cipralex ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    ειναι πιθανο να οφεολονται στο cipralex many. Αυτο ομως εξαρταται απο πολλα. Πιθανο να παιζει ρολο και η επιδραση της αγωγης που παιρνεις για αλλο προβλημα που εχεις, αν παιρνεις φυσικα. Το καλυτερο ειναι ομως να ρωτησειςε τον γιατρο σου και να επισημανεις τα συμπτωματα που νιωθεις. Εκεινος θα γνωριζει καλυτερα αν ειναι φυσιολογικο ή οχι και θα πραξει αναλογα. Παντως γι ατο συγκεκριμενο χαπι ειναι συνηθισμενες οι ζαλαδες και τα καψιματα.

    ευχομαι να πανε ολα καλα στη συνεχεια και εμεις ειμαστε εδω :-)

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2
    γεια σας ειμαι καινουργια εδω...θα ηθελα να ρωτισω κατι...ειμαι 19 χρονων κ εδω κ 7 μηνες παιρνω το ladose στην αρχη με ειχε βοηθησει αρκετα αλλα τωρα παλι δεν νιωθω καλα ενεργεια δν εχω κ η ψυχολογια μου εχει πεσει πολυ η γιατρος μου δεν μου εχει πει κατι αλλα σκεφτομαι μηπωσ να αλλαξω χαπι??ή να περνω παραπανω???πλζ ας μ απαντησει καποιος...(τουσ 2 τελευταιους μηνες περνω 2 τν ηρεμα αλλα δν με εχουν βοηθησει)

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γεια σου ειρηνη! για να αλλαξεις φαρμακο ή να πάρεις μεγαλύτερη δοσολογία, θα πρέπει να μιλήσεις με τη γιατρό σου. εκείνη θα σου πει με μεγαλύτερη σιγουριά σαν ειδικός. μη πειραματίζεσαι, τα φάρμακα χρειάζονται παρακολούθηση. να είσαι καλά!

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2
    τν γιατρο μ την εχω ρωτησει αλλα δεν μου λεει τιποτα ολο θα δουμε ειναι κ το δευτερο χαπι που αρχισα να περνω στην αρχη ηταν αρνητικη...ισωσ χρειαζεται να παρω κ μια δευτερη γνωμη..
    ευχαριστω για την απαντηση

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2
    Και εμένα ο γιατρός μου έδωσε cipralex και xanax. Έχω κάποιες ζαλάδες , αστάθεια και ξηροστομία.
    Δεν ξέρω αν οφείλεται στο χάπι ή αν είναι τα ψυχοσωματικά που ούτως ή άλλως έχω τον τελευταίο μήνα.
    Ξέρετε σε πόσο καιρό δρουν τα χάπια??

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    έχω αλλάξει κ εχω αλλάξει φάρμακα, πάντα είχα ξηροστομία. τώρα για αστάθεια κ ζαλάδες, δεν είμαι κ τόσο σίγουρη. έπαιρνα ciparlex 1,5 χρόνο. συνήθως λένε ότι δρούν μέσα στον πρώτο μήνα. εσύ θα δεις τον εαυτό σου απο βδομάδα σε βδομάδα πως πάει, αν σε βοηθούν ή αν οι παρενέργειες συνεχίζονται (συνήθως είναι παροδικές κ μετά την 1η βδομαδα υποχωρούν). take care

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3

    να αρχισω τα cipralex??

    γεια σας ειμαι καινουριο μελος...αντιμετωπιζω και εγω προβληματα αγχους και εντονης αγοραφοβιας...ο γιατρος μου μου εδωσε 1/4 lexotanil το πρωι 1/4 το μεσημερι και μισο το βραδυ μαζι με μισο cipralex...διαβαζοντας ομως τις παρενεργειες και διαφορες μαρτυριες φοβαμαι πολυ να τα παρω...ο γιατρος μου καθε μερα με περνει τηλ και με ρωταει τα ξεκινησες???μου λεει πως δεν υπαρχει καμια παρενεργεια....σας παρακαλω βοηθηστε με τι να κανω...???τι ειδους παρενεργειες ειχατε και σε ποσο εντονο βαθμο???ευχαριστω εκ των πρωτερων!!
    Last edited by txnk; 11-03-2011 at 16:33.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα και λογικό είναι να φοβάσαι να τα πάρεις. Συζήτησέ το με το γιατρό σου για τις παρενέργειες. Το lexotanil είναι αγχολυτικό παλιά το έπαιρνα κάθε μέρα τώρα πλέον παίρνω μόνο όταν έχω πολύ άγχος θέλει προσοχή βέβαια γιατί προκαλεί εξάρτηση αν το παίρνεις για πολύ καιρό τώρα για το άλλο που λες δεν ξέρω να σου απαντήσω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!να εισαι παντα καλα!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τίποτα αγάπη μου!! Καλή συνέχεια!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ η μαμα μου πριν λιγο καιρο διαγνωστηκε με καρκινο..μου εδωσε η γιατρος τα χαπια αυτα σημερα πηρα το πρωτο..!θελω να μοιραζομαι εδω τις αποριες μου για τις παρενεργειες.το μονο που μου ειπε η γιατρος ειναι λιγη ναυτια τις πρωτες μερες..εδω διαβασα κιαλλα ομως και ανυσηχησα..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τίποτα δε θα χεις...
    Και να χεις οι παρενέργειες θα εξαφανιστούν όλες το πολύ σε 14 μέρες...
    Εγώ μόνο ναυτία είχα και λίγη υπνηλία για 5-6 μέρες...

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    αθηνα
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by joen View Post
    γεια σου xika!
    δε θελω να σε επιρρεασω, απλα εγω ειχα καποιες παρενεργειες απο το cipralex, αλλα ειναι+ο οργανισμος μαλλον του καθενος.
    ουτε εγω ειχα ξαναπαρει φαρμακο +τη 2η μερα που πηρα το μισο χαπακι του cipralex ειχα φοβερη ανησυχια (ολο το βραδυ ηταν εφιαλτης) +ενιωθα +καψιματα στα μπρατσα +στο στομαχι. παρολα αυτα τα συνεχισα για 5 μηνες με παραπονα για τα καψιματα!!
    κοιτα, μου εκαναν "πολυ καλη" δουλεια με τις κρισεις πανικου (που ειχα εγω), +πρεπει να ναι καλο φαρμακο, απλα αν δεις οτι σε ενοχλει κατι συστηματικα, να το πεις στο γιατρο σου+ αν σου πει οτι "θα περασει,ολα καλα κτλπ.." αλλα εσενα εξακολουθει να σε πειραζει να παρεις+1 δευτερη γνωμη απο καποιον αλλον ειδικο.
    οταν πηγα σε αλλους γιατρους μου ειπαν ολοι οτι κανονικα, επρεπε να αλλαξω αγωγη καιρο πριν, +οτι ο καθενας βρισκει αυτο που ταιριαζει καλυτερα στον οργανισμο του.
    απλα σε περιπτωση που συνεχιζει να σε πειραζει σκεψου οτι τοσα αλλα ατομα εδω μεσα δε τα πειραζε ιδιαιτερα.
    εμενα μου χουν μεινει καποια καψιματα αλλα δε ξερω αν ειναι τελικα απλως ψυχολογικα, παντως ξανα ξεκινησα αγωγη με zolotrin με μικρη ποσοτητα αρχικα (1/4 χαπι) και την αυξησα σταδιακα για να συνηθισει ο οργανισμος μου.
    και μη ξεχνας να παιρνεις τα ηρεμιστικα πουσου χορηγησε ο γιατρος σου. κανουν καλη δουλεια μεχρι να συνηθισεις το cipralex..
    αυτα οσο αναφορα απο τις δικιες μου εμπειριες! ελπιζω να βοηθησα καπως.
    Με το ζολιτριν νιώθεις καλύτερα σε σχέση με το cypralex ?

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    20
    Παχαινουν;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •