Περίεργο άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18

    Περίεργο άγχος

    Υποφέρω καιρό απο το άγχος παιδιά. Εδω και δύο μήνες παίρνω σεροξατ στα 30mg και ρεμερον το βράδυ, νομίζω οτι ο γιατρός με πέτυχε και ήμουν καλά ένα μήνα. Από δική μου κουταμαρα μίλησα με το γιατρό και μου είπε να κάνω το σεροξατ 1 1/4 δλδ 25mg. Εγω ομως το έκανα 1 και εξακολουθούσα να ήμουν καλά αλλα είπα να το σταματήσω και έτσι πρίν 5 μέρες το έκανα 3/4 από μόνος μου (δλδ εσπαγα το χαπακι στην ακρη του) και μετα το έκανα μισό αλλά παρατήρησα οτι φούντωσα ξανά απο άγχος και το ανέβασα στο 1 για δυο μέρες και σήμερα πήρα 1,5 (30 mg ) ξανά. Το ξέρω έκανα βλακεία αλλα το άγχος μου ακόμη δεν έχει φύγει χωρίς λόγω άρχισα πάλι να μην αισθάνομαι καλά! Θα μείνω σε οτι μου είπε ο γιατρός δε θα ξανακάνω βλακεία.... αλλά πείτε.μου ρε παιδιά παίζει επειδή το μείωσα να έχω άγχος? Ενα αυτό και δεύτερον μήπως.η αύξηση μου προκαλεί εξίσου άγχος? Για.πειτε μ γνώμες ρε παιδιά πριν τρελαθώ ξανά. Εχω φαει φρικη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Chris91 View Post
    Υποφέρω καιρό απο το άγχος παιδιά. Εδω και δύο μήνες παίρνω σεροξατ στα 30mg και ρεμερον το βράδυ, νομίζω οτι ο γιατρός με πέτυχε και ήμουν καλά ένα μήνα. Από δική μου κουταμαρα μίλησα με το γιατρό και μου είπε να κάνω το σεροξατ 1 1/4 δλδ 25mg. Εγω ομως το έκανα 1 και εξακολουθούσα να ήμουν καλά αλλα είπα να το σταματήσω και έτσι πρίν 5 μέρες το έκανα 3/4 από μόνος μου (δλδ εσπαγα το χαπακι στην ακρη του) και μετα το έκανα μισό αλλά παρατήρησα οτι φούντωσα ξανά απο άγχος και το ανέβασα στο 1 για δυο μέρες και σήμερα πήρα 1,5 (30 mg ) ξανά. Το ξέρω έκανα βλακεία αλλα το άγχος μου ακόμη δεν έχει φύγει χωρίς λόγω άρχισα πάλι να μην αισθάνομαι καλά! Θα μείνω σε οτι μου είπε ο γιατρός δε θα ξανακάνω βλακεία.... αλλά πείτε.μου ρε παιδιά παίζει επειδή το μείωσα να έχω άγχος? Ενα αυτό και δεύτερον μήπως.η αύξηση μου προκαλεί εξίσου άγχος? Για.πειτε μ γνώμες ρε παιδιά πριν τρελαθώ ξανά. Εχω φαει φρικη!
    Γιατρος δεν ειμαι αλλα στα αγχολυτικα και τα αντικαταθλιπτικά οταν τα μειώνεις νιωθεις άγχος.Τουλαχιστον ετσι μου εχει πει ο γιατρος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Άγχος έχεις και θα έχεις μάλλον μέχρι να μας πεις αντε γειά η να αλλάξεις δραστικά τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης.

    Τα χάπια απλά καλύπτουν το πρόβλημα και δίνουν μια ανάσα.

    Αυτή είναι η δικιά μου αποψη χωρίς να είναι απαραίτητα σωστή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Γιατρος δεν ειμαι αλλα στα αγχολυτικα και τα αντικαταθλιπτικά οταν τα μειώνεις νιωθεις άγχος.Τουλαχιστον ετσι μου εχει πει ο γιατρος
    Αν είναι έτσι οπως λες τωρα που τα επανέφερα εκει που έπαιρνα λες να περάσει? Ελπίζω να το εσωσα! Ευχαριστώ για την απάντηση

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18

    έχω άγχος

    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Άγχος έχεις και θα έχεις μάλλον μέχρι να μας πεις αντε γειά η να αλλάξεις δραστικά τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης.

    Τα χάπια απλά καλύπτουν το πρόβλημα και δίνουν μια ανάσα.

    Αυτή είναι η δικιά μου αποψη χωρίς να είναι απαραίτητα σωστή.
    Οτι εχω άγχος εχω. Γι αυτό τα επανέφερα εκει που έπρεπε. Τι εννοείς αντε γεια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Chris91 View Post
    Οτι εχω άγχος εχω. Γι αυτό τα επανέφερα εκει που έπρεπε. Τι εννοείς αντε γεια?
    Εννοώ οτι και γω και συ θα έχουμε άγχος μέχρι να πεθάνουμε απο αυτό με καποιον τρόπο.

    Αν και εγω σταμάτησα να κανω τα προβλήματα των άλλων προβλήματα μου και ναι μεν οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μου μιλάνε πλέον αλλα εγω είμαι ενα κλικ καλύτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Chris91 View Post
    Υποφέρω καιρό απο το άγχος παιδιά. Εδω και δύο μήνες παίρνω σεροξατ στα 30mg και ρεμερον το βράδυ, νομίζω οτι ο γιατρός με πέτυχε και ήμουν καλά ένα μήνα. Από δική μου κουταμαρα μίλησα με το γιατρό και μου είπε να κάνω το σεροξατ 1 1/4 δλδ 25mg. Εγω ομως το έκανα 1 και εξακολουθούσα να ήμουν καλά αλλα είπα να το σταματήσω και έτσι πρίν 5 μέρες το έκανα 3/4 από μόνος μου (δλδ εσπαγα το χαπακι στην ακρη του) και μετα το έκανα μισό αλλά παρατήρησα οτι φούντωσα ξανά απο άγχος και το ανέβασα στο 1 για δυο μέρες και σήμερα πήρα 1,5 (30 mg ) ξανά. Το ξέρω έκανα βλακεία αλλα το άγχος μου ακόμη δεν έχει φύγει χωρίς λόγω άρχισα πάλι να μην αισθάνομαι καλά! Θα μείνω σε οτι μου είπε ο γιατρός δε θα ξανακάνω βλακεία.... αλλά πείτε.μου ρε παιδιά παίζει επειδή το μείωσα να έχω άγχος? Ενα αυτό και δεύτερον μήπως.η αύξηση μου προκαλεί εξίσου άγχος? Για.πειτε μ γνώμες ρε παιδιά πριν τρελαθώ ξανά. Εχω φαει φρικη!
    Γενικά οι αυξομειώσεις δεν βοηθούν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Θα επέλθει ισορροπία, είναι ζήτημα χρόνου. Εξάλλου παίρνεις και ρεμερον, 30mg αν θυμάμαι. Αυτό βοηθάει και στο αγχος. Αν κάποια στιγμή μειώσεις ή σταματήσεις κάποιο να το κάνεις σταδιακά και πολύ αργά, πιο αργά από αυτό που θα σου πει ο γιατρός. Για το αγχος θα βοηθήσει και η ψυχοθεραπεία αλλά παίζει ρόλο η επιλογή του γιατρού, η εμπειρία του και η σχολή που ακολουθεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Chris91 View Post
    Αν είναι έτσι οπως λες τωρα που τα επανέφερα εκει που έπαιρνα λες να περάσει? Ελπίζω να το εσωσα! Ευχαριστώ για την απάντηση
    Απο δικη μου εμπειρια θεωρω θα επανελθεις ναι.Απλα θελουν ενα χρονο για να κανουν δουλειά
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Απο δικη μου εμπειρια θεωρω θα επανελθεις ναι.Απλα θελουν ενα χρονο για να κανουν δουλειά
    ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις σας! Είμαι εδω για εσας για ότι χρειαστείτε και οσα ξερω να βοηθήσω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εννοώ οτι και γω και συ θα έχουμε άγχος μέχρι να πεθάνουμε απο αυτό με καποιον τρόπο.

    Αν και εγω σταμάτησα να κανω τα προβλήματα των άλλων προβλήματα μου και ναι μεν οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μου μιλάνε πλέον αλλα εγω είμαι ενα κλικ καλύτερα.
    Πόσο δίκιο έχεις. Το ίδιο συνέβη και σε μένα αν και έχω πολλά περιθώρια προόδου ακόμη σ'αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πόσο δίκιο έχεις. Το ίδιο συνέβη και σε μένα αν και έχω πολλά περιθώρια προόδου ακόμη σ'αυτό.
    Ευχαριστώ αν και δε θα θελα να χω (δίκιο).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ευχαριστώ αν και δε θα θελα να χω (δίκιο).
    Κάποιες φορές (μου συνέβη στη δουλειά) γλυτώνουμε προβλήματα άλλων αναίμακτα, χωρίς να επέλθει κάποια καταστροφή όπως ίσως να φοβόμαστε. Κάποιες άλλες και νομίζω αυτό συμβαίνει στις στενές σχέσεις (τουλάχιστον έτσι συνέβη σε μένα) οι άνθρωποι δεν μπορούν να δεχθούν ότι δεν θα έχεις ένα συγκεκριμένο ρόλο που είχες (αυτόν που αναλαμβάνει την ευθύνη για τα πάντα, ακόμη κι όταν δεν τον αφορά κάτι) και δημιουργούνται παρεξηγήσεις σε σημείο να κόβονται και επαφές. Τι να γίνει... προτιμώ την ηρεμία μου.

Similar Threads

  1. Ένα περίεργο συναίσθημα
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2020, 13:06
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
    By grgagno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-01-2019, 20:28
  3. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ
    By giannisrou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2012, 17:10
  4. περιεργο συμβαν
    By αστερακι* in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-2012, 05:52
  5. Ενα περίεργο συμβάν
    By napoleon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 14-01-2012, 19:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •