Δυσκολία στην αναπνοή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Έχω θυροειδή και δν ειναι ρυθμισμενος παιρνω αγωγή έχω υπέρ θυροειδή και βροχοκυλη αλλά το έχω χρόνια και δν είχα τέτοια συμπτώματα μετά παρατησα την αγωγή και χαλασαν όλα τώρα έχω παει σε ενδοκρινολογο και με παρακωλουθει αυτός μου είπε ότι ο θυροειεδης που έχω φέρνει πολλα θέματα και κυρίως ανχος αυπνία

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση,ήσουν πολύ κατατοπιστική. Εμένα δυστυχώς δεν είναι όπως το περιγράφεις ,είναι πιο έντονο. Εγώ έχω θυροειδή από 14 ετών πίνω χάπι είμαι τώρα 30. Έκανα περισυ και υπέρηχο ,ήταν καλός ,τώρα θα τον ξανακοιταξω φέτος.
    Έχω χασιμωτο ,μου έχουν εξηγήσει κ εμένα ότι το χασιμωτο δημιουργεί άγχος και κρίσεις πανικού αλλά με ρυθμισμένο θυροειδή δεν έφυγαν
    Χασιμωτακι είναι η μαμά μου και το ανακαλύψαμε μετά από πολλά που έσκασαν το ένα μετά το άλλο επειδή μάλλον είχε χρόνια θέμα με τον θυροειδή και επειδή το ελενχε μόνο αιματολογικα δεν πρόλαβε την εξέλιξη του .

    Τα ανακάλυψε μετά από πολλά και κυρίως μετά από αδικαιολόγητα σκαμπανεβάσματα ψυχολογικά και πλέον της έχει εμφανιστεί και μια υψηλή χοληστερίνη έτσι από το πουθενά και αν φανταστείς πως η μαμά μου είναι ένα ς άνθρωπος πολύ προσεκτικός με την διατροφή της και τα κιλά της .
    Γυμνάζεται κανονικά και γενικά προσέχει παρά πολύ τον ευατο της .
    Πα ρολά αυτά έσκασε τώρα αυτό και παρακολουθεί και την πίεση της γιατί της κάνει και αυτή από το πουθενά κάποια νούμερα ..

    Εμένα πριν λίγους μήνες μου έσκασε ένα αυτοάνοσο και ευτυχώς οι προληπτικές εξετάσεις που κάνω πλεον το βρήκαν σχετικά νωρίς και έχω μπει σε αγωγή και ήδη το έχω ρυθμίσει .

    εμφάνισα οστεοπαινια μόνο στον σπόνδυλο την μέσης που είχα χειρουργείο και όχι σε όλη την σπονδυλική στήλη και τα πινάκια που έχω ήταν καθαρά αυτού και όχι του θέματος που είχα με την μέση .
    Μπήκα σε αγωγή με ασβέστιο και ήδη από τον δεύτερο μήνα έχω δει διάφορα και θα την συνεχίσω συντηριτικα λόγου του αυτοάνοσου για να μην χτυπήσει και αλλού .

    Γενικά στα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι θυρεοειδής και αυτοάνοσα είναι ικανά να σου εμφανίσουν παρά πολλά θέματα και να σε τρελάνουν στην κυριολεξία γιατί δεν βρίσκεις παθολογικά αίτια .

    Κάνε συχνά ελενχους και κοίτα να βάλεις στο μυαλό σου ότι όλα ίσως είναι από εκεί εφόσον τα έχεις δει και μην σε φοβίζουν και μην τα δίνεις πολύ σημασία γιατί έτσι εντεινεις την συμπτωματολογία τους .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Σαν να ακουω τον εαυτό μου ακριβώς τα ίδια τα ίδια έχω θυροειδή αλλά χρόνια αυτό εμφανίστηκε ξαφνικά τον τελευταίο χρόνο η αδερφη μου που έχει κι αυτή άρρωστο φοβία πηγε σε ψυχολόγο έμαθε να το διαχειρίζεται μου λέει ξέχνα το να σε ξεχάσει μα πως αφου το αισθάνομαι συνεχώς

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Σαν να ακουω τον εαυτό μου ακριβώς τα ίδια τα ίδια έχω θυροειδή αλλά χρόνια αυτό εμφανίστηκε ξαφνικά τον τελευταίο χρόνο η αδερφη μου που έχει κι αυτή άρρωστο φοβία πηγε σε ψυχολόγο έμαθε να το διαχειρίζεται μου λέει ξέχνα το να σε ξεχάσει μα πως αφου το αισθάνομαι συνεχώς
    Ακούγεται παράλογο αλλά έτσι γινεται.
    Όσο το παραγκωνίζει και δεν το δίνεις σημασία τόσο τα συμπτώματα μειώνονται σε ένταση.
    Όλο αυτό είναι καθαρά θέμα διαχείρησης του μυαλού και κατά επέκτασης του σώματος .

    Ναι πονάς αλλά αν την ώρα που πονάς λες οκ,ας κάνω λιγάκι υπομονή ,πονούσε και χθες και δεν έγινε κάτι ,θα περάσει μόνο του ,αυτόματα το υποβαθμίζεις και δεν αυξάνεις την ένταση του .

    Την ώρα που αισθάνεσαι τον πόνο και βλέπεις ότι πάει να σε πάρει από κάτω ,παράτα ότι κανείς και ασχολησου μς κατι τελείως διαφορετικό ..
    Εξάσκηση θέλει ειλικρινά στο λέω και θα δεις όσο δεν ασχολείσαι τόσο θα σε αφήνει και αυτό .

    Κανείς πράγματα για τον ευατο σου η όλη αυτή η υπόθεση σε φοβίζει και σ εαυτό το κομμάτι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Κάνω τα παντα και γυμναστική και πςρπατημα και τα παντα απλα με ενοχλεί βέβαια όταν γυμνάζομαι που μου αρέσει δν το έχω τόσο εντονα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Σαν να ακουω τον εαυτό μου ακριβώς τα ίδια τα ίδια έχω θυροειδή αλλά χρόνια αυτό εμφανίστηκε ξαφνικά τον τελευταίο χρόνο η αδερφη μου που έχει κι αυτή άρρωστο φοβία πηγε σε ψυχολόγο έμαθε να το διαχειρίζεται μου λέει ξέχνα το να σε ξεχάσει μα πως αφου το αισθάνομαι συνεχώς
    εσυ, γιατι δεν εχεις παει ακομα σε ψυχολογο;
    το οτι στην γυμναστικη που θελει ακομα περισσοτερο οξυγονο, δεν σε ενοχλει, ειναι ακομα μια ενδειξη οτι το προβλημα ειναι ψυχογενες...
    δεν ειναι τοσο απλο να το "ξεχασεις" οπως σου λεει η αδερφη, αλλα ενας καλος ψυχοθεραπευτης, μπορει να σου μαθει τεχνικες για να το διαχειριζεσαι..

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Σίγουρα δν ειναι έλλειψη οξυγόνου γιατί έχω και οξυμετρο και παντα είναι 98 99

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Σίγουρα δν ειναι έλλειψη οξυγόνου γιατί έχω και οξυμετρο και παντα είναι 98 99
    Το έχεις όλη μέρα;; Πως περίπου το βιώνεις μπορείς να το περιγράψεις λίγο ;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Το έχω όλη μέρα με το που ξυπνάω αρχίζω για να δω μπορώ να παρω βαθιά ανάσα έχω παρατηρησει ότι όταν είμαι νηστικη πολλες ώρες η δν φάω πρωινο επιδεινώνεται επίσης όταν ανχωθω για κάτι μες την μέρα όταν είμαι ξαπλωμένη στο κλιματιστικό η όταν κοιμάμαι δν το έχω το αισθάνομαι σαν τικ πως κάποιοι προσπαθουν να καταπιουν και έχουν ένα κόμπο δν ξέρω παντα είχα με την αναπνοή μου θέματα λόγω του ότι μικρή είχα Βροχιολοτιδες αλεργιες όμως έχω παει σε 2 πνςυμονολογους με ολεεεεες τι εξετάσεις και ακτινογραφίες και είναι όλα οκ το θέμα που έχω είναι με τον θυροειδή μου από υπέρ τώρα με την αγωγή έχει παει σε υπό σε μια εβδομαδα έχω ραντεβου ενδοκρινολογο επίσης τώρα έκανα παλι εξετάσεις αίματος όλες καλά και σίδηρος και αιματοκριτης η αίσθηση που έχω είναι ακριβώς αυτή παω να παρω βαθιά ανάσα από το στόμα και δν με ικανοποιεί

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Το έχω όλη μέρα με το που ξυπνάω αρχίζω για να δω μπορώ να παρω βαθιά ανάσα έχω παρατηρησει ότι όταν είμαι νηστικη πολλες ώρες η δν φάω πρωινο επιδεινώνεται επίσης όταν ανχωθω για κάτι μες την μέρα όταν είμαι ξαπλωμένη στο κλιματιστικό η όταν κοιμάμαι δν το έχω το αισθάνομαι σαν τικ πως κάποιοι προσπαθουν να καταπιουν και έχουν ένα κόμπο δν ξέρω παντα είχα με την αναπνοή μου θέματα λόγω του ότι μικρή είχα Βροχιολοτιδες αλεργιες όμως έχω παει σε 2 πνςυμονολογους με ολεεεεες τι εξετάσεις και ακτινογραφίες και είναι όλα οκ το θέμα που έχω είναι με τον θυροειδή μου από υπέρ τώρα με την αγωγή έχει παει σε υπό σε μια εβδομαδα έχω ραντεβου ενδοκρινολογο επίσης τώρα έκανα παλι εξετάσεις αίματος όλες καλά και σίδηρος και αιματοκριτης η αίσθηση που έχω είναι ακριβώς αυτή παω να παρω βαθιά ανάσα από το στόμα και δν με ικανοποιεί
    σε ψυχολογο, γιατι δεν εχεις παει;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Κάνω τα παντα και γυμναστική και πςρπατημα και τα παντα απλα με ενοχλεί βέβαια όταν γυμνάζομαι που μου αρέσει δν το έχω τόσο εντονα
    Τι εννοείς δεν το έχω τόσο έντονα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Αυτό που περιγράφεις μήπως είναι άγχος.
    Έτσι πιστεύω...
    Επειδή και εγώ γενικά είμαι αγχωδης... βλέπω κάποιες φορές ότι "η ανασα μου δεν πάει μέχρι μέσα", "η αναπνοή μου δεν είναι γεμάτη"
    Κάνε κάτι για relaxation... έφοσον παθολογικά δεν συμβαίνει κάτι..
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Το έχω όλη μέρα με το που ξυπνάω αρχίζω για να δω μπορώ να παρω βαθιά ανάσα έχω παρατηρησει ότι όταν είμαι νηστικη πολλες ώρες η δν φάω πρωινο επιδεινώνεται επίσης όταν ανχωθω για κάτι μες την μέρα όταν είμαι ξαπλωμένη στο κλιματιστικό η όταν κοιμάμαι δν το έχω το αισθάνομαι σαν τικ πως κάποιοι προσπαθουν να καταπιουν και έχουν ένα κόμπο δν ξέρω παντα είχα με την αναπνοή μου θέματα λόγω του ότι μικρή είχα Βροχιολοτιδες αλεργιες όμως έχω παει σε 2 πνςυμονολογους με ολεεεεες τι εξετάσεις και ακτινογραφίες και είναι όλα οκ το θέμα που έχω είναι με τον θυροειδή μου από υπέρ τώρα με την αγωγή έχει παει σε υπό σε μια εβδομαδα έχω ραντεβου ενδοκρινολογο επίσης τώρα έκανα παλι εξετάσεις αίματος όλες καλά και σίδηρος και αιματοκριτης η αίσθηση που έχω είναι ακριβώς αυτή παω να παρω βαθιά ανάσα από το στόμα και δν με ικανοποιεί

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Νά προσθέσω καί κάτι , δοκίμασε τό.

    Ασκήσεις αναπνοής-χαλαρωσης.
    Ψάξε λίγο γιουτιουμπ ή διάβασε.

    Επίσης μία μίνι σειρά που μου άρεσε
    "οδηγός διαλογισμού"(στο netflix)

    Αυτό τό καταραμένο αγχος... Πρέπει νά τό διαχειριζομαστε. Θά μας Φαει...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Πήγα κάποια στιγμή δν μ βοήθησε

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Πήγα κάποια στιγμή δν μ βοήθησε
    Εννοείς ο ψυχολόγος δεν σε βοήθησε;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολία στην εργασία
    By Blue1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-02-2021, 21:36
  2. Δυσκολία στην αναπνοή!
    By Laila in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-2020, 15:17
  3. δυσκολια στην ομιλια..
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2019, 10:48
  4. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 03:24
  5. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 05:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •