ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602

    ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε;

    βλεπω πολυ συχνα, σε διαφορους τονους και με διαφορους τροπους, ειτε με παραπονο, ειτε με θυμο, ειτε με απαιτηση, ειτε με απαξιωση,ειτε κατηγορητικα (!) να εκφραζεται αμεσα η εμμεσα η αποψη οτι το φορουμ ειναι μονο για ατομα με ψυχολογικα προβληματα η ψυχικες ασθενειες.
    το εχω δει πολλακις μαλιστα σαν επιχειρημα, ελλειψει (παντα) κανονικων επιχειρηματων: "τι κανεις εσυ στο φορουμ, εφοσον δεν εχεις προβλημα" η "εφοσον λες οτι δεν εχεις προβλημα" κλπ κλπ κλπ.

    η δικη μου αποψη και λογω των ορων χρησης, αλλα και ... γενικα, ειναι οτι το σαιτ αυτο αλλα και το φορουμ ειναι για ατομα που ενδιαφερονται η/και θελουν να συζητησουν για θεματα που απτονται της ψυχολογιας αλλα ΚΑΙ της ψυχικης υγειας.
    και τα θματα αυτα, αν δειτε τις κατηγοριες θεματων, φαινονται ποια ειναι, ειναι ...σχεδον ΤΑ ΠΑΝΤΑ που μπορει να αφορουν συμπεριφορες ειτε "υγιεις" ειτε "ασθενεις"..
    να θυμισω επισης οτι ενα διαγνωσμενα "υγιες" ατομο, δεν εχει μονιμα υγιη συμπεριφορα, shit happens..

    να σχολιασω ακομα, οτι θεωρω οτι η διαχειριση δινει παντα περισσοτερες ευκαιριες σε ατομα που δειχνουν/θεωρει οτι εχουν προβληματα, χωρις να το διαλαλει.
    ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ, αλλα ειναι ανθρωποι κι αυτοι και συχνα ξεγελιουνται απο καποιους με χειριστικη διαθεση ,που εκμεταλλευονται την ανοχη αυτη...
    μερικα απο αυτα τα ατομα ομως, δυστυχως αντι να το εκτιμησουν, εχουν κανει την ασθενεια η "ασθενεια" τους σημαια και επιχειρημα για να βρισκονται στο απυροβλητο Ο,ΤΙ κι αν κανουν, ο,τι κι αν πουν. εδω μπαινει και η μεγαλη συζητηση, που σταματαει η "ασθενεια" και που ξεκιναει ο παλιοχαρακτηρας.
    ευτυχως, υπαρχει ενα οριο στην ανοχη και θεωρω οτι παρα τα προβληματα, η ισορροπια μπαλαντζαρει, αλλα κρατιεται σε καλα επιπεδα...

    παρολα τα παραπανω, αν υπαρχει παρανοηση και το φορουμ αφορα μονο ασθενεις η γενικοτερα ανθρωπους με σοβαρα προβληματα. ειτε μονιμα ειτε περιστασιακα, θα ηταν καλο να διευκρινιστει για να μην συνεχιζεται η αστεια συζητηση "τι εχεις εσυ, με ποιο δικαιωμα γραφεις εδω, εγω εχω προβληματα και δικαιουμαι να γραφω χωρις αντιλογο"....

    εσεις τι αποψη εχετε?
    το φορουμ αφορα μονο ασθενεις?
    δεν αφορα μονο ασθενεις, αλλα θα επρεπε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Εγώ πιστεύω ότι η πηγή του προβλήματος είναι η άποψη ''ότι έχει σχέση με την ψυχολογία αφορά τους τρελούς,που είναι επικίνδυνοι άνθρωποι,χρήζουν θεραπείας και απομόνωσης''. Λάθος. Αν θέλετε να το δούμε όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, ο ορισμός της ψυχολογίας είναι ''επιστήμη που ασχολείται με τη μελέτη των ανθρώπινων συμπεριφορών (και όχι μόνο των ανθρώπινων) και με τις λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού που αλληλεπιδρούν με τη συμπεριφορά. Δεύτερον, αν ψάξει κανείς όλα τα παρακλάδια της ψυχολογίας και όλους τους τομείς με τους οποίους καταπιάνεται η ψυχολογία, θα δει ότι το ψυχολογικά ισορροπημένο άτομο, απλά δεν υπάρχει. Η ατάκα ''έχεις πολλά ψυχολογικά'' υπάρχει και λέγεται τόσο συχνά επειδή όλοι έχουν (έχουμε) ψυχολογικά. Ο κάθε άνθρωπος έχει ψυχολογία, όπως έχει και μάτια, καρδιά, πόδια, φωνή κλπ. Ο καθένας έχει πρόσβαση σε ένα φόρουμ σαν αυτό, το οποίο, βάσει των κατηγοριών του, φαίνεται ότι όντως ασχολείται με σχεδόν όλες τις πτυχές της ψυχολογίας. Υπάρχει για να εκθέτει ο καθένας τους προβληματισμούς τους και τις απόψεις του, και να περιμένει μια δεύτερη και τρίτη και δέκατη και χιλιοστή γνώμη.
    Αλλά και ακόμα κι αν κάποιος συμμετέχει στο φόρουμ απλά για να απαντάει σε προβληματισμούς άλλων δίνοντας συμβουλές, δεν βρίσκω το κακό. Ίσα ίσα, καλό κάνει.
    Μπαίνοντας στο e-psychology δεν είδα πουθενά υποσημείωση ''επιτρέπεται η είσοδος μόνο τις μέρες που ξυπνάτε με τάσεις αυτοκτονίας ή τις νύχτες που δε μπορείτε να κοιμηθείτε εξαιτίας των τύψεων για τους φόνους και τα εγκλήματα που διαπράξατε''. Όποιος μπαίνει εδώ έχει τους λόγους του, και είτε θέλει να ζητήσει γνώμη για κάτι ''σοβαρό'' είτε για κάτι που σε κάποιους φαίνεται αστείο και απλό, έχει κάθε δικαίωμα να συμμετάσχει και να ζητήσει βοήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσεις τι αποψη εχετε?
    το φορουμ αφορα μονο ασθενεις?
    δεν αφορα μονο ασθενεις, αλλα θα επρεπε?
    Αν αφορά μόνο ασθενείς, ας μας περνάνε από εξέταση πριν συμμετέχουμε. Και να κόβουν τους υγιείς!
    Αστεία πράγματα!

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μερικα απο αυτα τα ατομα ομως, δυστυχως αντι να το εκτιμησουν, εχουν κανει την ασθενεια η "ασθενεια" τους σημαια και επιχειρημα για να βρισκονται στο απυροβλητο Ο,ΤΙ κι αν κανουν, ο,τι κι αν πουν. εδω μπαινει και η μεγαλη συζητηση, που σταματαει η "ασθενεια" και που ξεκιναει ο παλιοχαρακτηρας.
    ευτυχως, υπαρχει ενα οριο στην ανοχη και θεωρω οτι παρα τα προβληματα, η ισορροπια μπαλαντζαρει, αλλα κρατιεται σε καλα επιπεδα...
    Κάποιοι κάνουν την ασθένειά τους σημαία όχι μόνο εδώ μέσα, αλλά παντού.
    Για εμένα δεν διαφέρουν και πολύ από τους ζητιάνους στο δρόμο, που προσπαθούν να αποσπάσουν χρήματα, επιδεικνύοντας τα στραπατσαρισμένα χέρια και πόδια τους. Είναι πάνω απ' όλα θέμα αξιοπρέπειας.
    Έτσι κι αλλιώς, ο καθένας κρίνεται και κρίνει, ανάλογα με τον χαρακτήρα του και τις αρχές του.
    Για μένα λίγη σημασία έχει αν κάποια επαναλαμβανόμενη κακή συμπεριφορά οφείλεται στον χαρακτήρα ή σε κάποια "ασθένεια". Το αποτέλεσμα μετράει.
    Το αν φταίει το ένα ή το άλλο είναι θέμα αυτού που έχει το πρόβλημα να το βρει και να το διορθώσει. Μέχρι να το κάνει θα υφίσταται τις συνέπειες της κακής συμπεριφοράς του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Remedy, μαλλον καποιοι θεωρουν προτερημα το να εχουν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα, και οχι απλως ενα ακομα χαρακτηριστικο τους, που επιδεχεται φυσικα θεραπειας οπως ολες οι ασθενειες. Και αυτο μαλλον ειναι το σοβαροτερο προβλημα που μπορει να εχει καποιος. Το να νομιζει οτι δικαιουται περισσοτερα η λιγοτερα εξαιτιας ενος ελλατωματος η προτερηματος του. Μην κατηγορουμε μετα οσους βλεπουν τους ψυχικα ασθενεις με προκαταληψη, ειδικα οταν καποιοι την προωθουν ενω οι ιδιοι βρισκονται στη φωτια και καιγονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Για μένα λίγη σημασία έχει αν κάποια επαναλαμβανόμενη κακή συμπεριφορά οφείλεται στον χαρακτήρα ή σε κάποια "ασθένεια". Το αποτέλεσμα μετράει.
    Το αν φταίει το ένα ή το άλλο είναι θέμα αυτού που έχει το πρόβλημα να το βρει και να το διορθώσει. Μέχρι να το κάνει θα υφίσταται τις συνέπειες της κακής συμπεριφοράς του.
    Σε αυτο εχω μια μικρη ενσταση. Δηλαδη αν ειμαι στις μαυρες μου, και δεν θελω/μπορω να βγω απο το σπιτι, ειναι σωστο να με θεωρουν αντικοινωνικο χωρις να δειχνουν ιχνος κατανοησης; Ενταξει, ειναι απλοικο το παραδειγμα, αλλα καταλαβες πανω κατω τι εννοω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αυτό δεν είναι κακή συμπεριφορά . Με το να μένεις σπίτι επειδή είσαι στις μαύρες σου, δεν βλάπτεις, δεν επηρεάζεις κανέναν... Το αν θα σε αποκαλέσει ο κόσμος αντικοινωνικό και σνομπ, είναι άλλο καπέλο...
    Το να συμπεριφέρεσαι πάντα και παντού ως μέγας μ.....ας όμως, πατώντας στο ''δικαιολογούμαι γιατί έχω ψυχολογικά προβλήματα, δεν είμαι καλά γι'αυτό φέρομαι περίεργα'' και περιμένοντας όλοι να ανέχονται και να καταπίνουν την κακή σου συμπεριφορά επειδή και καλά οφείλεται στο πρόβλημά σου, δεν είναι δεκτό. Από μένα τουλάχιστον.
    Σίγουρα κάποιες φορές μπορεί να φερθούμε όλοι λάθος, να γίνουμε απότομοι ή αγενείς επειδή είμαστε φορτισμένοι, αλλά το να συμβαίνει επί μονίμου βάσεως δε νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογηθεί, όποια ''ασθένεια'' κι αν έχουμε!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Σε αυτο εχω μια μικρη ενσταση. Δηλαδη αν ειμαι στις μαυρες μου, και δεν θελω/μπορω να βγω απο το σπιτι, ειναι σωστο να με θεωρουν αντικοινωνικο χωρις να δειχνουν ιχνος κατανοησης; Ενταξει, ειναι απλοικο το παραδειγμα, αλλα καταλαβες πανω κατω τι εννοω.
    Γι' αυτό μιλάω για επαναλαμβανόμενη κακή συμπεριφορά. Κανείς δεν είναι τέλειος και άψογος συνεχώς.
    Στο παράδειγμα που έφερες, φυσικά και θα δείξω κατανόηση σε έναν φίλο που έχει τα προβλήματά του και δεν θέλει να βγει από το σπίτι του. Και μάλιστα, θα ενδιαφερθώ να βοηθήσω με τον τρόπο που μπορώ. Όμως, δεν θα επιλέξω για φίλο μου κάποιον μονίμως αντικοινωνικό, γιατί δεν μου ταιριάζει.
    Δηλαδή, αυτό που εγώ κρίνω ως κακή συμπεριφορά ή χαρακτήρα κάποιος άλλος το βλέπει διαφορετικά.
    Δεν είναι τυχαίο που συνήθως αναφέρω ότι εγώ θεωρώ, για μένα έτσι είναι τα πράγματα, εγώ πιστεύω.
    Δεν είναι θέμα εγωκεντρισμού, απλά αποφεύγω να γενικεύω. Αυτό που σε μένα ταιριάζει, δεν ταιριάζει σε όλους.
    Φαίνεται όμως, ότι κάποιες συμπεριφορές και κάποιοι χαρακτήρες, είναι απωθητικοί για πολλούς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Οπως το θεσατε συμφωνω. Για κακη συμπεριφορα ουτε λογος. Οσα προβληματα και να εχει καποιος, ειναι δικα του και μονο δικα του, και οχι ολου του υπολοιπου κοσμου. Τελος παντων, η ουσια ειναι οτι στην συναναστροφη με ανθρωπους αυτα φαινονται σχετικα γρηγορα και ευκολα.

    Ασχετο, αλλα ο καιρος με εχει εκνευρισει, αντε να βγαλει λιγο ηλιο να λιαστουμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Οπως το θεσατε συμφωνω. Για κακη συμπεριφορα ουτε λογος. Οσα προβληματα και να εχει καποιος, ειναι δικα του και μονο δικα του, και οχι ολου του υπολοιπου κοσμου. Τελος παντων, η ουσια ειναι οτι στην συναναστροφη με ανθρωπους αυτα φαινονται σχετικα γρηγορα και ευκολα.

    Ασχετο, αλλα ο καιρος με εχει εκνευρισει, αντε να βγαλει λιγο ηλιο να λιαστουμε
    go with the flow, skropi.....
    εχει παλιοκαιρο? εμεις θα παμε για σκι! σιγα μην μας χαλασει την ζαχαρενια ο καιρος!!
    αρκει να εισαι χαρουμενος με τους ανθρωπους που αγαπας και δεν υπαρχει κακος καιρος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Οπως το θεσατε συμφωνω. Για κακη συμπεριφορα ουτε λογος. Οσα προβληματα και να εχει καποιος, ειναι δικα του και μονο δικα του, και οχι ολου του υπολοιπου κοσμου. Τελος παντων, η ουσια ειναι οτι στην συναναστροφη με ανθρωπους αυτα φαινονται σχετικα γρηγορα και ευκολα.

    Ασχετο, αλλα ο καιρος με εχει εκνευρισει, αντε να βγαλει λιγο ηλιο να λιαστουμε
    Εδώ σε μας έχει ήλιο σήμερα και σε λίγο πάμε παραθαλάσσια για τσιπουράκι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    A, να προσθεσω και κατι ακομα. Εδω στο φορουμ βοηθηθηκα αρκετα, κυριως ομως γιατι εγω ο ιδιος τα εχω βρει με τον εαυτο μου εδω και χρονια, και σε στιγμες αδυναμιας το μονο που χρειαζεται ενας ισσοροπημενος ανθρωπος ειναι λιγη συμπαρασταση και μια καλη κουβεντα. Σε περιπτωσεις πραγματικω ασθενειων ΚΑΝΕΝΑ φορουμ δεν μπορει να βοηθησει ουτε στο ελαχιστο, δεν ειναι το φορουμ ουτε γιατρος ουτε τιποτα. Αυτο κολλαει στο οτι το φορουμ δεν μπορει να ειναι μερος μονο για ασθενεις, μιας και ενας τετοιος ιντερνετικος τοπος ειναι εκ φυσεως ατοπος. ΚΑλο ειναι να μαζευομαστε, να τα λεμε, να προσπαθει ο ενας να συμπαρασταθει στον αλλον, να εχουμε μια παρεα που μπορουμε να εκμυστηρευθουμε πραγματα που μας ειναι δυσκολο να τα πουμε αλλου, και μεχρι εκει. ΜΑκαρι να κανω λαθος βεβαια, αλλα ειμαι σχεδον πεισμενος οτι ετσι ειναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εδώ σε μας έχει ήλιο σήμερα και σε λίγο πάμε παραθαλάσσια για τσιπουράκι!
    σε μας παλι εχει συννεφια και ψοφο. σε λιγο θα παμε να μαζεψουμε βελανιδια στο βουνο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εδώ σε μας έχει ήλιο σήμερα και σε λίγο πάμε παραθαλάσσια για τσιπουράκι!
    Ηλιος, θαλασσα, τσιπουρακι. Μαριαν, τωρα καταλαβα γιατι εχεις τοσους εχθρους εδω. Γεμιζεις τον κοσμο φθονο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    A, να προσθεσω και κατι ακομα. Εδω στο φορουμ βοηθηθηκα αρκετα, κυριως ομως γιατι εγω ο ιδιος τα εχω βρει με τον εαυτο μου εδω και χρονια, και σε στιγμες αδυναμιας το μονο που χρειαζεται ενας ισσοροπημενος ανθρωπος ειναι λιγη συμπαρασταση και μια καλη κουβεντα. Σε περιπτωσεις πραγματικω ασθενειων ΚΑΝΕΝΑ φορουμ δεν μπορει να βοηθησει ουτε στο ελαχιστο, δεν ειναι το φορουμ ουτε γιατρος ουτε τιποτα. Αυτο κολλαει στο οτι το φορουμ δεν μπορει να ειναι μερος μονο για ασθενεις, μιας και ενας τετοιος ιντερνετικος τοπος ειναι εκ φυσεως ατοπος. ΚΑλο ειναι να μαζευομαστε, να τα λεμε, να προσπαθει ο ενας να συμπαρασταθει στον αλλον, να εχουμε μια παρεα που μπορουμε να εκμυστηρευθουμε πραγματα που μας ειναι δυσκολο να τα πουμε αλλου, και μεχρι εκει. ΜΑκαρι να κανω λαθος βεβαια, αλλα ειμαι σχεδον πεισμενος οτι ετσι ειναι.
    Αυτό που είμαστε το κουβαλάμε παντού. Γι' αυτό πρέπει να το φτιάξουμε όσο καλύτερο μπορούμε. Είναι υποχρέωσή μας και φυσικά είναι στο χέρι μας και μόνο.
    Όσο καλύτερα νιώθουμε μέσα μας, τόσο καλύτερος μας φαίνεται κι ο κόσμος γύρω μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Ηλιος, θαλασσα, τσιπουρακι. Μαριαν, τωρα καταλαβα γιατι εχεις τοσους εχθρους εδω. Γεμιζεις τον κοσμο φθονο
    Στη χώρα που ζούμε δε νομίζω ότι είναι δύσκολες για κάποιον αυτές οι απολαύσεις. Και πλέον τις βρίσκεις και πιο φτηνά!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Για ποιους λογους θελετε να κοψετε τα φαρμακα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 04-12-2014, 01:34
  2. ερωτηση που αφορα κυριως αντρες!!
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 21-06-2012, 07:38
  3. Ποιους πραγματικα σκοπους εξυπηρετει το φορουμ αυτο ?
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 40
    Last Post: 27-10-2009, 16:55
  4. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24
  5. σε ποιους συμβαινει?
    By αννυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 26-01-2007, 09:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •