Εκανα κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτό είναι η μια όψη του προβλήματος. Ο πραγματικός λόγος είναι ότι δεν κάνεις σε άτομο που έχει πολύ χαμηλή πιθανότητα να εμφανίσει καρκίνο μια εξέταση που ενέχει, μικρούς μεν, υπαρκτούς δε κινδύνους. Οι γιατροί συνεχώς εκτιμούν κατά πόσο τα οφέλη ξεπερνούν τον κίνδυνο μιας εξέτασης πριν αποφασίσουν να την πραγματοποιήσουν. Ορίστε και ένα παράδειγμα για να δει κανείς τι μπορεί να πάει στραβά κατά την εκτέλεση μιας κολονοσκόπησης (σε μορφή τεστ για γιατρούς).
    Συμφωνω! αλλα και για το εμβολιο το ιδιο λεμε! εχει πεθανει κοσμος. Μην τρομοκρατητε τον κοσμο. και εγω τωρα μπορει να βγω εξω και να με σκοτωσει καποιος! ολα ειναι πιθανα!

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Υπάρχουν κίνδυνοι από την κολονοσκόπηση;

    Η εξέταση της κολονοσκόπησης είναι ασφαλής και σπανίως αναφέρονται επιπλοκές. Οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν είναι η αιμορραγία ή η διάτρηση του εντέρου, που θεωρούνται στις μέρες μας σπανιότατες επιπλοκές.

    Άλλες επιπλοκές σχετίζονται με την μέθη, η οποία μπορεί να εμφανίσει αλλεργία και πολύ σπάνια καρδιοαναπνευστική επιπλοκή.

    Ένας έμπειρος γαστρεντερολόγος θα λάβει όλα τα μέτρα, ώστε να εξαφανίσει κάθε κίνδυνο που πρόκειται να απειλήσει την ακεραιότητα του ασθενούς.

    Αν ο γιατρός αφαιρέσει κάποιον πολύποδα, αναμένεται να εμφανιστεί αποβολή αίματος από τον πρωκτό, παρενέργεια απολύτως φυσιολογική.

    https://www.advanced-endoscopy.gr/%C...7%CF%83%CE%B7/

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    ποτε πρεπει κανεις να κανει κολονοσκοπηση?

  4. #19
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    ποτε πρεπει κανεις να κανει κολονοσκοπηση?
    Μετα τα 45 χρονια ειναι καλο η προλιπτικη κολονοσκοπησα η γαστροσκοπηση! Εγω το εκανα επειδη εχω αρρωστοφοβια! Ο γιατρος με εχει διαβεβαιωσει οτι δεν εχω κατι! και με τα πολλα το εκανα! και δεν ειχα ΤΙΠΟΤΑ!!!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    οταν υπαρχει δυσκοιλιοτητα και τσιμπηματα στην κοιλια που και που, τι εξεταση πρεπει να γινει?

  6. #21
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    οταν υπαρχει δυσκοιλιοτητα και τσιμπηματα στην κοιλια που και που, τι εξεταση πρεπει να γινει?
    Προσωπικη εμπειρια στο πρωτο ραντεβου που πηγα το ειπα οτι ειχα να παω 3 μερες τουαλετα. μετα ειδε οτι εχω εσωτερικες αιμοραιδες.
    Μου ειπε περπατημα μιση ωρα την ημερα και λιγοτερους καφεδες και μου εδωσε ενα φυτικο σκευασμα για την δυσκιλιοτητα.
    αυτα.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Σε πιανε και σενα ενα φουσκωμα στο στομαχι και μια ενοχληση στον θυροειδη; και καπως πρησμενο το πανω μερος;


    Εμενα κυριως αυτο ειναι καποιες φορες το προβλημα μου και αλλες φορες οταν ξεπριζομαι στο πανω μερος, ένεργουμαι καλυτερα και μετα απλα έχω καποιες ενοχλησεις που και που στο κστω μερος της κοιλιας.


    Ειναι καπως σαν κυκλος απο το αγχος. Τα ιδια ειχες;

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Σε πιανε και σενα ενα φουσκωμα στο στομαχι και μια ενοχληση στον θυροειδη; και καπως πρησμενο το πανω μερος;


    Εμενα κυριως αυτο ειναι καποιες φορες το προβλημα μου και αλλες φορες οταν ξεπριζομαι στο πανω μερος, ένεργουμαι καλυτερα και μετα απλα έχω καποιες ενοχλησεις που και που στο κστω μερος της κοιλιας.


    Ειναι καπως σαν κυκλος απο το αγχος. Τα ιδια ειχες;
    Φιλε μου πηγαινε σε εναν γαστρεντερολογο η παθολογο. νομιζω οτι ειναι απο το αγχος σου...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    10
    Γεια σας, ειμαι 19 χρονων και δεν ξερω τι να κανω με το θεμα του εντερου.Εδω και δυο μηνες περιπου μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι εχω προβλημα στο εντερο επειδη δεν ενεργουμαι καλα και συνεχεια αισθανομαι οτι εχω καποιο εμποδια και θελω να ενεργηθω.Ο γαστρεντερολογος μου εχει δωσει καποια φυτικα μου περναει για λιγες μερες αυτο το αγχος και μετα παλι απο την αρχη.Λεω συνεχεια οτι δεν μπορει να ειναι ολα στο μυαλο μου απο τη στιγμη που το αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο περα απο φυτικα στην ηλικια που ειμαι και οτι για να ηρεμησω και να μπορω να συνεχισω τη ζωη μου να κανω μια κολονοσκοπηση με μεθη αν και πιστευει οτι δεν εχω απολυτως τιποτα και οτι απλα ειναι ολα στο μυαλο μου. Εγω φοβαμαι να την κανω την εξεταση αυτη πιο πολυ για το καθαρτικο αλλα και μετα την εξεταση για το πως θα ειμαι μηπως με ποναει η κοιλια μου η γινω χειροτερα.Ας με βοηθησει καποιος με μια αποψη για το τι να κνω ειναι δυνατον στην ηλικια που ειμαι να εχω προβλημα;;;;;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Μαριζα View Post
    Γεια σας, ειμαι 19 χρονων και δεν ξερω τι να κανω με το θεμα του εντερου.Εδω και δυο μηνες περιπου μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι εχω προβλημα στο εντερο επειδη δεν ενεργουμαι καλα και συνεχεια αισθανομαι οτι εχω καποιο εμποδια και θελω να ενεργηθω.Ο γαστρεντερολογος μου εχει δωσει καποια φυτικα μου περναει για λιγες μερες αυτο το αγχος και μετα παλι απο την αρχη.Λεω συνεχεια οτι δεν μπορει να ειναι ολα στο μυαλο μου απο τη στιγμη που το αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο περα απο φυτικα στην ηλικια που ειμαι και οτι για να ηρεμησω και να μπορω να συνεχισω τη ζωη μου να κανω μια κολονοσκοπηση με μεθη αν και πιστευει οτι δεν εχω απολυτως τιποτα και οτι απλα ειναι ολα στο μυαλο μου. Εγω φοβαμαι να την κανω την εξεταση αυτη πιο πολυ για το καθαρτικο αλλα και μετα την εξεταση για το πως θα ειμαι μηπως με ποναει η κοιλια μου η γινω χειροτερα.Ας με βοηθησει καποιος με μια αποψη για το τι να κνω ειναι δυνατον στην ηλικια που ειμαι να εχω προβλημα;;;;;
    να κανεις την εξεταση! δεν πονας πουθενα. κανονισε να κανεις και λιγη γυμναστικη και θα δεις μεγαλη διαφορα σε ολη την λειτουργια του σωματος σου

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    10
    η ηλικια ομως δεν ειναι πολυ μικρη για μια τετοια εξεταση;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Μαριζα View Post
    η ηλικια ομως δεν ειναι πολυ μικρη για μια τετοια εξεταση;
    τι μας ρωτας, αφου ο ιατρος σου ειπε κανε την για να σου φυγει η αμφιβολλια!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Μαριζα View Post
    Γεια σας, ειμαι 19 χρονων και δεν ξερω τι να κανω με το θεμα του εντερου.Εδω και δυο μηνες περιπου μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι εχω προβλημα στο εντερο επειδη δεν ενεργουμαι καλα και συνεχεια αισθανομαι οτι εχω καποιο εμποδια και θελω να ενεργηθω.Ο γαστρεντερολογος μου εχει δωσει καποια φυτικα μου περναει για λιγες μερες αυτο το αγχος και μετα παλι απο την αρχη.Λεω συνεχεια οτι δεν μπορει να ειναι ολα στο μυαλο μου απο τη στιγμη που το αισθανομαι. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο περα απο φυτικα στην ηλικια που ειμαι και οτι για να ηρεμησω και να μπορω να συνεχισω τη ζωη μου να κανω μια κολονοσκοπηση με μεθη αν και πιστευει οτι δεν εχω απολυτως τιποτα και οτι απλα ειναι ολα στο μυαλο μου. Εγω φοβαμαι να την κανω την εξεταση αυτη πιο πολυ για το καθαρτικο αλλα και μετα την εξεταση για το πως θα ειμαι μηπως με ποναει η κοιλια μου η γινω χειροτερα.Ας με βοηθησει καποιος με μια αποψη για το τι να κνω ειναι δυνατον στην ηλικια που ειμαι να εχω προβλημα;;;;;
    Τα φυτικά δηλαδή που σου δίνει δεν κάνουν δουλειά; Το να αλλάξεις τη διατροφή σου ενσωματώνοντας περισσότερα φρούτα όπως ακτινίδια, δαμάσκηνα, και να ξεκινήσεις περπάτημα το σκέφτεσαι ως επιλογή;

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    10
    Κάνουν στην αρχή αλλά μετά πάλι από την αρχή τα ίδια. Έχω κάνει και μια ορθοσκόπηση γιατί ένιωθα κάτι σαν εμπόδιο στο ορθό αλλά δεν έδειξε απολύτως τίποτα η εξέταση εγώ όμως εξακολουθώ να νιώθω αυτή την ενόχληση για αυτό έχω αρχίσει να σκέφτομαι την κολονοσκόπηση αλλά φοβάμαι. Ο γαστρεντερολόγος μου λέει συνέχεια άγχος το ίδιο και ο παθολόγος. Τώρα από εκεί και πέρα δεν ξέρω νομίζω ότι αγγίζω τα όρια της σχιζοφρένειας πραγματικά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    μαλλον εχεις καποια αρρωστοφοβια.
    γιατι κανονικα ολοι μας εχουμε αγχος οταν νομιζουμε οτι εχουμε κατι, ομως οταν ο γιατρος μας διαβεβαιωσει για το αντιθετο σταματαμε να αγχωνομαστε

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστροσκόπηση
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-11-2021, 07:42
  2. Γαστροσκοπηση
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 03-02-2020, 09:45
  3. Κολονοσκοπηση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-11-2019, 17:15
  4. ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ
    By marikoul in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-2011, 12:38
  5. Γαστροσκόπηση
    By sunflower_ed in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 23
    Last Post: 05-07-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •