Μερικες αποριες για Effexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Μερικες αποριες για Effexor

    Καλησπερα κι απο εμενα!

    Λογω της καταθλιψης και αγχωδους διαταραχης ( περασα εναν ασχημο χωρισμο), ξεκινησα ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο και με την συσταση του , με οδηγιες ψυχιατρου, ξεκινησα efexor και trittico.

    Οι οδηγιες του γιατρου ηταν 75.5 Trittico + 37.5 efexor για 5 μερες, μετα 75 για 5 μερες, 112 για 5 μερες και μετα 150.

    Στον μηνα πανω, ξανα επισκεψη στον γιατρο.

    Σημερα συμπληρωνεται η 5η μερα στα 37.5. Την 3η μερα ενιωθα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ποτε. Την 4η κ 5η οκ. Ομως εχω δει συνολικα βελτιωση. οι σκεψεις υπαρχουν κτλ, αλλα κατι σα να τις σταματαει να γινουν πολυ χειροτερες, οπως πριν....

    Παιζει να συνηθισει το σωμα μου τα 37.5 και να χρειαζεται αυξηση στα 75, 112 , 150 ή γενικα να μην ειναι αρκετα τα 37.5 effexor ?
    Πηρα μια δευτερη γνωμη ψυχιατρου ( πιο συντηρητικος στην αγωγη) και μου προτεινε να μεινω στα 75.5 trittico και 37.5 effexor, αφου ειδα ηδη βελτιωση.

    Το συζητησα με τον ψυχολογο ,εχει καποιους ενδοιασμους για το να παραμεινω μονο στα 37,5 effexor, αλλα αφηνει την επιλογη σε εμενα στο τελος.

    Απο την 2η μερα ειδα μειωση στην λιμπιντο. Η λιμπιντο και το βαρος με απασχολουν αρκετα ( ασχολουμαι με τον αθλητισμο σοβαρα).

    Απο τη δικη σας εμπειρια κανει θεματα βαρους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το effexor κάνει αλλά σε μεγάλες δοσολογιες όχι στο 37,5.

    Αυτό όμως το ελέγχεις αν σε βοηθάει σε όλα τα άλλα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το effexor κάνει αλλά σε μεγάλες δοσολογιες όχι στο 37,5.

    Αυτό όμως το ελέγχεις αν σε βοηθάει σε όλα τα άλλα
    ηδη στα 37.5 μου εχει κανει σιγουρα μειωση στη λιμπιντο και μια δυσκολια στον υπνο, παρολο που το λαμβανω πρωι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    ηδη στα 37.5 μου εχει κανει σιγουρα μειωση στη λιμπιντο και μια δυσκολια στον υπνο, παρολο που το λαμβανω πρωι
    Σε καθε οργανισμο λειτουργουν διαφορετικα .
    Δες εχει αρκετα θεματα με εμπειριες απο το effexor ..
    παντως 37,5 ειναι μια πολυ μικρη δοσολογια ,σχεδον αναγνωριστικη και πολυ σπανια κανει αυτη την παρενεργεια .
    Ισως ειναι ο συνδιασμος που κανεις ,εγω ποτε δεν εχω μπει σε αυτη την διαδικασια και δεν εχω ιδεα τι γινετε σε αυτη την περιπτωση ,ισως αντιδρα ο δικος σου οργανισμος ,ισως ομως να ειναι και ο φοβος ή το αγχος σου ..

    Δωσε χρονο ,τουλαχιστον μηνα και παραπανω γιατι συνηθως καποια συπτωματα υποχωρουν μετα το πρωτο καιρο ..

    Οσο αφορα την λιμπιντο μονο οι αντρες απο οσους εχω μιλησει μεχρι σημερα εχετε θεμα και αυτο συνηθως απο το 75αρι και πανω...

    Στις γυναικες δεν επηρεαζει καθολου αυτο το κομματι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Effexor
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 119
    Last Post: 21-03-2022, 20:52
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 08:27
  4. effexor xr 37.5 mg
    By JasonK in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2020, 22:01
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •