Κοκαΐνη και γενικές εξαρτήσεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27

    Κοκαΐνη και γενικές εξαρτήσεις.

    Καλησπερα. Ο φίλος μου μετά από πολλες συζητήσεις και παροτρυνση από εμένα επιτέλους πηγε σε ψυχίατρο!
    Πολλά χρόνια σε χρήση κοκαΐνης κανναβης αλκοόλ και αλλά διαφορά... Έχει κόψει εντελώς 4 + μήνες τα ναρκωτικά. Ο ψυχίατρος λοιπόν του έγραψε Zygalor, Flonital, Lygabrin, Selincro.

    Προφανώς χρειάζεται αγωγή γιατί οι παραλογισμοι κάνουν παρτυ... Όμως δεν είναι παρα πολλα? Ίσως μπορουσε να αποφυγει τα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικα... Γνώμες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sylvana View Post
    Καλησπερα. Ο φίλος μου μετά από πολλες συζητήσεις και παροτρυνση από εμένα επιτέλους πηγε σε ψυχίατρο!
    Πολλά χρόνια σε χρήση κοκαΐνης κανναβης αλκοόλ και αλλά διαφορά... Έχει κόψει εντελώς 4 + μήνες τα ναρκωτικά. Ο ψυχίατρος λοιπόν του έγραψε Zygalor, Flonital, Lygabrin, Selincro.

    Προφανώς χρειάζεται αγωγή γιατί οι παραλογισμοι κάνουν παρτυ... Όμως δεν είναι παρα πολλα? Ίσως μπορουσε να αποφυγει τα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικα... Γνώμες?
    καλημερα...
    τι θα πει πολλα και λιγα;
    οσα χρειαζεται να παρει, πρεπει να παρει.
    αυτη ειναι ερωτηση για τον γιατρο του. δεν μπορει ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο του για το ποσα φαρμακα πρεπει να παιρνει ο φιλος σου...
    αυτο που εχει, δεν ειναι συναχι και θελει οπωσδηποτε φαρμακα, για να μην εχει χειροτερες εξελιξεις. το ποια και ποσα, μονο γιατρος που τον εξεταζει μπορει να πει..
    ειναι πολλες περιπτωσεις που ψυχωσεις εχουν πυροδοτηθει απο ναρκωτικα, χωρις αλλο υποβαθρο..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Η αλήθεια να λέγεται... Απλά αναρωτιέμαι αν σε έναν άνθρωπο που πχ φοβάται, θα πρεπει να αντιμετωπίζεται με τελείως επιθετική πολιτικη... 4 φάρμακα κλπ. Σίγουρα αυτό είναι το σωστότερο και μακάρι να τα παρει. Ξέρει κανεις κάποιο από όλα τα φάρμακα αυτά?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sylvana View Post
    Η αλήθεια να λέγεται... Απλά αναρωτιέμαι αν σε έναν άνθρωπο που πχ φοβάται, θα πρεπει να αντιμετωπίζεται με τελείως επιθετική πολιτικη... 4 φάρμακα κλπ. Σίγουρα αυτό είναι το σωστότερο και μακάρι να τα παρει. Ξέρει κανεις κάποιο από όλα τα φάρμακα αυτά?
    δεν υπαρχει επιθετικη και αμυντικη πολιτικη. ενας ασθενης και μαλιστα με ψυχωση, πρεπει να παρει αυτα που πρεπει να παρει. μπορει αλλος γιατρος, να εδινε άλλα, η να εδινε αλλες ποσοτητες, αλλα οχι πανω σε σκεπτικο αμυνας/επιθεσης, απλα να εχει αλλη αποψη για την καταλληλοτερη αγωγη...
    απο φαρμακα δενε χω ιδεα. δενε χω παρει ποτε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Δίκιο έχεις σε ολα. Έτσι είναι. Ευχαριστώ πολυ :)

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Μονο μαυρο χασισι κανω που και που. παλαιοτερα πριν τα φαρμακα εκανα συστηματικα. που μπορει να οφειλετε για μερικα απο τα σημερινα προβληματα.
    κοκα δεν εχω δοκιμασει ποτε.
    Αλκοολ αφθονο.
    Υπαρχουν ανθρωποι που πινουν μαυρο και ειναι φυσιολογικοι και λειτουργικοι. δεν φαινονται. αλλα υπαρχουν μερικου που τους το γυρνα σε ψυχωση....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Αν έχεις προδιαθεση σίγουρα στα γυρνάει αλλιώς... Μερικοί αντέχουν το που και που άλλοι νομίζουν ότι αντέχουν το καθημερινό. Σε όλες τις περιπτωσεις η κατάχρηση είναι δίκοπο μαχαίρι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Η κοκαινη είναι φανταστικό ναρκωτικό αλλά ακριβό, λίγο, και το κατέβασμα είναι άστα να πάνε.... Αν δεν είσαι πλούσιος δεν παίρνεις κόκα. Όσο για το κατεβάσμα και τον δικό σου απλά πρέπει να κάνει κουράγιο τον πρώτο χρόνο από την ελληψη της. Κλασικές ατάκες που όμως και αλήθινες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Η ckein δεν έχει σωματική εξάρτηση όπως η ηρωίνη, πιο πολύ ψυχολογική, φτάνεις στα άκρα παθαίνεις κρίσεις πανικού χάνεις τον μπούσουλα δλδ.. Οι γιατροί ξέρουν τι πρέπει να κάνουν αφού το θέμα είναι γνωστό στην κοινωνία αρκετά χρόνια.. Και ναι δεν αξίζει να δίνεις 80 η 100 γειά 20% καθαρότητα που παίζει.. Τα καλά τα πίνουν οι πλούσιοι, στον φτωχό δίνουν το χειρότερο σαν μπύρα χωρίς αλκοόλ..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Sylvana View Post
    Καλησπερα. Ο φίλος μου μετά από πολλες συζητήσεις και παροτρυνση από εμένα επιτέλους πηγε σε ψυχίατρο!
    Πολλά χρόνια σε χρήση κοκαΐνης κανναβης αλκοόλ και αλλά διαφορά... Έχει κόψει εντελώς 4 + μήνες τα ναρκωτικά. Ο ψυχίατρος λοιπόν του έγραψε Zygalor, Flonital, Lygabrin, Selincro.

    Προφανώς χρειάζεται αγωγή γιατί οι παραλογισμοι κάνουν παρτυ... Όμως δεν είναι παρα πολλα? Ίσως μπορουσε να αποφυγει τα αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικα... Γνώμες?
    νταξει δν ξέρω.. ακούγεται σαν να υποκαθιστά τα ναρκωτικά με φάρμακα.. κι αυτά εξαρτησιογονα είναι.. σίγουρα αυτό θα το κρίνει κάποιος ειδικός.. καλό θα ήταν να έπαιρνε και μια δεύτερη,τριτη γνώμη ειδικων.. Ίσως να δοκιμάσει κι άλλες μεθόδους απεξάρτησης.. κι όχι να κουμπώνει αβίαστα χάπια..σιγουρα για κάποιον καιρό θα χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή.. αλλά αν μπορεί να την αποφύγει... γτ όχι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι μενα μου φαινονται πολλα , το σελινκρο τοπαιρνα κι εγω για το αλκοολ, αλλα δεν ειχα διαθεση να το κοψω , τοκοψα ιδιαις δυναμεις ( το αλκοολ ) , ευκολα σχετικα .......μια αποφαση ηταν .......επαιρνα κι 9 ζαναξ /μερα , ταχω μειωσει στα 2 ........δεν ξερω για ναρκωτικα , παντως ταντιψυχωτικα και τα αντκθλκα μαλλον δεν χρειαζονται ......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Η κοκαινη είναι φανταστικό ναρκωτικό αλλά ακριβό, λίγο, και το κατέβασμα είναι άστα να πάνε.... Αν δεν είσαι πλούσιος δεν παίρνεις κόκα. Όσο για το κατεβάσμα και τον δικό σου απλά πρέπει να κάνει κουράγιο τον πρώτο χρόνο από την ελληψη της. Κλασικές ατάκες που όμως και αλήθινες.
    κι εγω πουχω πλουσιους φιλους , κανενας δεν παιρνει ναρκωτικα .......
    Last edited by Macgyver; 08-06-2022 at 21:09.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν εχεις πραματι λεφτα , δεν καταληγεις ποτε στα ναρκωτικα ......δεν πετας την ζωη σου στα σκουπιδια .....
    Last edited by Macgyver; 08-06-2022 at 21:08.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Κατά την γνώμη μου είναι μλκ να δώσεις 100 ευρώ το γραμμάριο (η 60 το μισό) και μάλιστα αμφιβόλου καθαρότητας για κυριολεκτικά μιση ώρα με 1 high.

    Σημ. Βασικά 1 γραμμάριο βγάζει 3 δόσεις αν δεν έχεις tolerance.

Similar Threads

  1. Κοκαΐνη
    By Maria Papadopoylou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2018, 22:21
  2. γενικες εξετασεις...
    By deleted-member09062017 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2016, 22:53
  3. Γενικές σκέψεις περί χωρισμού
    By antigonim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-03-2014, 03:45
  4. Σκέψεις, συναισθήματα, γενικές συζητήσεις....
    By zouzouka in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-02-2012, 22:23
  5. Εξαρτήσεις
    By Ciciliana in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 67
    Last Post: 04-11-2011, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •