Δουλειά και φίλοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5

    Δουλειά και φίλοι

    Καλησπέρα σας,

    Τα τελευταία χρόνια απασχολούμαι σε προγράμματα με συμβάσεις , τις περισσότερες φορές μετακινούμαι σε άλλους νομούς και δυστυχώς δεν έχω μια σταθερότητα στις γνωριμίες που πιθανώς θα προκύψουν. Αποτέλεσμα αυτού είναι η έλλειψη σταθερού κύκλου φίλων και η κοινωνική απομόνωση, ιδίως όταν τελειώνει η σύμβαση.
    Οι παιδικές μου φίλες είναι πλέον πολύ μακριά , η κάθε μία ακολούθησε τη δική της καριέρα και βρισκόμαστε μία φορά ή δύο τον χρόνο.
    Με την καραντίνα και τη δουλειά να βγαίνει με τηλεργασία έχει χαθεί η επικοινωνία και η προσωπική επαφή.
    Δυστυχώς αυτή την περίοδο δεν εργάζομαι και θα μου ήταν οικονομικά αδύνατο να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα, οπότε αφιερώνω χρόνο για ποδήλατο, περπάτημα και βλέποντας σειρές. Οι μέρες περνούν πολύ αργά και βασανιστικά.
    Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή για το πως να βελτιώσω την κοινωνική μου ζωή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    μπορείς να κάνεις γνωριμίες μέσω ιντερνετ. Πολλά είναι τα σάιτ που παρέχουν με καθόλου συνδρομή την δυνατότητα νέων γνωριμιών. Επέτρεψε στον εαυτό σου να ερωτευθεί ξανά

    Εγώ για παράδειγμα είμαι ερωτευμένος μέσω διαδικτύου και περνώ υπέροχα!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    μπορείς να κάνεις γνωριμίες μέσω ιντερνετ. Πολλά είναι τα σάιτ που παρέχουν με καθόλου συνδρομή την δυνατότητα νέων γνωριμιών. Επέτρεψε στον εαυτό σου να ερωτευθεί ξανά

    Εγώ για παράδειγμα είμαι ερωτευμένος μέσω διαδικτύου και περνώ υπέροχα!
    Ποια σάιτ είναι αυτά που δεν χρειάζεται συνδρομή;; Όπου και εάν είχα γραφτεί εγώ ήθελε χρηματα για να επικοινωνήσεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Όχι, στο Badoo για παράδειγμα δεν πλήρωσα τίποτα ποτέ και έκανα γνωριμίες ωραίες. Χρησιμοποιούσα τις δυνατότητες που δίνει δωρεάν.

    Και το TWOO το ίδιο πράγμα

    Τα δε ασιατικά προγράμματα οι γνωριμίες σε κυνηγάνε δωρεάν
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικά πιστεύεις απο παλιά, είσαι εσωστρεφής ή εξωστρεφής? ανεξάρτητα τωρα απο τις συνθήκες που δυσχεραίνουν ειναι η αλήθεια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας,όμως δεν ενδιαφέρομαι για κάποια ερωτική σχέση όπως εννοηθηκε παραπανω,έχω ήδη σχέση. Ο προβληματισμός μου είναι για την κοινωνικότητα όσον αφορά την παρέα και φίλους που πιθανόν να προκύψουν.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Θεωρώ οτι είμαι σε μια μέση κατάσταση,ούτε πολύ εξωστρεφής ούτε πολύ εσωστρεφής. Μου αρέσει να συναναστρέφομαι με άλλο κόσμο παρά να κλείνομαι μέσα. Σίγουρα όμως δε θα ανοιχτών απο την αρχή και δύσκολα εμπιστεύομαι κάποιον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Tika9 για πάρα πολλά χρόνια δούλευα σεζόν σε διαφορετικά μέρη της Ελλάδας τα καλοκαίρια, και το χειμώνα στο εξωτερικό ή αν δε δούλευα χειμώνα πήγαινα μόνη μου ταξίδια και έμενα λίγο και στον τόπο καταγωγής μου. Μικρή ήμουν πολύ κλειστή σαν άνθρωπος, μη σου πω ότι κοιτάω τα παιδιά που γράφουν στο θέμα της κοινωνικής φοβίας και ταυτίζομαι με πολλά. Όμως αν κάτι σου τη σπάει στην καθημερινότητά σου, πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις αλλαγές η ίδια. Στα περισσότερα πράγματα δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω. Πραγματικά το πιστεύω. Εγώ έλεγα στον εαυτό μου "σκάσε και κολύμπα" . Πρέπει να βγαίνουμε από το comfort zone μας.

    Όταν πήγαινα σε άγνωστα μέρη προσπαθούσα να μιλάω και στον περιπτερά της γειτονιάς και στη γιαγιούλα στο παγκάκι. Έβγαινα μόνη μου για καφέ και ποτό και δεν έχανα ευκαιρία για συζήτηση. Μου ήταν αρκετά άβολο στην αρχή, μετά όμως το ξεπερνάς. Επίσης τώρα που είμαι στον τόπο καταγωγής μου, μικρό μέρος, αρχικά δεν είχα σχεδόν καμία παρέα. Αλλά έβγαινα μόνη μου, ασχολούμουν με πράγματα που με ενδιαφέρουν και έδινα ευκαιρίες σε ανθρώπους που εκ πρώτης όψεως δεν είχαμε τίποτα κοινό. Πρόσεξε, δεν λέω ότι πιάνω τον κάθε άγνωστο και του λέω τα εσώψυχά μου πριν τον γνωρίσω καλύτερα. Αλλά το ότι η άλλη έχει π.χ. ζήσει μια ζωή εδώ, έχει παιδιά, έχει να βγει βράδυ 100 χρόνια ή ότι ο άλλος είναι 25, ζαμάν φου κι απάνω τούρλα κι εγώ 40, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό ή ότι δεν έχει κάτι να δώσει και να πάρει σαν άνθρωπος. Έτσι σιγά σιγά φιάχνεις κύκλο ή έχεις έναν άνθρωπο να καλύπτει έστω κάποιες από τις ανάγκες σου και θα έρθει και κάποιος κάποια στιγμή που θα ταιριάζετε περισσότερο και θα γίνει φίλος σου.

    Ακόμα, τις παλιές σου γνωριμίες μην τις αμελείς. Δεν λέω να παρακαλάς αν βλέπεις ότι ο άλλος είναι αδιάφορός, είναι λογικό κάπου να χάνεσαι αν ο άλλος είναι σε άλλη φάση ζωής, ζει σε άλλο μέρος κτλ. Όμως κάνε κάποια προσπάθεια να ανανεώσεις τις σχέσεις σου με παλιούς φίλους και δες πως θα πάει. Έχω επαφές με άτομα που τα γνώρισα πριν 20τοσα χρόνια και που μπορεί να κάνουμε να βρεθούμε χρόνια. Είναι μία σημαντική βοήθεια να ξέρεις ότι ο τάδε που σε καταλαβαίνει σε πολλά θα είναι εκεί, στην άλλη γραμμή του τηλεφώνου ή στην οθόνη του υπολογιστή να συζητήσεις κάτι που σε απασχολεί, να γελάσεις, να σε ενθαρρύνει, να τον ενθαρρύνεις, ειδικά όταν η καθημερινότητά σου μπορεί να είναι κάπως ζόρικη μερικές φορές. Άσε που αυτός ο παλιός φίλος μπορεί κάποια στιγμή κι ας είναι μακριά να σου συστήσει κάποιους άλλους ή οτιδήποτε ή γιατί όχι, να κάτσουν οι συνθήκες και να βρεθείτε πάλι κοντά και σε χώρο εκτός από ψυχικά.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως το ένα φέρνει το άλλο, αρκεί να γίνει η αρχή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Tika9 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας,όμως δεν ενδιαφέρομαι για κάποια ερωτική σχέση όπως εννοηθηκε παραπανω,έχω ήδη σχέση. Ο προβληματισμός μου είναι για την κοινωνικότητα όσον αφορά την παρέα και φίλους που πιθανόν να προκύψουν.
    εγω παλι, δεν μπορω να καταλαβω, πως καποιος μπορει να αισθανεται μοναξια, οταν εχει ερωτικη σχεση...
    δεν μου εχει συμβει,ποτε αυτο... μονο περιοδους χωρις σχεση εχω νοιωσει μοναξια..
    δηλαδη, μεσα στην ημερα,ε χεις τις δουλειες σου, τις υποχρεωσεις σου, τα ενδιαφεροντα σου κι εναν ανθρωπο που εισαι ερωτευμενος στο σπιτι. και να εχεις χρονο και για αλλους, μοναξια δεν νοιωθεις, παντως.. εγω δλδ, δεν νοιωθω.
    εφοσον εχεις σχεση ομως, γιατι μιλας μονο για ποδηλατο;
    δεν μπορειτε να βγειτε μαζι;
    δεν εχει φιλους εκεινος να σου γνωρισει;
    δεν μπορειτε να κανετε αλλες δραστηριοτητες , να πατε εκδρομες;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Sonia, όλα όσα έγραψες τα διάβασα με πολύ προσοχή και έχεις απόλυτο δίκιο! Νομίζω με καταλαβαίνεις μιας και βρισκόσουν σε παρόμοια κατάσταση. Θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω.. ευχαριστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σου εύχομαι να βρεις ταιριαστές παρέες γρήγορα και να περνάς καλά.
    Συν Αθηνά και χείρα κίνει που λένε : )

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις και κάποια από αυτές τις εφαρμογές στα κινητά που είναι για γνωριμίες; Μην κάνω διαφήμιση τώρα, τις ξέρουμε. Επίσης το περπάτημα, το ποδήλατο και οι συναφείς δραστηριότητες δεν είναι απαραίτητα μοναχικές. Υπάρχουν δεκάδες γκρουπ, από ανεπίσημες ομάδες στo facebook, μέχρι ορειβατικοί σύλλογοι κτλ, που μπορείς να δραστηριοποιηθείς με μηδαμινό κόστος τις περισσότερες φορές.
    Last edited by 351; 23-07-2021 at 22:24. Reason: τυπογραφικό

Similar Threads

  1. Φιλοι?
    By iwannaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 16:54
  2. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 23:01
  3. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 17:43
  4. Φιλοι
    By Billaras in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2012, 02:16
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •