Τζόγος - Πείνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3

    Unhappy Τζόγος - Πείνα

    Καλησπέρα σας.
    Είμαι 23 ετών.
    Το θέμα μου είναι ο τζόγος. Ένας εθισμός που εύχομαι να μη τύχει σε κανέναν.
    Πολλοί έχουν σχέση με τον τζόγο όμως το...κοντρολάρουν...!
    Εργάζομαι με ένα καλό μισθό για την ηλικία μου.
    Άρχισα, λοιπόν, με τον τζόγο όταν κέρδιζα χρήματα στο ΚΙΝΟ. 700-800 ευρώ...γλυκάθηκα..έπαιρνα κάτι που χρειαζόμουν και τα υπόλοιπα τα ξανά έπαιζα..ίσως ξανά κέρδιζα.
    Μετά απο καιρό άρχισα να χάνω λίγα χρήμςτα του μισθού μου, χωρίς βέβαια να με επηρεάζει απόλυτα αυτή η απώλεια των χρημάτων. Ήμουν ακόμη...καλά...!
    Έφτασα σε σημείο μετά από λίγο καιρό, λοιπόν, να κερδίσω 6-7 χιλιάρικα στο μέσω ηλεκτρονικού καζίνου στα τυχερά παιχνίδια, φρουτάκια, ρουλέτα κλπ. Τα έχασα μέσα σε μια εβδομάδα. Έπειτα, ενώ ήδη προσπαιούσα να καταλάβω τι ποσά έχανα, δε σταμάταγα. Έπαιζα συνέχεια. Έφτανα σε σημείο να κερδίζω με 20 ευρώ ποσά 2-3 χιλιάδες την μέρα και την ίδια μέρα τα έχανα όλα. Δε μπορούσα να σταματήσω. Δε πέρασαν 4-5 μήνες...άρχισα να χάνω τις 2 πρώτες μέρες όλο μου τον μισθό. Πούλαγα όλο μου το σπίτι για να έχω να φάω. Μέχρι σήμερα...που έχω μείνει με ένα κρεβάτι να κοιμάμαι και ένα νερόωνα πίνω. Έχω να φάω 3 μέρες. Μόνο νερό. Δεν έχω πράγματα στο σπίτι. Ενοικίο πληρώνω 400 ευρώ. Δεν είμαι χρεωμένος. Δεν έχω καθυστερήσει υποχρεώσεις μου, είμαι συνεπής σε όλα. Όμως...δεν έχω ούτε λίγο ψωμί και πληρώνομαι σε 2 εβδομάδες. Δε τα γράφω για λύπηση. Εγώ υπομονή θα κάνω. Ειμαι δυνατός σαν άνθρωπος ξέρω θα τα καταφέρω και σε λίγο καιρό ίσως να μπορέσω να αποκτήσω τα βασικά μου και να μπορώ να ζω σαν άνθρωπος. Εκτίμησα το φαγητό. Πολύ. 2 εβδομάδες θα περάσουν. Θα ήθελα όσοι ασχολείστε με τον τζόγο τόσο πολύ και χάνεται τόσο μεγάλα ποσά να σκεφτείτε αυτό το άρθρο που μόλις γράφω. Μη φτάσετε σε σημείο να πεινάτε. Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Προσπαθήστε να ξανα φτιάξετε την ζωή σας. Ξέρω...είναι δύσκολο όμως να θυμάστε πως ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΊΞΕΤΕ τα λεφτα σας μόνο καλύτερη θα είναι η ζωή σας από ότι τώρα.
    Υ.Γ. ο τζόγος θεωρώ έρχεται ως φάρμακο μιας στεναχώριας..μιας δυσκοκης ζωής. Ισως κανω λάθος..διότι πιστεύω σε εμένα ηρθε αυτη η αρρωστια οταν εχασα σημανυικα προσωπα απτην ζωη μου και εμεινα μονος..

    Σαε ευχαριστώ που το διαβάσατε.

    Να 'σται καλά, να προσέχετε και να ερθουν καλυτερες μερες..!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    τυπε μολις μαζεψεις κανα λεφτο πηγαινε
    σε κανα ψυχιστρο μηπως και σε βοηθησει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Το 'χω στα υπόψην μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Έχω κι εγώ εμπειρία από άτομο του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος. Είναι κρίμα. Σαν να τιμωρεις τον εαυτό σου, οδηγείται κανείς στην αυτοκαταστροφή. Αν έχεις κάποιον που εμπιστεύεσαι δώστου τον μισθό σου και να σου δίνει λίγα λίγα όσα χρειάζεται μέχρι να το αντιμετωπίσεις με ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Κανένα κενό δεν καλύπτεται με τον τζόγο, το αλκοόλ ή οποιαδήποτε μορφή εθισμού. Πας να ξεφύγεις από το πρόβλημα και δημιουργείς άλλα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Αργύρης22 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Είμαι 23 ετών.
    Το θέμα μου είναι ο τζόγος. Ένας εθισμός που εύχομαι να μη τύχει σε κανέναν.
    Πολλοί έχουν σχέση με τον τζόγο όμως το...κοντρολάρουν...!
    Εργάζομαι με ένα καλό μισθό για την ηλικία μου.
    Άρχισα, λοιπόν, με τον τζόγο όταν κέρδιζα χρήματα στο ΚΙΝΟ. 700-800 ευρώ...γλυκάθηκα..έπαιρνα κάτι που χρειαζόμουν και τα υπόλοιπα τα ξανά έπαιζα..ίσως ξανά κέρδιζα.
    Μετά απο καιρό άρχισα να χάνω λίγα χρήμςτα του μισθού μου, χωρίς βέβαια να με επηρεάζει απόλυτα αυτή η απώλεια των χρημάτων. Ήμουν ακόμη...καλά...!
    Έφτασα σε σημείο μετά από λίγο καιρό, λοιπόν, να κερδίσω 6-7 χιλιάρικα στο μέσω ηλεκτρονικού καζίνου στα τυχερά παιχνίδια, φρουτάκια, ρουλέτα κλπ. Τα έχασα μέσα σε μια εβδομάδα. Έπειτα, ενώ ήδη προσπαιούσα να καταλάβω τι ποσά έχανα, δε σταμάταγα. Έπαιζα συνέχεια. Έφτανα σε σημείο να κερδίζω με 20 ευρώ ποσά 2-3 χιλιάδες την μέρα και την ίδια μέρα τα έχανα όλα. Δε μπορούσα να σταματήσω. Δε πέρασαν 4-5 μήνες...άρχισα να χάνω τις 2 πρώτες μέρες όλο μου τον μισθό. Πούλαγα όλο μου το σπίτι για να έχω να φάω. Μέχρι σήμερα...που έχω μείνει με ένα κρεβάτι να κοιμάμαι και ένα νερόωνα πίνω. Έχω να φάω 3 μέρες. Μόνο νερό. Δεν έχω πράγματα στο σπίτι. Ενοικίο πληρώνω 400 ευρώ. Δεν είμαι χρεωμένος. Δεν έχω καθυστερήσει υποχρεώσεις μου, είμαι συνεπής σε όλα. Όμως...δεν έχω ούτε λίγο ψωμί και πληρώνομαι σε 2 εβδομάδες. Δε τα γράφω για λύπηση. Εγώ υπομονή θα κάνω. Ειμαι δυνατός σαν άνθρωπος ξέρω θα τα καταφέρω και σε λίγο καιρό ίσως να μπορέσω να αποκτήσω τα βασικά μου και να μπορώ να ζω σαν άνθρωπος. Εκτίμησα το φαγητό. Πολύ. 2 εβδομάδες θα περάσουν. Θα ήθελα όσοι ασχολείστε με τον τζόγο τόσο πολύ και χάνεται τόσο μεγάλα ποσά να σκεφτείτε αυτό το άρθρο που μόλις γράφω. Μη φτάσετε σε σημείο να πεινάτε. Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Προσπαθήστε να ξανα φτιάξετε την ζωή σας. Ξέρω...είναι δύσκολο όμως να θυμάστε πως ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΊΞΕΤΕ τα λεφτα σας μόνο καλύτερη θα είναι η ζωή σας από ότι τώρα.
    Υ.Γ. ο τζόγος θεωρώ έρχεται ως φάρμακο μιας στεναχώριας..μιας δυσκοκης ζωής. Ισως κανω λάθος..διότι πιστεύω σε εμένα ηρθε αυτη η αρρωστια οταν εχασα σημανυικα προσωπα απτην ζωη μου και εμεινα μονος..

    Σαε ευχαριστώ που το διαβάσατε.

    Να 'σται καλά, να προσέχετε και να ερθουν καλυτερες μερες..!
    Καλησπέρα..και εγώ όταν χώρισα το έριξα στον τζόγο. Έπαιζα κ πριν όμως όχι σε βαθμό εξάρτησης. Για μένα ήταν ένα καταφύγιο. Ήταν η παρέα μου και μου δημιουργούσε συναισθήματα σε μια περίοδο που ήμουν ψυχικά άδειος.ολο αυτό μου δημιούργησε επιπλέον άγχος με αποτέλεσμα κρίσεις πανικού κ άλλα ψυχοσωματικά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Σωστά..όσο μπορώ θα το αντιμετώπισω μόνος διότι δεν το έχω αποκαλύψει, είναι πρώτη φορα που μιλάω. Σε ευχαριστώ πολυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Οταν ήμουν μικρός και για μακρυ χρονικό διάστημα (75-90) ζουσα μεσα σε μια κρυφή χαρτοπαιχτικη λέσχη.

    Το πρωι ολα καλα ησυχία και έτσι.

    Κατα τις 9 το βράδυ ερχόντουσαν τα αυτοκίνητα και γέμιζε το "μαγαζί".

    Εχω ζήσει και δει πολλά.

    Δεν εχω δει όμως ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να την έβγαλε καθαρή απο τζόγο.

    Ο τζόγος είναι κατά την γνώμη μου χειρότερη εξάρτηση η ανάλογη του κρακ.

    Στα θετικά, την εποχή εκείνη το χαρτζιλίκι μου ανερχόταν στις 500 δραχμές ΤΗΝ ΜΕΡΑ... Σα να λέμε 40 ευρώ κάθε μερα κατι που για εκείνη την εποχή ήταν τρελά λεφτά.... Που να δείτε φίλους που είχα εκείνη την περίοδο.

    Είχαν μαζευτεί τριγύρω μου οπως μαζεύονται οι μύγες στα σκ@τ@!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Φίλε σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, δεν θα είναι εύκολο χωρίς βοήθειά.

Similar Threads

  1. Τζογος η' τζογος?
    By MaybeNextTime in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 13
    Last Post: 26-02-2019, 21:37
  2. τζόγος
    By ηλιαχτίδα in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 17
    Last Post: 06-05-2014, 16:06
  3. Τζόγος
    By Big L in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 32
    Last Post: 27-05-2013, 18:45
  4. τζογος
    By Pucca in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2008, 22:41
  5. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ
    By Marnek in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2008, 10:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •