Ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση

    Καλησπερα. Εχω ΓΑΔ κ βρισκομαι σε ψυχοθεραπεια μ εναν εξαιρετικο θεραπευτη για εμενα. Παρ ολα αυτα, αντιμετωπιζω και προβλημα αναγνωρισης βιωσης και εκφρασης των συναισθηματων και κυριως των αρνητικων. Του πονου, του φοβου, της θλιψης.
    Νιωθω οτι δεν υπαρχουν μεσα μου ή εστω υποσυνειδητα αρνουμε ν τα βιωσω.

    Πως το χειριζονται αυτο οι θεραπευετες απο πλευρας τους ωστε καπως ν ξεμπλοκαρουμε? Συχνα μ ρωταει πως αισθανομαι αλλα νιωθω ενα τιποτα, ενα κενο σαν ν μην αναγνωριζω αν νιωθω κατι.
    Ειναι αντισταση ή οντως ειμαι μπλοκαρισμενος γτ δεν ψευδομαι οταν μ ρωταει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλησπέρα... μήπως παίρνεις κάποια αγωγή; Μερικές φορές δημιουργεί μια φλατ κατάσταση. Ανεξάρτητα από την ώρα της ψυχοθεραπείας είσαι έτσι στην προσωπική σου ζωή; Δηλαδή χωρίς συναισθηματικές εξάρσεις; Αποστασιοποιημένος; Κι εγώ το έχω αυτό. Βασικά δεν ήξερα τι αισθάνομαι για πολλά πράγματα, δεν έπαιρνα θέση για τίποτα. Οι θέσεις μου ήταν διπλωματικές, έστελνα πολλά διπλά μηνύματα, οτιδήποτε προκειμένου να αποφύγω να δεσμευθω σε κάτι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπερδευομαι και να μην ξέρω τι αισθάνομαι. Εσύ να απαντάς αυτό που έγραψες εδώ και πες του ότι σε προβληματίζει αν δεν του το έχεις ήδη πει. Βασικά το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν γίνεται αντιληπτό από τους άλλους αυτό που αισθανόμαστε. Εμείς πιστεύω (βασικά ο γιατρός μου το είπε και θεωρώ ότι έχει δίκιο) ότι δυσκολευόμαστε να το αντιληφθούμε, να το βιωσουμε κλπ λόγω του ότι υπερισχύει όλων των άλλων συναισθημάτων το αγχος. Αυτό σβήνει τα πάντα. Γι'αυτό και για πολλά πράγματα δεν έχω αναμνήσεις. Γιατί όταν συνέβαιναν όλη μου η προσοχή ήταν στραμμένη σε κάτι που με αγχωνε. Όταν λοιπόν είτε με αγωγή είτε με την ψυχοθεραπεία είτε με τα δύο μειωθεί το αγχος τότε θα νιώθεις καλύτερα αυτό που σου συμβαίνει, θετικό ή αρνητικό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ όταν νιώθω χάλια εκείνη την στιγμή εάν πάω για ψυχοθεραπεία θα έχω να πω πολλά, αλλά όταν νιώθω καλύτερα πολλά από αυτά τα ξεχνάω σα να παθαίνω αμνησία!

  4. #4
    Δεν παιρνω καποια αγωγη. Γενικα δεν εχω ακραιες εκδηλωσεις συναισθηματων οπως πχ ενθουσιασμου, χαρας, λυπης. Ειναι σαν ν ειναι ολα με φρενο κ ελεγχομενα.
    Αλλα οταν προσπαθει κ με ρωταει πως αισθανομαι ειναι σαν ν μην υπαρχει καποιο συναισθημα. Ακομα κ γ το παρελθον οταν με ρωταει ειναι σαν ν μην εχω ν του πω πως ενιωσα γτ ηταν σαν ενα κενο.
    Ειμαι περιεργος ν μαθω πως ολο αυτο ξεδιπλωνεται στην πορεια στην θεραπεια κ αν θ καταφερω να φτασω σ αυτο το επιπεδο π εκφραζεσαι οντως σαν ενας υγιης ανθρωπος.
    Κ με τα θετικα συναισθηματα κατι γινεται, μπορω να τα εκφρασω. Με τα αρνητικα ομως εκτος του αγχος ειναι σαν ν μη θελω ν τα βλεπω μπροστα μ αν με καταλαβαινετε. Δεν τα αναγνωριζω, δεν τα βιωνω, τα αποφευγω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Mακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω γιατί τα βιωνω τόσο έντονα τα συναισθήματα μου χωρίς όμως εξάρσεις. Περισσότερο βιωνω τον πόνο. Εσύ τον πόνο τον ψυχικό πως τον βιωνεις;

  6. #6
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Mακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω γιατί τα βιωνω τόσο έντονα τα συναισθήματα μου χωρίς όμως εξάρσεις. Περισσότερο βιωνω τον πόνο. Εσύ τον πόνο τον ψυχικό πως τον βιωνεις;
    Ειναι σαν ν μην τον βιωνω, σαν ν μην τον αναγνωριζω εαν υπαρχει, που θ υπαρχει αλλα γ εμενα ειναι σαν ν μην υπαρχει. Βεβαια εννοειται πως γ ν εχω ΓΑΔ και ηπια καταθλιψη σιγουρα τον βιωνω αλλα εαν μ ρωτας ειναι σαν ν μην υπαρχει αυτο το συναισθημα. Βεβαια γ ενα διαστημα παλαιοτερα ειχα πιο βαρια καταθλιψη με αυτοκτονικους ιδεασμους οπου τοτε σιγουρα ενιωθα τον πονο αλλα γενικα εαν ερωτηθω πως νιωθω κ τι νιωθω δεν μπορω να αναγνωρισω. Ειναι σαν ν μην υπαρχει τπτ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ναι αλλά βιώνεις έντονο άγχος σωστά; Αυτό καλύπτει τα πάντα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Ειναι σαν ν μην τον βιωνω, σαν ν μην τον αναγνωριζω εαν υπαρχει, που θ υπαρχει αλλα γ εμενα ειναι σαν ν μην υπαρχει. Βεβαια εννοειται πως γ ν εχω ΓΑΔ και ηπια καταθλιψη σιγουρα τον βιωνω αλλα εαν μ ρωτας ειναι σαν ν μην υπαρχει αυτο το συναισθημα. Βεβαια γ ενα διαστημα παλαιοτερα ειχα πιο βαρια καταθλιψη με αυτοκτονικους ιδεασμους οπου τοτε σιγουρα ενιωθα τον πονο αλλα γενικα εαν ερωτηθω πως νιωθω κ τι νιωθω δεν μπορω να αναγνωρισω. Ειναι σαν ν μην υπαρχει τπτ.
    Aπο την μία είναι καλό αυτό γιατί σε γονατιζει ο ψυχικός πόνος , από την άλλη μην ξεσπάσει μετα όλο μαζί. Δεν γνωρίζω τι είναι φλατ συναίσθημα θα θελα να το πάρω να γλυτωσω τον πόνο. Συζητά το με τον θεραπευτή σου διεξοδικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Ειναι σαν ν μην τον βιωνω, σαν ν μην τον αναγνωριζω εαν υπαρχει, που θ υπαρχει αλλα γ εμενα ειναι σαν ν μην υπαρχει. Βεβαια εννοειται πως γ ν εχω ΓΑΔ και ηπια καταθλιψη σιγουρα τον βιωνω αλλα εαν μ ρωτας ειναι σαν ν μην υπαρχει αυτο το συναισθημα. Βεβαια γ ενα διαστημα παλαιοτερα ειχα πιο βαρια καταθλιψη με αυτοκτονικους ιδεασμους οπου τοτε σιγουρα ενιωθα τον πονο αλλα γενικα εαν ερωτηθω πως νιωθω κ τι νιωθω δεν μπορω να αναγνωρισω. Ειναι σαν ν μην υπαρχει τπτ.
    αυτο σου συνεβαινε ανεκαθεν, η ξεκινησε καποια στιγμη;; και ποια ηταν αυτη η στιγμη;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο σου συνεβαινε ανεκαθεν, η ξεκινησε καποια στιγμη;; και ποια ηταν αυτη η στιγμη;
    Μαλλον αρχιζεις κ τα καταπιεζεις οπου φτανεις σ ενα σημειο ν μη νιωθεις?? Δν εχω καποια σιγουτη απαντηση

Similar Threads

  1. ονειρωξη αντιμετώπιση
    By panos19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 05-08-2022, 17:33
  2. Αυπνιες και ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση
    By Theshotgun in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 20-06-2021, 11:44
  3. Αντιμετώπιση ιδεοληψιων..
    By Χριστίνα900 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 26-01-2021, 11:19
  4. Τραύμα κατά την ψυχοθεραπευτική διαδικασία
    By blackcrow in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 48
    Last Post: 07-01-2017, 20:01
  5. ψυχοθεραπευτικη μεθοδος
    By gingertania1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2011, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •