Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 126
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Γενικά αν διαβάσεις έρευνες, θα δεις ότι οι ερευνητές συμφωνούν στο ότι οι ενισχυτικές ιδιότητες της νικοτίνης δεν δικαιολογούν την ισχυρή εξάρτηση, και στο ότι φαίνεται να είναι σημαντικός ο ρόλος της εξαρτημένης μάθησης και εγκεφαλικές δομές με επίκεντρο την αμυγδαλή!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Σε ευχαριστώ.
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/...1111/add.14235
    Πάντως όταν τό έκοψα... εγώ ένιωσα καλά τά συμπτώματα στέρησης της νικοτίνης όμως. Νεύρα 3η-4η μέρα καί δέκα μέρες είχα χάσει τον ύπνο μου (ενώ γενικά κοιμάμαι σάν βόδι).

    Πρέπει νά υπάρχει ένα ισχυρό κίνητρο. Καί αντικατάσταση τής κακιάς αυτής συνήθειας Με καλές.
    Αυτό Με βοήθησε αρκετά καί ελπίζω να Με βοηθήσεις καί στη δεύτερη προσπάθεια μου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ακριβώς. Καί έτσι τό αισθάνομαι κάποιες φορές... όπως Με το αλκοόλ επίσης. Σαν νά καταλήγω εκεί επειδή δεν μπορώ νά λύσω τά προβλήματα μου τό ρίχνω εκεί, αποφεύγοντας στην ουσία το πρόβλημα καί φυσικά έτσι το άγχος μεγαλώνει.
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εύκολο.
    Το αποτέλεσμα της χρήσης μίας ουσίας δεν είναι δεδομένο ότι θα είναι πάντα σύμφωνο με τι ιδιότητες της ουσίας. Το placebo φάρμακο μπορεί να θεραπεύσει χωρίς να έχει θεραπευτικές ιδιότητες. Επίσης οι καταναγκαστικές συμπεριφορές δεν βασίζονται στην ανταμοιβή (ντοπαμίνη) αλλά και αλλού. Πχ ο αγοραφοβικός δεν κάθεται στο σπίτι του επειδή είναι εθισμένος με αυτό. Η συμπεριφορά αυτή δεν παρωθείται από την αναζήτηση απόλαυσης αλλά από την αποφυγή του φόβου.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω παντως νιωθω ενοχες ρε παιδια.... καπνιζω σαν μαλακας. και καθε φορα που αναβω ενα τσιγαρο με ποιανει μια ενοχη.
    Δεν πεθανα απο αλλες αιτιες να πεθανω απο την μαλακια? τι να πω ... θελω χρονο... ισσοροποια στην ζωη μου...
    γιατι αμα εισαι μεσα στο αγχος η εχει θεματα ειναι δυσκολο να το κοψεις...

    Ενω ολα γυρω μου ο κοσμος εξω με συμπαθει κτλ... εχω αυτην την γαμημενη συνηθεια που με κρατα πισω... θα μπορουσα να κανω περισσοτερα πραγματα στην ζωη μου, ετσι πιστευω... να συμμετασχω σε κοινωνικες δραστηριοτητες, αντα φτου εχω αρκεστει στο αναμα ενος τσιγαρου...
    ντροπη..
    Ηλία καί εγώ ενοχές κάθε φορά που τό έκανα. Τό κοίταζα καί έλεγα...μα γιατί είμαι εξαρτημένη από αυτό τό πράγμα εδώ πως είναι δυνατόν;;;;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αν έχεις όρεξη για διάβασμα μπορεί να δεις κι εδώ:
    https://shop.rcplondon.ac.uk/product...-who-cant-quit

    πάτα εκει που λέει "download as a pdf"

  6. #36
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ηλία καί εγώ ενοχές κάθε φορά που τό έκανα. Τό κοίταζα καί έλεγα...μα γιατί είμαι εξαρτημένη από αυτό τό πράγμα εδώ πως είναι δυνατόν;;;;
    Ειναι αυτο που λες παραπανω, πρεπει να υπαρξει ενα ισχυρο κινητρο... ευχομαι να το βρω...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Σε ευχαριστώ.Πάντως όταν τό έκοψα... εγώ ένιωσα καλά τά συμπτώματα στέρησης της νικοτίνης όμως. Νεύρα 3η-4η μέρα καί δέκα μέρες είχα χάσει τον ύπνο μου (ενώ γενικά κοιμάμαι σάν βόδι).

    Πρέπει νά υπάρχει ένα ισχυρό κίνητρο. Καί αντικατάσταση τής κακιάς αυτής συνήθειας Με καλές.
    Αυτό Με βοήθησε αρκετά καί ελπίζω να Με βοηθήσεις καί στη δεύτερη προσπάθεια μου.
    συμφωνώ, αλλά το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσει κάποιος για ποιο λόγο καπνίζει. Αν μάθει κάποιος τον πραγματικό λόγο για τον οποίο καπνίζει, θα του ειναι αδύνατο πλέον να συνεχίσει να ειναι καπνιστής.

  8. #38
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    συμφωνώ, αλλά το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσει κάποιος για ποιο λόγο καπνίζει. Αν μάθει κάποιος τον πραγματικό λόγο για τον οποίο καπνίζει, θα του ειναι αδύνατο πλέον να συνεχίσει να ειναι καπνιστής.
    Εγω καπνιζω απο ευχαριστηση....Το αναβω και νιωθω εκσταση! Με κανει να σκεφτομαι και να βαζω το μυαλο μου σε ταξη.
    Λοιπον ειναι ποταπα αυτα που λεω αλλα ετσι πιστευω οτι νιωθει ενας καπνιστης...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Α! να πω επίσης ότι η νικοτίνη δεν προκαλεί στερητικά συμπτώματα.... Δηλαδή δεν έχει ως ουσία την ιδιότητα αυτή. Κουφό ε; Έχετε ακούσει ποτέ κάποιον που δεν είναι καπνιστής και εργάζεται 8 ώρες σε περιβάλλον με καπνό να έχει στερητικά;

    Κάντε μια αναζήτηση και συγκρίνετε τα συμπτώματα της στερητικής διαταραχής νικοτίνης με αυτά της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Μαντέψτε! είναι τα ίδια!!!

    Από αλλού έρχονται τα στερητικά παιδιά, όχι από τις ιδιότητες της νικοτίνης.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω καπνιζω απο ευχαριστηση....Το αναβω και νιωθω εκσταση! Με κανει να σκεφτομαι και να βαζω το μυαλο μου σε ταξη.
    Λοιπον ειναι ποταπα αυτα που λεω αλλα ετσι πιστευω οτι νιωθει ενας καπνιστης...
    έχω υπάρξει πάνω από 25 χρόνια καπνιστής και καταλαβαίνω τι λες. Αλλά δεν καπνίζεις από ευχαρίστηση. Κατ' αρχάς, ευχαρίστηση παίρνεις από ελάχιστα τσιγάρα που καπνίζεις τη μέρα. Τα περισσότερα τα καπνίζεις κοροϊδίστικα. Δευτερο, κάτσε και σκέψου, αυτό που νοιώθεις όταν καπνίζεις ένα τσιγάρο μετά από πολύ ώρα, είναι ευχαρίστηση ή ανακούφιση; Έχει σημασία

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω καπνιζω απο ευχαριστηση....Το αναβω και νιωθω εκσταση! Με κανει να σκεφτομαι και να βαζω το μυαλο μου σε ταξη.
    Λοιπον ειναι ποταπα αυτα που λεω αλλα ετσι πιστευω οτι νιωθει ενας καπνιστης...
    Όλοι οι καπνιστές νομίζουν ότι ξέρουν γιατί καπνίζουν. Έτσι νομιζα κι εγώ. Αλλα κανείς δε ξέρει στην πραγματικότητα.

  12. #42
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    έχω υπάρξει πάνω από 25 χρόνια καπνιστής και καταλαβαίνω τι λες. Αλλά δεν καπνίζεις από ευχαρίστηση. Κατ' αρχάς, ευχαρίστηση παίρνεις από ελάχιστα τσιγάρα που καπνίζεις τη μέρα. Τα περισσότερα τα καπνίζεις κοροϊδίστικα. Δευτερο, κάτσε και σκέψου, αυτό που νοιώθεις όταν καπνίζεις ένα τσιγάρο μετά από πολύ ώρα, είναι ευχαρίστηση ή ανακούφιση; Έχει σημασία
    Αυτο που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι οτι νιωθω ανακουφιση απο αυτο που με βαζανιζει. Αυτι που με βασανιζει ειναι οτι δεν εχω κοπελα φιλους μια δουλειά δεν υπαρχω κοινωνικα. Και δεν εχω την δυναμη να τα καταφερω ολα αυτα. Αυτο με βασανιζει οτι δεν εχω την δυναμη να επιβληθω σε μια κατασταση σε εναν ανθρωπο σε μια κοπελα στην δουλεια στην ζωη.

  13. #43
    hlias1988
    Guest
    Τι να πεις! Εχειςβτην δυναμη να αντεξεις τα ψυχολογικα μου?!!

  14. #44
    hlias1988
    Guest
    Οταν ξεκινησα τα ψυχοφαρμακα αυξησα κατα 50% το καπνισμα. Εφτασα στο σημειο να καπνιζω ενα καπνο την ημερα. 60 τσιγαρα. (δεν κανω ολοκληρα τα τσιγαρα κανω τα μισα, που δειχνει καποια ψυχολογικα αιτια). Ειναι καταναγκαστικο ειναι πχ δεν εχω την να κανω ας αναψω ενα τσιγαρο! Τωρα περναω 2 ημερες με ενα καπνο.

    Ζητω συγνωμη χαλασα το θεμα της κοπελας!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Η νικοτίνη ειναι ακρως εθιστική,αλλα είναι και το θέμα τις συνήθειας.Οι περισσότεροι καπνιστες όπως είπε και η κοπελα εχουν συνδιάσει στο μυαλο τους το τσιγάρο με διάφορα πράγματα και αυτό το κανει πολύ δυσκολο αν θες να το κόψεις.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Snake diet ή αλλιώς water fast / φαγητό κάθε δεύτερη μέρα
    By agapoula in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 20:29
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 08:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 31-10-2009, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •