cipralex ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400

    cipralex ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

    ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΜΕΙΖΩΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΕΝΤΟΝΗ ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΓΜΕΝΟ ΠΕΝΘΟΣ. ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΑ CIPRALEX ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ CIPRALEX ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    ( ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΓΚΡΙΚΛΙΣ )

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    καμια παρενεργεια δεν ειχα, βελτιωση μονο, τα παιρνω 9 μηνες. μην ανησυχεις, ολα καλα θα πανε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. ελπιζω να εχεις δικιο αν και ακομα το σκεφτομαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    σε ευχαριστω και παλι. ηθελα να σε ρωτησω, σε ποσο καιρο ειδες αλλαγη στη διαθεση σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    επειδη ειχα δοκιμασει αλλες θεραπειες πριν τα ciparlex οι οποιες με ταλαιπώρησαν, μπορώ να πω οτι έχει άμεσα αποτελεσματα. δεν υπαρχει το ουαου μαγικο χαπακι που θα το παρεις κ θα σου αλλαξει η διαθεση μονομιας, θελει προσπαθεια, υπομονη κ φυσικα να μην ξεχνάς να το παιρνεις.. χεχε.. μην αγχώνεσαι, θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο η ψυχοθεραπεια σε ολη αυτη την διαδικασια. να εισαι καλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Εγω μαλλον δεν ξεκινησα καλα mstrouf... εχω αρκετες ενοχλησεις και ειμαι στην τριτη μερα ( με μισο ακομα ). Ελπιζω να ειναι των πρωτων ημερων μονο. Δεν θα ηθελα να μπω στην διαδικασια να αλλαξω θεραπεια. θα δουμε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εε.. δεν εχει προηγηθει κατι σχετικό σαν το συγκεκριμένο φάρμακο κ φυσικο ειναι να εχεις καποιες ενοχλήσεις σαν αντίδραση του οργανισμού. έχε λίγο υπομονή κ αν χρειαστεί, καλό θα ηταν να το συζητήσης με τον γιατρό σου. εχεις u2u

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Eιναι 1 μηνας και κατι που παιρνω τα Cipralex των 10mg. Δεν ειχα ξαναπαρει αντικαταθλιπτικα.
    Τις πρωτες μερες η μονη παρενεργεια που ειχα ηταν ναυτιες και αναγουλες, αλλα σε λογικα πλαισια, απλα δηλαδη μια ενοχληση.
    Σημερα τετοιες ναυτιες τις εχω αρκετα πιο αραια και απολυτως καμια αλλη παρενεργεια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    γεια σου xika!
    δε θελω να σε επιρρεασω, απλα εγω ειχα καποιες παρενεργειες απο το cipralex, αλλα ειναι+ο οργανισμος μαλλον του καθενος.
    ουτε εγω ειχα ξαναπαρει φαρμακο +τη 2η μερα που πηρα το μισο χαπακι του cipralex ειχα φοβερη ανησυχια (ολο το βραδυ ηταν εφιαλτης) +ενιωθα +καψιματα στα μπρατσα +στο στομαχι. παρολα αυτα τα συνεχισα για 5 μηνες με παραπονα για τα καψιματα!!
    κοιτα, μου εκαναν \"πολυ καλη\" δουλεια με τις κρισεις πανικου (που ειχα εγω), +πρεπει να ναι καλο φαρμακο, απλα αν δεις οτι σε ενοχλει κατι συστηματικα, να το πεις στο γιατρο σου+ αν σου πει οτι \"θα περασει,ολα καλα κτλπ..\" αλλα εσενα εξακολουθει να σε πειραζει να παρεις+1 δευτερη γνωμη απο καποιον αλλον ειδικο.
    οταν πηγα σε αλλους γιατρους μου ειπαν ολοι οτι κανονικα, επρεπε να αλλαξω αγωγη καιρο πριν, +οτι ο καθενας βρισκει αυτο που ταιριαζει καλυτερα στον οργανισμο του.
    απλα σε περιπτωση που συνεχιζει να σε πειραζει σκεψου οτι τοσα αλλα ατομα εδω μεσα δε τα πειραζε ιδιαιτερα.
    εμενα μου χουν μεινει καποια καψιματα αλλα δε ξερω αν ειναι τελικα απλως ψυχολογικα, παντως ξανα ξεκινησα αγωγη με zolotrin με μικρη ποσοτητα αρχικα (1/4 χαπι) και την αυξησα σταδιακα για να συνηθισει ο οργανισμος μου.
    και μη ξεχνας να παιρνεις τα ηρεμιστικα πουσου χορηγησε ο γιατρος σου. κανουν καλη δουλεια μεχρι να συνηθισεις το cipralex..
    αυτα οσο αναφορα απο τις δικιες μου εμπειριες! ελπιζω να βοηθησα καπως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Σας ευχαριστω πολυ. Ηδη εχω επικοινωνησει μ ετον γιατρο και μου συνεστησε να συνεχισω με μισο χαπι λιγες μερες ακομα. Οι παρενεργειες αρχιζουν και ελαττωνονται σιγα σιγα οποτε αρχισα να ησυχαζω κι εγω.
    Joen ηρεμηστικα δεν μου εδωσε παρα μονο τα cipralex.
    Ενταξει, ευελπιστω σε κατι καλο, αλλωστε ειναι αρχη ακομα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    δε γνωριζω τωρα+γω, μπορει τα ηρεμιστικα να τα δινουν περισσοτερο για να καλμαρουν τις κρισεις στη διαταραχη πανικου. εμενα νομιζω με βοηθουσαν +με τις ανησυχιες που αισθανομουνα τις πρωτες μερες του cipralex.
    παντως οντως ειναι αρχη!+αφου αρχισαν να ελαττωνονται+ οι παρενεργειες!!
    αλλωστε ο γιατρος σου ξερει καλυτερα! καλη συνεχεια!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια παιρνω entact δηλαδη σαν to cipralex εχω κλεισει μια εβδομαδα και παω να πεθανω απο το αγχος ,το φοβο ,οι εμμονες φουντωνουν ,ζαλιζομαι,νυσταζω,το δερμα μου εγινε παρα πολυ ξηρο.Ειχα μουδιασμα στα ποδια !!Τι ειναι αυτα?????Τοσα χαπια εχω παρει τετοιο φουσκωμα στο στομαχι και τετοιο αγχος δεν αντεχεται.Να ταν 4 με 6 μερες οκ .Αλλα μια εβομαδα ?Μια εβδομαδα που το παιρνω ολοκληρο, πριν απο αυτην για 5 μερες επαιρνα μισο.Εσεις τι παρανεργειες ειχατε????Δε παιρνω το γιατρο γιατι λεω ειναι φυσιολογικα.Αλλα 10 μερες νιωθω σα να με κυνηγανε απο το φοβο και αγχος που δε μπορω να παρω ανασα και ταχυκαρδιες.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    παιδια

    παιρνω cipralex περιπου 7 μηνες, εκτος απο κατι καψιματα στα μπρατσα, ενα βαρος στο κεφαλι την στιγμη που το παιρνω(ακομη και τωρα) και δυσκοιλιοτητα δεν εχει τιποτα αλλο ασχημο πανω μου.
    εγω προσωπικα πιστευω οτι επειδη ολα τα αντικαταθλιπτικα περιεχουν χημικες ουσιες αυτες ειναι που διαταρασσουν κατι μεσα μας.
    ομως ειναι φαρμακα που δεν δρουν σαν την ασπιρινη σε μιση ωρα.
    αυτο να το καταλαβουμε. ΘΕΛΟΥΝ ΜΗΝΕΣ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΟ για να δειξουν αποτελεσματα.
    μετα φαρμακα που τα παιρνεις και χωρις συνταγη δεν νομιζω οτι ειναι ΤΟΟΟΣΟ επικινδυνα.
    τι να πουν δηλ. και οι αλλοι που χρειαζονται συνταγη γιατρου ;;;

    να κανουμε υπομονη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    σειτα ειδες διαφορα στη καταθλιψη ,στη διαθεση σου?10 μερες τα παιρνω και ειμαι μεσα στις παρενεργειες νυστα και τηλεοραση.Μακαρι θα δουμε τωρα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    afrula

    ναι ειδα διαφορα οντως, αλλα προσεξε, θελουν πολυ χρονο να δρασουν και να φανει κατι.
    Οταν μου το ειχε πει αυτο ο γιατρος στην αρχη δεν το πιστεψα, νομιζα οτι σε 1 μηνα ολα θα ηταν οπως πριν.
    Μετα καταλαβα οτι καθε βελτιωση θα ερχοταν σε βαθος χρονου.
    Δωσε χρονο και μην απελπιζεσαι.
    Στην αρχη και εγω ( αλλα ακομη και τωρα καποιες φορες) οταν τα επαιρνα τα cipralex δεν τα αντεχα με τιποτα.
    Μετα τους 4μηνες μπορω να πω ο οργανισμος μου τα συνηθισε καπως και αρχισα να βλεπω αποτελεσμα. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, ποτε δεν πιστευα οτι θα εβλεπα βελτιωση εστω και μικρη.
    Στον πατο του πηγαδιου ειχα βρεθει !!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •