Θέλω τη συμβουλή σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21

    Θέλω τη συμβουλή σας

    χαίρεται
    θα μπω κατευθείαν στο θέμα που με απασχολεί. Πρόσφατα χώρισα με την κοπέλα μου. Ήταν μία σχετικά μικρής διάρκειας σχέση αλλά με πολύ πάθος και πολλές ώρες να περνάμε μαζί. Να πω από την αρχή ότι αυτή ήτανε και η πρώτη μου σχέση αν και στην ηλικία μου θα έπρεπε να είχα παραπάνω... Χωρίς να μακρηγορώ η κοπέλα με είχε ενημερώσει στα μέσα της σχέσης ότι έχει hpv και θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουμε να κάνουμε με προφυλακτικό έρωτα. Κάτι τέτοιο έγινε, αλλά 2 φορές κάναμε χωρίς.

    Εγώ τώρα με αυτή τη κοπέλα δεν είμαι μαζί, και λόγω του χαρακτήρα μου που βασικό του χαρακτηριστικό είναι να κολλάει συνεχώς σε θέματα που προκύπτουν, έχω κολλήσει στο τι θα πρέπει να κάνω στο μέλλον με το θέμα αυτό? Αν δηλαδή θα πρέπει να το λέω στις συντρόφους μου… Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με απασχολεί το όλο θέμα για την δικιά μου υγεία, καθώς ξέρω ότι το hpv πολύ σπάνια μπορεί να επηρεάσει τον άντρα, αλλά με απασχολεί για τις μελλοντικές μου σχέσεις.

    Μίλησα στην κυριολεξία με 10 γιατρούς (δερματολόγους-αφροδισιολόγους-γυναικολόγους-ψυχολόγο) και όλοι μου ανέφεραν ότι το hpv είναι πάρα πολύ διαδεδομένο στις μέρες μας, το έχει το μεγαλύτερο μέρος του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού και ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι το έχουν. Μου είπαν ότι δεν τίθεται θέμα αν θα πρέπει να το αναφέρω ή όχι καθώς δεν ξέρω καν αν έχω τον ιό και ότι όσο εύκολα μπορεί να κόλλησα άλλο τόσο μπορεί και να μην κόλλησα. εγώ όμως συνεχίζω να μην ακούω όλα αυτά που ισχύουν και είναι πραγματικότητα και επιμένω στις φοβίες μου πάνω στο θέμα. Να συμπληρώσω ότι μου ανέφεραν οι γιατροί ότι τεστ για να δώ αν έχω το ιό δεν υπάρχει για τον άνδρα εκτός φυσικά αν παρουσιάσω στο μέλλον κάποιο κονδύλωμα και τότε θα ξέρω ότι έχω τον ιό

    Να κάνω μία παρένθεση και να πώ ότι η κοπέλα δεν έχει εμφανίσει ποτέ της κονδυλώματα και τα τελευταία παπ της ήτανε καθαρά. Γνωρίζω ότι ο ιός μεταδίδεται αρκετά εύκολα και ότι είναι πολύ πιθανόν να το κόλλαγα έτσι και αλλιώς (ερωτικά παιχνίδια πριν την διείσδυση κλπ κλπ) αλλά εδώ και αρκετές μέρες δεν σταματάω να κατηγορώ τον εαυτό μου για εκείνες τις 2 φορές. Δεν είμαι κακός άνθρωπος γαμώτο μου, ποτέ δεν έβλαψα κανέναν και σε αυτή τη σχέση έβγαλα τον καλύτερο μου εαυτό. το βασικότερο είναι ότι για πρώτη φορά ένιωσα ήρεμος μέσα μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι με αυτό το κωλό χαρακτήρα που έχω και εκείνες τις 2 φορές να είχα βάλει προφυλακτικό πάλι θα σκεφτόμουν μήπως έχω τον ιό και θα έκανα πάλι τις ίδιες σκέψεις με τώρα, γιατί πάντα σκέφτομαι αρνητικά και το χειρότερο σενάριο.

    το σημαντικό στην όλη ιστορία είναι ότι όλα αυτά φυσικά δεν είναι τυχαία δυστυχώς, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα με ενδιέφερε να μην κάνω κακό στους γύρω μου αλλά σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό, σε σημείο δηλαδή που να μου δημιουργούνται φοβίες και κολλήματα μήπως έκανα κάτι καθώς και κάποιος έπαθε κάτι. Πριν από τη σχέση και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα βασανιζόμουν από ένα άλλο γεγονός που μου είχε συμβεί παλιότερα. Η βάση των 2 αυτών κολλημάτων είναι κοινή, με την έννοια του ότι κατηγορώ τον εαυτό μου άδικα και βρίσκομαι συνεχώς σε ένα φαύλο κύκλο ώστε να είμαι συνέχεια πεσμένος ψυχολογικά.

    Η σχέση αυτή ήταν η πρώτη μου και σας μιλάω ειλικρινά ότι για όσο κράτησε ήμουν πραγματικά για πρώτη φορά στη ζωή μου ευτυχισμένος και χαρούμενος. Ενώ θα μπορούσα να κράταγα ότι πολύτιμο μου δώσε αυτή η σχέση και να συνέχιζα χωρίς φοβίες και κολλήματα στις επόμενες προτιμάω αρκετές μέρες τώρα να σκέφτομαι αρνητικά. Πριν γνωρίσω την κοπέλα είχα καταφέρει, τουλάχιστον είχα πιστέψει ότι είχα ξεπεράσει τις αρνητικές σκέψεις για το παλιότερο συμβάν που με βασάνιζε. Για όσο καιρό ήμουν μαζί με την κοπέλα ήμουν πάρα πολύ καλά και πίστεψα ότι ότι άσχημα είχα περάσει τόσα χρόνια πριν είχε περάσει οριστικά. Να που όμως δεν πέρασε αλλά προστέθηκε και νέο θέμα για να σκέφτομαι και να αναλώνομαι. Ήμουν επί χρόνια σε μία άσχημη ψυχολογική κατάσταση, όσο ήμουνα στη σχέση ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στο κόσμο και τώρα πάλι γύρισα στα ίδια… στις σκέψεις, στο αν, στο ίσως, στο μήπως, στο γιατί.

    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, δεν ζητάω να γίνεται ψυχολόγοι και να με συμβουλέψετε, εξάλλου τέτοιου είδους συμβουλή την έχω πάρει ήδη, ζητάω απλά να μου πείτε σαν απλοί άνθρωποι τη γνώμη σας. Έχασα κάτι τόσο ωραίο και αναφέρομαι στην κοπέλα και την σχέση που είχαμε και το βάρος είναι διπλό, και να την σκέφτομαι και να μην μπορώ να ξεκολλήσω και να σκέφτομαι όσα σας είπα παραπάνω.

    Συνοψίζοντας, πώς θα μπορέσω να απενοχοποιηθώ για το ότι 2 φορές δεν έβαλα προφυλακτικό, ήταν τόσο κακή η σκέψη εκείνης της στιγμής ότι είμαι με έναν άνθρωπο που με νοιάζεται και θέλω να ζήσω και αυτή την εμπειρία μαζί του? πώς θα ξεπεράσω τις φοβίες μου για τις μελλοντικές μου συντρόφους και θα καταλάβω ότι πρόκειται για έναν ιό που τον έχει η πλειοψηφία του πληθυσμού?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τα στατιστικά στοιχεία λένε ότι το 70% έχουν τον ιο των κονδυλωμάτων.Εγώ υα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και σε μαλλοντική σχέση να παίρνεις προφυλάξεις.Αφού υπάρχει τέτοιο ποσοστό ότι κάνουν όλοι θα κάνεις και εσύ.Εξ\' άλλου δεν είναι απόλυτο ότι κολλησες.Νομίζω ότι εαν κάποιος κολλήσει τα συμπτώματα εμφανίζονται μετά απο 2 μήνες έως 9 μήνες.Ο ιός εξασθενεί και μπορεί να κολλήσει κάποιος όταν έχει πέσει το ανοσοποιητικό του σύστημαΈάν παρατηρήσεις τίποτε γίνεται καυτηριασμός.Θέλει προσοχή αλλά δεν είναι κάτι μη αντιμετωπίσημο.Καλύτερα μην το σκέφτεσαι και να προσέχεις στις επόμενες σχέσεις σου,γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα απο τον ιό των κονδυλωμάτων.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Digweed

    έχω κολλήσει στο τι θα πρέπει να κάνω στο μέλλον με το θέμα αυτό?

    1. να ενημερωθεις εγκυρα απο γιατρο αν εχεις κατι, κατοπιν εξετασεων που θα σου υποδειξει αν χρειαστει.

    2. Να μαθεις να εισαι υπευθυνος για να χαιρεσαι και εσυ και οι υπολοιποι.

    3. Εφοσον τηρησεις αυστηρα τα παραπανω, δεν χρειαζεται να συζητησεις τιποτα και με κανενα αλλο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21
    σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας.

    όσον αφορά αυτά που είπε ο χρήστης krino.
    έχω επισκεφτεί 2 δερματολόγους - αφροδισιολόγους και οι 2 μετά από τοπική εξέταση αφού δεν βρήκαν κάποιο κονδύλωμα μου είπανε πως δεν έχω κάτι άλλο να κάνω.
    ο ένας μόνο μου συνέστησε να πάω πάλι για εξέταση σε 3 μήνες, και αν και τότε δεν διαπιστωθεί κάτι τότε θα είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα εμφανίσω ποτέ κάτι. στο ερώτημα μου για το αν θα πρέπει να το αναφέρω και οι 2 ήτανε αρνητικοί με το σκεπτικό ότι δεν ξέρω καν αν έχω τον ιό και ότι τον ιό τον έχει το 70% του πληθυσμού όπως είπε και ένας χρήστης παραπάνω (μάλιστα ο ένας μου είπε και 80%).

    Να συμπληρώσω ότι υπάρχει τεστ για τον άντρα να δει αν έχει τον ιό, γίνεται μόνο στην Αθήνα από τι μου είπε ο ένας δερματολόγος αλλά με πολύ μικρά ποσοστά το αποτέλεσμα να είναι έγκυρο. Να μπω στην διαδικασία να το ψάξω? έχω να κερδίσω κάτι από αυτό? προφανώς αν βγει αρνητικό αντί να ησυχάσω θα σκέφτομαι πάλι μήπως το αποτέλεσμα είναι λάθος...

    στο θέμα της υπευθυνότητας, λογικά αναφέρεσαι στο ζήτημα του προφυλακτικού εκείνες τις 2 φορές. το μάθημα μου νομίζω το πήρα. τις δύο αυτές φορές φάνηκε η ανωριμότητα μου νομίζω στις σχέσεις και στο να χειρίζομαι καταστάσεις παρά το αν είμαι υπεύθυνος ή όχι. από δω και πέρα πάντως θα είμαι πολύ προσεκτικός και λιγότερο παρορμητικός.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    θα σου απαντησω οτι καλο ειναι να εξαντλησεις ολες τις πιθανες εξετασεις μεχρι να βεβαιωθεις οτι δεν θα εχεις εμπλοκη. Αυτο οχι τοσο για ιατρικους λογους, οσο για ψυχολογικους.


    Οσο για την υπευθυνοτητα που σου ειπα,
    λες οτι πηρες το μαθημα σου, εγω βεβαιως σε πιστευω.
    Λαβε ομως υποψη, οτι το μαθημα σου κοστισε πολυ λιγο, εφοσον εδω κανουμε ταμειο.
    Φαντασου οι εμπλοκες να ηταν πολυ χειροτερες και να ειχες αλλα και αλλα.....
    για αυτο εχει σημασια αυτο που λες οτι πηρες το μαθημα σου.
    Δεν θα εισαι παντα τοσο τυχερος.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21
    αν το τεστ βγει θετικό αυτό δεν θα είναι πολύ περισσότερο αγχωτικό για μένα μετά?

    ειδικά αν βρεθεί και ο ακριβής τύπος του hpv και είναι κάποιος high risk, που λένε, τότε?

    πάντως για το αν είμαι τυχερός ή όχι έχεις δίκαιο όπως το θέτεις, αλλά από την άλλη ήταν η πρώτη μου σχέση και αυτό με στεναχωρεί και αναφέρομαι στο θέμα του αν ήμουν άτυχος ή οχι. Αυτό φυσικά δείχνει το πόσο διαδεδομένος είναι ο ιός.

    Φυσικά δεν μετανιώνω σε καμία περίπτωση για αυτή τη σχέση, η κοπέλα στην κυριολεξία μου άνοιξε τα μάτια σε πολλούς τομείς και φυσικά όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ υπήρξα έστω και για λίγο καιρό πραγματικά χαρούμενος και ξέφυγα από την μιζέρια των προηγούμενων χρόνων. απλά μου έχει έρθει βαριά το ότι ενώ θα μπορούσα πλέον να είμαι χαλαρός και άνετος στον ερωτικό τομέα μετά από αυτή τη σχέση, έχω κολλήσει με αυτό το θέμα...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τωρα με τα \"αν\" δεν γινεται συζητηση.

    Ειπαμε να κανεις πληρης και ενδελεχης εξετασεις, και οτι βγει θα το αντιμετωπισεις.
    Ειτε με καθολου ταλαιπωρια ειτε με λιγο παραπανω.

    Μην κοιτας στο παρελθον, ασχολησου με το μελλον και στο τι κανεις αυριο.
    Τα λαθη μας, ειναι για να μας βοηθανε στο να γινομαστε καλυτεροι, οχι για αλλο λογο.

    Οποτε πορευσου με αυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εχω ακούσει δυο περιπτώσεις η μία κοπελίτσα κόλλησε και ποτέ δεν παραδέχτηκε ο σύντροφός της ότι είχε πρόβλημα.Η δεύτερη περίπτωση να υπάρχουν εμφανή σημάδια στο αγόρι και να του λέει το κορίτσι του να πάει στον γιατρό.Ο κύριος έλεγε πως πάθαινε αλλεργία απο το προφυλακτικό.Οταν πια η κοπέλα επέμενε πήγε και τουείπε ο γιατρός ότι είναι κονδυλώματα.Ευτυχως το κορίτσι δεν κόλλησε.Εσύ φαίνεται να είσαι υπεύθυνο άτομο ο νεαρός που το έπαιζε και γυναικάς και προφανως ήξερε; συκεκριμένα ρώτησε και τον πατέρα του ο οποίος τον διαβεβίωσε ότι είναι αλλεργία πως να τον χαρακτηρίσεις; γαϊδούρι το λιγότερο.Και δεν ήταν αμόπφωτο παιδί ήταν και μορφωμένος και μέσα σε όλα.Απλά δεν τον ενδιέφερε αν κολλούσε το κοριτσάκι.Δεν είναι μόνο τα κονδυλώματα είναι η ηπατίτιδα και το ειτζ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21
    σε ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου και συγγνώμη αν σε απασχολώ από κάτι με την συζήτηση που κάνουμε.

    θέλω απλά να σου κάνω ξεκάθαρο κάτι που ίσως να μην έχεις καταλάβει από όσα λέω.
    το όλο θέμα του hpv δεν με απασχολεί για μένα προσωπικά αλλά για τις μελλοντικές συντρόφους μου.
    Δεν είμαι μάντης ούτε γιατρός απλά από όσα μου είπανε οι ειδικοί και από όσα διάβασα στο ιντερνετ, ο ιός αυτός θα κάνει το κύκλο του και θα πέσει σε πλήρη αδράνεια. δόξα το θεό εδώ και αρκετό και αρκετό καιρό πριν το όλο θέμα του hpv, τρώω καλά, αθλούμαι πολύ, δεν πίνω και δεν καπνίζω. όλα αυτά συμβάλουν στο να θέσω σε πλήρη έλεγχο τον ιό και όσον αφορά εμένα να μην εμφανίσω κάποιο κονδύλωμα ποτέ μου και όσον αφορά τις μελλοντικές μου σχέσεις να μειώσω στο ελάχιστο τις πιθανότητες μετάδοσης.

    η πιθανότητα υπάρχει πάντα όμως ακόμα και με προφυλακτικό, το γνωρίζω αυτό γιαυτό άλλωστε και έχουν τον ιό 3 στους 4, με την πλειοψηφία από αυτούς να μην το γνωρίζει καν.

    στα λέω αυτά για το θέμα του τεστ, δηλαδή το να μάθω ότι έχω τον ιό δεν θα σημαίνει κάτι για μένα τον ίδιο καθώς ο ιός αυτός όπως σου είπα δεν με επηρεάζει. δεν θα μου δημιουργήσει όμως ακόμα μεγαλύτερο άγχος να ξέρω ότι τον έχω σίγουρα? αξίζει να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία όταν το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού έχει τον ιό? και φυσικά από την άλλη αν το τεστ βγεί αρνητικό που είναι και το πιθανότερο θα σκέφτομαι πάλι μήπως ήτανε λάθος (καθώς όπως σου είπα έχει μικρό ποσοστό επιτυχίας γιατί δεν πρόκειταί για αιματολογική εξεταση ή ότιδήποτε τέτοιο, αλλά για βιοψία ενός μικρού τμήματος από το πέος που προφανώς εκεί μπορεί να μην υπάρχει ο ιός αλλά μπορει να υπάρχει μερικά εκατοστά πιο κάτω)

    προφανώς θα ήτανε καλύτερα η κοπέλα να μην μου είχε αναφέρει καν για τον ιό, γιατί όπως είπα και στο πρώτο ποστ ακόμα και με προφυλακτικό να είχα κάνει και εκείνες τις 2 φορές πάλι εδώ θα ήμουνα και θα το συζητάγαμε... γιατί το θέμα μου δεν είναι μόνο το hpv αλλά η γενικότερη μου στάση στην ζωή τόσα χρόνια, με το να κολλάω σε καταστάσεις και να βάζω τον εαυτό μου σε ένα φαύλο κύκλο υποθέσεων για το πιο απλό (να κοιτάζω αν 6-7 φορές αν έκλεισα το θερμοσίφωνα) μέχρι το πιο σύνθετο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αν μελετησεις καλα το φορουμ,
    θα δεις αρκετο κοσμο να αφηνει να τριγυρναει το μυαλο του σε αδιακοπα - και πολλες φορες αχρηστα - ερωτηματα.

    Αυτο ακριβως βαζεις και εσυ εδω.
    Η μονη πρακτικα λυση που υπαρχει ειναι να μεταφερεις το αγχος σου σε ενα ειδικο γιατρο και στις εξετασεις που θα κανεις. Εκει και μονο εκει θα ασχοληθεις με το ζητημα και πουθενα αλλου.

    Τα παιχνιδια του μυαλού ειναι περιεργα και συνηθως δεν εξηγουνται με την λογικη.


    Θυμαμαι παλια,
    ειχα ενα αγχος με την δουλεια, για το αν ειχα κλειδωσει φευγωντας.
    Παω λοιπον σπιτι και ενω ειχα αραξει, το σκεφτομουν συνεχεια.
    Πιθανολογουσα οτι μαλλον ναι, αλλα το μαλλον με μπερδευε.
    Πηγε 2 το βραδυ και δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεπτομενος τι εκανα με την ρημαδα την πορτα.
    Ετσι ξαναντυνομαι και πηγα στη δουλεια στις 2.30 το πρωι.
    Την εσπρωξα αλλα δεν ανοιγε με τιποτα, οποτε πηγα πισω και κοιμηθηκα πια ησυχος.
    Εκτοτε το εχω κανει συνηθεια: Ασχετως αν κλειδωνω η οχι, φευγωντας σπρωχνω την πορτα συνθηματικα ας πουμε, τρεις φορες και αυτο μου δινει την απαντηση σε τετοια βραδυνη ερωτηση, που τελικα δεν την ξαναειχα ποτε.

    Οσο για το θερμοσιφωνα,
    ειμαι αδιορθωτος.... :P
    Μια το φορα το μηνα η διμηνο θα πιασω τον εαυτο μου να τον εχω ξεχασει ανοικτο ολο το βραδυ και το ανακαλυπτω το πρωι.
    Εκει δεν διορθωνομαι με τιποτα......
    Αλλα και εκει θα βρω λυση, σκεπτομαι να παρεμβαλω ενα χρονοδιακοπτη που να το κλεινει αυτοματα μετα απο ενα μισαωρο πχ.


    συνοψιζωντας θα σου πω το ζουμι:
    Χεστηκα για το τι θα κανει ο θερμοσιφωνας, και ο καθε θερμοσιφωνας.
    Προσεχω οσο μπορω αλλα δεν θα μου κατσει και πανω απο το κεφαλι μου....
    Αμα θελει ας σβησει, αμα δεν θε, ας κατσει αναφτος να καμαρωνει....

    οκ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Η κοπέλα καλά έκανε που σε ενημέρωσε γιατί έτσι προσέχεις για τις επόμενες σχέσεις σου.Οσο για το εαν κοιτάς το θερμοσιφωνο 5-6 φορές αν θες σου αναφέρω πολλά κολλήματα και σε ένα φαύλο κύκλο υποθέσεων αυτό λέγεται ψυχαναγκασμός και μιλάω λόγω προσωπικής εμπειρίας.Είναι κάτι που περνάει αρκεί να πας σε έναν ειδικό γιατί βασανιζεις τον εαυτό σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21
    η κοπέλα με ενημέρωσε με το σκεπτικό ότι η σχέση μας στα μέσα, όταν μου το είπε, πήγαινε πολύ καλά και εφόσον τα πράγματα φάνταζαν ότι θα κυλούσανε καλά, εγώ μπορεί να της έθετα θέμα να βγει το προφυλακτικό, μιας και οι ερωτικές μας συνευρέσεις ήτανε πάρα πολύ συχνές.
    Αν ήτανε μία εφήμερη σχέση δεν θα μου το ανέφερε καν, απλά θα κάναμε έρωτα με προφυλακτικό. αυτά τα ξέρω γιατί μου τα έχει πει η ίδια.
    Αυτή είναι και η σωστή προσέγγιση στο όλο θέμα. το ότι δηλαδή κάνω έρωτα με την σύντροφο μου με προφυλακτικό και αν και όποτε τεθεί θέμα να βγει το προφυλακτικό ενημερώνω ότι ίσως να έχω τον ιό ή αν και όταν βγάλω κάποιο κονδύλωμα ενημερώνω ότι καλό θα ήτανε να απέχουμε για λίγο διάστημα μέχρι να το ξεφορτωθώ. απλά εγώ αυτό δεν θέλω να το συνειδητοποιήσω και κάθομαι και αναλύω την κάθε λεπτομέρεια του όλου θέματος.

    δεν έχω σκοπό να πηγαίνω με 5 κοπέλες το μήνα, ποτέ μου δεν το έκανα ούτε καν δεν το σκέφτηκα γιαυτό και άλλωστε άργησα τόσο πολύ να κάνω σχέση, αυτό που θέλω απλά είναι όταν βρεθεί κάποια κοπέλα που να κάνω μία σωστή σχέση να είμαι σωστός απέναντι της...

    όσον αφορά το σκέλος του ψυχαναγκασμού ξέρω σε τι αναφέρεσαι, μιας και έχω επισκεφτεί και παλιότερα κάποιες φορές ψυχολόγο. όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ για αρκετά χρόνια ήμουν χωμένος σε ένα σύννεφο σκέψεων σχετικά με ένα γεγονός το οποίο το είχα χρεώσει στον εαυτό μου. ήμουν μέσα σε ένα \"και αν?\", \"και λες?\", \"και ίσως?\", \"και μήπως?\". και πάνω που έλεγα ότι το άφησα πίσω μου και προχωράω μπροστά ήρθε αυτό το νέο θέμα να \"χτυπήσει\".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεις τον εαυτό σου.Εαν μπορείς άστο και μην το σκέπτεσαι διαφορετικά πήγαινε να αντιμετωπίσεις την εμμονή αυτή όπως έκανες παλαιότερα.Υπάρχει λύση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    21
    Να κάνω μία ακόμα ερώτηση...

    το αν κάνω το τεστ και αν αυτό βγεί θετικό, δηλαδή ότι έχω τον ιό, αυτό τι θα μου προσφέρει ψυχολογικά?

    θα γνωρίζω ότι τουλάχιστον έχω τον ιό και ότι θα πρέπει πλέον να επικεντρωθώ στο να καταλάβω και να πιστώ ότι αυτό τον ιό τον έχει το 70% του πληθυσμού άρα δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να αναφέρω καν?

    αυτό πάντως που θα κάνω σίγουρα μέσα στις μέρες που έρχονται είναι ένα συνολικό ΣΜΝ τεστ γιατί πιστεύω ότι θα με ηρεμήσει λίγο...

    σκέφτομαι από βδομάδα να επικοινωνήσω με τον δερματολόγο μου και να τον ρωτήσω σχετικά με αυτό το τεστ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αν έχεις τον ιό είσαι υποχρεωμένος να το αναφέρεις για να είσαι εντάξει απέναντι στις συντρόφους σου όπως ήταν και η πρώην σου.
    Αν δεν αποδειχθεί ότι τον έχεις τότε δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεις τίποτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •