Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 126
  1. #76
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Λέω ότι η εξάρτηση από τη νικοτίνη - κάπνισμα ειναι τόσο ισχυρή όσο ειναι αυτή της κοκαΐνης και της ηρωίνης. Το περίεργο είναι ότι η απόλαυση που λαμβάνει κάποιος από το κάπνισμα σε σχέση με την απόλαυση από την ηρωίνη ή την κοκαΐνη, ειναι μηδαμινή. Άρα η εξάρτηση από το κάπνισμα δεν βασίζεται στην απόλαυση αλλά αλλού.
    οκ κατανοητο!

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν έχεις καπνίσει ποτέ αλλά ξέρεις τα πάντα για το κάπνισμα, και είσαι και σίγουρη γι' αυτό. Το κάπνισμα δεν βασίζεται στη δύναμη της συνήθειας, όπως και καμία άλλη καταναγκαστική συμπεριφορά. Σε λίγο θα μας πεις ότι και η αγοραφοβία είναι... συνήθεια
    Αίολε τι επιχειρήματα είναι αυτά ?
    Δηλαδή οι γιατροί έχουν περάσει όλοι τις περιπτώσεις που θεραπεύουν που έχουν για να ξέρουν τι γίνεται ?

    Για να μιλάω πάει να πει ότι κάτι ξέρω και δεν είναι ανάγκη να καπνίζω εγώ .
    Τον αγώνα που έδωσε η μαμά μου μετά από είκοσι χρόνια να κόψει το κάπνισμα και στα πάντα ειμασταν μαζί αναιρεί κάτι?
    Όταν είχε ζόρια και πιεζόταν εμένα επερνε και ήμουν δίπλα της να την κάνω να ξεχαστεί και να μου λέει τι ακριβώς έχει ...
    Τελοσπαντων έχε την άποψη σου και εγώ την δική μου.

    Φυσικά και βασίζεται στην απόλαυση και όλο αυτό βασίζεται στο μυαλό .
    Πραγματικά απορώ με αυτά που γράφεις .
    Πάντα κατηγορηματικός και πάντα αναιρείς τους άλλους .
    Είσαι γιατρός ή εσύ μιλάς καθαρά από δική σου και μόνο εμπειρία ?

    Για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα ο βελονισμός είναι ένας σπουδαίος παράγοντας .
    Έτσι κατάφερε και το έκοψε,ούτε με χάπια ούτε με τίποτε άλλο .
    Δοκίμασε τα πάντα μιλήσαμε με πολλούς αλλά αυτή η μπιμπ συνήθεια -διεξοδο ειδικά σε ζορικες περιόδους ήταν αυτή που την πίεζε περισσότερο και προσπαθούσε να βρει τρόπους να αλλάξει αυτή την συνήθεια .

    Δεν ήταν λίγες οι φορές που όλες αυτές τις μέρες είχε απίστευτα νεύρα σε σημείο να μου έρχεται να πάω να της πάρω ένα πακέτο τσιγάρο αλλά με πολύ υπομονή τα κατάφερε ..
    Ακόμα και η συνήθεια να κρατά κάτι και να κάνει την κίνηση την αντικατέστησε με κάτι άλλο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αίολε τι επιχειρήματα είναι αυτά ?
    Δηλαδή οι γιατροί έχουν περάσει όλοι τις περιπτώσεις που θεραπεύουν που έχουν για να ξέρουν τι γίνεται ?

    Για να μιλάω πάει να πει ότι κάτι ξέρω και δεν είναι ανάγκη να καπνίζω εγώ .
    Τον αγώνα που έδωσε η μαμά μου μετά από είκοσι χρόνια να κόψει το κάπνισμα και στα πάντα ειμασταν μαζί αναιρεί κάτι?
    Όταν είχε ζόρια και πιεζόταν εμένα επερνε και ήμουν δίπλα της να την κάνω να ξεχαστεί και να μου λέει τι ακριβώς έχει ...
    Τελοσπαντων έχε την άποψη σου και εγώ την δική μου.

    Φυσικά και βασίζεται στην απόλαυση και όλο αυτό βασίζεται στο μυαλό .
    Πραγματικά απορώ με αυτά που γράφεις .
    Πάντα κατηγορηματικός και πάντα αναιρείς τους άλλους .
    Είσαι γιατρός ή εσύ μιλάς καθαρά από δική σου και μόνο εμπειρία ?

    Για όσους θέλουν να κόψουν το κάπνισμα ο βελονισμός είναι ένας σπουδαίος παράγοντας .
    Έτσι κατάφερε και το έκοψε,ούτε με χάπια ούτε με τίποτε άλλο .
    Δοκίμασε τα πάντα μιλήσαμε με πολλούς αλλά αυτή η μπιμπ συνήθεια -διεξοδο ειδικά σε ζορικες περιόδους ήταν αυτή που την πίεζε περισσότερο και προσπαθούσε να βρει τρόπους να αλλάξει αυτή την συνήθεια .

    Δεν ήταν λίγες οι φορές που όλες αυτές τις μέρες είχε απίστευτα νεύρα σε σημείο να μου έρχεται να πάω να της πάρω ένα πακέτο τσιγάρο αλλά με πολύ υπομονή τα κατάφερε ..
    Ακόμα και η συνήθεια να κρατά κάτι και να κάνει την κίνηση την αντικατέστησε με κάτι άλλο .
    Η μαμά σου είχε κι άλλες συνήθειες που δυσκολεύτηκε τόοοσο πολύ να κόψει, ή μόνο με το κάπνισμα είχε αυτά τα απίστευτα νεύρα και έδωσε αυτό τον αγώνα που λες;

  4. #79
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Καλησπέρα καλή επιτυχία με την προσπάθεια να κόψεις το κάπνισμα, εγώ το εχω κοψει εδώ και ένα μήνα μετά από 20 χρόνια ως καπνιστής, και είμαι σε περίοδο που δεν είναι και η καλύτερη της ζωής μου, πιστεύω ο καλύτερος τρόπος για να το κόψεις είναι μια και έξω για μένα δουλεύει πάντως.

  5. #80
    hlias1988
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

  6. #81
    hlias1988
    Guest
    παντως εγω την ζηλευω την μαριλου.
    εχει τακτοποιησει ολα τα θεματακια της οικονομικο λεγετε αυτο? θεμα υγειας λεγετε αυτο? οικογενειακα θεματα λεγετε αυτο? δεν ξερω.
    φαινετε οτι τα εχει ολα λυμενα. και δεν ξερει την να κανει και περναει την ωρα της δημιουργικα! βοηθαει κοσμο! ξερω γω ειναι και αυτο μια ασχολια! ενα χομπι!

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ έχω εξάρτηση στο να τρώω πράγματα ανθυγιεινα κυρίως, με τα λεγόμενα της ψυχολόγου είναι ότι θέλω να ξεσπάσω κάπου και ξεσπάω στο φαγητό, για το τσιγάρο δεν καπνίζω, αλλά μήπως σκέφτομαι χωρίς να ξέρω ότι είναι και αυτό κάτι σαν το φαγητό, ένα ξέσπασμα σε κάτι που θα σου δώσει πρόσκαιρη ανακούφιση αλλά λόγο της νικοτίνης και ότι περιέχει δεν ξέρω εγώ σε κάνει δύσκολα να το κόψεις [emoji848][emoji848][emoji848]

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω αρχισα το ηλεκτρονικο εδω και μερικες ημερες και ηδη αισθανομαι καλυτερα. Το καλυτερο φυσικα ειναι να μην κανεις τιποτα, αλλα δεν ζοριζω τα πραγματα. Ισως στο μελλον κοψω και το ηλεκτρονικο για το οικονομικο που ειναι σαφως μειωμενο σε αυτη την περιπτωση, αλλα και για λογους υγειας που δεν εχουν εξακριβωθει οτι βλαπτει αλλα εαν ψαξεις στο νετ ολο και κατι θα βρεις με επιφυλαξεις οπως λενε παντα γιατι δεν ξερουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω αρχισα το ηλεκτρονικο εδω και μερικες ημερες και ηδη αισθανομαι καλυτερα. Το καλυτερο φυσικα ειναι να μην κανεις τιποτα, αλλα δεν ζοριζω τα πραγματα. Ισως στο μελλον κοψω και το ηλεκτρονικο για το οικονομικο που ειναι σαφως μειωμενο σε αυτη την περιπτωση, αλλα και για λογους υγειας που δεν εχουν εξακριβωθει οτι βλαπτει αλλα εαν ψαξεις στο νετ ολο και κατι θα βρεις με επιφυλαξεις οπως λενε παντα γιατι δεν ξερουν.
    Έχω ακούσει του και το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι καλό!

  10. #85
    hlias1988
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 27-07-2021 at 13:21.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ηλία πάλι παρεκτρεπεσαι αλλά τραβάς το ζόρι σου και εσύ!

  12. #87
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ηλία πάλι παρεκτρεπεσαι αλλά τραβάς το ζόρι σου και εσύ!
    χωρις πλακα! ζορια πολλα!!!
    αυτο που μου εχει ριξει την διαθεση ειναι οτι διαβασα για την απωλεια δοντιων.....

  13. #88
    hlias1988
    Guest
    ωραια θα ηταν εμεις εδω που εχουμε τα θεματα μας να κανουμε γκρουπ θεραπι. να βρησκομασταν σε ενα χωρο με καποιον ειδικο και να ελεγε ο καθενας τις εμπειριες του! θα μου αρεσε πολυ!

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η μαμά σου είχε κι άλλες συνήθειες που δυσκολεύτηκε τόοοσο πολύ να κόψει, ή μόνο με το κάπνισμα είχε αυτά τα απίστευτα νεύρα και έδωσε αυτό τον αγώνα που λες;
    Κανένα άλλο θέμα ,η μαμά μου γενικά είναι ένας ήρεμος άνθρωπος και η διακοπή από το κάπνισμα σε ορισμένες περιόδους την μεταμόρφωσε όσο αφορά αυτο.το κομμάτι μέχρι να το ξεπεράσει τελείως .
    .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ναι...ουλιτιδες...περιοδοντι τιδες... καί απώλεια δοντιών Ηλία.

    Καί άλλα πολλά...
    Εσύ έχεις συμπτώματα από τό κάπνισμα; Θέματα υγείας; Αυτά σέ προβληματίζουν; Σε κάνουν να σκέφτεσαι μήπως τό κόψεις;
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    χωρις πλακα! ζορια πολλα!!!
    αυτο που μου εχει ριξει την διαθεση ειναι οτι διαβασα για την απωλεια δοντιων.....
    Επίσης πιο ωραίο είναι νά βλέπεις τί συμβαίνει όταν τό κόβει κάποιος. Υπάρχουν βίντεο γιουτιουμπ

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Snake diet ή αλλιώς water fast / φαγητό κάθε δεύτερη μέρα
    By agapoula in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 19:29
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 31-10-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •