Χρόνια Σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27

    Χρόνια Σχιζοφρένεια

    Γεια σας! Πρόκειται για έναν φιλο. Τον οποίο βοηθάω εμπράκτως.
    Ταλαιπωρήθηκε πολυ 7-8 χρόνια με την ψυχωση, είχε όλα τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας αλλά ζουσε μόνος με αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια να μπαινοβγαίνει τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο σε ψυχιατρεία από εισαγγελικές καταγγελίες.

    Τώρα εδώ και 6 μήνες , μετά την τελευταία του εισαγωγή... Μετά από ραντεβου με ιδιωτικό ψυχίατρο είναι η πρωτη φορα που παιρνει για τόσο καιρό συστηματικά αγωγή.
    Ο γιατρός έκρινε ότι δεν θα μπορουσε την φαρμακευτική αγωγή σε χάπια κι έτσι κάνει μόνο 3μλ αλοπεριντιν κάθε μήνα. Οκ έφυγαν όλα τα ψυχωσικα όμως είναι με τις ώρες σε λήθαργο, καμμια θέληση για δραστηριότητες σχεδόν καμμια θέληση για τίποτα. Κλεισμένος στον εαυτό του.
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε, έπαιξαν σημαντικό ρόλο προς αυτή την κατάσταση όλα αυτά τα χρόνια της ψυχωσης και των μέσα έξω με υπερβολικές αγωγές στα ψυχιατρεία όπου τελικά έχει ριζώσει για τα καλά η ασθένεια? Ειλικρινά απορώ πως την παλευει έτσι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sylvana View Post
    Γεια σας! Πρόκειται για έναν φιλο. Τον οποίο βοηθάω εμπράκτως.
    Ταλαιπωρήθηκε πολυ 7-8 χρόνια με την ψυχωση, είχε όλα τα συμπτώματα της σχιζοφρένειας αλλά ζουσε μόνος με αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια να μπαινοβγαίνει τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο σε ψυχιατρεία από εισαγγελικές καταγγελίες.

    Τώρα εδώ και 6 μήνες , μετά την τελευταία του εισαγωγή... Μετά από ραντεβου με ιδιωτικό ψυχίατρο είναι η πρωτη φορα που παιρνει για τόσο καιρό συστηματικά αγωγή.
    Ο γιατρός έκρινε ότι δεν θα μπορουσε την φαρμακευτική αγωγή σε χάπια κι έτσι κάνει μόνο 3μλ αλοπεριντιν κάθε μήνα. Οκ έφυγαν όλα τα ψυχωσικα όμως είναι με τις ώρες σε λήθαργο, καμμια θέληση για δραστηριότητες σχεδόν καμμια θέληση για τίποτα. Κλεισμένος στον εαυτό του.
    Μπορείτε να μου εξηγήσετε, έπαιξαν σημαντικό ρόλο προς αυτή την κατάσταση όλα αυτά τα χρόνια της ψυχωσης και των μέσα έξω με υπερβολικές αγωγές στα ψυχιατρεία όπου τελικά έχει ριζώσει για τα καλά η ασθένεια? Ειλικρινά απορώ πως την παλευει έτσι...
    Γιατρος δεν ειμαι, σχιζοφρένεια δεν εχω(μαλλον,για τίποτα δεν ειμαι σιγουρη) αλλα και ο αδερφφος μιας φιλης εχει σχιζοφρένεια και με τα χαπια ειναι σε μια μόνιμη χασουρα.Ειναι σα να κοιμαται ορθιος.Δε κανει τίποτα.Ολη μερα καφε και τσιγαρο.Φανταζομαι οτι ευθυνονται τα φαρμακα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Ενώ αν δεν παιρνουν φάρμακα είναι σε μόνιμη υπερένταση άγχος παραλήρημα κοκ... Δεν ξέρω τι είναι καλυτερο.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sylvana View Post
    Ενώ αν δεν παιρνουν φάρμακα είναι σε μόνιμη υπερένταση άγχος παραλήρημα κοκ... Δεν ξέρω τι είναι καλυτερο.
    Εγω κοπελια παιρνω εδω και 9 χρονια παω στα 10 χρονια αντιψυχωσικη αγωγη.
    Δεν εχω νοσηλευτει ποτε.
    Απλα θα σου πω αυτο που με αγγιξε που ειπες για τον φιλο σου.
    Και εγω ετσι ειμαι. δεν κανω τιποτα μεσα στην μερα. μονο για περπατημα εχω ξεκινησει και εχω παει.
    Καπνιζω ολη μερα πινω καφε κανενα κρασακι το βραδυ. Δεν με ενδιαφερουν οι κοινωνικες επαφες εχω χασει την ορεξη για ζωη.
    Η κατασταση που περιγραφεις στο φιλο σου μοιαζει με την δικια μου.

    Στοχος στο μελλον ειναι να κοψω τα φαρμακα. οκ ειναι ρε ρισκο μπορει να με οδηγησει στον παλιο μου ευατο. Αλλα τουλαχιστον θα ξανα μπω στην ζωη ...

    Βλεποντας και κανοντας...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Πιστευω από την απέξω και όντας αρκετά ευσυνείδητη να καταλάβω τον φίλο και εσένα (δεν ξέρω τι εχεις) ότι είναι μια πολυ δυσκολη κατάσταση να διαχειριστείς χωρίς αγωγή... Μόνιμο άγχος και στρες επιβίωσης + παραλήρημα και εμμονικες ιδέες...
    Ειδικά αν έχεις περασει ολα αυτά τα μέσα έξω και έχει κυριαρχήσει η ασθένεια και φυσικά η μοναξιά... Ότι είναι καλυτερο να παιρνεις αγωγή εφόρου ζωή αν χρειαστεί και αν χρειάζεται που νομίζω έτσι είναι... Να έχεις στο πλευρο σου έστω έναν άνθρωπο να φροντίσει να τρως και να έχεις ένα τυπικό προγραμμα το οποίο καιρό με τον καιρό ανεβαίνει λεβελ...

    Δυστυχώς μιλάμε για την σοβαρότερη ψυχική διαταραχή... Σίγουρα δεν μπορείς να τα έχεις όλα... Μπράβο σου που το παλευεις τόσα χρόνια... Να συνεχίσεις :)

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Αυτό με την μοναξια πως το εχεις?! Δεν ειμαι μαλλον ο μονος που ειμαι σε μοναξια. Αλλα χωρις ονειρα δεν ζεις. Ονειρευομαι το μελλον μου φωτεινο. Και εαν γινετε χωρις φαρμακα. Και οχι σε μοναξια. Εχω μια καλη οικογενεια. Την μισω στο κομματι φαρμακων, γιατι εγω θελω να βγω απο αυτα. Δουλεια? Μπορει να δουλεψει ο φιλος σου? Εγω οχι. Με φαρμακα να δουλευψεις και με μια αποδιοργανωμενη ψυχολογια ειναι δύσκολο. Εισαι σε θεση να στηριζεις τον φιλο σου εφ ορου ζωης?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Οχι δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να δουλέψει. Έχει έντονη την ανάγκη για όνειρα ανά περιοδους και μεγάλο φαντάζεται διαφορά αλλά γρήγορα τα ξεχνάει διότι δεν στέκουν...Εδώ δεν κάνει τα προς το ζειν ευκολα, μόνο με προγραμμα , περπαταει 2 χλμ κάθε μέρα (για να πεταξει τα σκουπίδια) και πλενει τα πιατα.ζουμε σε ήσυχο περιβαλλον (βουνό). Σηκώνεται μόνο για φαι και αυτά τα δυο που προανεφερα. Αντε κι ένα τσιγάρο και παλι κρεβάτι :( Ναι είμαι σε θέση να τον φροντίσω όσο αντέξω και αν δεν μου δημιουργησει κάποιο προβλημα.
    Μεγάλη ιστορία. Θέλει chat

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Τωρα δεν θελω να σε πρηξω. ειπαμε ειναι για chat η συζητηση. διαβασα καπου οτι παιρνει το abilify 1.5ml. πως γινετε αυτο?
    εγω παιρνω ολανζαπινη ζυπρεξα 10mg. ειναι σε ποσιμη μορφη? αντιψυχωσικο ειναι και αυτο που παιρνω. δηλαδη εαν ηταν χαπι ποσα mg θα ηταν?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Εγώ παιρνω abilify

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Εκείνος 3 ml ενέσιμη αλοπεριντιν ανά μήνα. Νομίζω 3, κάτι βγαίνει σε mg ημερησίως... Τίποτα δλδ...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Ο φιλος σου θα παιρνει την αγωγη εφ ορου ζωης?
    εμενα η ψυχιατρος μου ειπε οτι θα τα παιρνω εφ ορου ζωης. δεν μπορω να το αντεξω αυτο... θελω να βγω απο αυτα....

  12. #12
    Συλβανα ο φίλος σου παίρνει πολύ βάρυ φάρμακο η ένεση που αναφέρεις αν όχι η πιο βαριά είναι από τις δυνατοτερες. Αυτό σημαίνει ότι με αυτή την ένεση ο εγκέφαλος του δυσκολεύεται πολύ να λειτουργήσει πράγμα που το καθιστά σε μια κατάσταση νευροληψιας δηλαδή βραδυψυχισμου συναισθηματικής άμβλυνσης και πλήρης αδιαφοριας προς το περιβάλλον. Αυτό το αναφέρω απλά για να μην υποτιμάς τις ενέργειες των φαρμάκων δεν ειναι ότι για το κράτος με αυτά τα φάρμακα θεωρείται ανάπηρος σε μεγάλο ποσοστό.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Ευλογητος σου εστειλα μηνυμα! αμα θες απαντα!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Καλησπερα! Το γνωρίζω ότι παιρνει αρκετά βαρυ φάρμακο, όμως το χρειάζεται.. Επίσης είναι σε ενέσιμη μορφή διότι δεν είναι άτομο το οποίο θα έπαιρνε αγωγή από το στόμα. Όποτε έχουμε λίγες εναλλακτικές... Δυστυχώς είχε πολλα παρανοικα και παραληρηματικα επεισόδια προ φαρμάκου... Σίγουρα κάνει διαφορά το αλοπεριντιν όμως σβήνει και όλες τις παρανοικες τάσεις...

Similar Threads

  1. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 16:55
  2. Replies: 13
    Last Post: 16-12-2015, 19:43
  3. Η σχιζοφρενεια κοβει χρονια ζωης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2013, 22:33
  4. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 20:31
  5. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •