Έχω μπερδευτεί για τον αν έχω κάποιου είδους ψυχαναγκασμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2

    Έχω μπερδευτεί για τον αν έχω κάποιου είδους ψυχαναγκασμό

    Γεια σας! Είμαι 15 χρονών και νιώθω ότι μπορεί να πάσχω από κάποιου είδους ψυχανγκασμό όμως δεν ξέρω πως και που μπορώ να διαγνωστώ από κάποιον επαγγελματία. Μήπως εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε. Αρχικά μου εισβάλλουν το μυαλό κάποιες πολύ άσχημες σκέψεις πολύ συχνά όπου άτομα που αγαπώ ή άτομα γενικά παθαίνουν κακά πράγματα και κάποιες φορές είμαι εγώ η πηγή και νιώθω χάλια μετά. Ή μπορεί να είναι έντονες περίεργες σεξουαλικές σκέψεις που με αηδιάζουν. Επίσης κάνω πράγματα με ένα μοτίβο. Π.χ μπορεί να κλείσω το φως και να το πιέζω ενώ μετρώ από μέσα μου ή απ'εξω από το 1 μέχρι το 8 και μετά με εναλλαγές μεταξύ του 9 και του 8 όμως δεν σταματάω στο 6 ή στο 3 και σε κάποια πολλαπλάσια του γιατί έχουν συνδεθεί στο μυαλό μου με τον διάβολο και ότι κάτι κακό θα συμβεί. Αυτό το κάνω μέχρι να νιώσω μέσα μου ότι έγινε σωστά. Και το κάνω και ενώ κοιτάω κάτι ή όταν μυρίζω κάτι. Νιώθω ότι αν δεν το κάνω σωστά το αντικείμενο που κοιτάω θα κατά κάποιο τρόπο φέρει μια καταστροφή ή λύπηση ή κακία πάνω μου ή σε άτομα που αγαπώ ή και το ίδιο το αντικείμενο θα χαλάσει. Αν ακουμπήσω κάτι με ένα μέρος του σώματος μου το κάνω πάλι με το ίδιο μοτίβο, ειδικά αν εκείνη την στιγμή είχα σκεφτεί κάτι κακό. Μπορεί να χτυπήσω το δάχτυλό μου στο τοίχο και εκείνη την στιγμή να σκέφτομαι ότι κάποιος θα πεθάνει. Το κάνω με το μοτίβο που ανέφερα αλλιώς νομίζω ότι αυτό το άτομο θα πεθάνει. Άλλες φορές το κάνω με το άλλο αντίστοιχο μέρος του σώματος μου με συμμετρία. Άλλο που κάνω. Αν π.χ το κινητό μου έχει από πίσω μια σταγόνα νερό φοβάμαι ότι αν δεν το καθαρίσω πάρα πολύ καλά θα πάει η σταγόνα από το γραφείο μου σε κάποια συσκευή που έχω και θα χαλάσει. Νιώθω ότι αν πω καταλάθος ψέματα δηλαδή δεν αναφέρω έστω μια μικρή λεπτομέρεια ή πω κάτι λάθος θα μου γυρίσει και θα πάθω εγώ ή κάποιος ή κάτι κάτι κακό. Γενικά όλα αυτά μου προκαλούν μέσα στην μέρα μου ένα συνεχή άγχος και φόβο. Κάποιες φορές δεν το αντέχω τόσο που πέφτω και κλαίω. Αρκετά από αυτά συσχετίζονται και με τον θάνατο. Δεν είναι καν όλα αυτά, κάνω και άλλα τέτοια, κάποια παρόμοια με αυτά που σου ανέφερα ενώ άλλα είναι διαφορετικά όμως δύσκολα μπορώ να τα εξηγήσω και αν καθόμουν να σας τα γράψω θα έγραφα αρκετά ακόμα γιατί δεν είναι και λίγα. Αυτά αρκούν νομίζω έστω για μια γνώμη. Προσπαθώ να τα νικήσω μόνος μου αρκετό καιρό αλλά όλο χάνω και με νικάνε οι ψυχαναγκασμοί. Το αστείο είναι ότι καταλαβαίνω ότι όλα αυτά είναι παράλογα αλλά δεν μπορώ να τα σταματήσω. Δεν θέλω online διάγνωση απλά είμαι πολύ μπερδεμένος και θέλω να ξέρω αν πρέπει να πάω σε ψυχολόγο ή αν αυτό δείχνει σημάδια ψυχανγκασμού γιατί αν πρέπει και όντως είναι σημάδια θα προσπαθήσω να βρω να πάω. Αν όμως δεν είναι κάτι δεν θα χρειαστεί. Ευχαριστώ που με ακούσατε και αν θα μπορέσετε να μου δώσετε μια γνώμη θα το εκτιμήσω πολύ! Καλή Συνέχεια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, αυτό με το 3, το 6, τα πολλαπλάσιά του και το διάβολο το έχω κι εγώ. Για μια περίοδο είχα και σκέψεις ότι κάνω κακό σε αγαπημένα άτομα, σεξουαλικές ανωμαλίες και βλασφημίες. Η διάγνωσή μου είναι μια μορφή ocd που λέγεται Intrusive thoughts. Μη δίνεις καμία σημασία σε αυτές τις σκέψεις, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και δεν υπάρχει κίνδυνος να τις κάνεις αφού δεν τις θέλεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2

    Απάντηση

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου, αυτό με το 3, το 6, τα πολλαπλάσιά του και το διάβολο το έχω κι εγώ. Για μια περίοδο είχα και σκέψεις ότι κάνω κακό σε αγαπημένα άτομα, σεξουαλικές ανωμαλίες και βλασφημίες. Η διάγνωσή μου είναι μια μορφή ocd που λέγεται Intrusive thoughts. Μη δίνεις καμία σημασία σε αυτές τις σκέψεις, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα και δεν υπάρχει κίνδυνος να τις κάνεις αφού δεν τις θέλεις.
    Γεια σου φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση! Από ότι κατάλαβα μπορεί και εγώ να έχω μια μορφή ocd σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που ανέφερα οπότε θα το ψάξω περισσότερο. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και όσον αφορά τις σκέψεις δεν ξέρω γιατί μου είναι τόσο δύσκολο να μην τους δίνω σημασία. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με ειδικό κιόλας. Και πάλι ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλό είναι να συμβουλευτείς ειδικό. Μίλα με τους γονείς σου. Εμένα με βοήθησε η ψυχοθεραπεία με κάποιες έντονες σκέψεις που με βασάνιζαν και κυρίως μου δημιουργούσαν οργή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    9
    Είναι ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμοί αυτά που περιγράφεις και αυτό προκύπτει από τις σχετικές περιγραφές σε όλα τα αξιόπιστα ψυχιατρικά σάιτ που υπάρχουν. Καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε παιδοψυχίατρο αρχικά και πέρα από τη διάγνωση να σου πει αν κρίνει ότι μπορείς να το αντιμετωπίσεις με ψυχοθεραπεία ή/και με φάρμακο.

Similar Threads

  1. Έχω μπερδευτεί....
    By elenistam24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 13-08-2018, 18:23
  2. βιβλίο αυτοβοήθειας για ψυχαναγκασμό
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-06-2012, 00:04
  3. Εχω μπερδευτει...
    By fofy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 15-03-2012, 23:39
  4. εχω μπερδευτει
    By barbara_s in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 12:28
  5. Ποιόν απο τους δύο...έχω μπερδευτεί..
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 173
    Last Post: 11-04-2009, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •