Αληθινή φιλία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5

    Αληθινή φιλία;

    Καλησπέρα!
    Πριν 3 χρόνια πέρασα μια περιπέτεια υγείας κ η ψυχολογία μου ήταν χάλια. Μια φίλη που στην αρχή με στήριξε, ξαφνικά μου γύρισε την πλάτη κ, όχι μόνο αυτό...μου είπε πράγματα άσχημα, μου είπε ότι δεν θέλει καμία επαφή μαζί μου κλπ κλπ χωρίς να μου εξηγήσει το λόγο. Ψυχολογικά έπεσα πάρα πολύ σε σημείο που δεν ήθελα να εγχειριστω ή να συνεχίσω τη θεραπεία μου, αισθανόμουν ποταπή, ότι έβλαψα κάποιον άνθρωπο κλπ. Προσπάθησα αρκετές φορές να την πλησιάσω κ να μάθω τι της έκανα αλλά πάντα μου μιλούσε άσχημα.
    Με τη βοήθεια ψυχολόγου, και λόγω του προβλήματος υγείας που περνούσα, κατάφερα να νιώσω καλύτερα κ να μπορώ να της μιλάω χωρίς να στενοχωριέμαι ή θυμώνω, καθώς είμαστε συνάδελφοι κ βλεπόμαστε καθημερινά, όμως δεν θέλω καμία άλλη επαφή μαζί της!!!
    Στο διάστημα της ανάρρωσης μου μού στάθηκε πολύ μια κοπέλα για την οποία η ...φίλη μου μού είχε πει τα χειρότερα κ όμως μου στάθηκε σαν οικογένεια...επίσης, ένας φίλος που παλιότερα κάναμε πολλή παρέα η κοπέλα στην οποία αναφέρομαι , εκείνος κι εγώ...με αυτόν ήμασταν καλοί φίλοι κ είμαστε, μάλιστα έχουμε κ συγγένεια. Σε αυτά τα δυο άτομα βρήκα γαλήνη, ηρεμία κ αγάπη.
    Όμως, παρατήρησα ότι κάθε φορά που μιλώ στο φίλο μου για την κοπέλα που με πλήγωσε αλλαζει κουβέντα, μου είπε να μην λέω αν πηγαίνουμε κάπου κλπ, κ τελευταία νιώθω ότι οι δυο τους επικοινωνούν ενώ εκείνος μπροστά μου την αποκαλεί παρανοϊκή για ο,τι μου έκανε (ποτέ δεν με ρώτησε ή δεν κάθισε να ακούσει τι μου έχει ότι κ γιατί με πλήγωσε)...
    ξέρω ότι δεν μπορώ να πω εγώ σε κπ με ποιον θα κάνει παρέα κ με ποιον όχι, όμως με πληγώνει το γεγονός ότι ο καλύτερος μου φίλος το παίζει σε δυο ταμπλό κ κυρίως ότι επιδιώκει να επικοινωνεί με άτομο που κε πλήγωσε τόσο πολύ κ με έκανε κομμάτια σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής μου, ενώ μου λέει ότι αυτή δεν αξίζει ως άτομο. Πώς μπορώ να νιώσω ήρεμη κ να μη με νοιάζει τίποτα;
    Last edited by wishful thinking; 19-07-2021 at 17:44.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    αν σε νοιάζει, δεν γίνεται να μην σε νοιάζει.
    το ότι αυτή η φίλη σου τελικά σου γυρισε την πλάτη, δεν πειράζει, ένα βάρος λιγότερο.
    τουλάχιστον τώρα ξέρεις ποιοι σε νοιάζονται στα αλήθεια.
    το ότι σου γύρισε την πλάτη ενώ εσύ πέρναγες δύσκολα με την υγεία σου, είναι κάτι που αν θες το υπολογίζεις, αν θες όχι.
    προσωπικά, δεν θεωρώ ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ζούμε τη ζωή μας με ανθρώπους ή να περνάμε χρόνο με ανθρώπους απλά επειδή περνάνε δύσκολα ή δεν θέλουμε να στενοχωρηθούν αν μείνουν μόνοι τους.
    για τον φίλο σου καλό θα ήταν να το κουβεντιάσετε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Εννοείται πως ούτε εγώ θέλω να είναι κάποιος κοντά μου επειδή περνάω δύσκολα, όμως δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι είχα μια σοβαρή ασθενεια, χειρουργική επέμβαση, πλαστικές κλπ κ μου είπε τόσα άσχημα λόγια...μπορούσε απλώς να φύγει διακριτικά και αργότερα να μου εξηγήσει τι την πείραξε...ήμουν τόσο άσχημα ψυχολογικά τότε λόγω της ασθένειας μου που έκλαιγα κ της έλεγα ότι προτιμώ να πεθάνω παρά να νιώσω ότι έχω βλάψει κπ κ εκείνη ήταν ειρωνική...
    Όσο για το φίλο μου, δυστυχώς δεν συζητά κ αν αρχίσω συζήτηση κ δεν του αρέσει, αλλάζει θέμα θυμωμένος....
    Ευχαριστώ πάντως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Μαλλ0ν οσο καλη φιλη θεωρει εσενα αλλο τοσο θεωρει και την πρωην φιλη σου, οποτε δεν θελει να παρει θεση. Εγω προσωπικα τον βρισκω πολυ σωστο και ατομο που μπορεις να εμπιστευεσαι. Γιατι ανετα θα μπορουσε να κατηγορει εσενα σ εκεινη και σ εκεινη εσενα. Σεβασου την επιθυμια του αν θελεις να συνεχισεις ν απολαμβανεις την φιλια του.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Συμφωνώ, όμως αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι μπροστά μου αποκαλεί την άλλη κοπέλα εγωίστρια, παρανοϊκή κλπ κ ότι δεν αξίζει να της δίνω σημασία, ότι κ εκείνος την κρατά σε απόσταση κ είναι τυπικός γιατί του είχε κάνει κτ, όμως, όπως υποψιάζομαι από κπ αντιδράσεις κλπ επικοινωνεί μαζί της στο viber κλπ.. γιατί δεν μου λέει εξαρχής ότι θέλει να κάνει παρέα μαζί της κ ότι τη θεωρεί καλή κλπ;
    Επίσης, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μου έχει φερθεί η κοπέλα τόσο άσχημα, να του έχει κάνει κ εκείνου κτ κ να επιδιώκει τη φιλία της... ίσως επειδή εγώ αν τον είχε πληγώσει κπ θα το έκανα πέρα αυτό το άτομο... πώς μπορω να το καταφέρω να μην με πληγώνει κτ τέτοιο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Που πάει το μυαλό σου για τον λόγο που τα σπασατε με την πρώτη φίλη? Δηλ δεν μπορεί ετσι τυχαία να έγινε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Καλημέρα!!! Ειλικρινά δεν ξέρω! Μόνο εικασίες μπορώ να κάνω...
    Κυριολεκτικά, Κυριακή βράδυ ήμασταν μαζί κ Δευτέρα στη δουλειά άρχισε να φορτώνει με όλους, Τρίτη μάλωσε με τον κοινό μας φίλο που αναφέρω παραπάνω, τι ρώτησα τι έχει κ μου είπε ότι δεν θέλει με κανέναν πολλά πολλά, ότι δεν αξίζει να κάνεις φιλίες στη δουλειά κ όταν την ρώτησα τι φταίω εγώ μου είπε ότι ανήκω κ εγώ στον εργασιακό χώρο, ότι δεν είμαι φίλη, ότι λέω καλημέρα σε μια κοπέλα με την οποία μάλωσε, μετά από καιρό που την πλησίασα πάλι μου είπε ότι δεν έπρεπε να παρω με το αυτοκίνητο μου το φίλο που αναφέρω για να τον πάω στη δουλειά, ότι δεν έπρεπε να παρω μια άλλη κοπέλα στη δουλειά γιατί της είχε φερθεί άσχημα κ έπρεπε να την ταλαιπωρήσω για να υπερασπιστώ εκείνη, ότι δεν είμαι φίλη γιατί το 2015 μου είχε τηλ να πάμε για καφέ κ εγώ δεν μπορούσα, κλπ
    Αυτά για μένα δεν είναι λόγοι τη στιγμή που ένα μήνα πριν μου είχε ζητήσει να κανονίσω να έχουμε ίδιο ωράριο κ να πηγαίνουμε μαζί γιατί μόνο εμένα εμπιστεύεται...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μην κάνεις κι εσύ με αυτόν τον φίλο το ίδιο λάθος που κάνει η κοπέλα με εσένα και που έχω την εντύπωση ότι πάει να κάνει και ο ίδιος ο φίλος σου. Θέσε τα όριά σου προς όλους. Επειδή αυτή τσακώθηκε με όλον τον κόσμο κι όλον τον ντουνιά απαιτεί να ξεκόψεις κι εσύ με όλους αλλιώς δεν είσαι φίλη της. Οι εχθροί της πρέπει να είναι και δικοί σου με τη λογική της. Μην σκέφτεσαι έτσι κι εσύ με τον φίλο σου, ταυτόχρονα όμως να απαιτείς ειλικρίνεια και να πάρεις αποστάσεις από όλο αυτό το κουλουβάχατο. Μη συζητάς τα ίδια και τα ίδια και να του πεις ότι θέλεις στις παρέες σου συμφωνία λόγων και έργων και ειλικρίνεια. Αν κάνει παρέα με αυτή την κοπέλα, να σου το πει και όχι να τη κατηγορεί μπροστά σου. Να μην σχολιάζεις κι εσύ αυτή. Πες του προς το παρόν έληξε το περιστατικό, θα αφήσω τα πνεύματα να ηρεμίσουν λίγο και δεν θέλω να το συζητάω. Αφού τον θεωρείς φίλο κάτι άλλο κοινό θα έχετε από το να σχολιάζετε τους άλλους φίλους. Με την κοπέλα αυτή άστο λίγο να ξεφουσκώσει. Φαίνεται να έχει πολύ θυμό μέσα της και να τα βάζει με όποιον βρει μπροστά της, δίκαια ή άδικα. Αν δεν θέλει να το συζητήσει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν η φιλία έχει στέρεες βάσεις, θα σε αναζητήσει η ίδια να συζητήσετε κάποια στιγμή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Αγαπητή θεματοθέτρια
    καλησπέρα,

    διαβάζοντας το θέμα σου θεωρώ πως χρειάζεται οπωσδήποτε λίγο να πάρεις λίγο το χώρο και το χρόνο σου να αναπνεύσεις σαν άνθρωπος και να δεις τη ζωή πιο σφαιρικά και ολιστικά γιατί φαίνεται να έχεις προσκολληθεί σε μία κατάσταση που δεν σου κάνει καλό.
    Προφανώς δεν είναι όλες οι φιλίες προορισμένες για να κρατήσουν για πάντα, και κάποιες όντως σπάνε κατά τη διάρκεια του χρόνου.
    Πολλοί άνθρωποι επίσης δεν έχουν βρει τον εαυτό τους, και δεν έχουν μάθει να εκφράζονται άμεσα και αυθεντικά, με αποτέλεσμα πολλές φορές να γίνονται τοξικοί στις σχέσεις τους.
    Δυστυχώς η πρώην φίλη σου πιθανώς ανήκει σε αυτή την κατηγορία και το πόσο σε πλήγωσε είναι ίσως μια μικρή αντανάκλαση του τι μπορεί να συμβαίνει μέσα της.
    Κανείς άνθρωπος θεωρώ πως δεν επιθυμεί σκόπιμα να είναι κακός και να πληγώνει τους άλλους (εκτός από κάτι εξαιρέσεις) αλλά μορεί να φερθεί πολύ ασχημα ότι τρέφει λάθος πεποιθήσεις και παρερμηνεύει διάφορα πράγματα.
    Καταλαβαίνω ότι σε πληγωσε. Σε απέρριψε και σε μία στιγμή που ήσουν αρκετά ευάλωτη, εκείνη ήταν αρκετά σκληρή μαζί σου.
    Αυτή τη συμπεριφορά και αυτό το παρελθόν χρειάζεται να το χωρέσεις για να μπορέσεις να συνεχίσεις.
    Να αποδεχθείς ότι οκ ένας άνθρωπος μου φέρθηκε άσχημα αλλά δεν πειράζει, η ζωή συνεχίζεται.
    Όσο διατηρείς την πληγή ανοιχτή, μπορεί δυστυχώς και εσύ να καταλήξεις να ανακατεύεις ανθρώπους σε αυτή την πληγή που δεν έχει επουλωθεί και άθελά σου να γίνεις τοξική.
    Στόχος είναι να αρχίσεις πραγματικά να αδιαφορείς και να κοιτάξεις τη δική σου ζωή και τις δικές σου σχέσεις. Αν μιλάει κάποιος με εκείνη αστον ελεύθερο, αφού πλέον τελείωσε, είναι σαν να μιλά με κάποια άγνωστη.
    Γι αυτό εστιασε σε οποιες σχέσεις κάνεις από τη δουλειά να μιλάτε για εσάς και τους εαυτούς σας, για τις σχέσεις σας και μην σε νοιάζει ποιος κανει παρέα με ποιον.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    κανένας χωρισμός δεν είναι ανώδυνος.
    στον χωρισμό φαίνεται ο άνθρωπος.
    εστιάσου στους ανθρώπους που φέρνουν χαρά και θετικότητα στη ζωή σου, δεν αξίζει να χαλνάς ενέργεια σκεφτόμενη ξανά και ξανά όσα σε πλήγωσαν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!! Η βοήθεια σας πολύτιμη! Με βοηθήσατε να δω το θέμα από μια άλλη οπτική, εστιάζοντας σε μένα, στις ανάγκες κ στην ψυχική μου ηρεμία...κοιτούσα το πρόβλημα όπως δημιουργήθηκε και το ανακαλούσα συνεχώς νιώθοντας τον πόνο κ την απογοήτευση... επίσης ενιώθα ενοχές, ότι κάτι έκανα εγώ αλλά δεν ήξερα τι κ αισθανόμουν απαίσια...
    είναι δύσκολο να αλλάξεις ρότα από τη μια στιγμή στην άλλη, όμως με τη βοηθειά σας κατάλαβα το λάθος μου.. θα σταματήσω να τριγυρίζω γύρω από το ίδιο πράγμα συνεχώς κ θα εστιάσω στα θετικά στη ζωή μου...
    Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!! Να είστε καλά!!!

Similar Threads

  1. η αληθινη αιτια...
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-2021, 00:17
  2. αγαπη(αληθινη)
    By ena in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2015, 10:24
  3. Υπάρχει αληθινή φιλία;
    By Αληθινη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 16-05-2014, 01:22
  4. Αληθινή ιστορία
    By dignity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 09-11-2006, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •