Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    τι είναι αυτό που κάνει τόσο δύσκολη τη διακοπή του τσιγάρου κατά την άποψή σας;
    Ειναι ένα είδους άκρος εθιστικου ναρκωτικου.
    Ανάλογα με τα χρόνια που είσαι καπνιστής χρειάζεται και η αντίστοιχη περίοδος να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός σου από την νικοτίνη.

    Ένας χρόνιος καπνιστής χρειάζεται να μείνει το λιγότερο 3με 5 χρόνια για να πει ότι ίσως έχει αποβάλλει πλήρως όλο αυτό .

    Η δυναμη του μυαλού και τις συνήθειας είναι δύο πολύ σημαντικοι εχθροι σου σε όλο αυτό γι αυτό πριν το ξεκινήσεις ζυγίζεις καταστάσεις πρώτα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Είναι συνήθεια. Εγώ είχα συνδιάσει πολλά Με αυτό. Πρίν τό φαγητό μετά τό φαγητό ενώ περιμένω νά γίνει τό φαγητό ενώ περιμένω στη σταση, ενώ κάθομαι σε ένα παγκάκι, ενώ περπατάω, Με τόν καφέ, μετά τόν καφέ, πρίν τόν ύπνο, Με τό ποτό κλπκλπκλπ. Πολλά μέσα στη μέρα τό συνδιαζα Με αυτό.

    Πέρα από αυτά, είναι εθιστική η νικοτίνη, η οποία φεύγει μετά από κάποιες μέρες από το σώμα...
    ύστερα μένει η ψυχολογική εξάρτηση... Όταν Με πιάνει θλίψη μου έρχεται νά καπνίσω. Πώς κάποιοι ξεσπανε στο φαγητό; Ε εγώ θά ξεσπάσω εκεί.

    Είναι η δεύτερη φορά που τό κόβω καί ελπίζω να τό κρατήσω ...αν καί ζοριζομαι συναισθηματικά από προσωπικά θέματα ,

    Καταρχάς έχω ηδη παρατηρησει οφέλη.
    οι χτύποι τής καρδιάς μου έχουν χαλαρώσει!![emoji28]
    Ήμουν κάθε μέρα στους 90-100, καί τώρα είναι 60-70..... Καί πήγαινα στους γιατρούς για τίς ταχυκαρδίες μου .

    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    τι είναι αυτό που κάνει τόσο δύσκολη τη διακοπή του τσιγάρου κατά την άποψή σας;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο εθισμος, νομιζω... ο,τι δυσκολευει και την διακοπη των ναρκωτικων.
    Στα υπόλοιπα ναρκωτικά αυτό που προκαλεί τον εθισμό είναι οι ενισχυτικές ιδιότητες των ουσιών και η συμμετοχή του συστήματος ανταμοιβής του εγκεφάλου όπου σημαντικός ειναι ο ρόλος της ντοπαμίνης. Όμως, η νικοτίνη δεν διαθέτει ενισχυτική δράση ως ουσία δλδ δεν προκαλεί απελευθέρωση ντοπαμίνης και αυτό έχει αποδειχτεί. Ποιος από εμάς ένοιωσε απόλαυση όταν κάπνισε το πρώτο τσιγάρο; Πως εξηγείται λοιπόν ο εθισμός από μία μη εθιστική ουσία;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειναι ένα είδους άκρος εθιστικου ναρκωτικου.
    Ανάλογα με τα χρόνια που είσαι καπνιστής χρειάζεται και η αντίστοιχη περίοδος να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός σου από την νικοτίνη.

    Ένας χρόνιος καπνιστής χρειάζεται να μείνει το λιγότερο 3με 5 χρόνια για να πει ότι ίσως έχει αποβάλλει πλήρως όλο αυτό .

    Η δυναμη του μυαλού και τις συνήθειας είναι δύο πολύ σημαντικοι εχθροι σου σε όλο αυτό γι αυτό πριν το ξεκινήσεις ζυγίζεις καταστάσεις πρώτα ...
    Αφού η νικοτίνη ειναι εθιστικό ναρκωτικό, πως εξηγείται ότι οι ερευνητές δεν έχουν καταφέρει να προκαλέσουν εθισμό σε ζώα, κάτι που είναι πολύ εύκολο με άλλες ναρκωτικές ουσίες;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Είναι συνήθεια. Εγώ είχα συνδιάσει πολλά Με αυτό. Πρίν τό φαγητό μετά τό φαγητό ενώ περιμένω νά γίνει τό φαγητό ενώ περιμένω στη σταση, ενώ κάθομαι σε ένα παγκάκι, ενώ περπατάω, Με τόν καφέ, μετά τόν καφέ, πρίν τόν ύπνο, Με τό ποτό κλπκλπκλπ. Πολλά μέσα στη μέρα τό συνδιαζα Με αυτό.

    Πέρα από αυτά, είναι εθιστική η νικοτίνη, η οποία φεύγει μετά από κάποιες μέρες από το σώμα...
    ύστερα μένει η ψυχολογική εξάρτηση... Όταν Με πιάνει θλίψη μου έρχεται νά καπνίσω. Πώς κάποιοι ξεσπανε στο φαγητό; Ε εγώ θά ξεσπάσω εκεί.

    Είναι η δεύτερη φορά που τό κόβω καί ελπίζω να τό κρατήσω ...αν καί ζοριζομαι συναισθηματικά από προσωπικά θέματα ,

    Καταρχάς έχω ηδη παρατηρησει οφέλη.
    οι χτύποι τής καρδιάς μου έχουν χαλαρώσει!![emoji28]
    Ήμουν κάθε μέρα στους 90-100, καί τώρα είναι 60-70..... Καί πήγαινα στους γιατρούς για τίς ταχυκαρδίες μου .
    Η έννοια του "εθισμού" ή της "εξάρτησης" είναι περιγραφική έννοια και όχι επεξηγηματική. Δλδ δεν εξηγεί τον μηχανισμό με τον οποίο διαμορφώνεται η εξάρτηση. Η απάντηση "ειναι εθισμός" στο ερώτημα "γιατί ειναι δύσκολη η διακοπή" δεν λέει απολύτως τπτ.

    Επίσης η απάντηση "είναι συνήθεια" είναι εντελώς λάθος. Κάνεις κάτι άλλο τόσο καταστροφικό στη ζωή σου λόγο...συνήθειας; Τραβάς τις ίδιες φρίκες όταν δεν μπορείς να κάνεις μία συνήθειά σου, όπως αυτές που τραβάς όταν δεν έχεις να καπνίσεις; Το κάπνισμα δεν είναι ούτε συνήθεια ούτε εξάρτηση. Είναι κάτι άλλο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αφού η νικοτίνη ειναι εθιστικό ναρκωτικό, πως εξηγείται ότι οι ερευνητές δεν έχουν καταφέρει να προκαλέσουν εθισμό σε ζώα, κάτι που είναι πολύ εύκολο με άλλες ναρκωτικές ουσίες;
    Πόσο μεγαλο παράγοντα μπορεί να παίξει η δύναμη του μυαλού και τις συνήθειας στα ζώα εφόσον είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες όλου αυτού ?

    Μπορεί να συγκριθεί ο άνθρωπος με τα ζώα στην δεδομένη περίπτωση ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πόσο μεγαλο παράγοντα μπορεί να παίξει η δύναμη του μυαλού και τις συνήθειας στα ζώα εφόσον είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες όλου αυτού ?

    Μπορεί να συγκριθεί ο άνθρωπος με τα ζώα στην δεδομένη περίπτωση ?
    Η συνήθεια δεν παίζει κανένα ρόλο στις καταναγκαστικές συμπεριφορές και το κάπνισμα είναι μία καταναγκαστική συμπεριφορά. Επίσης η δύναμη του μυαλού φαίνεται ότι ειναι πολύ ανίσχυρη απέναντι στους καταναγκασμούς. Διαφορετικά δεν θα ήταν τόσο δύσκολη η διακοπή. Απλά θα χρησιμοποιούσαμε τη δύναμη του μυαλού.... αλλα δε λειτουργεί έτσι. Μόλις το 3% καταφέρνει να διακόψει το κάπνισμα. Το ότι τα ζώα δεν εθίζονται στη νικοτίνη δείχνει ότι ο μηχανισμός εθισμού στη νικοτίνη ειναι διαφορετικός σε σχέση με τις υπόλοιπες ουσίες.

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Οτι τελιωνει σε "ινη" ειναι εθιστικο...... εχω να προσθεσω εγω!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    ................................................ βαζελίνη

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    ................................................ βαζελίνη
    χαχα ! καλα με εστειλες... βαζελινη ειναι η μαρκα η η ουσια του φαρμακου?
    αλλα παντως αμα το καλοσκεφτεις ηρωινη κοκαινη νικοτινη ολανζαπινη βενζοδιαπινη και ολα αυτα ειναι εθιστικα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    χαχα ! καλα με εστειλες... βαζελινη ειναι η μαρκα η η ουσια του φαρμακου?
    αλλα παντως αμα το καλοσκεφτεις ηρωινη κοκαινη νικοτινη ολανζαπινη βενζοδιαπινη και ολα αυτα ειναι εθιστικα!
    ναι όλα εκτός από τη νικοτίνη

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Θες νά μας στείλεις τίς έρευνες που τά λένε αυτά; γιατί αν δεν ήταν τόσο εθιστικό δεν θά υπήρχαν τόσοι εθισμένοι ούτε θά δυσκολεύονταν τόσο οι καπνιστές.

  13. #28
    hlias1988
    Guest
    Εγω παντως νιωθω ενοχες ρε παιδια.... καπνιζω σαν μαλακας. και καθε φορα που αναβω ενα τσιγαρο με ποιανει μια ενοχη.
    Δεν πεθανα απο αλλες αιτιες να πεθανω απο την μαλακια? τι να πω ... θελω χρονο... ισσοροποια στην ζωη μου...
    γιατι αμα εισαι μεσα στο αγχος η εχει θεματα ειναι δυσκολο να το κοψεις...

    Ενω ολα γυρω μου ο κοσμος εξω με συμπαθει κτλ... εχω αυτην την γαμημενη συνηθεια που με κρατα πισω... θα μπορουσα να κανω περισσοτερα πραγματα στην ζωη μου, ετσι πιστευω... να συμμετασχω σε κοινωνικες δραστηριοτητες, αντα φτου εχω αρκεστει στο αναμα ενος τσιγαρου...
    ντροπη..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Θες νά μας στείλεις τίς έρευνες που τά λένε αυτά; γιατί αν δεν ήταν τόσο εθιστικό δεν θά υπήρχαν τόσοι εθισμένοι ούτε θά δυσκολεύονταν τόσο οι καπνιστές.
    Εύκολο.
    Το αποτέλεσμα της χρήσης μίας ουσίας δεν είναι δεδομένο ότι θα είναι πάντα σύμφωνο με τι ιδιότητες της ουσίας. Το placebo φάρμακο μπορεί να θεραπεύσει χωρίς να έχει θεραπευτικές ιδιότητες. Επίσης οι καταναγκαστικές συμπεριφορές δεν βασίζονται στην ανταμοιβή (ντοπαμίνη) αλλά και αλλού. Πχ ο αγοραφοβικός δεν κάθεται στο σπίτι του επειδή είναι εθισμένος με αυτό. Η συμπεριφορά αυτή δεν παρωθείται από την αναζήτηση απόλαυσης αλλά από την αποφυγή του φόβου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...1111/add.14235

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Snake diet ή αλλιώς water fast / φαγητό κάθε δεύτερη μέρα
    By agapoula in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 19:29
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 31-10-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •