Γιατί δεν μπορώ απλά να διαβάσω και να συγκεντρωθω στον στόχο μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    2

    Γιατί δεν μπορώ απλά να διαβάσω και να συγκεντρωθω στον στόχο μου.

    Είμαι 17 χρόνων. Πάντα είχα γενικά δυσκολία στο να διαβάσω...Εννοώ απλά δεν το έκανα. Όταν ήμουν στην 1η-2α Δημοτικού από ότι θυμάμαι και μου έχουν πει είχα πάρα πολλές αποδόσεις γενικά ήμουν πολύ συνεπείς με τις ασκήσεις μου και όλα μέσα στην τάξη. Γενικά στο δημοτικό έτρωγα bullying όποτε δεν ξέρω αν ακριβώς είχε επιρροή πάνω μου στο να μην αποδίδω. Γενικά θυμάμαι μετά από κάποια φάση δεν έκανα τιποτα στο σπίτι. Μόνο στο σχολείο ότι μαθαινα. Όταν τελείωσα το δημοτικό πήγα στο γυμνάσιο με σκοπό να γίνω άριστος μαθητής και να κάνω τα πάντα. Όσο και να προσπαθούσα να κάτσω να διαβάσω ποτέ δεν μπορούσα. Απλά ξεκινούσα 10 λεπτά έτσι και μετά με το πρώτο ζόρι το παρατούσα. Και κατέληξα στο γυμνάσιο που ήταν επίσης είχα και εκεί μια δυσκολη κοινωνική ζωή να κάνω ότι έκανα και στο δημοτικό. Δλδ να μην διαβάζω τπτ στο σπίτι να μην παρακολουθώ στο μάθημα να κάνω απουσίες και γενικά όποτε προσπαθούσα να κάνω μια προσπάθεια να μπω σε όλο αυτό σε 1-2 μέρες να τα παρατούσα. 1η λυκείου πήγα σε ΕΠΑΛ και είχε πάει πάρα πολύ καλά. Παρακολοθουσα στο σχολείο σε φάση να καταλάβω 1η φορά μαθηματικά μετά από 1η γυμνασίου γενικά τα πήγαινα καλά αλλά δεν έκανα και πάλι τπτ στο σπίτι και όσο προσπαθούσα να λύσω μια άσκηση μόνος μου δεν μπορούσα και τα παρατούσα όλα ενώ άμα το έκανα μέσα στην τάξη ήταν οκευ. Γενικά δεν ενέπνεε το κλίμα πολύ μέχρι που μπήκαμε 1η καραντινα Μάρτιο του 2020 και έτσι χάθηκε τελείως η επικοινωνία με το σχολείο. Αλλαξα σχολείο με την νέα χρονιά και πήγα σε ΓΕΛ γιατί είχε ψιλό μπλέξει λίγο με καφρους που με έβγαλαν εκτός στόχου και δεν ήμουν πολύ ο εαυτός μου μαζί τους όποτε αποφάσισα να πάω σε ένα σχολείο που να με εμπνέει και λίγο να διαβάσω κτλ. Τα πήγαινα πολύ καλά δεν έκανα φυσικά ασκήσεις αλλά παρακολουθούσα στο σχολείο μέχρι και που έκλεισαν τα σχολεία το Νοέμβριο του 2020. Από εκεί και πέρα χάθηκε όλο το θέμα δεν έχω καμία σχέση με το σχολείο στα διαδικτυακά δεν μπορούσα να παρακολουθήσω καθόλου δεν καταλάβαινα δεν ήθελα περνούσα και μια μίνι κατάθλιψη γιατί δεν μου άρεσε που είχαμε κλειστεί μέσα τους πρώτους 2 μήνες. Είμαι εδώ τώρα καλοκαίρι του 2021 θα πάω 3η λυκείου του χρόνου. Και δεν ξέρω απλά τι πρέπει να κάνω. Αυτό που ξέρω είναι ότι από όλη αυτήν την εμπειρία στο σχολείο και γενικά στην ζωή μου πάντα με προσέλκυε η βιολογία η θεωρίες τις φυσικής για το διάστημα και διάφορα τέτοια. Γενικά ξέρω ότι είμαι προς αυτήν την κατεύθυνση και θέλω να ασχοληθώ με αυτό και απλά δεν ξέρω γιατί δεν το κάνω. Γενικά από την 1η λυκείου θυμάμαι τον εαυτό μου να ψάχνει τι θέλει να κάνει και κάθε 15 μέρες να αλλάζει στόχους και να μην ξέρει απλά που θέλει να μείνει σταθερός και να πάει με αυτό. Και αυτό γίνεται ακόμη και σήμερα. Όσο για αυτό που δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω και με την πρώτη δυσκολία τα παραταω όλα είναι κάτι που το κάνω και στην ζωή μου με όποιον στόχο και αν έχω βάλει τις περισσότερες φορές. Πάντα ξεκινάω κάτι διαφορετικό και το αφήνω στο μέση για κάτι άλλο που ξεκινάω και όλη αυτή η λουπα με έχει τρελάνει. Δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ απλά να κάτσω σε ένα σημείο και να ασχοληθώ με αυτό. Οι γονείς μου δεν είναι πρόθυμοι να ασχοληθούν με αυτό γιατί δεν το θεωρούν σοβαρό πρόβλημα. Επίσης δεν έχουν χρήματα για καθηγητές. Και επίσης έχω παρατηρήσει αυτήν την συμπεριφορά. Το ότι με την πρώτη δυσκολία η στραβή τα παραταω και στον πατέρα μου. Που γενικά είναι ένας άνθρωπος που αλλάζει γρήγορα ιδέες και πράγματα που θέλει να κάνει η αν τα βρει σκούρα τα παρατάει. Δεν ξέρω καν αν βγάζουν νόημα αυτά που λέω απλά αν ξέρει κάποιος τι ακριβώς μπορεί να είναι όλο αυτό. Και γιατί συμβαίνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Εγώ πιστεύω πως δεν έχεις κίνητρο για να κατσεις να ασχοληθείς σοβαρά...πολλοί κάνουν όπως περιγραφεις. Επίσης μπορεί να αντιδρας έτσι λόγω αγχους...το εσωτερικευμένο αγχος που απορρέει απο τον ενδόμυχο φόβο αποτυχίας, οδηγεί σε αναβλητική συμπεριφορά. Πάντως αν είχες ΔΕΠΥ θα είχε γινει αντιληπτό απο το δημοτικό από τους καθηγητές σου...εγώ θεωρώ πως απλά θες στρώσιμο, πρόγραμμα και πειθαρχία...μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από τους καθηγητες στο σχολείο σου για να σου εξηγησουν κάποια πράγματα, μπορείς επίσης να πας σε ένα κοινωνικό φροντιστήριο εαν οι γονείς σου δεν εχουν την οικονομική ευχέρεια. Κάτι ακόμα που βοηθάει αρκετά είναι να οργανώνεις σε ένα χαρτί τι έχεις να διαβάσεις, ωστε να τα βαζεις σε μια σειρα και να νιωθεις μεγαλύτερη ασφαλεια και να έχεις ενα κίνητρο να ακολουθήσεις τους στόχους σου. Θέσε μικρούς στόχους καθημερινά, γράψτους σε ενα χαρτί και ξεκινα να τους ακολουθείς...να έχεις μια καθοδήγηση, αυτό χρειαζεσαι. Φρόντισε να τρεφεσαι σωστά, να πίνεις κανα καφε γιατί δίνει ενεργεια, μην ξενυχτάς και να διαβαζεις με τους ρυθμούς σου...μη βιάζεσαι, έχεις χρόνο. Α μπορείς ακόμα να πεις σε κάποιον φίλο σου να διαβασετε μαζί...πχ. ο ένας να λεει στον αλλον τη βιολογία που έχει αποστήθιση...να κανονίζετε να βρίσκεστε για να διαβάζετε και απο πριν να συμφωνειτε στο τι θα διαβασετε ωστε να εξεταζει ο ενας τον αλλον. Αυτό θα σε βοηθησει στο να εχεις ενα προγραμμα και να "παρακινεις" τον εαυτό σου να διαβασει γιατί θα καθοδηγείσαι απο τη σκεψη του "Έχω κανονισει με τον φίλο μου να διαβάσουμε, άρα θα πρεπει να προετοιμαστω, δεν γινεται να παω αδιαβαστος, γιατί θα με εξετασει"...τσεκαρε και βιντεο στο Youtube τυπου "study with me" ή γκρουπ στο ντισκορντ (στη κατηγορια study) τα οποια ειναι live και εκεινη τη στιγμή μπαινεις στην διαδικασία να διαβασεις μαζί με αλλα ατομα, ίσως βοηθηθείς ψυχολογικά και βρεις ένα μεγαλύτερο κίνητρο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Καλησπέρα. Ίσως να φοβάσαι την περίπτωση της αποτυχίας. Κι έτσι, εγκαταλείπεις και δεν επιμένεις, για να μην αποτύχεις. Παρατήρησα τη φράση "να κάνω τα πάντα και να είμαι άριστος μαθητής". Αν σκεφτόσουν διαφορετικά; Για παράδειγμα "δεν είναι ανάγκη να είμαι άριστος, αλλά να προσπαθώ για το καλύτερο που μπορώ εκείνη τη στιγμή; (μέρα). Μπορεί να υποβόσκει μία τελειοθηρία, πως αν δεν είσαι άριστος, δεν αξίζεις καθόλου. Δεν είσαι η απόδοσή σου!
    #UnVioladorEnTuCamino

Similar Threads

  1. γιατι απλα γιατιι
    By psuxodrama07 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-11-2014, 16:16
  2. Απλά δνε μπορώ να ξεχάσω...
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2013, 04:02
  3. δεν μπορω να διαβασω
    By elpida93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 08-04-2013, 00:28
  4. Καταθλιψη..Απλα δεν μπορω αλλο..
    By redwine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2011, 13:49
  5. Η πίστη στον στόχο μας είναι το μισό αποτέλεσμα..!!
    By karen1985 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 12
    Last Post: 15-06-2011, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •