνα λιγες μερες.Το χειροτερο ειναι πως διαβασα ενα σχολιο που εγραφε πως επαθε εγκεφαλικο απτις πολλες κρισεις πανικου που ειχε στης αρχες απτο χαπι.Τωρα ανησυχω πιο πολυ ολα τα χαμε αυτο μας ελειπε τωρα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Αν σου έχουν βγει αϋπνίες από το χάπι υπερένταση και άγχος θεωρώ ότι θα σου γράψει αγχολυτικο. Για αυτές κυρίως τις παρενέργειες το γράφουν αρχικά μέχρι να πιάσει το χάπι.
    Για το ίντερνετ τώρα και το τι αναφέρει ο καθένας για το καθε φάρμακο ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικά αρνητικός να διαβαζεις γνώμες , σε αποπροσανατολίζει , κάτι βέβαια που δεν το ακολουθω..

  7. #7
    kostis pep01
    Guest
    Καλησπέρα αγαπητή. Μη μασάς, είναι του φαρμάκου οι παρενέργειες. Μόλις δεις ότι σου εκδηλώνεται κάποια παρενέργεια να παίρνεις ένα ηρεμιστικό χάπι.
    Τα πέρασα κ γνωρίζω από πρώτο χέρι κι εγώ. Ένα δίμηνο είχα ταλαιπωρηθεί με αυτές. Να ναι καλά το ηρεμιστικό. Δεν το έπαιρνα κάθε μέρα κ εννοείται δεν είχα κάθε μέρα παρενέργειες με τρελά συμπτώματα. Πχ Δευτέρα Τρίτη τπτ, Τετάρτη έως Παρασκευή χαμός κλπ.
    Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν θέλει κ συμφωνεί να σου γράψει κ μια βενζοδιαζεπίνη(ηρεμιστικό)

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχθες 3 μερα με το χαπι ημουνα καπως καλα μεχρι το βραδυ που με επιασε παλι πανικος και κοιμηθηκα ενα 2 ωρο.Σημερα ξυπνησα παλι με πανικο και γενικα μετανιωνω κιολας που ξεκινησα τα χαπια αυτα ,αν και στο παρελθον τα εχω ξαναπαρει χωρις παρενεργειες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ειναι πολύ νωρίς ακόμη. Στις 4 με 6 βδομάδες να υπολογίζεις να δεις αποτελέσματα. Μέχρι τότε κάνε υπομονή και συμβουλέψου τον γιατρό μήπως σου γράψει κάποιο ηρεμιστικό για να παλέψεις τις παρενέργειες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1
    Kristi09 πιο πάνω αναφέρετε τη λέξη "μετανιώνω". Στην αρχή της αγωγής μου ήμουν σε παρόμοια κατάσταση. Η ψυχίατρος μου ανέφερε πως 5mg είναι μια μικρή ποσότητα, ουσιαστικά η εισαγωγή. Ενδεχομένως η έλλειψη σιγουριάς για την έναρξη της αγωγής πυροδοτούσε ένα μέρος του πανικού μου, μέχρι που & εγώ το πήρα απόφαση. Παράλληλα, μου χε γράψει και αγχολυτικά για ενδεχόμενες παρενέργειες, καθώς μετά από 10 μέρες πέρασα στα 10mg

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Ακριβως αυτο ελλειψη σιγουριας και απτην μερια μου συν ο φοβος για καποια παρενεργεια

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Δυστυχως δεν δινουν ανχολυτικα εδω που ειμαι μονο για καμια μερα .Την πρωτη φορα που ειχα ξεκινησει τα αντικαταθλιπτικα ειδα στις 2 βδομαδες αλλαγη στην διαθεση μου,τωρα ειμαι στην 6 μερα που τα παιρνω και ειμαι μια κρυο μια ζεστη

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Γεια σας
    Ξεκινησα χθες εσκιτλαοπραμη 5 mg για κρισεις πανικου που ειχα.Εχθες βραδυ μπορω να πω χειροτερεψαν τα συμπτωματα για μια ωρα ειχα μονο κρισεις πανικου κρυαδες στο σωμα και φοβο και σημερα παλι τα ιδια.Εχετε παρομοια εμπειρια απτο φαρμακο;
    Από τα καλύτερα αντικαταθλιπτικά η οξαλική εσιταλοπράμη. Για τα συμπτώματα που γράφεις δεν φταίει καθόλου το φάρμακο απλώς οι σκέψεις σου. Πολύ μικρή δόση λογικά θα σε πάει στα 10mg Πολύ σύντομα και σού εύχομαι να νοιώσεις αυτό το γαμάτο συναίσθημα που μού δωσε και μένα από το 2μηνο και μετά.Θα πετάς πίστεψέ με

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Αν από σεροξατ θες να κάνεις αλλαγή σε εσκιταλοπραμη ξεκινάς απ την αρχή η αλλάζει απευθείας? Επίσης αν το αλλάξεις αυτό το παράδοξο άγχος μπορεί να εμφανιστεί?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Από τα καλύτερα αντικαταθλιπτικά η οξαλική εσιταλοπράμη. Για τα συμπτώματα που γράφεις δεν φταίει καθόλου το φάρμακο απλώς οι σκέψεις σου. Πολύ μικρή δόση λογικά θα σε πάει στα 10mg Πολύ σύντομα και σού εύχομαι να νοιώσεις αυτό το γαμάτο συναίσθημα που μού δωσε και μένα από το 2μηνο και μετά.Θα πετάς πίστεψέ με
    Χαίρομαι που σε έπιασε τόσο καλα, απο λίμπιντο πώς πάει??

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •