Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 126
  1. #106
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να δουλέψεις δε μπορείς;Η μητερα σου γιατί μπαινει μαζι σου στον ψυχιατρο;Εχω πολλες απορίες
    παιρνει και η μανα μου ζαναξ 0.5μγ την ημερα εδω και 10 χρονια... αλλα η συνεδρια ηταν για εμενα... οποτε ασχοληθηκε με εμενα ο ψυχιατρος...
    με λιγα λογια ειπε στην μανα μου ειστε ετσι "σε ενταση" απο τα ζαναξ. κοφτε τα τις ειπε...
    η μανα μου αναυδη!!!

  2. #107
    hlias1988
    Guest
    εξακουλουθει ο ψυχιατρος να γραφει στην διαγνωση:
    Μη καθορισμενο μη οργανικη ψυχωση.
    Επιθετικη συμπεριφορα λογω παραιταμενης ληψης ηρεμιστικων υπνωτικων....

    ο ψυχιατρος θελει να με βγαλει απο τα ηρεμιστικα.... ειναι ξεκαθαρο αυτο!

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Νταξει... σήμερα έκανα δύο... καί σκέφτομαι ωραία θά ήταν νά έκανα καί άλλα.

    Δυσκολεύομαι...

    Αρκετά...

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Νταξει... σήμερα έκανα δύο... καί σκέφτομαι ωραία θά ήταν νά έκανα καί άλλα.

    Δυσκολεύομαι...

    Αρκετά...
    Καλημερα !

    Μηπως να κανεις σταδιακη μειωση και οχι μαχαιρι ?

    Σημασια εχει η διακοπη να ειναι ομαλη και ας κρατησει παραπανω χρονο .
    Προσπαθησε να μην πας στην πληρη στερηση ,αυτο το συστηνουν ολοι .Στην αρχη ελάττωση ωστε να συμβαδιζει και να προσαρμοζεται και το μυαλο σε ολο ααυτο .
    Ειναι καποιες βασικες στιγμες μεσα στην μερα που η βασικη συνηθεια ειναι πολυ δυσκολο να κοπει μαχαιρι .

    Ας που με η μαμα αρχικα εκανε ενα το πρωι με τον καφε της ενα το μεσημερι μετα το φαγητο και ενα το βραδυ πριν παει για υπνο ..Το ειχε σαν χαλαρωτικο .
    Εκοψε ολα τα ενδιαμεσα αλλα αυτα τα τρια ηταν πολυ δυσκολο να τα κοψει μαχαιρι και τις πηρε πολυ περισσοτερο χρονο αλλα τα καταφερε .

    Μηπως βασικες στιγμες μεσα στην μερα που η δυναμη της συνηθειας ξεπερναει την σκεψη σου να μην προσπαθεις να την καταπιέσεις ?

    Πως πηγες τελικα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Μηπως να κανεις σταδιακη μειωση και οχι μαχαιρι ?

    Σημασια εχει η διακοπη να ειναι ομαλη και ας κρατησει παραπανω χρονο .
    Προσπαθησε να μην πας στην πληρη στερηση ,αυτο το συστηνουν ολοι .Στην αρχη ελάττωση ωστε να συμβαδιζει και να προσαρμοζεται και το μυαλο σε ολο ααυτο .
    Ειναι καποιες βασικες στιγμες μεσα στην μερα που η βασικη συνηθεια ειναι πολυ δυσκολο να κοπει μαχαιρι .

    Ας που με η μαμα αρχικα εκανε ενα το πρωι με τον καφε της ενα το μεσημερι μετα το φαγητο και ενα το βραδυ πριν παει για υπνο ..Το ειχε σαν χαλαρωτικο .
    Εκοψε ολα τα ενδιαμεσα αλλα αυτα τα τρια ηταν πολυ δυσκολο να τα κοψει μαχαιρι και τις πηρε πολυ περισσοτερο χρονο αλλα τα καταφερε .

    Μηπως βασικες στιγμες μεσα στην μερα που η δυναμη της συνηθειας ξεπερναει την σκεψη σου να μην προσπαθεις να την καταπιέσεις ?

    Πως πηγες τελικα ?
    Οχι σταδιακη μειωση.Πολυ σπάνιο να το κοψεις έτσι.Ή μαχαιρι ή καθόλου.Ειναι πολυ μα πολυ δύσκολο να το κόψεις με σταδιακη μειωση.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Οχι σταδιακη μειωση.Πολυ σπάνιο να το κοψεις έτσι.Ή μαχαιρι ή καθόλου.Ειναι πολυ μα πολυ δύσκολο να το κόψεις με σταδιακη μειωση.
    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες και ειδικα οταν μιλαμε για ατομα που η παραμικρη στερηση τους ενεργοποιει ψυχογεννεις καταστασεις δεν ακολουθειται .
    Ακομα και σε διατροφικα θεματα ¨το μαχαιρι ¨ή μπαινω κατευθειαν σε απαγορευτικες διαιτες ειναι αποδεδειγμενες λαθος τεχνικες γιατι οδηγει σε πολυ ασχημα πισωγυρισματα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Η αλήθεια είναι ότι παλαιότερα έχω δοκιμάσει καί αυτή τή σταδιακή μείωση... αυτή τήν ελάττωση... δεν έπιανε ποτέ σέ μένα. Όταν είναι νά κάνω τσιγάρα-καπνο θά κάνω πολλά. Δεν κάνω μόνο με τόν καφέ καί τό ποτό. Αλλά Κάνω όλη την ώρα καί χωρίς λόγο. Οπότε τό καλύτερο είναι μαχαίρι...

    Εντάξει δεν έκανα από χτες ούτε αγόρασα.
    Απλά δυστυχώς υπάρχουν στιγμές που πιεζομαι συναισθηματικά από άλλα καί ψάχνω ανακούφιση από εκεί.
    Θά περάσει... Εκείνη την ώρα που με πιάνει θά βρίσκω κάτι άλλο νά κάνω δεν ξέρω θα τό δώ [emoji28][emoji179]

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι παλαιότερα έχω δοκιμάσει καί αυτή τή σταδιακή μείωση... αυτή τήν ελάττωση... δεν έπιανε ποτέ σέ μένα. Όταν είναι νά κάνω τσιγάρα-καπνο θά κάνω πολλά. Δεν κάνω μόνο με τόν καφέ καί τό ποτό. Αλλά Κάνω όλη την ώρα καί χωρίς λόγο. Οπότε τό καλύτερο είναι μαχαίρι...

    Εντάξει δεν έκανα από χτες ούτε αγόρασα.
    Απλά δυστυχώς υπάρχουν στιγμές που πιεζομαι συναισθηματικά από άλλα καί ψάχνω ανακούφιση από εκεί.
    Θά περάσει... Εκείνη την ώρα που με πιάνει θά βρίσκω κάτι άλλο νά κάνω δεν ξέρω θα τό δώ [emoji28][emoji179]
    Αυτο να προσεξεις γιατι αυτη η πιεση πρεπει καπου να ξεσπασει καποια στιγμη αλλιως θα τρεχεις για αλλα δυστηχως ..Εξου και η σταδιακη οπου κανεις εκει δεν ειπε οτι δεν ειναι ευκολη .
    Εκει θελει πολυ προσυλωση και αυτοπειθαρχια αλλα τουλαχιστον παλευεις λιγοτερο με το κυριο σου θεμα .

    Και ξαναλεω ολοι δεν ειναι το ιδιο οπότε δεν πατρονάρετε τίποτε ,προσοχή μόνο στην ψυχολογία σου !

    Καλη δύναμη και υπομονή !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες και ειδικα οταν μιλαμε για ατομα που η παραμικρη στερηση τους ενεργοποιει ψυχογεννεις καταστασεις δεν ακολουθειται .
    Ακομα και σε διατροφικα θεματα ¨το μαχαιρι ¨ή μπαινω κατευθειαν σε απαγορευτικες διαιτες ειναι αποδεδειγμενες λαθος τεχνικες γιατι οδηγει σε πολυ ασχημα πισωγυρισματα .
    Στο φόρουμ που μπαίνω παντως εξι χρονια δεν εχω δει κανεναν να το κόβει σταδιακα
    Οποτε δε μιλάω μόνο για τη δικη μου περίπτωση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Νταξει... σήμερα έκανα δύο... καί σκέφτομαι ωραία θά ήταν νά έκανα καί άλλα.

    Δυσκολεύομαι...

    Αρκετά...
    ποιο είναι το βασικό συναίσθημα που νιώθεις όταν δυσκολεύεσαι;

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Στο φόρουμ που μπαίνω παντως εξι χρονια δεν εχω δει κανεναν να το κόβει σταδιακα
    Οποτε δε μιλάω μόνο για τη δικη μου περίπτωση
    η σταδιακή μείωση βοηθάει στη μείωση της βλάβης αφού μειώνεται ο αριθμός των τσιγάρων, αλλά δεν βοηθάει στην συναισθηματική απεξάρτηση γιατί τα λιγότερα τσιγάρα είναι πιο "απολαυστικά". Γνωρίζουμε ότι ένα τσιγάρο μας φαίνεται απολαυστικό μόνο όταν έχει περάσει αρκετός χρόνος από το προηγούμενο. Είναι όπως όταν μας πιάνει κόψιμο και επειγόμαστε για τουαλέτα, και όσο περισσότερος χρόνος περνάει τόσο περισσότερη και η ανακούφιση που θα νοιώσουμε. Συνεπώς, στη περίπτωση αυτή το κάπνισμα συνδυάζεται περισσότερο με την απόλαυση και οχι με την αηδία δλδ με αυτό που πραγματικά είναι.

  12. #117
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Στο φόρουμ που μπαίνω παντως εξι χρονια δεν εχω δει κανεναν να το κόβει σταδιακα
    Οποτε δε μιλάω μόνο για τη δικη μου περίπτωση
    καπνιζες? το εχει κοψει? μαχαιρι?

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καπνιζες? το εχει κοψει? μαχαιρι?
    Μαχαιρι εδω και εξι χρονια
    Οτι καλύτερο εχω κανει για μενα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #119
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μαχαιρι εδω και εξι χρονια
    Οτι καλύτερο εχω κανει για μενα
    μακαρι και εγω να μπορουσα..................

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μακαρι και εγω να μπορουσα..................
    Εννοείται οτι μπορεις.Το ξεκίνησα ενω είχα κρίσεις και χωρίς φαρμακευτική αγωγή και αφου μπορω εγω μπορείς σιγουρα και εσύ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Snake diet ή αλλιώς water fast / φαγητό κάθε δεύτερη μέρα
    By agapoula in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 20:29
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 08:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 16:22
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 31-10-2009, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •