Βιασμός στην παιδική ηλικία... και τώρα; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 71
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Πρώτον έχουν παρουσιαστεί εδώ στο φορουμ αμέτρητοι που έχουν γράψει ψεύτικες ιστορίες ( και όχι μόνο τρολ) ή εχουν παραποίησει αρκετά τα γεγονότα.

    Ο καθενας είχε τους λογους του, είχε τον σκοπό του.Κάποιων ο σκοπός τους δεν ήταν και τόσο αθώος.

    Βασικά ξεκινάς ( όχι μόνο εσυ) με λάθος βάση.
    Τι σημαινει ότι επειδη είναι ανώνυμο το φόρουμ δεν έχει λόγο να πει κάποιος ψέματα;
    Επειδή έχει ανωνυμία και δεν τον βλεπει κανείς , σου εγγυάται κανείς ότι μόνο τότε λέει την αλήθεια;
    Εδώ σου λέει ο θεματοθετης μόνος του ότι λέει ψέματα στους γονείς του.
    Γιατί να μην μπορούσε να πει ψεμματα και σε αγνωστους

    Αν κάποιος παρακολουθεί χρόνια το φόρουμ, μπορεί να διαβάσει κάποιες ιστορίες και να σου γράψει μια παρόμοια..Αν ήθελα ( αλλά και πάμπολλοι εδώ μεσα) μπορούσα να σου γράψω μια ιστορία ψεύτικη και να έφθανε μέχρι σαράντα σελίδες και δεν θα είχες πάρει χαμπάρι ότι λέω ψέματα..
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο, μην νομίζεις ότι είναι και κάτι τόσο δύσκολο

    Πεσατε όλοι με χαρακτηρισμούς διάφορους , μόνο και μόνο επειδη τον αμφισβήτησα.
    Που κατάντησαμε , η αμφισβήτηση να θεωρείται κακούργημα. .Αν αμφισβήτησεις κάποιον που γράφει εδώ ισοδυναμεί ότι περικλείεις ότι αρνητικό χαρακτηριστικο υπάρχει.Ας είναι

    Θα μπορούσες όλο αυτό αν ηΘελες να το δεις και από την θετική πλευρά.
    Να έλεγες για παραδειγμα Κοίτα αυτός μου δίνει μια άλλη οπτική, κάτι που δεν το είχα σκεφτεί.Μηπως να κρατήσω μια απόσταση γιατί πολλά γίνονται.
    Αντί αυτού πέρασες στην επίκριση.

    Οπότε άκου όλες τις απόψεις και μην βιάζεσαι να δικάσεις
    Με έχουν αμφισβητήσει πάρα πολλές φορές για τη δική μου ιστορία. Και ξέρω πως είναι. Επίσης εσύ γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.? Γιατί να σκεφτείς ότι λέει ψέμματα. Εμένα ας πούμε δεν πήγε ο νους μου με τίποτα. Πες με χαζή πες με αθώα το μόνο που ακούω είναι έναν πονεμένο άνθρωπο. Και επιμένω ότι λέει αλήθεια. Εμένα όταν ένας άνθρωπος μου λέει ότι ποναει δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω ούτε να ψάξω να βρω αστυνομικά στοιχεία για να αποδείξω ότι λέει ψέμματα. Εσύ γιατί το κάνεις? Ναι διάβασα τις ιστορίες που είπαν για τρόλ με ψεύτικες ιστορίες. Δεν μου μοιάζει τέτοια. Μου μοιάζει ότι ο άνθρωπος πονάει πολύ. Όπως εγώ όπως πολύ από εμάς. Γιατί λέει ψέμματα στους γονείς του? Εκεί έχει λόγο ντρέπεται. Εδώ γιατί να το κάνει. Τι έχει να κερδίσει? Όταν κάποιος κάνει κάτι πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Ακόμα και στο φόνο. Εδώ τι θα κερδίσει? Ανθρώπους σαν και σένα που γίνονται επιθετικοί με αυτούς που πονουν και αμφισβητούν την ιστορία του άλλου του βασανισμένου ναι είμαι επικριτική. Γιατί λείπει η ενσυναισθηση. Και αυτός ο κόσμος πάσχει από ενσυναισθηση. Ο άνθρωπος που πονάει φοβάται. Πολύ. Γι αυτό και κρύβεται γι αυτό δεν μίλησε στην κοπέλα γι αυτό είναι καχύποπτος. Και η ιστορία του δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Χιλιάδες τέτοιες; το ιστορίες. Συνήθως οι άνθρωποι που πονουν επίκληση στο συναίσθημα κάνουν γιατί θέλουν ν ακουστούν δεν μιλάνε με επιχειρήματα. Σας έχω ζήσει εσάς τους λογικούς με τα επιχειρήματα κι έχω καεί. Να μην μπορείς να εξηγήσεις στον άλλο αυτό που νιώθεις τον πόνο την ντροπή την εξουσία που σου ασκεί ο άλλος και να μην καταλαβαίνουν και να θέλουν επιχειρήματα. Λυπάμαι αλλά εδώ νόμιζα ότι φόρουμ ταλαιπωρημενων ανθρώπων κι όχι μαθηματικών.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Κι εμένα με έχουν αμφισβητήσει παλιότερα και μέσα σε όσα παρουσίαζαν ως αιτίες ήταν και το ότι έπεφτα σε αντιφάσεις... Από δικαστές του διαδικτύου έχουμε χορτάσει... Εγώ έλεγα γεγονότα που με τραυμάτισαν και με τρομάζουν κι αυτοί περίμεναν να έχω καθαρή σκέψη... Ότι να ΄ναι... Γι' αυτό θέλω να βοηθήσω το παιδί, επειδή καταλαβαίνω τι πέρασε και περνάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #48
    xaka10
    Guest
    οπως και να χει τετοια ψευτικη ιστορια δεν την κατεβαζεις απο το κεφαλι σου χωρις να εχεις καποιο οφελος.αν ειχε κανει καποιος π.χ. εγκλημα μπορει να δικαιολογουταν οτι εφτασε εκει λογω των δυσκολων παιδικων χρονων του και να αραδιαζε αυτη την ιστορια.και παλι τι θα κερδισει καποιος να πει τον πονο της ζωης του ανωνυμα.κανενας δεν λατρευει να τον λυπουνται παρα μονο τα ατομα που ειναι χειριστικα και χτυπανε στο συναισθημα του αλλου βλεπε πιλοτο της καρολαιν.που το παιζε καλος που εκανε τον πονεμενο που τα εβαλε με εναν παπα στην εκπομπη της νικολουλη οτι λεει ψεματα και οτι ειναι μεγαλη αμαρτια σαν ιερεας να λεει αυτα τα πραγματα.ο πιλοτος εκανε τον κακομοιρη για να τον περασουμε αθωο και να τον λυπηθουμε αλλα ειχε οφελος δηλαδη την ελευθερια του επιζητουσε.ενας που γραφει εδω ανωνυμα τι οφελος να εχει.

    πρεπει να σκεφτουμε οτι ηθελε να τα βγαλει απο μεσα του και να βρει συμπαρασταση γιατι 10 χρονια υποφερει δεν τα λες και λιγα.δεν κατακρινω κανεναν γιατι ο καθε ανθρωπος εχει το δικο του σκεπτικο υπαρχουν και ενα σωρο απατεωνες που λενε οτι το μικρο τους παιδι εχει καρκινο και χρειαζεται οικονομικη στηριξη με σκοπο περιουσιακο οφελος παρολο που δεν ισχυει η ιστορια.τοσα γινονται στις μερες μας για κανενα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν και θεωρω τον νεαρο τον αλεξ πονεμενο.

    αλεξ πρεπει να παρεις την ζωη στα χερια σου ξεκινα με εναν καλο ψυχολογο να σε βοηθησει και ξεπερασεις το τραυμα που ειχες.σκεψου οτι πολλοι ανθρωποι στον κοσμο γυναικες κυριως αλλα και ανδρες εχουν πεσει θυματα βιασμου.δεν φταινε τα θυματα για οτι ειχαν περασει αλλα οι θυτες.ειναι μερικοι ανθρωποι που ειναι κυριολεκτικα ζωα με σεβασμο για τα ζωα που δεν δινουν καμια ενσυναισθηση και πονο στις ζωες των αλλων .οι ψυχιατροι τους βαπτιζουν οτι εχουν ειτε ναρκισσιστικη διαταραχη προσωπικοτητας ειτε αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας και αυτα τα ατομα με τις δυο παραπανω διαγνωσεις πρεπει να τα φοβασαι γιατι οι κατα συρροην εγκληματιες πασχουν απο αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας που ειναι κακοι και αψυχοι ανθρωποι

    ειχα δει σε ντοκιμαντερ τη ζωη ενος σεσημασμενου βιαστη που ελεγε οτι δεν μπορει να νιωσει συναισθηματα και οικτο για τους αλλους ανθρωπους και μαλιστα ειπε οτι αν τον ξαναβγαλου ελευθερο παλι θα ξαναβιασει.Στην αμερικη αυτος κρατουνταν

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εμενα, αυτο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι το προφιλ αυτο, ελαβε παμπολλα μηνυματα συμπαραστασης και μαλιστα ΚΑΙ απο ομοιοπαθουντες, τα οποια ειναι και τα πιο πολυτιμα και αυτα που επρεπε να μιλανε στην καρδια του, και οχι μονο δεν απαντησε (εκτος απο ενα γενικολογο στην αρχη), αλλα τα μονα που απαντησε αναλυτικα και με τονισμενα γραμματα μαυρα κοκκινα, κιτρινα κατεβατα, ειναι αυτα που τον αμφισβητησαν.
    ακομα χειροτερη εντυπωση μου εκανε που ζητησε το προφιλ της νοσηρης να το σκαλισει....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εμενα, αυτο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι το προφιλ αυτο, ελαβε παμπολλα μηνυματα συμπαραστασης και μαλιστα ΚΑΙ απο ομοιοπαθουντες, τα οποια ειναι και τα πιο πολυτιμα και αυτα που επρεπε να μιλανε στην καρδια του, και οχι μονο δεν απαντησε (εκτος απο ενα γενικολογο στην αρχη), αλλα τα μονα που απαντησε αναλυτικα και με τονισμενα γραμματα μαυρα κοκκινα, κιτρινα κατεβατα, ειναι αυτα που τον αμφισβητησαν.
    ακομα χειροτερη εντυπωση μου εκανε που ζητησε το προφιλ της νοσηρης να το σκαλισει....
    Μιλαμε στο φβ, χωρίς να είμαστε φίλοι.Εγω του απέδειξα βέβαια με πριντ σκριν ότι το προφίλ μου ειναι αληθινο.Μου έστειλε βέβαια μήνυμα αφού του τα εχωσα δημόσια.Εγω έχω πρόθεση να τον βοηθησω,αν μου το επιτρέψει.Με το ζορι δε γινεται τίποτα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μιλαμε στο φβ, χωρίς να είμαστε φίλοι.Εγω του απέδειξα βέβαια με πριντ σκριν ότι το προφίλ μου ειναι αληθινο.Μου έστειλε βέβαια μήνυμα αφού του τα εχωσα δημόσια.Εγω έχω πρόθεση να τον βοηθησω,αν μου το επιτρέψει.Με το ζορι δε γινεται τίποτα.
    στο εστειλε για να το επιβεβαιωσεις εδω, επειδη τα ειπες δημοσιως. φανηκε απο την αντιδραση του. αν δεν τον εκραζες, δεν θα εστελνε τπτ.
    πολυ καλα κανει και δεν ανοιγει παρτιδες με μια αγνωστη στο ιντερνετ. δεν ειχε καμια δουλεια ομως να ζητησει το προφιλ σου αρχικα, ομως αφου δεν ηθελε να μιλησετε.
    γενικα, το μονο ενδιαφερον του στην συναναστροφη, ειναι η εικονα που βγαζει προς τα εξω. οπως ακριβως με τους γονεις, πουε χει σ τησει μια ολοκληρη ψευτικη ζωη, αντι να ζητησει βοηθεια λεγοντας εστω την μιση αληθεια, ηε να μικρο μερος της...

    για ψυχιατρο, που επρεπε να ειναι η βασικη του επιδιωξη, ουτε κουβεντα. αλλα λογια, ν αγαπιομαστε..
    για συζητηση με ομοιοπαθουντες που εβγαλαν τα εσωψυχα τους εδω, επισης...
    μονο σε αυτον που τον αμφισβητησε, απαντησε .

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,403
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μιλαμε στο φβ, χωρίς να είμαστε φίλοι.Εγω του απέδειξα βέβαια με πριντ σκριν ότι το προφίλ μου ειναι αληθινο.Μου έστειλε βέβαια μήνυμα αφού του τα εχωσα δημόσια.Εγω έχω πρόθεση να τον βοηθησω,αν μου το επιτρέψει.Με το ζορι δε γινεται τίποτα.
    Αυτό δεν δειχνει ούτε ενοχή ούτε αποδοχή ούτε τίποτα .
    Μπορεί λόγο την ψυχολογικής του κατάστασης να φοβάται σε ποιον μιλάει και θέλει να είναι πλήρως καλυμμένος ότι μιλάει με άνθρωπο που όντως θέλει να τον βοηθήσει .

    Μπορεί βέβαια να θέλει να δει πως είσαι και αν του αρέσεις να προχωρήσει αφού έχει άλλο σκοπό .

    Μου το έχουν κάνει και εμένα ουκ ολίγες φορές άτομα από εδώ μέσα και έφαγαν κατευθείαν πόρτα ..

    Αυτοί που θέλουν πραγματικη βοήθεια δεν νοιάζονται ούτε καν να σε δουν ..τους νοιάζουν τα λόγια σου και οι πληροφορίες για το που θα απευθυνθούν επαγγελματικά πλέον για να πάρουν βοήθεια ..

    Δεν μπορείς να ξέρεις τι θέλει ένας άγνωστος και πολύ ψυχολογικά διαταραγμένος άνθρωπος για αυτό ΔΕΝ δίνεις στοιχεία .

    Αφού λες ότι μπορείς γιατί δεν το κάνεις ανώνυμα ?
    Για ποιο λόγο να ξέρει κάποιος ποια είσαι ?
    Ξέρεις με πόσους μιλάμε ανώνυμα και παίρνουν βοήθεια ?
    Δεν θέλω όμως καμία προσωπική επαφή ,αν τους κάνω καλό το κάνω καθαρά για εμένα και για κανέναν άλλον .

    Αν έχεις τρόπο και ΞΕΡΕΙΣ να παρέχεις βοήθεια καντω ανώνυμα .
    Δεν ζητάς αντάλλαγμα οπότε δεν υπάρχει λόγος επωνυμίας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό δεν δειχνει ούτε ενοχή ούτε αποδοχή ούτε τίποτα .
    Μπορεί λόγο την ψυχολογικής του κατάστασης να φοβάται σε ποιον μιλάει και θέλει να είναι πλήρως καλυμμένος ότι μιλάει με άνθρωπο που όντως θέλει να τον βοηθήσει .

    Μπορεί βέβαια να θέλει να δει πως είσαι και αν του αρέσεις να προχωρήσει αφού έχει άλλο σκοπό .

    Μου το έχουν κάνει και εμένα ουκ ολίγες φορές άτομα από εδώ μέσα και έφαγαν κατευθείαν πόρτα ..

    Αυτοί που θέλουν πραγματικη βοήθεια δεν νοιάζονται ούτε καν να σε δουν ..τους νοιάζουν τα λόγια σου και οι πληροφορίες για το που θα απευθυνθούν επαγγελματικά πλέον για να πάρουν βοήθεια ..

    Δεν μπορείς να ξέρεις τι θέλει ένας άγνωστος και πολύ ψυχολογικά διαταραγμένος άνθρωπος για αυτό ΔΕΝ δίνεις στοιχεία .

    Αφού λες ότι μπορείς γιατί δεν το κάνεις ανώνυμα ?
    Για ποιο λόγο να ξέρει κάποιος ποια είσαι ?
    Ξέρεις με πόσους μιλάμε ανώνυμα και παίρνουν βοήθεια ?
    Δεν θέλω όμως καμία προσωπική επαφή ,αν τους κάνω καλό το κάνω καθαρά για εμένα και για κανέναν άλλον .

    Αν έχεις τρόπο και ΞΕΡΕΙΣ να παρέχεις βοήθεια καντω ανώνυμα .
    Δεν ζητάς αντάλλαγμα οπότε δεν υπάρχει λόγος επωνυμίας .
    Καλημερα καταρχας.Μεγιστη σημασια ειναι να πάει σε κάποιον ψυχιατρο.Ειναι το βασικότερο κομματι.Αλλα ο άνθρωπος είναι ξεκαθαρος.Δεν εχει παρεα.Θελει εναν άνθρωπο.Εγω ειμαι διαθεσιμη να τον γνωρίσω,και να γνωρίσει και την παρέα μου να ανοιξει ο κυκλος του.Αυτο δε μπορει να γινει ανωνυμα.Το να του πω δυο κουβεντες και να τον κοιταω καταματα δε μπορει να συγκριθεί με ενα απλο μέιλ.Του εχω ηδη προτείνει να τον πάω στον δικο μου ψυχίατρο που σαν επαγγελματία τον εμπιστεύομαι απόλυτα.Αυτα τα δυο μπορω να κάνω.Και αν με αφησει θα τα κανω με χαρα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο εστειλε για να το επιβεβαιωσεις εδω, επειδη τα ειπες δημοσιως. φανηκε απο την αντιδραση του. αν δεν τον εκραζες, δεν θα εστελνε τπτ.
    πολυ καλα κανει και δεν ανοιγει παρτιδες με μια αγνωστη στο ιντερνετ. δεν ειχε καμια δουλεια ομως να ζητησει το προφιλ σου αρχικα, ομως αφου δεν ηθελε να μιλησετε.
    γενικα, το μονο ενδιαφερον του στην συναναστροφη, ειναι η εικονα που βγαζει προς τα εξω. οπως ακριβως με τους γονεις, πουε χει σ τησει μια ολοκληρη ψευτικη ζωη, αντι να ζητησει βοηθεια λεγοντας εστω την μιση αληθεια, ηε να μικρο μερος της...

    για ψυχιατρο, που επρεπε να ειναι η βασικη του επιδιωξη, ουτε κουβεντα. αλλα λογια, ν αγαπιομαστε..
    για συζητηση με ομοιοπαθουντες που εβγαλαν τα εσωψυχα τους εδω, επισης...
    μονο σε αυτον που τον αμφισβητησε, απαντησε .
    Κοιτα αυτο το σκεφτηκα και εγω για να ειμαι ειλικρινής, γιατί μέχρι να τα πω εδω ακομα και στα μέιλ δεν απαντουσε.Για ψυχιατρο το ειπα και εγω και δειχνει να ειναι θετικός.Βεβαια από το τι δειχνει μεχρι το τι θα κανει υπάρχει τεράστια διαφορά.
    Αυτο που λες για την εικονα το πρόσεξα και εγω.Δινει όντως μεγαλη βαση και φανηκε πολυ απο ολο αυτο με τους γονεις.Ωστοσο επειδη μιλαμε για ενα κακοποιημενο ατομο(αν ισχυουν αυτά που γράφει) έχει ενα διαταραγμένο τροπο σκεψης που σιγουρα εγω δε μπορω να καταλάβω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,403
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλημερα καταρχας.Μεγιστη σημασια ειναι να πάει σε κάποιον ψυχιατρο.Ειναι το βασικότερο κομματι.Αλλα ο άνθρωπος είναι ξεκαθαρος.Δεν εχει παρεα.Θελει εναν άνθρωπο.Εγω ειμαι διαθεσιμη να τον γνωρίσω,και να γνωρίσει και την παρέα μου να ανοιξει ο κυκλος του.Αυτο δε μπορει να γινει ανωνυμα.Το να του πω δυο κουβεντες και να τον κοιταω καταματα δε μπορει να συγκριθεί με ενα απλο μέιλ.Του εχω ηδη προτείνει να τον πάω στον δικο μου ψυχίατρο που σαν επαγγελματία τον εμπιστεύομαι απόλυτα.Αυτα τα δυο μπορω να κάνω.Και αν με αφησει θα τα κανω με χαρα
    Βρε νοσηρή δεν λέω ότι κάνεις κάτι λάθος .
    Το θέμα είναι πως κανεις κάποιες κινήσεις τόσο γρήγορα χωρίς να ξέρεις τον άλλον .

    Όλοι αυτο λέμε .
    εσύ μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος και να θες να βοηθάς όλο τον κόσμο .
    Είσαι σίγουρη όμως τι είναι ο άλλος ???

    Αυτό μόνο να προσέχεις .
    Να μιλάς κάποιο διάστημα και μετά να προχωράς και πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι σαν και εσένα ..

    Τόσα ακουμε .
    Αυτό μόνο όλα τα άλλα είναι δίκαια σου .

    Κράτα μικρό καλάθι πάντως δεδομένου ότι έχει γίνει όλο αυτό και εκείνος είναι απών ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βρε νοσηρή δεν λέω ότι κάνεις κάτι λάθος .
    Το θέμα είναι πως κανεις κάποιες κινήσεις τόσο γρήγορα χωρίς να ξέρεις τον άλλον .

    Όλοι αυτο λέμε .
    εσύ μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος και να θες να βοηθάς όλο τον κόσμο .
    Είσαι σίγουρη όμως τι είναι ο άλλος ???

    Αυτό μόνο να προσέχεις .
    Να μιλάς κάποιο διάστημα και μετά να προχωράς και πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι σαν και εσένα ..

    Τόσα ακουμε .
    Αυτό μόνο όλα τα άλλα είναι δίκαια σου .

    Κράτα μικρό καλάθι πάντως δεδομένου ότι έχει γίνει όλο αυτό και εκείνος είναι απών ...
    Δε σου κρύβω οτι περνάνε πολλά από το μυαλό μου δεδομενου ότι μου ειναι τελείως αγνωστος και εχει κρατήσει πολύ περίεργη στάση...
    Ωστόσο αν τον γνώριζα θα πηγαινα καπου με κόσμο, όχι επειδή ειναι αυτός αλλα για τον καθενα που δεν γνωρίζω.
    Ξερω ότι μου τα λες με πολυ φιλική διαθεση, γι'αυτό σε ευχαριστώ.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εμένα με έχουν αμφισβητήσει παλιότερα και μέσα σε όσα παρουσίαζαν ως αιτίες ήταν και το ότι έπεφτα σε αντιφάσεις... Από δικαστές του διαδικτύου έχουμε χορτάσει... Εγώ έλεγα γεγονότα που με τραυμάτισαν και με τρομάζουν κι αυτοί περίμεναν να έχω καθαρή σκέψη... Ότι να ΄ναι... Γι' αυτό θέλω να βοηθήσω το παιδί, επειδή καταλαβαίνω τι πέρασε και περνάει...
    Να ξερες πως σε νιώθω. Από δικαστές του διαδυκτιου έχουμε χορτάσει. Από ανοστησια επίσης έχουμε χορτάσει από αδιαφορία από εξυπνακηδες επίσης. Άνθρωποι χωρίς ίχνος ενσυναισθησης. Κι από ψυχολόγους έχω χορτάσει. Εκεί να δεις αμφισβήτηση. Ούτε ένας δεν βοήθησε. Μόνο με τραυματισαν κι άλλο.

    Το παιδί αυτό πονάει είμαι σίγουρη γι αυτό. Λες και διάβαζα τον εαυτόου την ώρα που έγραφε. Ούτε εγώ θέλω να λέω τι περναω. Και τι πέρασα. Κι εδώ που μιλάω φοβάμαι. Αλλά νιώθω τον πόνο και άλλον ανθρώπων και δεν νιώθω μόνη. Εκεί έξω στον τέλειο κόσμο είναι τόσο άγρια. Ελπίζω να διάβασε αυτά που του έγραψα. Έστω κάτι μικρό να κρατήσει μπορεί να τον βοηθήσει. Φοβάται πολύ ο καημένος.

    Ξέρω πως είναι να φοβάσαι. Μια φορά θυμάμαι σε μια ψυχολόγο που υποτίθεται μου τη σύστησαν τρομάρα της ως ειδική στους κακοππιημενους ανθρώπους επειδή φοβόμουν πάρα πολύ καθυστερούσε συνέχεια και έφτανα πάντα 10 λεπτά πριν τελειωσει η συνέδρια. Την πλήρωνα κανονικά. Κι αντί να καταλάβει πόσο πολύ φοβάμαι κι ότι καθυστερώ γιατί χρειάζομαι χρόνο να νιώσω ασφαλής με καυηγορησε ως ασυνεπή. Δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με βοηθήσει. Οι άνθρωποι που έχουν κακοποιηθεο είναι πολύ φοβισμένη κι ενώ έχουν ανάγκη από αγάπη και να μιλήσουν και να πουν την ιστορία τους φοβούνται πολύ και έχουν δίκιο. Δεν θέλουν να πέσουν ξανά σε κακοποίηση. Πάρα πολλές φορέςου έχει τύχει να ειρωνευτουν να με χλευασουν να μου πουν αποκλείεται δεν είναι έτσι. Το καταλαβαίνω το παιδί απόλυτα. Έχει απογοητευτεί. Κι εγώ έχω απελπιστεί. Δεν θα φτιάξει λέω το τραύμα που μου προκάλεσαν αυτες ποτέ.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Να ξερες πως σε νιώθω. Από δικαστές του διαδυκτιου έχουμε χορτάσει. Από ανοστησια επίσης έχουμε χορτάσει από αδιαφορία από εξυπνακηδες επίσης. Άνθρωποι χωρίς ίχνος ενσυναισθησης. Κι από ψυχολόγους έχω χορτάσει. Εκεί να δεις αμφισβήτηση. Ούτε ένας δεν βοήθησε. Μόνο με τραυματισαν κι άλλο.

    Το παιδί αυτό πονάει είμαι σίγουρη γι αυτό. Λες και διάβαζα τον εαυτόου την ώρα που έγραφε. Ούτε εγώ θέλω να λέω τι περναω. Και τι πέρασα. Κι εδώ που μιλάω φοβάμαι. Αλλά νιώθω τον πόνο και άλλον ανθρώπων και δεν νιώθω μόνη. Εκεί έξω στον τέλειο κόσμο είναι τόσο άγρια. Ελπίζω να διάβασε αυτά που του έγραψα. Έστω κάτι μικρό να κρατήσει μπορεί να τον βοηθήσει. Φοβάται πολύ ο καημένος.

    Ξέρω πως είναι να φοβάσαι. Μια φορά θυμάμαι σε μια ψυχολόγο που υποτίθεται μου τη σύστησαν τρομάρα της ως ειδική στους κακοππιημενους ανθρώπους επειδή φοβόμουν πάρα πολύ καθυστερούσε συνέχεια και έφτανα πάντα 10 λεπτά πριν τελειωσει η συνέδρια. Την πλήρωνα κανονικά. Κι αντί να καταλάβει πόσο πολύ φοβάμαι κι ότι καθυστερώ γιατί χρειάζομαι χρόνο να νιώσω ασφαλής με καυηγορησε ως ασυνεπή. Δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με βοηθήσει. Οι άνθρωποι που έχουν κακοποιηθεο είναι πολύ φοβισμένη κι ενώ έχουν ανάγκη από αγάπη και να μιλήσουν και να πουν την ιστορία τους φοβούνται πολύ και έχουν δίκιο. Δεν θέλουν να πέσουν ξανά σε κακοποίηση. Πάρα πολλές φορέςου έχει τύχει να ειρωνευτουν να με χλευασουν να μου πουν αποκλείεται δεν είναι έτσι. Το καταλαβαίνω το παιδί απόλυτα. Έχει απογοητευτεί. Κι εγώ έχω απελπιστεί. Δεν θα φτιάξει λέω το τραύμα που μου προκάλεσαν αυτες ποτέ.
    Καλημέρα...

    Να ξέρετε κι εσύ και ο Alex πως δεν είστε μόνοι σας...

    Όντως στον έξω κόσμο είναι πολύ άγρια... Κι εγώ το νιώθω αυτό και με τρομάζει... Δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα κατανόηση... Μόνο εδώ νιώθω κάπως ασφαλής να μιλάω όταν το έχω ανάγκη αν κι εδώ έχω δεχτεί αμφισβήτηση αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από άλλα περιβάλλοντα, άκρως εχθρικά...

    Μακάρι να μπορέσω να τον βοηθήσω αν το θελήσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω σεξουαλικά δεν εχω κακοποιηθεί ακριβώς αλλα κακοποιήθηκαν αγρια απο πρώην σύντροφό ο οποιος με έστειλε νοσοκομείο...ο καθένας μας κουβαλαει τον δικο του σταυρό και δυστυχώς εχει τα δικα του θέματα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω σεξουαλικά δεν εχω κακοποιηθεί ακριβώς αλλα κακοποιήθηκαν αγρια απο πρώην σύντροφό ο οποιος με έστειλε νοσοκομείο...ο καθένας μας κουβαλαει τον δικο του σταυρό και δυστυχώς εχει τα δικα του θέματα

    Καλημέρα...

    Κι αυτό είναι πολύ σοβαρό και σε καταλαβαίνω... Ο λόγος μιας από τις απόπειρες αυτοκτονίας που έχω κάνει ήταν ένας ξυλοδαρμός...
    Σαφώς και όλοι όσοι είμαστε εδώ κουβαλάμε σταυρό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Ξυλο στην παιδικη ηλικια
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-01-2021, 16:50
  2. Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
    By Sofaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-2019, 19:46
  3. Παιδικη ηλικια και ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 01:33
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ
    By Knitter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2010, 09:56
  5. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 00:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •