Είχατε καθοδήγηση και πλάτες από παιδικής ηλικίας ώστε να μην πάθετε ψυχολογικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Είχατε καθοδήγηση και πλάτες από παιδικής ηλικίας ώστε να μην πάθετε ψυχολογικά?

    Ένα ερώτημα που θα θελα να μάθαινα απαντήσεις.
    Η δική μου εμπειρία λέει πως άμα δεν έχεις ανθρώπους δίπλα σου να σε καθοδηγούν, να σου συμπαρίστανται και να σε βοηθούν, δεν θα ξερεις πως να χειριστείς προκλήσεις της ζωής, θα καταβάλλεις κόπο πέραν του αναγκαίου, θα πελαγοδρομείς, θα έχεις συχνά αποτυχίες, θα απογοητεύεσαι, στο τέλος θα βρίσκεσαι σε καταστάσεις κατώτερες της προσπάθειας που κατέβαλες.
    γιάννης

  2. #2
    Καμία καθοδήγηση. Όλα στον αυτόματο μέχρι που τελείωσα το σχολείο. Ούτε στις σπουδές ούτε ψυχολογικά. Γι αυτό και τώρα προσπαθώ να μαζέψω τα σπασμένα. Μια ίωση έπαθα και καταρρέω ψυχολογικά. Πολύ απλά δεν είμαι κυρίαρχος του εαυτού μου. Ένας πληγωμένος άνθρωπος που παίρνει αντικαταθλιπτική αγωγή και βλέπει την ψυχίατρό του και έχει ένα ταλέντο από το οποίο έχει πάρει μεγάλη αυτοεκτίμηση. Αλλά είμαι αποφασισμένος να γίνω εντελώς καλά συνεχίζοντας την ψυχοθεραπεία μου να σταθώ στα πόδια μου γερά και να δυναμώσω τον γάμο μου. Εννοείται παιδιά δεν έχω. Να σπουδάσω ίσως σε ΑΕΙ και να έχω μια καλή δουλειά. Αν είχαμε καθοδήγηση από μικροί δεν θα ήμασταν τώρα σε αυτό το φόρουμ να κλαίμε την μοίρα μας.

  3. #3
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Αν είχαμε καθοδήγηση από μικροί δεν θα ήμασταν τώρα σε αυτό το φόρουμ να κλαίμε την μοίρα μας.
    Πάνω σ αυτό είναι που ψάχνω απαντήσεις, μάλλον ομοιοπαθείς.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πάνω σ αυτό είναι που ψάχνω απαντήσεις, μάλλον ομοιοπαθείς.
    Αρχικά καταχωρημένο από ThelwNaEimaiKala Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν είχαμε καθοδήγηση από μικροί δεν θα ήμασταν τώρα σε αυτό το φόρουμ να κλαίμε την μοίρα μας.

    *1000

  5. #5
    Βλέπω άτομα που παρότι είχαν σε μη ικανονοποιητικό βαθμό για να προχωρήσουν στη ζωή τους πλάτες και καθοδήγηση, ωστόσο μεγάλωσαν σε ένα άριστο από ψυχολογικής πλευράς περιβάλλον το οποίο τους όπλισε με το χαρακτήρα και την αυτοπεποίθηση /αυτοεκτίμηση που χρειάζονταν για να πραγματώσουν στόχους, και το κατόρθωσαν και δη σε νεαρή ηλικία. Τώρα που λέω ότι είμαι σε καλύτερη κατασταση εν σχέση με παλιά θα πρέπει να ανταγωνιστώ όλους αυτούς τους έως και 15+ χρόνια νεώτερους μου είτε για καλύτερη δουλειά είτε για γκόμενα. Καλάν αυτοί που ναι κιόλας στην ηλικία μου έχουν ήδη προχωρήσει τη ζωή τους όσο εγώ πάλευα με τα ψυχολογικά μου και τις αποτυχίες λόγω αυτών των προβλημάτων και της έλλειψης καθοδήγησης -στήριξης.
    γιάννης

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Ενα παιδι δεν χρειαζεται καθωδηγηση, αλλα σωστα παραδειγματα. Οσο και να λες σε ενα παιδι να μην καπνιζει για παραδειγμα, αν εσυ δεν βγαζεις το τσιγαρο απο το στωμα σου τα λογια σου δεν εχουν καμια αξια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    εγω ειχα συνεχεια κι μου κανουν μπουλινκ απο παντου για να εχω ψυχολογικα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Εγώ δε θέλω να κλαίω τη μοίρα μου. Θέλω να είμαι χαρούμενη με αυτά που μου αρέσουν,
    αυτούς που είναι δικοί μου, κοντινοί μου δηλαδή, τακίμια μου, και δε θέλω να πολυσκέφτομαι το παρελθόν.
    Δεν κερδίζω τίποτε με το να το κάνω, αντίθετα, χάνω το σήμερά μου, και με απομακρύνει απ' αυτό όταν
    κοιτάω πίσω. Θεωρώ ότι η κακοποίηση, η παραμέληση και η έλλειψη αποδοχής δε θα έπρεπε να τη βλέπουμε
    σαν ένα αξεπέραστο εμπόδιο. Γιατί δεν είναι αυτός ο τρόπος να γιατρέψουμε. Μην ξύνεις μια πληγή που θες
    να επουλωθεί, τόσο απλά. Ζήσε στο τώρα. Δεν είσαι αυτός που ήσουν τότε. Ο χρόνος περνάει, ο χρόνος σου δίνει
    εμπειρίες, γνώση, και μην αρνιέσαι να τα δεχτείς με την προσκόλληση στο τραύμα.
    Δε λέω πως δεν το έχεις, και δεν παραγνωρίζω την εμπειρία σου. Αλλά δεν είσαι ένα πράγμα, είσαι πολλά.
    Άρα δεν είσαι ούτε μόνο το αποτέλεσμα της έλλειψης, ούτε της παραμέλησης, ούτε της κακοποίησης μόνο.
    Ναι, αυτά πιθανόν να σε έχουν κάνει άνθρωπο με ιδιαιτερότητες, όχι όμως και να μας ταμπελώνουμε οι ίδιοι ρε συ.

  9. #9
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Ενα παιδι δεν χρειαζεται καθωδηγηση, αλλα σωστα παραδειγματα. Οσο και να λες σε ενα παιδι να μην καπνιζει για παραδειγμα, αν εσυ δεν βγαζεις το τσιγαρο απο το στωμα σου τα λογια σου δεν εχουν καμια αξια.
    Σωστό! Το παιδί απλά αντιγράφει. Κατά την άποψη μου όμως υπάρχει μέσα στο κάθε παιδί, στον κάθε άνθρωπο δλδ που έρχεται στον κόσμο, ένας πυρήνας χαρακτήρα τον οποίο πιστεύω φέρει εσαεί στη ζωή του, κι άρα δεν μπορεί να αντιγράψει οτιδήποτε. Αν είναι πχ ντροπαλό δεν θα αρχίσει να δέρνει τους συμμαθητές του ή αν το IQ του δεν τον βοηθάει στο διάβασμα και στην κατανόηση του γραπτού δεν θα διαβάζει και γραφει όπως ολημερίς κάνει ο πατέρας του.
    γιάννης

  10. #10
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    εγω ειχα συνεχεια κι μου κανουν μπουλινκ απο παντου για να εχω ψυχολογικα .
    Η καθοδήγηση που σου δωσαν προφανώς δεν σε βοηθούσε στο θέμα αντιμεπώπιση του μπούλιγκ παρότι μπορεί να ταν το ότι καλύτερο σε όλα τ αλλα.
    γιάννης

  11. #11
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Εγώ δε θέλω να κλαίω τη μοίρα μου. Θέλω να είμαι χαρούμενη με αυτά που μου αρέσουν,
    αυτούς που είναι δικοί μου, κοντινοί μου δηλαδή, τακίμια μου, και δε θέλω να πολυσκέφτομαι το παρελθόν.
    Δεν κερδίζω τίποτε με το να το κάνω, αντίθετα, χάνω το σήμερά μου, και με απομακρύνει απ' αυτό όταν
    κοιτάω πίσω. Θεωρώ ότι η κακοποίηση, η παραμέληση και η έλλειψη αποδοχής δε θα έπρεπε να τη βλέπουμε
    σαν ένα αξεπέραστο εμπόδιο. Γιατί δεν είναι αυτός ο τρόπος να γιατρέψουμε. Μην ξύνεις μια πληγή που θες
    να επουλωθεί, τόσο απλά. Ζήσε στο τώρα. Δεν είσαι αυτός που ήσουν τότε. Ο χρόνος περνάει, ο χρόνος σου δίνει
    εμπειρίες, γνώση, και μην αρνιέσαι να τα δεχτείς με την προσκόλληση στο τραύμα.
    Δε λέω πως δεν το έχεις, και δεν παραγνωρίζω την εμπειρία σου. Αλλά δεν είσαι ένα πράγμα, είσαι πολλά.
    Άρα δεν είσαι ούτε μόνο το αποτέλεσμα της έλλειψης, ούτε της παραμέλησης, ούτε της κακοποίησης μόνο.
    Ναι, αυτά πιθανόν να σε έχουν κάνει άνθρωπο με ιδιαιτερότητες, όχι όμως και να μας ταμπελώνουμε οι ίδιοι ρε συ.
    Συμφωνώ. Αλλά ακόμα κι αν ξεγράψεις πλήρως το παρελθόν τα συναισθήματα και ο διαστρεβλωμένος τρόπος σκέψης ως το αποτέλεσμα των άσχημων εμπειριών μένει. Άρα ακόμα κι αν λες ότι γύρισες πλάτη στο παρελθόν μπορεί η ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται και στο σήμερα με άλλα πρόσωπα, άλλους χώρους, άλλα είδη συμπεριφορας που κατ ουσίαν δεν είναι τίποτα άλλο παρά "κακοποίηση, η παραμέληση και η έλλειψη αποδοχής". Κι αυτά τα νέα μας χαλάνε την ευτυχία που έχουμε. Όπως είπε κι ένας καθηγητής "θα πρέπει να γδαρεί ο νους", ν αλλάξει δηλ άρδην ο τρόπος μας αντιμετώπισης αρνητικών καταστάσεων ώστε να μην βιώσουμε επαναλήψεις.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Ἐκεῖνοι ποὺ μᾶς παίδεψαν
    Ἐκεῖνοι ποὺ μᾶς παίδεψαν βαραίνουν μέσα μας πιὸ πολύ,
    ὅμως ἡ δική σου τρυφερότητα πόσο καιρὸ ἀκόμα θὰ βαστάξει;
    Ὅ,τι μᾶς γλύκανε, τὸ ξέπλυνε ὁ χρόνος κι ἡ συναλλαγή,
    ἐκεῖνοι ποὺ μᾶς χαμογέλασαν βουλιάξαν σὲ βαθιὰ πηγάδια
    καὶ μείναν μόνο κεῖνοι ποὺ μᾶς πλήγωσαν,
    ἐκεῖνοι ποὺ ἀρνήθηκαν νὰ τοὺς ὑποταχτοῦμε.
    Ἐκεῖνοι ποὺ μᾶς παίδεψαν βαραίνουν πιὸ πολύ…

    Αφιερωμένο.

  13. #13
    Γράφω κι εγώ ποιήματα, μην ανησυχείς...
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Δεν είναι δικό μου. Είναι του Ντίνου Χριστιανόπουλου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συμφωνώ. Αλλά ακόμα κι αν ξεγράψεις πλήρως το παρελθόν τα συναισθήματα και ο διαστρεβλωμένος τρόπος σκέψης ως το αποτέλεσμα των άσχημων εμπειριών μένει. Άρα ακόμα κι αν λες ότι γύρισες πλάτη στο παρελθόν μπορεί η ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται και στο σήμερα με άλλα πρόσωπα, άλλους χώρους, άλλα είδη συμπεριφορας που κατ ουσίαν δεν είναι τίποτα άλλο παρά "κακοποίηση, η παραμέληση και η έλλειψη αποδοχής". Κι αυτά τα νέα μας χαλάνε την ευτυχία που έχουμε. Όπως είπε κι ένας καθηγητής "θα πρέπει να γδαρεί ο νους", ν αλλάξει δηλ άρδην ο τρόπος μας αντιμετώπισης αρνητικών καταστάσεων ώστε να μην βιώσουμε επαναλήψεις.
    Όχι Γιάννη, δε μας τη χαλάνε. Αυτό προσπαθούσα να σου πω, ότι δε μας ορίζουν τα βιώματά μας.
    Εγώ τουλάχιστον δυστυχισμένη δεν είμαι, ούτε πενθώ για τις αδικίες, ούτε θέλω να γδάρω κανένα νου.
    Αυτός ο καθηγητής να γδάρει το δικό του νου, τι βλακείες λένε ρε φίλε μερικοί ειδικοί.
    Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πιστέψεις ότι αξίζεις και μπορείς την ευτυχία, παρόλο το παρελθόν σου.
    Επίσης, αν ξεκινάς σκεφτόμενος ότι πρέπει "ν'ανταγωνιστείς" άλλους για κάθε σου επιθυμία,
    τότε σε βάζεις σε διαδρομές ήττας εκ προοιμίου. Δε χρειάζεται ν' ανταγωνιστείς κανέναν.
    Να ξεφύγεις από την ηττοπάθεια και το δράμα πρέπει κατά την άποψή μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πού να χαρακωθω ώστε να μη φανεί..
    By cirrus in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 24
    Last Post: 13-01-2021, 05:52
  2. Replies: 3
    Last Post: 12-02-2018, 17:33
  3. Καθοδήγηση
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 22-02-2017, 10:49
  4. Replies: 3
    Last Post: 19-12-2014, 18:24
  5. Καθοδήγηση...
    By r.f. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 19-04-2011, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •