Νιώθω ότι κανένας δεν με καταλαβαίνει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    351 ο άντρας της είναι αρνητικός και λέει ότι δεν θα είναι χαρούμενος να φύγει από την πατρική πολυκατοικία ή ότι είναι τέλοσπάντων. Όμως έστω κτι αν δεν είναι χαρούμενος, έχει δώσει αυτή τη διέξοδο στη Lina πολλές φορές, να πάνε αλλού. Οπότε αφού αυτό θέλει η Lina, γιατί δεν το τολμάει; Εγώ αυτό αναρωτιέμαι.
    Εκεί ή τελικά θα τα βρουν και με τον καιρό αυτός θα συνηθήσει, ή θα τα σπάσουν οριστικά και τουλάχιστον η Lina θα έχει αυτό που θέλει ή λέει ότι θέλει. Άρα γιατί δεν το κάνει;
    Λέει ο τίτλος ότι κανείς δεν την καταλαβαίνει. Η ίδια όμως καταλαβαίνει τον εαυτό της;
    Εγώ εκεί έχω μία ένσταση όπως το εξήγησα και στο προηγούμενο μήνυμα. Είναι πραγματικά εκεί το θέμα και αν είναι, γιατί δεν παίρνει αμέσως την ευκαιρία που της δίνει αυτός να είναι μακριά από σόγια; Μήπως προτιμάει την "ασφάλεια" που της παρέχει αυτή η demi κατάσταση;
    Συμφωνώ απόλυτα. Η λύση είναι απλή και όντως κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το δοκιμάζει αφού έχει αυτή την ευκαιρία. Πάντως υπάρχουν και άνθρωποι που αδυνατούν να πάρουν αποφάσεις για να λύσουν τα προβλήματά τους αν δεν τους παρακινήσει έντονα κάποιος δικός τους άνθρωπος, και στην προκειμένη περίπτωση η δική της οικογένεια μάλλον έχει βολευτεί με την υπάρχουσα κατάσταση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα γράφει στο αρχικό θέμα ότι η μάνα της δεν θέλει να είναι όλοι μαζί και υπάρχουν εντάσεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 351 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα. Η λύση είναι απλή και όντως κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το δοκιμάζει αφού έχει αυτή την ευκαιρία. Πάντως υπάρχουν και άνθρωποι που αδυνατούν να πάρουν αποφάσεις για να λύσουν τα προβλήματά τους αν δεν τους παρακινήσει έντονα κάποιος δικός τους άνθρωπος, και στην προκειμένη περίπτωση η δική της οικογένεια μάλλον έχει βολευτεί με την υπάρχουσα κατάσταση.
    Μόνο άνθρωποι που αδυνατούν και αισθάνονται ανασφάλεια ενεργούν έτσι .ην ξεχνάς έχει και ένα παιδί μαζί της .

    Αν είσαι μόνη σου φεύγεις και δεν σε νοιάζει και στο δρόμο να κοιμηθείς για λίγο καιρό


    Όταν έχεις παιδί όμως θες να εξασφαλίσεις βασικές του ανάγκες πριν φύγεις.

    Πολύ εύκολα τα βλέπουμε όλοι όταν είμαστε έξω από το χορό καμιά φορά γι αυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Φυσικά και θα είχα φυγει αφού βλέπω πως καμία σημασία δεν έχει για αυτόν το πως νιώθω εγώ.Βλέπει ότι δεν είμαι καλά αλλά ούτε και ρωτάει και όταν προσπαθώ να του πω νιώθω έτσι και αυτό μου το προκαλεί η τάδε κατάσταση υπεκφεύγει.
    Μήπωςς έχει κουραστεί και αυτός απ' όλη αυτή την κατάσταση και του έχει γυρίσει σε πλήρη αδιαφορία ?
    Μήπως η κινηση να πάτε στους δικούς σου είναι μια κίνηση για να μην σε ακούει να διαμαρτυρεσαι και όχι γιατί ήθελε να σε στηρίξει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μόνο άνθρωποι που αδυνατούν και αισθάνονται ανασφάλεια ενεργούν έτσι .ην ξεχνάς έχει και ένα παιδί μαζί της .

    Αν είσαι μόνη σου φεύγεις και δεν σε νοιάζει και στο δρόμο να κοιμηθείς για λίγο καιρό


    Όταν έχεις παιδί όμως θες να εξασφαλίσεις βασικές του ανάγκες πριν φύγεις.

    Πολύ εύκολα τα βλέπουμε όλοι όταν είμαστε έξω από το χορό καμιά φορά γι αυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα
    Είναι τόσο δύσκολο να νοικιάσουν ένα σπίτι;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 351 View Post
    Είναι τόσο δύσκολο να νοικιάσουν ένα σπίτι;
    Ξέρεις τα οικονομικά τους ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ξέρεις τα οικονομικά τους ?
    Πρότεινα λύσεις επί τούτου. Ξαναδάβασε τι έγραψα στο αρχικό μήνυμα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 351 View Post
    Πρότεινα λύσεις επί τούτου. Ξαναδάβασε τι έγραψα στο αρχικό μήνυμα.
    Άνθρωποι που παλεύουν τόσο καιρό λες να μην τα έχουν σκεφτεί ?
    Όταν θέλεις κάτι και δεν το κάνεις πάει να πει ότι αδυνατης..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν νομίζω να λύσανε όλα τα άλλα και να είναι το οικονομικό που τους εμποδίζει σε αυτή την κίνηση.
    Τέλοσπάντων, το θέμα είναι να αποφασίσει η Lina να πάρει κάποιες αποφάσεις/πρωτοβουλίες, τα προβλήματα όσο τα κρύβεις κάτω από το χαλί τόσο διογκώνονται κι άντε να τα λύσεις μετά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Είναι ο σημαντικότερος παράγοντας σε ένα χωρισμό που φρενάρει την οποιαδήποτε αποχώρηση από τον γάμο ή ακόμα και από το σπίτι ..

    Άλλωστε δεν είναι λίγα τα παραδείγματα ζευγαριών που μετά την αποχώρηση από την κοινά εστία είχαν πολύ καλύτερη οπτική πλευρά των προβληματων τους και πλήρη αντίληψη των πραγματικών τους αναγκών .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μόνο άνθρωποι που αδυνατούν και αισθάνονται ανασφάλεια ενεργούν έτσι .ην ξεχνάς έχει και ένα παιδί μαζί της .

    Αν είσαι μόνη σου φεύγεις και δεν σε νοιάζει και στο δρόμο να κοιμηθείς για λίγο καιρό


    Όταν έχεις παιδί όμως θες να εξασφαλίσεις βασικές του ανάγκες πριν φύγεις.

    Πολύ εύκολα τα βλέπουμε όλοι όταν είμαστε έξω από το χορό καμιά φορά γι αυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα
    Έτσι είναι Μαριλου.Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας σε αυτή τη φάση γιατί δεν μπορώ να μείνω μόνη με το μωρό και άνεργη.Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αν θα βρίσκαμε ένα άλλο σπίτι.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει να φυγει από την γειτονιά με τους συγγενείς.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Έτσι είναι Μαριλου.Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης εργασίας σε αυτή τη φάση γιατί δεν μπορώ να μείνω μόνη με το μωρό και άνεργη.Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αν θα βρίσκαμε ένα άλλο σπίτι.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει να φυγει από την γειτονιά με τους συγγενείς.
    Προσπάθησε να βρεις μια δουλειά να γίνεις τελείως ανεξάρτητη και να μπορέσεις να στηριξεις την οποία απόφαση σου μόνη σου πλέον και νομίζω μετά θα καταλάβει και ο άντρας σου τι εστί να δημιουργείς δική σου οικογένεια και πως ήρθε η ώρα να απογαλακτιστη από αυτό το κομμάτι αν θελει να την κρατήσει ενωμένη .

    Συμβιμβασμος σε αυτό το κομμάτι δεν χωράει γιατί πολύ απλά μια ζωή θα ειστε σε ένταση και στο τέλος θα γίνετε εχθροι και δεν θα μπορειται να τα βρείτε ούτε για τα θέματα του παιδιού..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Προσπάθησε να βρεις μια δουλειά να γίνεις τελείως ανεξάρτητη και να μπορέσεις να στηριξεις την οποία απόφαση σου μόνη σου πλέον και νομίζω μετά θα καταλάβει και ο άντρας σου τι εστί να δημιουργείς δική σου οικογένεια και πως ήρθε η ώρα να απογαλακτιστη από αυτό το κομμάτι αν θελει να την κρατήσει ενωμένη.
    Μα το γράφει ξεκάθαρα δεν ειναι οικονομικό το πρόβλημα.

    "Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αν θα βρίσκαμε ένα άλλο σπίτι.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει να φυγει από την γειτονιά με τους συγγενείς."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by 351 View Post
    Μα το γράφει ξεκάθαρα δεν ειναι οικονομικό το πρόβλημα.

    "Δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αν θα βρίσκαμε ένα άλλο σπίτι.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο άντρας μου δεν θέλει να φυγει από την γειτονιά με τους συγγενείς."
    Το θέμα δεν είναι οικονομικό μπορεί είτε να ενοικιάσει μπορεί και να αγοράσει κάτι και να πουλήσει αυτό απλώς δεν θέλει.Εγώ προς το παρόν του μιλάω για ενοίκιο γιατί δεν μπορώ να του πω πουλά το σπίτι σου να πάρουμε άλλο αν είχα και εγώ μια δουλειά και μπορούσα να συνεισφέρω πχ σε ένα δάνειο για να το ξεχρεώνουμε μαζί θα γινόταν διαφορετικά η συζήτηση.Το θέμα είναι ότι ξανάκαναμε κουβέντα μου είπε ότι από το να μαλώνουμε κάθε μέρα καλύτερα να φύγουμε να ησυχάσουμε και οι δυο ΑΛΛΑ αυτού λέει τα πόδια του δεν πάνε για να βλέπει αλλά σπίτια ενώ αυτός δούλεψε να ξεχρεώσει αυτό που μένει ενώ δεν λέει την αλήθεια ο λόγος δεν είναι αυτος αλλά η οικογένεια του που βρίσκεται εδώ.Εγώ δεν θέλω να επιλέξω ένα σπίτι μόνη μου αυτές οι διαδικασίες γίνονται από κοινού

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Το θέμα δεν είναι οικονομικό μπορεί είτε να ενοικιάσει μπορεί και να αγοράσει κάτι και να πουλήσει αυτό απλώς δεν θέλει.Εγώ προς το παρόν του μιλάω για ενοίκιο γιατί δεν μπορώ να του πω πουλά το σπίτι σου να πάρουμε άλλο αν είχα και εγώ μια δουλειά και μπορούσα να συνεισφέρω πχ σε ένα δάνειο για να το ξεχρεώνουμε μαζί θα γινόταν διαφορετικά η συζήτηση.Το θέμα είναι ότι ξανάκαναμε κουβέντα μου είπε ότι από το να μαλώνουμε κάθε μέρα καλύτερα να φύγουμε να ησυχάσουμε και οι δυο ΑΛΛΑ αυτού λέει τα πόδια του δεν πάνε για να βλέπει αλλά σπίτια ενώ αυτός δούλεψε να ξεχρεώσει αυτό που μένει ενώ δεν λέει την αλήθεια ο λόγος δεν είναι αυτος αλλά η οικογένεια του που βρίσκεται εδώ.Εγώ δεν θέλω να επιλέξω ένα σπίτι μόνη μου αυτές οι διαδικασίες γίνονται από κοινού
    Λίνα καλημέρα !

    Πεσμου κάτι ,θες πραγματικά να φυγεται από εκεί μαζί ?
    Αν το θες πραγματικά άσε τα από κοινού και ξεκινά να ψάχνεις σπίτι ,βρες κάνα δυο που σου αρέσουν τράβηξε κάποιες φωτογραφίες ή βίντεο και καθίστε το βραδάκι μαζί χαλαρά και συζήτησε το .

    Πες του απλά εσένα πιο σου αρέσει από τα δύο τρεια τελοσπαντων που έχεις δει και πάρε μια απόφαση με βάση και την δική του γνώμη .

    Αν θες κορίτσι μου καλό μην στέκεστε σε τέτοια θέματα .Καταλαβαίνω πως το εννοείς όλο αυτό αλλά όσο βρίσκεται δικαιολογίες δεν θα πάτε παρακάτω για να δεις στην τελική αν όντως το πρόβλημα σας είναι αυτό ή αν ταιριαζεται και μπορέσετε να προχωρήσετε .

    Όταν χρειάστηκε να διαλέξουμε σπίτι με τον άντρα μου και στην Αθήνα όπου πηγαίνουμε πολύ συχνά λόγο της εταιρείας εγώ πήγα μόνη μου και μέσω σκαιπ και φωτογραφιών το διαλέξαμε γιατί δεν μπορούσαμε να φύγουμε και οι δύο από την δουλειά .
    Ήταν σαν να το κάναμε μαζί ,ειλικρινά στο λέω μην κολλάς σε τέτοια αν πραγματικά αυτό ειναι που σε σταματάει και όχι η αμφιβολία σου αν δουλέψει και αυτό το γεγονός ώστε να διορθωθεί η σχέση σας .

    Το μωράκι σου πως είναι μες όλη αυτή την αναστάτωση ?
    Πλέον νομίζω καταλαβαίνει πολλά περισσότερα.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 20-05-2021, 19:11
  2. Το σοι μου δεν με καταλαβαινει
    By maksilari in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 19-01-2018, 21:44
  3. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 11:03
  4. Καταλαβαινει κανενας τι τρεχει;;; :Ρ
    By onomaxrhsth in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2014, 13:30
  5. γιατι δε με καταλαβαινει?
    By mary.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-02-2011, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •