Πως σταματάει το "κι αν..?" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 66
  1. #16
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Εμ έλα που δεν το πολύ καταλαβαίνω. Λέω κι αν? Νταξει, λίγο τραβηγμένο, πρέπει να συμβούν πολλά ταυτόχρονα, αλλά το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια και φτιάχνει σενάρια κι έχω φρικάρει
    Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση να κολλήσει το παιδί hiv.Καπου μέσα σου κι εσυ το ξέρεις αλλά δυστυχώς η ιδψ δεν σε αφήνει να ησυχάσεις. Είναι πάντα το ίδιο με διαφορετική μορφή. Ο φόβος για το παιδί και η ενοχή σου γιατί δεν εκανες κάτι να το αποτρέψεις.
    Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να είσαι πανταχού παρούσα και να προλαβαίνεις καταστάσεις. Όταν μεγαλώσει τι θα κανεις;
    Που θα κάνει χίλια πράγματα μόνο του και δρν θα έχεις πια κανέναν σχεδόν έλεγχο;
    Οι σκέψεις τρέχουν και η μια φυτρώνει μετά την άλλη…. Τα ξέρω και τα ξέρεις από όσα έχουμε πει στο παρελθόν.
    Προσπάθησε να μην δίνεις σημασια στην αρνητική σκέψη όταν πρωτοφυτρωνει στο κεφάλι σου. Εκει είναι το μυστικό. Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω αλλά είναι η μόνη λύση. Η μια σκέψη γεννάει την άλλη και φτάνεις στον απόλυτο παραλογισμό.
    Και μετά ζητας επιβεβαίωση από τους πάντες για το αν και ποσο παράλογη είσαι.
    Αυτή είναι η ΙΔΨ…. Και είναι πολύ ισχυρή αλλά παλεύοντας το μπορούμε να τη μειώσουμε….

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Νεφέλη τα ξέρεις καλύτερα από μένα. Είχα πολύ καιρό να φρικάρω. Νόμιζα πως σχεδόν το είχα ξεπεράσει, τοσο καλά. Αλλά τώρα επειδή κιόλας έχει να κάνει με το παιδί, έχασα τελείως τον έλεγχο. Τις τελευταίες μέρες ήμουν σαν ζόμπι...

  3. #18
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Νεφέλη τα ξέρεις καλύτερα από μένα. Είχα πολύ καιρό να φρικάρω. Νόμιζα πως σχεδόν το είχα ξεπεράσει, τοσο καλά. Αλλά τώρα επειδή κιόλας έχει να κάνει με το παιδί, έχασα τελείως τον έλεγχο. Τις τελευταίες μέρες ήμουν σαν ζόμπι...
    Αχ δυστυχώς σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ειδικά όταν έχει να κάνει με το παιδί είναι μεγάλη η φρίκη.
    Δεν έχει κολλήσει τίποτα γιατί ΔΕΝ κολλάει έτσι. Το μυαλό μας είναι το μόνο κολλημένο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μήπως είσαι αυτή τη περίοδο περισσότερο αγχωμένη; Έχεις κάνει ή κάνεις ψυχοθεραπεία; Δεν κολλάει έτσι ο HIV, αλλά μου φαίνεται αναμενόμενο οι ιδεοληψίες να προεκτείνονται και στο παιδί σου, αν δεν το έχεις δουλέψει ή αυτή την περίοδο νιώθεις ευάλωτη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Χρόνια το παλεύω, και με ψυχοθεραπεία κ με αγωγή σε ελάχιστη δόση βέβαια. Τώρα θα απευθυνθώ αλλού, σε κέντρο που έχει ομάδα ψυχιατρων-ψυχοθεραπευτων και μάλιστα κάνουν και την μέθοδο rtms κάτι με ερεθισμό μέσω ηλεκτρικού ρεύματος των νευρώνων του εγκεφάλου. Τι άλλο να κάνω, λοβοτομη θα κάνω στο τέλος!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Συγγνώμη παιδιά που παρεμβαίνω στη συζήτηση και εγώ αντετωπιζω αρνητικές σκέψεις το να κάνω κακό στους άλλους έχει μειωθεί αρκετά δεν ενοχλεί τόσο, αλλά τώρα έχει γίνει έντονο να κάνω κακό στον εαυτό μου. Και επειδή είναι τόσο έντονες κάποιες φορές μπερδευομαι με τον εαυτό μου. Και σκέφτομαι θες όντως να κάνεις κάτι κακό σε σένα; Η απάντηση είναι ούτε ξεκάθαρα όχι ούτε ξεκάθαρα ναι. Ένα μπέρδεμα στο μυαλό μου. Βασανίζομαι, δεν νιώθω όμορφα, κλαίω, λέω μήπως καμιά φορά γυρίσει το μυαλό μου και κάνω κάτι που δεν θα το θέλω πραγματικά . Πότε δεν είχα τέτοιες σκέψεις. Ποτέ.. Από μέσα Μαρτίου χωρίς βοήθεια αντιμετωπίζω όλο αυτό. Αλλά φοβάμαι να συνεχίσω έτσι. Χθες ενώ περπατούσα με τη μαμά και μέχρι τότε μόνο υπήρχε η ιδέα ότι θα κάνω κάτι κακό σε μένα , και έφευγε και ξαναερχοταν, χθες σκεφτόμουν να παίρνω χάπια αλλά έλεγα γιατί μετά κρίμα γιατί; Μετά έλεγα έχεις εσύ τη δύναμη να πέσεις απ' το μπαλκόνι; Δεν έπαιρνα απάντηση ούτε ναι ούτε όχι αλλά έλεγα μέσα μου όχι .. αφήστε παιδιά μαρτύριο . Τι να κάνω; Θα φύγει αυτό ποτέ; Βασικά αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως εγώ το έφερα; Μήπως εγώ δεν θέλω να φύγει ;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Και αφού θέλω να φύγει , γιατί δεν φεύγουν αυτές οι σκέψεις; Μάλλον πρέπει να πάρω φάρμακα ξέρω γω; Τι μου προτείνετε;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by evitrx View Post
    Και αφού θέλω να φύγει , γιατί δεν φεύγουν αυτές οι σκέψεις; Μάλλον πρέπει να πάρω φάρμακα ξέρω γω; Τι μου προτείνετε;
    Σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο έχεις πάει να συζητήσεις; Από εκεί ξεκίνα και θα σου πουν αν χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή. Μην το αναβάλλεις. Είναι κρίμα να βασανιζεσαι.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Πως σταματάνε οι διαρκείς υποθέσεις? Πήγαμε στην παραλία τις προάλλες κι ο γιος μου με έναν φίλο του αγόρασαν ένα βραχιολακι από έναν πλανόδιο. Πιο πριν είχαν αγοράσει αλλα δύο κοριτσάκια από την παρέα μας αλλα δύο βραχιολακια. Φεύγοντας μου μπήκε η κακιά σκέψη αν αυτός έτσι όπως πήγε να τα βγάλει (τα είχε περασμένα σε μεγάλες παραμάνες) τρυπηθηκε κ άφησε λίγο αίμα πάνω στο βραχιολακι κ μετά το έπιασαν τα παιδιά και έβαλαν το δάχτυλο τους στα μάτια τους? Και κόλλησαν κάνα HIV, ηπατίτιδα??
    Όχι, δεν κολλάει το ειτζ και ή ηπατίτιδα τόσο εύκολα. Βγαλτο τελείως από το νου σου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Παιδιά το πρόβλημα είναι ότι σε καθημερινές ασήμαντες αφορμές το μυαλό μου πηγαίνει όλο εκεί. Σήμερα τον πήγα να τον κουρεψουν και κάποια στιγμή τον άκουσα που είπε αουτς λίγο τον έπιασε εκεί στο αυτί η μηχανή. Τον κοίταξα αφού τελειώσαμε, δεν είδα κάτι, ούτε κοκκινίλα ούτε τίποτα, απλά σαν μικρό ξεφλούδισμα. Ε το μυαλό μου πήγε στο κακό. Μην είχε τίποτα ο προηγούμενος που κουρευαν κ κόπηκε κλπ. κλπ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Γιατί το μυαλό μου σκέφτεται πράγματα που άλλοι δε θα σκέφτονταν καν?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Γιατί η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα στα καλά καθούμενα εδώ και δύο μέρες!!

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Γιατί το μυαλό μου σκέφτεται πράγματα που άλλοι δε θα σκέφτονταν καν?
    Γιατί αυτό είναι η ΙΔΨ….

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Προσπαθώ να καταλάβω. Έτσι όπως σας περιγράφω το περιστατικό, είναι κάτι που θα το σκεφτόσασταν, θα σας έκανε να ανησυχήσετε? Αντικειμενικά, είναι ρεαλιστικός ο φόβος μου ή όχι? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πρακτικά τι μπορείς να κάνεις δηλαδή στην περίπτωση που στο κούρεμα τον ματώσει; Το σημαντικό δεν είναι μόνο αν υπάρχουν στοιχεία ρεαλισμού στον φόβο σου αλλά και η ένταση του. Γιατί ρεαλιστικός είναι και ο φόβος του ατυχήματος με αυτοκίνητο, αεροπλάνο κλπ. Το θέμα είναι αν ο φόβος είναι τόσο έντονος που δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινότητα σου και σου κάνει δύσκολη τη ζωή.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •