Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2

    Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία

    Γεια σας. Είμαι νέο μέλος και έχω γενική διαταραχή άγχους και κυρίως εμμονές/καταναγκασμούς. Παίρνω περίπου ένα χρόνο cipralex και έχω αλλάξει παραδοσιακούς 2 γιατρούς.

    Γενικά έχω βοηθηθεί αρκετά από τα φάρμακα (και τους γιατρούς), αλλά θέλω να δοκιμάσω την Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία. Έχω διαβάσει 3 βιβλία Γνωσιακής Ψυχοθεραπείας (στα Αγγλικά) και πιστεύω πως είναι αυτή που μου ταιριάζει και που μπορεί να με βοηθήσει πιο πολύ, για να τελειώνω και με τα Cipralex σιγά-σιγά.

    Επειδή δεν θέλω να συνεχίσω με την παραδοσιακή θεραπεία και βουτιές στο παρελθόν και έχω πειστεί από αυτά που έχω διαβάσει πως στην περίπτωση μου πρέπει να μάθω να ελέγχω τις σκέψεις μου, θέλω να ξεκινήσω θεραπεία Γνωσιακής Ψυχοθεραπείας.

    Αλλά επειδή είναι πολύ κρίσιμο να βρω τον σωστό γιατρό και μιας και δεν ξέρω κανέναν - πραγματικά κανέναν - θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον πραγματικά καλό στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας. Το κόστος δεν με ενδιαφέρει εάν βρω αυτό που θέλω.

    Αν απαγορεύεται να προτείνετε ονόματα ανοιχτά στο φόρουμ (λόγω έμμεσης διαφήμισης) παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα (U2U).

    Ξέρω πως είναι το πρώτο μου ποστ και ζητάω πολλά, αλλά είναι πολύ κρίσιμο για μένα και δεν ξέρω που αλλού να αποτανθώ. Επίσης θεωρώ πολύ σημαντική την γνώμη των ασθενών που έχουν βρει βοήθεια από κάποιον επαγγελματία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    lighters,

    δεν εχω να σου προτεινω αυτο που ζητας. Ηθελα μονο να σου πω καλη αρχη ή μαλλον καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου

    Ειναι αρκετα τα μελη που εχουν βοηθηθει απο την συγκεκριμενη προσεγγιση κ ελπιζω να σου γραψουν εντυπωσεις τους....

    Απλα εχε στο νου πώς κατι που ταιριαζει σε καποιον δεν σημαινει πως απαραιτητα ταιριαζει κ σε σενα...παρολα μια προταση παντα βοηθαει με καποιον τροπο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2
    Eυχαριστώ Σοφία, πολύ σωστή η τοποθέτηση σου πως κάτι που ταιριάζει σε κάποιον δεν ταιριάζει απαραίτητα και σε μένα.

    Παρόλα αυτά είναι καλύτερα από το να πηγαίνω στα τυφλά, και έχω κατασταλάξει πως αυτό το είδος θεραπείας μου ταιριάζει. Ήδη έχω βοηθηθεί περισσότερο από τα βιβλία από ότι από τους παραδοσιακούς θεραπευτές που σκαλίζουν την παιδική και εφηβική μου ηλικία.

    Για μένα ότι έγινε στο παρελθόν έγινε. Από εδώ και πέρα τι κάνουμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    lighters, ουτε λογος: εννοειται πώς εσυ μεσα σου ξερεις καλυτερα...

    Καλη συνεχεια λοιπον με ολη τη δυναμη που θα χρειαστεις!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •