Πάσχουσα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    8

    Πάσχουσα;;;

    Καλησπέρα σε όλους. Χαζεύοντας στο φόρουμ το μάτι μου έπεσε σε αυτό το θέμα, που έχω ψάξει ξανά στο παρελθόν. Είμαι ένα άτομο που δε γνωρίζει αν πάσχει από καταναγκασμούς. Με προβληματίζουν βέβαια κάποιες καταστάσεις που γίνονται σε καθημερινή βάση στη ζωή μου. Λίγες αλλά τολμώ να πω ότι μου δυσκολεύουν τη ζωή. Για παράδειγμα
    • όταν φεύγω από το σπίτι μπορεί να κλειδώσω και να επιστρέψω τουλάχιστον δύο φορές από το ασανσέρ για να τσεκάρω αν κλείδωσα και αν έκλεισα την εξώπορτα καλά
    • βάζω κάθε βράδυ πίσω από την πόρτα ένα συγκεκριμένο βάζο και μία καρέκλα ώστε αν μπει κάποιος να το ακούσω. Φυσικά μέχρι να με πάρει ο ύπνος(καλή ώρα) σηκώνομαι αμέτρητες φορές και τσεκάρω αν η πόρτα είναι καλά κλειστή
    • ταυτόχρονα όταν έρχεται η ώρα να κλείσω τα μάτια για να κοιμηθώ μπορεί να πάω στην τουαλέτα για ούρηση ίσα με 10 φορές γιατί φοβάμαι μην ουρήσω πάνω μου κατά τη διάρκεια του ύπνου(κάτι που πραγματικά με βασανίζει)
    • όταν είμαι έξω από το σπίτι τσεκάρω αρκετές φορές το κινητό μου αν είναι στην τσάντα μου μιας και τρελαίνομαι στην ιδέα ότι μπορεί να μου το κλέψουν
    • κάνω άσχημες σκέψεις ότι παθαίνουν κάτι οι δικοί μου και λέω προσευχές ή κανω τον σταυρό μου προσπαθώντας να τις απομακρύνω

    Όλα αυτά δεν μπορώ να καταλήξω αν αποτελούν νορμάλ καταστάσεις ή ψυχαναγκασμούς. Ποια είναι η δική σας άποψη; Θα με βοηθούσε πολύ να την ακούσω. Και αν είστε θετικοί σε αυτό που ρωτάω τι λύση μπορεί να βρει κάποιος ώστε να νιώσει αυτήν τη λύτρωση της ηρεμίας;
    Σας Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    βεβαια και ειναι ψυχαναγκασμοι, αλλα δεν εχει καμμια σημασια εαν δεν σου δημιουργουν σοβαρο προβλημα στην ζωη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Korinaki88 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Χαζεύοντας στο φόρουμ το μάτι μου έπεσε σε αυτό το θέμα, που έχω ψάξει ξανά στο παρελθόν. Είμαι ένα άτομο που δε γνωρίζει αν πάσχει από καταναγκασμούς. Με προβληματίζουν βέβαια κάποιες καταστάσεις που γίνονται σε καθημερινή βάση στη ζωή μου. Λίγες αλλά τολμώ να πω ότι μου δυσκολεύουν τη ζωή. Για παράδειγμα
    • όταν φεύγω από το σπίτι μπορεί να κλειδώσω και να επιστρέψω τουλάχιστον δύο φορές από το ασανσέρ για να τσεκάρω αν κλείδωσα και αν έκλεισα την εξώπορτα καλά
    • βάζω κάθε βράδυ πίσω από την πόρτα ένα συγκεκριμένο βάζο και μία καρέκλα ώστε αν μπει κάποιος να το ακούσω. Φυσικά μέχρι να με πάρει ο ύπνος(καλή ώρα) σηκώνομαι αμέτρητες φορές και τσεκάρω αν η πόρτα είναι καλά κλειστή
    • ταυτόχρονα όταν έρχεται η ώρα να κλείσω τα μάτια για να κοιμηθώ μπορεί να πάω στην τουαλέτα για ούρηση ίσα με 10 φορές γιατί φοβάμαι μην ουρήσω πάνω μου κατά τη διάρκεια του ύπνου(κάτι που πραγματικά με βασανίζει)
    • όταν είμαι έξω από το σπίτι τσεκάρω αρκετές φορές το κινητό μου αν είναι στην τσάντα μου μιας και τρελαίνομαι στην ιδέα ότι μπορεί να μου το κλέψουν
    • κάνω άσχημες σκέψεις ότι παθαίνουν κάτι οι δικοί μου και λέω προσευχές ή κανω τον σταυρό μου προσπαθώντας να τις απομακρύνω

    Όλα αυτά δεν μπορώ να καταλήξω αν αποτελούν νορμάλ καταστάσεις ή ψυχαναγκασμούς. Ποια είναι η δική σας άποψη; Θα με βοηθούσε πολύ να την ακούσω. Και αν είστε θετικοί σε αυτό που ρωτάω τι λύση μπορεί να βρει κάποιος ώστε να νιώσει αυτήν τη λύτρωση της ηρεμίας;
    Σας Ευχαριστώ
    η λυση για τους ψυχαναγκασμους, ειναι η ψυχοθεραπεια.
    εαν αυτες οι συνηθειες, σου εχουν γινει καταπιεστικες, και ενοχλουν την καθημερινοτητα σου, απευθυνεσαι σε εναν ψυχοθεραπευτη για να σε βοηθησει να απαλλαγεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    συμφωνώ.
    αν εσύ ζεις καλά με αυτούς τους ψυχαναγκασμούς, κανενα πρόβλημα δεν υπαρχει, είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος.
    αν όμως δυσκολεύεσαι ή μπερδεύεσαι στην ζωή σου εξ αιτίας αυτών. πρέπει να αναζητήσεις βοήθεια.
    σημασία έχει τί λειτουργεί για σένα να είσαι καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Korinaki88 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Χαζεύοντας στο φόρουμ το μάτι μου έπεσε σε αυτό το θέμα, που έχω ψάξει ξανά στο παρελθόν. Είμαι ένα άτομο που δε γνωρίζει αν πάσχει από καταναγκασμούς. Με προβληματίζουν βέβαια κάποιες καταστάσεις που γίνονται σε καθημερινή βάση στη ζωή μου. Λίγες αλλά τολμώ να πω ότι μου δυσκολεύουν τη ζωή. Για παράδειγμα
    • όταν φεύγω από το σπίτι μπορεί να κλειδώσω και να επιστρέψω τουλάχιστον δύο φορές από το ασανσέρ για να τσεκάρω αν κλείδωσα και αν έκλεισα την εξώπορτα καλά
    • βάζω κάθε βράδυ πίσω από την πόρτα ένα συγκεκριμένο βάζο και μία καρέκλα ώστε αν μπει κάποιος να το ακούσω. Φυσικά μέχρι να με πάρει ο ύπνος(καλή ώρα) σηκώνομαι αμέτρητες φορές και τσεκάρω αν η πόρτα είναι καλά κλειστή
    • ταυτόχρονα όταν έρχεται η ώρα να κλείσω τα μάτια για να κοιμηθώ μπορεί να πάω στην τουαλέτα για ούρηση ίσα με 10 φορές γιατί φοβάμαι μην ουρήσω πάνω μου κατά τη διάρκεια του ύπνου(κάτι που πραγματικά με βασανίζει)
    • όταν είμαι έξω από το σπίτι τσεκάρω αρκετές φορές το κινητό μου αν είναι στην τσάντα μου μιας και τρελαίνομαι στην ιδέα ότι μπορεί να μου το κλέψουν
    • κάνω άσχημες σκέψεις ότι παθαίνουν κάτι οι δικοί μου και λέω προσευχές ή κανω τον σταυρό μου προσπαθώντας να τις απομακρύνω

    Όλα αυτά δεν μπορώ να καταλήξω αν αποτελούν νορμάλ καταστάσεις ή ψυχαναγκασμούς. Ποια είναι η δική σας άποψη; Θα με βοηθούσε πολύ να την ακούσω. Και αν είστε θετικοί σε αυτό που ρωτάω τι λύση μπορεί να βρει κάποιος ώστε να νιώσει αυτήν τη λύτρωση της ηρεμίας;
    Σας Ευχαριστώ
    Σαν να το έχω γράψει εγώ στο παρελθόν, εκτός από αυτό με την ώρα του ύπνου και την τουαλέτα που δεν το είχα ποτέ.
    Η μόνη λύση πιστεύω ότι είναι η ψυχοθεραπεία αλλά και πάλι δεν θα τα ξεχάσεις όλα αυτά από τη μια μέρα στην άλλη.
    Θέλει υπομονή και επίσης δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο αν δεν τα ξεπεράσεις όλα. Μια χαρά φυσιολογική είσαι...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Όλα δύναμη χρειάζονται σε αυτήν τη ζωή αλλά άντε να τη βρεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •