Αποσύνδεση από την πραγματικότητα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Angry Αποσύνδεση από την πραγματικότητα?

    Εδώ και κάποια χρόνια παρατηρώ ότι κάποιες φορές το μυαλό μου είναι σαν τη βελόνα στο πικαπ που κόλλησε....
    όταν μιλάω μπροστά σε ακροατήριο πχ, είμαι ανίκανη να σκεφτώ, χάνω τελείως τον ειρμό μου και δεν μπορώ να σκεφτώ να απαντήσω αν με ρωτήσουν κάτι ή σκέφτομαι με πολύ σπρώξιμο και πίεση από τη μεριά μου.

    Αλλο παράδειγμα.....
    πριν χρόνια πάω σε μια εκδήλωση επί τούτου να πετύχω έναν τύπο που τότε μου άρεσε! σε κάποια φάση αυτός περνάει από μπροστα μου, τον βλέπω, με βλέπει, και δεν αντιδρώ. Αργότερα πάω σε ένα πηγαδάκι συναδέλφων να καθίσω και τότε με χτυπάει κεραυνός ότι ωωωω ήταν ο τάδε πριν και δεν το συνειδητοποίησα....και τελικά όντως ήταν, το τσέκαρα. Πως γίνεται να τον είδα και τα μάτια μου να μην επικοινώνησαν με το μυαλό μου, να μην έδωσαν σήμα στον εγκέφαλο??

    Ποια η αφορμή για το ποστ μου? σήμερα έπρεπε να παω σε μια διεύθυνση μπλα μπλα 25Α. Βρίσκω την οδό, μετράω αντίστροφα την 20αδα περπατώντας και στέκομαι μπροστά σε αυτό που νομίζω ότι βλέπω ως 25Α. Χτυπάω κουδούνι, δεν απαντάει κανείς, τελικά τηλεφωνησα στα κεντρικά, βρήκαν τον άνθρωπο που με περίμενε να μου δώσει έναν φάκελο, ο οποίος μάλιστα τους είπε ότι άνοιξε και την πόρτα του γραφείου του για να μην δυσκολευτώ...και εγώ να επιμένω να χτυπάω κουδούνι μπροστά σε μια κλειστή πόρτα....κι όταν μου λέει η υπάλληλος μήπως είσαι σε λάθος κτίριο?? κοίταξε πιο προσεκτικά, κοιταζω και βλέπω ότι αυτό που έβλεπα ως 25Α ηταν 23Α, και το 25Α ήταν ακριβώς απέναντι, όντως η πόρτα ήταν ανοιχτή και όντως πάνω στον 1ο όροφο ο άνθρωπος με περίμενε με την πόρτα ανοιχτή....ζητησα συγνώμη φυσικά για την αναστάτωση αλλά ένιωσα ότι εκτέθηκα!! τι στο καλό μου συμβαίνει????
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    ακριβώς απέναντι θα ήταν ή το 22 ή το 24 ή το 26, όχι το 23Α.
    τώρα γιατί κάνανε αυτή τη διαρρύθμιση στην οδό, ο θεός κι η ψυχή τους.
    το να μπερδέψεις το 3 με το 5 είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. σε αυτό το μέρος δεν πάνε άλλοι ανθρώποι; κάποια ταμπέλα δεν υπήρχε; δεν είναι μεγάλο σφάλμα αυτό που σου συνέβη.
    τώρα για το ότι δεν μπορείς να μιλήσεις μπροστά σε ακροατήριο, υπάρχει μια κατάσταση που λέγετια το φαινόμενο της λευκής αρκούδας. ψάξε το, ίσως σε διαφωτίσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Για κοινωνικό άγχος φαίνεται... το να τα χάνεις μπροστά σε ακροατήριο, σε κάποιον που σου αρέσει κλπ είναι κλασικά παραδείγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εχω διάγνωση κοινωνικής φοβίας, ΙΔΨ, έπαιρνα και αγωγή με σερτραλιν και welbutrin 4,5xronia.
    Έχω παρελθόν βαριάς κακοποίησης από παρανοϊκή μητέρα, και γενικά με τη δουλειά που κάνω έχω πιεστεί πάρα πολύ....

    αυτό που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω ότι όταν βλέπω κάτι, δεν λαμβάνει σήμα ο εγκέφαλος οτι βλέπω αυτό που είναι μπροστά μου. Δεν το βλέπω σαν από αφηρημάδα, απροσεξία...και όταν κάποιος μου πει ότι κοίτα είναι αυτό, τότε το βλέπω...δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...καταλαβαίνω ότι μπορεί να ακούγεται περίεργο, απλά εκφράζω αυτό που βιώνω και προσπαθώ να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by user View Post
    ακριβώς απέναντι θα ήταν ή το 22 ή το 24 ή το 26, όχι το 23Α.
    τώρα γιατί κάνανε αυτή τη διαρρύθμιση στην οδό, ο θεός κι η ψυχή τους.
    το να μπερδέψεις το 3 με το 5 είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. σε αυτό το μέρος δεν πάνε άλλοι ανθρώποι; κάποια ταμπέλα δεν υπήρχε; δεν είναι μεγάλο σφάλμα αυτό που σου συνέβη.
    τώρα για το ότι δεν μπορείς να μιλήσεις μπροστά σε ακροατήριο, υπάρχει μια κατάσταση που λέγετια το φαινόμενο της λευκής αρκούδας. ψάξε το, ίσως σε διαφωτίσει.
    μένω στο εξωτερικό, και πίστεψέ με η διαρρύθμιση είναι περιεργη...
    εμ το πρόβλημα αυτό είναι, είχε ταμπέλα με 23 Α και νόμισα ότι είδα το 25Α....
    εκ 1ης όψεως απροσεξία και αφηρημάδα είναι, αλλά προβληματίζομαι....επειδή έχω ψυχαγκαστικά καταναγκαστικά στοιχεία, με διάγνωση, και γενικα προσπαθώ να μην τσεκάρω άπειρες φορές κάτι, καταλήγω τελικά να κάνω ξεπέτες και να δείχνομαι απρόσεκτη και αφηρημένη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εμενα οι αντιδρασεις σου μου δειχνουν εντονο αγχος, που θολωνει την αντιληψη σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    γι αυτό το περιστατικό μίλησες με τον θεραπευτή σου; φαντάζομαι πως, μιας και συμβαίνει συχνά, οι ειδικοί ψυχικής υγείας ξέρουν να τα αντιμετωπίζουν κατάλληλα. έχουν εξοικειωθεί. συζήτησέ το. μιας και έχεις παρελθόν κακοποίησης, πράγμα πολύ σκληρό σίγουρα, ο εγκέφαλός σου σίγουρα έχει επηρεαστεί. όμως μην ξεχνάς ότι αυτό αλλάζει. όλα αυτά που σου έχουν διαγνωσει είναι απλά διαγνώσεις, η ουσία είναι η δράση.

Similar Threads

  1. Φόβος ή πραγματικότητα;
    By Christina5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-12-2021, 15:27
  2. Παρανοια ή πραγματικοτητα
    By Mrgilleas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-03-2019, 01:10
  3. ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    By takecareofyourself in forum Παχυσαρκία
    Replies: 49
    Last Post: 17-04-2018, 16:03
  4. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 18:42
  5. Eναλλακτική πραγματικότητα
    By teo81 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2009, 10:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •