Ασεξουαλ η κάτι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1

    Ασεξουαλ η κάτι αλλο?

    Γεια σας.μετά από πολλά χρόνια σχέσης σχεδόν 5 ακόμη δεν έχω καταφέρει να ολοκληρωσω με τον φίλο μου ο οποίος αντιμετωπίζει και αυτός προβλήματα με το σεξ.εγώ 33 αυτός 42 και κανείς από τους δύο μας δεν έχει κάνει σεξ ποτέ.
    Τι σημαίνει κάποιος να είναι ασεξουαλ?Επίσης η σχέσης μας δεν είναι καθόλου καλή τελευταία έχουμε ξενερώσει μάλλον και οι δύο και εγώ σκεφτομαι αλλούς αντρες.
    Αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος να βγω με άλλον αφού μάλλον είμαι ασεξουαλ και δεν θα μπορέσω ποτέ να κάνω σεξ.
    Έχει κάποιος παρομοια εμπειρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Γεια σας.μετά από πολλά χρόνια σχέσης σχεδόν 5 ακόμη δεν έχω καταφέρει να ολοκληρωσω με τον φίλο μου ο οποίος αντιμετωπίζει και αυτός προβλήματα με το σεξ.εγώ 33 αυτός 42 και κανείς από τους δύο μας δεν έχει κάνει σεξ ποτέ.
    Τι σημαίνει κάποιος να είναι ασεξουαλ?Επίσης η σχέσης μας δεν είναι καθόλου καλή τελευταία έχουμε ξενερώσει μάλλον και οι δύο και εγώ σκεφτομαι αλλούς αντρες.
    Αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος να βγω με άλλον αφού μάλλον είμαι ασεξουαλ και δεν θα μπορέσω ποτέ να κάνω σεξ.
    Έχει κάποιος παρομοια εμπειρια?
    Εγω (φυσικά) έζησα εναν γάμο για 27 χρόνια με μια ασεξουαλ γυναίκα.

    Κάναμε σεξ αλλα το κάναμε σαν αγγαρεία το πολύ 2-3 φορές τον χρόνο.

    Απο αυτό προέκυψαν 2 παιδιά και γω απέκτησα το χίλια δυο ψυχολογικά διότι δεν ήμουν αυτός που είχε το πρόβλημα.

    Η εμπειρία είναι τρομακτική, χωρίσαμε, όμως οφείλω να πω οτι ακόμη εχω αισθήματα παρ ότι δε θα έκανα ξανα το λάθος να ξανα σμιξουμε.

    Μόλις χώρισα η σεξουαλικη μου ζωή πήρε μια ποιο φυσιολογική μορφή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    απο την στιγμη που εχετε ορμονες οιστρογονα η τεστοστερονη, η ελλειψη γενετησιου ενδιαφεροντος δειχνει ψυχολογικα προβληματα.
    εμενα μου συμβαινει οταν εχω αγχος για αρκετο καιρο ας πουμε λιγους μηνες τωρα εσεις τι προβληματα εχετε δεν ξερω παντως πιστευω οτι υπαρχουν σοβαρα προβληματα κοινωνικοτητας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    απο την στιγμη που εχετε ορμονες οιστρογονα η τεστοστερονη, η ελλειψη γενετησιου ενδιαφεροντος δειχνει ψυχολογικα προβληματα.
    εμενα μου συμβαινει οταν εχω αγχος για αρκετο καιρο ας πουμε λιγους μηνες τωρα εσεις τι προβληματα εχετε δεν ξερω παντως πιστευω οτι υπαρχουν σοβαρα προβληματα κοινωνικοτητας
    Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα κοινωνικοτητας, το αντίθετο μάλιστα. Ημασταν το τέλειο ζευγάρι εκτός κρεβατιού.

  5. #5
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω (φυσικά) έζησα εναν γάμο για 27 χρόνια με μια ασεξουαλ γυναίκα.

    Κάναμε σεξ αλλα το κάναμε σαν αγγαρεία το πολύ 2-3 φορές τον χρόνο.

    Απο αυτό προέκυψαν 2 παιδιά και γω απέκτησα το χίλια δυο ψυχολογικά διότι δεν ήμουν αυτός που είχε το πρόβλημα.

    Η εμπειρία είναι τρομακτική, χωρίσαμε, όμως οφείλω να πω οτι ακόμη εχω αισθήματα παρ ότι δε θα έκανα ξανα το λάθος να ξανα σμιξουμε.

    Μόλις χώρισα η σεξουαλικη μου ζωή πήρε μια ποιο φυσιολογική μορφή.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού κανατε σεξ να είναι ασεξουαλ?βασικά δεν έχω καταλάβει ακομη τον όρο ασεξουαλ.ασεξουαλ είναι αυτός που κανει σεξ σπανια?είναι αυτός που δεν κανει σεξ?είναι αυτός που δεν έχει επιθυμια για σεξ?η μπορεί να έχει ένα από αυτά τα χαρακτηριστικα?
    Η γυναίκα σου τώρα παραδειγμα έχει προχωρησει στη ζωη της η είναι μονη?και πως ξέρεις οτι ήταν ασεξουαλ?είχατε πάει σε κάποιο ειδικο?

  6. #6
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    απο την στιγμη που εχετε ορμονες οιστρογονα η τεστοστερονη, η ελλειψη γενετησιου ενδιαφεροντος δειχνει ψυχολογικα προβληματα.
    εμενα μου συμβαινει οταν εχω αγχος για αρκετο καιρο ας πουμε λιγους μηνες τωρα εσεις τι προβληματα εχετε δεν ξερω παντως πιστευω οτι υπαρχουν σοβαρα προβληματα κοινωνικοτητας
    Ψυχολογικα προβληματα ναι εχουμε.είχαμε και οι δύο καταθλιψη στο παρελθόν. Τώρα είμαστε καλά αλλά κατά καιρούς έχουμε και οι δύο τα αγχη μας και τις ψυχικες μεταπτωσεις μας.όταν εννοείς σοβαρά προβλήματα κοινωνικοτητας τι εννοεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αφού κανατε σεξ να είναι ασεξουαλ?βασικά δεν έχω καταλάβει ακομη τον όρο ασεξουαλ.ασεξουαλ είναι αυτός που κανει σεξ σπανια?είναι αυτός που δεν κανει σεξ?είναι αυτός που δεν έχει επιθυμια για σεξ?η μπορεί να έχει ένα από αυτά τα χαρακτηριστικα?
    Η γυναίκα σου τώρα παραδειγμα έχει προχωρησει στη ζωη της η είναι μονη?και πως ξέρεις οτι ήταν ασεξουαλ?είχατε πάει σε κάποιο ειδικο?
    1) Σεξ μπορείς να κάνεις ακόμη και αν δεν το θες καθόλου. Δε θα είσαι "καλη" φυσικά, απλά θα είσαι παρούσα-απων.
    Σπανια η τουλάχιστον δεν εχω γνωρίσει κάποιον ασεξουαλ που να έχει φτιάξει την ζωη του έχοντας μια φυσιολογική σχέση.

    Είσαι σίγουρη ότι ανήκετε σε αυτή την κατηγορία? Μήπως έχετε θέματα απειρίας απλά? Ενας σύμβουλος γάμου θα σας βοηθήσει πολύ ΑΝ ακούσετε και εφαρμόσετε αυτά που θα σας πει.

    2) Μετά το διαζύγιο η (πρωην πλέον) σύζυγος δεν έκανε καμία σχέση, εγω στο μεταξύ έκανα 3 γάμους, και 3 η 4 σχέσεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    1) Σεξ μπορείς να κάνεις ακόμη και αν δεν το θες καθόλου. Δε θα είσαι "καλη" φυσικά, απλά θα είσαι παρούσα-απων.
    Σπανια η τουλάχιστον δεν εχω γνωρίσει κάποιον ασεξουαλ που να έχει φτιάξει την ζωη του έχοντας μια φυσιολογική σχέση.

    Είσαι σίγουρη ότι ανήκετε σε αυτή την κατηγορία? Μήπως έχετε θέματα απειρίας απλά? Ενας σύμβουλος γάμου θα σας βοηθήσει πολύ ΑΝ ακούσετε και εφαρμόσετε αυτά που θα σας πει.

    2) Μετά το διαζύγιο η (πρωην πλέον) σύζυγος δεν έκανε καμία σχέση, εγω στο μεταξύ έκανα 3 γάμους, και 3 η 4 σχέσεις.
    Κοιταξε εμείς είχαμε πάει σε ψυχολόγο δεν μου ανεφερε καθόλου το θέμα ασεξουαλ.μου είπε απλά λόγω άγχους φοβόμουν και τα σχετικα.εγώ όμως θεωρώ ότι κάτι άλλο φταιει και όχι ότι φοβάμαι να κάνω σεξ.τώρα πλέον έχω κουραστει με το θέμα και δεν θέλω να κάνω σεξ.τα έχω παρατησει.είμαι και αρκετα μεγαλη οποτε.
    Απλά επειδη έχω πολλές σκεψεις να βγω με άλλον αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να μείνω στην ασφαλεια μιας σχεσης εστω και τετοιας γιατί αν βγω με άλλον σίγουρα θα θέλει σεξ σίγουρα δεν θα μπορώ να το δωσω και σίγουρα θα μείνω μόνη.
    Εσύ αληθεια πως και εκανες τοσους γαμους?η ερωτικη σου ζωή είναι ενταξει τωρα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Τι εννοείς τα έχεις παρατήσει...Εισαι νεος άνθρωπος και ο ερωτας είναι οτι καλύτερο μπορεις να κανεις.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τι εννοείς τα έχεις παρατήσει...Εισαι νεος άνθρωπος και ο ερωτας είναι οτι καλύτερο μπορεις να κανεις.
    Κοιταξε με τον φίλο μου έχω ξενερωσει πολύ. Αισθανομαι ότι πλέον και αυτος με βαρεθηκε και εγώ. Όταν του λέω βέβαια να χωρισουμε δεν περνει κουβεντα.λέει ότι δεν θέλει να χωρίσουμε.ίσως γιατί κι αυτός δεν έχει κάνει ποτέ σεξ και επειδή έχει και αυτος προβλημα πάνω σε αυτο το κομματι να φοβαται να βγει με άλλη γυναικα.
    Δηλαδή αν μου εδινε πιο πολλά σαν σύντροφος θα ειμασταν το ιδανικο ζευγαρι που κάνεις απ τους δύο δεν θέλει να κάνει σεξ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    [QUOTE=Αποστολια;1167590]Κοιταξε εμείς είχαμε πάει σε ψυχολόγο δεν μου ανεφερε καθόλου το θέμα ασεξουαλ.μου είπε απλά λόγω άγχους φοβόμουν και τα σχετικα.[/QUOTE

    Για να το είπε μάλλον κάτι παραπάνω ήξερε.

    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    όμως θεωρώ ότι κάτι άλλο φταιει και όχι ότι φοβάμαι να κάνω σεξ.τώρα πλέον έχω κουραστει με το θέμα και δεν θέλω να κάνω σεξ.τα έχω παρατησει.είμαι και αρκετα μεγαλη οποτε.
    Αρκετά μεγάλη? Πόσο είσαι? Η γιαγια μου εκανε σεξ στα 80, η μητέρα μου βρήκε πρόσφατα γκομενο στα 84.
    Εμενα μια απο τις σχέσεις που έκανα ηταν 52 χρόνων και παρθένα.

    Σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την λέξη αργά.


    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    επειδη έχω πολλές σκεψεις να βγω με άλλον αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να μείνω στην ασφαλεια μιας σχεσης εστω και τετοιας γιατί αν βγω με άλλον σίγουρα θα θέλει σεξ σίγουρα δεν θα μπορώ να το δωσω και σίγουρα θα μείνω μόνη. ?
    Καθόλου σίγουρα δεν είναι όλα αυτά.

  12. #12
    [QUOTE=JimNirou;1167593]
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Κοιταξε εμείς είχαμε πάει σε ψυχολόγο δεν μου ανεφερε καθόλου το θέμα ασεξουαλ.μου είπε απλά λόγω άγχους φοβόμουν και τα σχετικα.[/QUOTE

    Για να το είπε μάλλον κάτι παραπάνω ήξερε.


    Αρκετά μεγάλη? Πόσο είσαι? Η γιαγια μου εκανε σεξ στα 80, η μητέρα μου βρήκε πρόσφατα γκομενο στα 84.
    Εμενα μια απο τις σχέσεις που έκανα ηταν 52 χρόνων και παρθένα.

    Σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την λέξη αργά.



    Καθόλου σίγουρα δεν είναι όλα αυτά.
    Στην ψυχολογο βέβαια δεν ξανά πήγα ίσως να αλλαζε την διαγνωση της μετα.
    Μεγαλη σε λίγο θα μπω στα 34.θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποιος σε αυτή την ηλικία που να μην έχει κάνει σεξ.και το πιο δυσκολο είναι πως το λες στον άλλον που θα βγεις?είναι λίγο αβολο.δεν μπορω να βγω με κάποιον και να τον πάρω στο λαιμό μου ξεροντας ότι από σεξ δεν....
    Αλήθεια 52 και παρθενα?και εσύ όταν το ακουσες δεν σε ξενερωσε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αλήθεια 52 και παρθενα?και εσύ όταν το ακουσες δεν σε ξενερωσε?
    50 οχι 52, ειλικρινά δεν μπορώ να πω δημόσια τι και πως αλλα ήξερα που εμπλεκα πολύ ποιο πριν.

    Νομιζω οτι σε οποιον το πεις και φύγει αυτός είναι και ακαταλληλος έτσι και αλλιώς. Ο περισσότερος κόσμος φοβάται να μπλέξει σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Τι σημαίνει κάποιος να είναι ασεξουαλ?
    Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ. Ένας ασεξουαλικός άνθρωπος είναι κάτι αρκετά διαφορετικό από αυτό που καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος.

    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Έχει κάποιος παρομοια εμπειρια?
    Παρόμοια με τη δική σου όχι, άλλες όμως, ασεξουαλικού χαρακτήρα, ναι. Αλλά δε θέλω να μιλήσω δημόσια.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ. Ένας ασεξουαλικός άνθρωπος είναι κάτι αρκετά διαφορετικό από αυτό που καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος.


    Παρόμοια με τη δική σου όχι, άλλες όμως, ασεξουαλικού χαρακτήρα, ναι. Αλλά δε θέλω να μιλήσω δημόσια.
    Δυστυχώς δεν μου ανοιγει αυτό που μου εστειλες.εσύ με λίγα λογια πως περιγραφεις έναν ασεξουαλ?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αδιαφορία ή κάτι άλλο;
    By guest1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 46
    Last Post: 21-02-2020, 10:08
  2. μεγαλο προβλημα στο να ολοκληρωσω, ασεξουαλ η λεσβια;
    By mar95 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 83
    Last Post: 18-06-2019, 23:58
  3. Υπάρχει τρόπος να γίνω ασέξουαλ;
    By katmih8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 89
    Last Post: 15-12-2017, 10:23
  4. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 14:57
  5. Ανασφάλεια ή κάτι άλλο?
    By Deleted-member-220416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 07-05-2013, 05:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •