Δύσπνοια και η αρρωστοφοβία επιστρέφει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17

    Δύσπνοια και η αρρωστοφοβία επιστρέφει..

    Καλησπέρα σε όλες και όλους... Είχα κάνει και παλαιότερο πόστ στο φόρουμ για την περιπέτειά μου.. πέρασα μια βαριά αρρωστοφοβία η οποία χρειάστηκε φαρμακευτική αγωγή πρίν 2 χρόνια η οποία άρχισε με φόβο για καρκίνο του εντέρου και κατέληξε με κύριο φόβο το λέμφωμα και ενώ είχα κάπως ηρεμήσει όλο αυτό το διάστημα (πέρα από μία μικρή έξαρση της φοβίας τον περασμένο Οκτώβρη) μια δύσπνοια που με ταλαιπωρεί κάποιες μέρες με βάζει που και που πάλι σε σκοτεινές σκέψεις για λεμφώματα και καρκίνους... Καταρχάς να αναφέρω πως είχα ξεκινήσει το κάπνισμα για πρώτη φορά στη ζωή μου πριν 2-3 βδομάδες, και κάπνιζα από 2-3 τσιγάρα την ημέρα έως 5-6 στην καθισιά κάποιες φορές... ή δύσπνοια άρχισε εδώ και 3-4 ημέρες, και εμφανίζεται με τη μορφή να μην μπορώ να πάρω βαθιά αναπνοή ενώ λειτουργώ και κοιμάμαι κανονικά.. ιδιαίτερα όταν το μυαλό μου δεν είναι εκεί. Σίγουρα η ζέστη και το άγχος είναι επιβαρυντικός παράγοντας αλλά το σύμπτωμα παραμένει και είναι τρομακτικό... το αερολιν που πήρα βοηθάει ελάχιστα.. Σε ιατρό δεν θέλω να πάω κυρίως γιατί δεν θέλω να μπω πάλι στον ψυχοφθόρο κύκλο που έχω ζήσει εξετάσεων, δυσπιστίας, δευτέρων γνωμών κτλ και γιατί κάτι μέσα μου μου λέει πως δεν είναι κάτι σοβαρό και θα λυθεί.. Επίσης η πιθανότητα κοβιντ αποκλείεται γιατί είμαι εμβολιασμένος και δεν βγαίνω πολύ απτο σπίτι λόγω εξεταστικής.. Τέλος πάντων... Παρακαλώ για τις συμβουλές και τη γνώμη σας.

  2. #2
    Εγώ συμβουλή δεν έχω να σου δώσω αλλά αφού έχεις φόβο με τον οργανισμό για μένα δε θα ήταν παράλογο να κάνεις εξετάσεις να δεις πως δουλεύουν τα όργανα κι αυτό για να ξέρεις οπότε στο μέλλον να έχεις να συγκρινεις άμα ξανακάνεις εξετάσεις. Μη κοιτάς οι άνθρωποι δε κάνουν σχεδόν καθόλου εξετάσεις εκτός από κάνα τσεκαπ αυτό είναι και λίγο παράλογο άμα δεις που χαλάνε τα χρήματα τους. Γενικά δεν υπάρχει παιδεία σε όλο το κόσμο για την υγεία του οργανισμού και τη κατάσταση. Αν ησουνα επαγγελματίας αθλητής θα έκανες εξετάσεις κάθε χρόνο για να δεις πως δουλεύουν τα πνευμόνια σου. Άλλο κάνω εξετάσεις βέβαια άλλο θέλω να βρουν κάτι σοβαρό αλλιώς μου είναι άχρηστες. Τώρα για τα αερολιν που πήρες ασχολιαστο για εμένα θα έπρεπε να δίνεται με ιατρική συνταγή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17
    Αν δεν φύγει σκοπεύω να επισκευτώ ιατρό φυσικά, αν και πιστεύω πως σχετίζεται με το κάπνισμα.. για τη συνταγή στο αερολίν συμφωνώ, προσωπικά επειδή σπουδάζω σε ιατρική σχολή γνωρίζω τρόπο λειτουργίας και πιθανές παρενέργειες κυρίως από υπερχρήση και το πήρα με δική μου ευθύνη και προσεκτικά.

  4. #4
    Φίλε αν αυτό το έχεις πάθει από το τσιγάρο είναι το λεγόμενο έχεις μπουκωσει άμα αθληθεις θα σου φύγει εγώ απλά στις εξετάσεις όταν λέω εννοώ να δεις το επίπεδο του οργανισμού και να ξέρεις μετά στο μέλλον τι έχει αλλάξει. Ας πούμε άμα κάνεις μια σπιρομετρηση μια τιμή για το πως δουλεύουν οι πνεύμονες θα πάρεις. Με το αερολιν φίλε μη περιμένεις πολλά πρέπει να γυμνασεις τους πνεύμονες με τρέξιμο άθληση κάτι και θα περάσει απλά θέλει να τους γυμνασεις με έκρηξη ας πούμε άμα κάνεις τσοκινγκ θα φύγει αλλά όχι όπως άμα κάνεις και σπριντ.

Similar Threads

  1. Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-2020, 17:23
  2. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 11:35
  3. ΑΓΧΟΣ-ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΔΥΣΠΝΟΙΑ
    By Mara1962 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 20-03-2014, 03:31
  4. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 20:26
  5. Η καταθλιψη επιστρεφει ...
    By Paraxeni Kopela in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2013, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •