Πως σταματάει το "κι αν..?" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 66
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Φυσικά και προκαλεί προβλήματα στην καθημερινότητα μου και μετά με αυτές τις σκέψεις δυσκευομαι να λειτούργησω. Θέλω να πω, εγώ αναστατωνομαι με διάφορες τέτοιες αφορμές, οι υπόλοιποι όμως τα περνάνε έτσι και δεν πάει παραπέρα το μυαλό τους...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αυτό είναι το κριτήριο για να απευθυνθείς σε ένα ειδικό. Θα σε βοηθήσει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Χρόνια ολόκληρα σε ειδικούς πηγαίνω. Που θα πάει, θα τη βρω τη λύση. Δυστυχώς για τους ψυχολόγους έχω άσχημη γνώμη. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι για τέτοιες περιπτώσεις. Ψυχίατρος ψυχοθεραπευτης και πολύ εξειδικευμένος μάλιστα χρειάζεται.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κι εγώ σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή πηγαίνω. Υπάρχουν κάποιοι στο φόρουμ που έχουν θετική άποψη και εμπειρία και για τους ψυχολόγους όμως.

  5. #35
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Χρόνια ολόκληρα σε ειδικούς πηγαίνω. Που θα πάει, θα τη βρω τη λύση. Δυστυχώς για τους ψυχολόγους έχω άσχημη γνώμη. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι για τέτοιες περιπτώσεις. Ψυχίατρος ψυχοθεραπευτης και πολύ εξειδικευμένος μάλιστα χρειάζεται.
    Συμφωνώ απόλυτα. Ψυχίατρος που να είναι και ψυχοθεραπευτής και εξειδικευμένος….

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Και ηρθε και το κερασάκι στην τούρτα, χθες βράδυ στο χωριό του άντρα μου ο μικρός έπαιζε με δύο μικρά σκυλάκια αδέσποτα αλλά είδα ότι τον δαγκωσαν λίγο στα χέρια, κάτι κόκκινες γραμμουλες είχε σαν γρατζουνιές. Έφαγα σκάλωμα και έφριξα διαβάζοντας για τη λυσσα. Μια μέρα μες στο αγχος

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Καλησπέρα έχω και εγώ το ίδιο θέμα με το να κάνω σενάρια λόγος υπεραναλικου μυαλού αυτό που με έχει κάνει να υπεραναλυω λιγότερο είναι ότι οι το συζήτησα με φίλους και με ψυχολόγο συν φαρμακευτική αγωγή και το έχω μυώσει αρκετά και ήμουν σε βαριά κατάσταση για σωματοποιησουσα το ανχος και έκανα τα εύκολα δύσκολα.χωρις λόγο.Αν το συζητάς σιγά σιγά θα σου φύγει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Το overthinking με ταλαιπωρει και μενα. Προσπαθω καθε φορα που πιανω τον εαυτο μου να το κανει (καθημερινα δηλαδη)
    να του βαζω λιγο φρενο.

    Σκεφτομαι κατι σαν...ωχου οτι ειναι να συμβει θα συμβει ειται ανησυχω ειται οχι, δε θα χασω το τωρα για να προσπαθω
    να προβλεψω το αυριο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ναι αυτό το ο, τι είναι να συμβεί θα συμβεί είναι λυτρωτικο κάποιες φορές...

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Ναι αυτό το ο, τι είναι να συμβεί θα συμβεί είναι λυτρωτικο κάποιες φορές...
    Ναι είναι μεγάλη αλήθεια αυτό. Κι εγώ το λέω κι αισθάνομαι ανακούφιση πολλές φορές…

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τι να πω ρε παιδιά. Πόσο θέλω να σταματήσω να αγχώνομαι για διάφορα. Να μην δίνω σημασία. Να μην προσέχω συνέχεια τι γίνεται γύρω μου κι από που θα μου έρθει. Να είμαι ανέμελη όπως στα νιάτα μου

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Να είμαι ανέμελη όπως στα νιάτα μου
    Αυτο ΞΕΧΝΑ ΤΟ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ αυτό θα ήθελα, την ανεμελιά που είχαμε όταν ήμασταν μικρά. Πραγματικά κάθε μέρα συμβαίνει και κάτι αγχωτικό στον πλανήτη, ειδικά τώρα με τις φωτιές και με αυτή την κατάσταση ραγίζει η καρδιά μου για όλες τις καταστροφές, την θλίψη, τα ζωάκια που θα πέθαναν μόνα τους. Δεν ξέρω, ήταν όλα μαζί, τι να πω.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    https://youtu.be/TVgQ_tgWMyU
    Μια πολύ χρήσιμη ομιλία. Έχει σχέση και με αυτό που είπε η φίλη πιο πάνω ότι θα ήθελε την ανεμελιά των νιάτων της. Μεταξύ άλλων αναφέρει ότι πρέπει να έχουμε ρεαλιστικές προσδοκίες... επίσης υπάρχει το φαινόμενο όταν κοιτάζουμε το παρελθόν να το εξωραιζουμε. Γενικά δεν βοηθάει να κοιτάς το παρελθόν με αυτόν τον τρόπο.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    , ειδικά τώρα με τις φωτιές και με αυτή την κατάσταση να πω.
    Εγω πάντως το έλυσα το πρόβλημα αυτό.

    Μόλις σήμερα μου είπαν οτι πιάσανε φωτιές,
    μέχρι τώρα δεν είχα πάρει χαμπάρι ΤΙΠΟΤΑ.

    Δεν βλέπω τηλεόραση εδω και 10+ χρόνια, ούτε ειδήσεις, ούτε τίποτα.

    Αν δεν νε ενημερώσει κάποιος εγω απλά θα είμαι στην κοσμαρα μου.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •