Πως σταματάει το "κι αν..?" - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 66
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ούτε εγώ βλέπω τηλεόραση γενικά, αλλά είναι δύσκολο να μείνεις εκτός πραγματικότητας. Δηλαδή και ένα μήνα να μάθαινα για όλα τα ζωάκια που κάηκαν μόνα τους πάλι θα ράγιζε η καρδιά μου. Το νόημα είναι να μην συμβαίνουν αυτά.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Ούτε εγώ βλέπω τηλεόραση γενικά, αλλά είναι δύσκολο να μείνεις εκτός πραγματικότητας. Δηλαδή και ένα μήνα να μάθαινα για όλα τα ζωάκια που κάηκαν μόνα τους πάλι θα ράγιζε η καρδιά μου. Το νόημα είναι να μην συμβαίνουν αυτά.
    Πρέπει να καταλάβεις τι εστί ζωη.

    Δεν είναι ενα πραγμα που είναι δίκαιο η άδικο
    η κανει συμφωνίες.
    Η ζωη δεν είναι ρομαντική, είναι αυτή
    που είναι, σκληρή πολλές φορες.

    Μόλις πάψεις να έχεις ρομαντική
    άποψη για την ζωη θα παψεις και να
    υποφέρεις για όλα τα δεινα που συμβαίνουν.

    Αν οχι τότε μια ζωη θα υποφέρεις και κανεις,
    ούτε χάπια ούτε γιατρός θα μπορεί να κάνει
    κάτι γι αυτό.

    Shit happen ολες τις στιγμές, θα στεναχωριέσαι
    για όλα?

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αυτό που λες είναι απόλυτο. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, διαμορφώνει το πως θέλει να ζει ή να προσφέρει. Δεν αποζητώ τρόπο να γίνω άλλος άνθρωπος, οι ευαισθησίες δεν είναι κάτι κακό. Αν έχεις φροντίσει άρρωστο ζωάκι ή έχεις εσύ κατοικίδια δεν γίνεται να μην στεναχωρηθείς με αυτά που πέθαναν σε φωτιές. Όπως το ίδιο ισχύει με τις υλικές καταστροφές, τα δάση, τους ανθρώπους, τις περιουσίες κοκ. Δεν θέλω να γίνω μια κακιά που δεν θα μου καίγεται δεκάρα για τους άλλους. Βασικά εδώ το forum είναι κυρίως για την συμπόρευση ατόμων με ΙΔΨ και να συζητάμε τα κοινά μας ή αυτά που μας προβληματίζουν.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Αυτό που λες είναι απόλυτο. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, διαμορφώνει το πως θέλει να ζει ή να προσφέρει. Δεν αποζητώ τρόπο να γίνω άλλος άνθρωπος, οι ευαισθησίες δεν είναι κάτι κακό. Αν έχεις φροντίσει άρρωστο ζωάκι ή έχεις εσύ κατοικίδια δεν γίνεται να μην στεναχωρηθείς με αυτά που πέθαναν σε φωτιές. Όπως το ίδιο ισχύει με τις υλικές καταστροφές, τα δάση, τους ανθρώπους, τις περιουσίες κοκ. Δεν θέλω να γίνω μια κακιά που δεν θα μου καίγεται δεκάρα για τους άλλους. Βασικά εδώ το forum είναι κυρίως για την συμπόρευση ατόμων με ΙΔΨ και να συζητάμε τα κοινά μας ή αυτά που μας προβληματίζουν.
    Παμε ενα στοιχημα οτι με αυτη την λογικη αυτος που θα υποφερει σε μονιμη βαση θα εισαι εσυ?

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον Jimnirou. Δεν είναι άσπρο μαύρο. Δεν είπε να γίνεις αναίσθητη. Απλά να αποδεχτείς τη ζωή όπως είναι χωρίς να γίνεσαι ράκος για το κάθε τι που συμβαίνει για το οποίο τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν εξαρτάται από σένα κλπ. Μια σοφή συμβουλή του ψυχοθεραπευτή μου είναι να προσπαθώ να ξεχωρίζω τι με αφορά και τι όχι, γιατί εγώ ασχολιομουν και φορτωνομουν με ευθύνες άλλων, και στο τέλος αισθανομουν ψυχικά κουρασμένος, νόμιζα ότι με αφορούν τα πάντα, οι κεραίες μόνιμα alert. Υπάρχει χάος στη ζωή από τότε που γεννιομαστε και πρέπει να πορευόμαστε με αυτό χωρίς να προσπαθούμε να ελέγξουμε τα πάντα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον Jimnirou. Δεν είναι άσπρο μαύρο. Δεν είπε να γίνεις αναίσθητη. Απλά να αποδεχτείς τη ζωή όπως είναι χωρίς να γίνεσαι ράκος για το κάθε τι που συμβαίνει για το οποίο τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν εξαρτάται από σένα κλπ. Μια σοφή συμβουλή του ψυχοθεραπευτή μου είναι να προσπαθώ να ξεχωρίζω τι με αφορά και τι όχι, γιατί εγώ ασχολιομουν και φορτωνομουν με ευθύνες άλλων, και στο τέλος αισθανομουν ψυχικά κουρασμένος, νόμιζα ότι με αφορούν τα πάντα, οι κεραίες μόνιμα alert. Υπάρχει χάος στη ζωή από τότε που γεννιομαστε και πρέπει να πορευόμαστε με αυτό χωρίς να προσπαθούμε να ελέγξουμε τα πάντα.
    ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αν δεν έχουμε ευαισθησίες και δεν νοιαζόμαστε, τότε πως θα περιμένουμε αν μας συμβεί το ίδιο να νοιαστεί κάποιος άλλος; Επίσης, ποιος μπορεί να βάλει όριο σε αυτό που αισθάνεται πηγαία; Έχοντας φροντίσει ζώα, άρρωστα και μη, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κλείσω ένα διακόπτη και να πω όσα κάηκαν κάηκαν ζωή σε εμάς. Τότε δεν θα ήμουν εγώ, αλλά κάποια άλλη. Δεν είπα πως έχω βγάλει μαύρο μαντήλι και πενθώ όλη μέρα, αλλά είναι στην σκέψη μου αυτές οι ψυχές που πέθαναν και αυτές που τώρα έμειναν μόνες τους. Για τους ίδιους λόγους έχω σταματήσει να τρώω κρέας κοκ. Όπως εμπιστευόμαστε το σώμα μας, έτσι πρέπει και να δεχόμαστε τα συναισθήματά μας και να τα αξιολογούμε ίσως. Μια φυσική καταστροφή μπορεί να συμβεί και σε εμάς, όπου κι αν μένουμε στην Ελλάδα. Ήμουν στις φωτιές της Ηλείας, ξέρω πως είναι να αγωνιάς. Δεν θα κλείσω τον διακόπτη και θα πω ας κόψουν τον λαιμό τους. Προφανώς η υγιής διαχείριση των συναισθημάτων είναι το ζητούμενο, όχι η απάθεια και η αδιαφορία, τουλάχιστον δεν είναι κάτι που θέλω εγώ από την ζωή μου. Τέλος οι φυσικές καταστροφές τέτοιου βαθμού νομίζω είναι triggering για πολλά άτομα με ΙΔΨ.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν καταλαβαίνεις αυτό που λέμε. Συνεχώς επαναλαμβάνεις τις λέξεις απάθεια και αδιαφορία. Δεν λέμε αυτό. Τέλος πάντων. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι για τα πάντα. Από την άλλη σε μια κατάσταση παγκοσμιοποίησης θεωρώ βασικό να μην αφήσω να με επηρεάζουν όλες οι αρνητικές ειδήσεις του πλανήτη στις οποίες σκοπίμως εστιάζουν τα μέσα ενημέρωσης. Θέλω να φιλτράρω την πληροφορία ειδικά στην εποχή μας που βομβαρδιζομαστε καθημερινά με αυτή. Χθες εντόπισα μια ομιλία στο YouTube για την κατάθλιψη πολύ στοχευμένη. Αλλά μες στον ορυμαγδο πόσοι έχουμε τον χρόνο και τη διάθεση να παρακολουθήσουμε ομιλία μιας ώρας; Ήταν όμως rewarding. Σε ανταμείβει.
    https://youtu.be/TVgQ_tgWMyU

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    "Αν δεν νε ενημερώσει κάποιος εγω απλά θα είμαι στην κοσμαρα μου."
    "Μόλις πάψεις να έχεις ρομαντική
    άποψη για την ζωη θα παψεις και να
    υποφέρεις για όλα τα δεινα που συμβαίνουν.

    Αν οχι τότε μια ζωη θα υποφέρεις και κανεις,
    ούτε χάπια ούτε γιατρός θα μπορεί να κάνει
    κάτι γι αυτό."

    Δηλαδή αυτά δεν είναι απάθεια; Cool.
    Ναι, την άρχισα χθες την ομιλία και θα την συνεχίσω σήμερα.
    Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις, αλλά εγώ δεν λέω σε κάποιον γίνε πιο ευαίσθητος, ενώ άλλοι λένε γίνε πιο αναίσθητoς, απαρνήσου ότι νιώθεις, γιατί "shit happens".
    Βασικά, όλο αυτό που ξεκίνησε από το ότι είναι αγχωτική και στενάχωρη όλη η φάση με τις φωτιές δεν ήταν για να βρω εδώ λύση, κάνω ψυχοθεραπεία αν θέλω να συζητήσω κάτι που δεν αντέχω, αλλά σε μια κοινότητα με ΙΔΨ δεν θεωρώ κακό να εκφράζουμε τις ανησυχίες μας, στα καλά και στα κακά μας.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Όπως νομίζεις

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σε ανταμείβει.
    https://youtu.be/TVgQ_tgWMyU
    Το ειδα ολο, βασικα ειπα να δω κανα τεταρτο ενω ετρωγα και κολλησα. Very enlightening indeed.
    Πολλα απο αυτα που ειπε μαλιστα αφορουν και τον/την τελος_εποχης παραπανω.
    Ειδικα αυτο που ειπε περι reality check προς το τελος.

    Ενα απο τα πραγματα που μου εμειναν ειναι το "selfcare is not the same as selfish"

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ναι, έχει χωρέσει σε μια ομιλία πολύ νόημα γι'αυτό είπα να το μοιραστώ. Το reality check και το να μην ακούς τα συναισθήματα σου όταν έχεις κατάθλιψη μου θύμισε ένα βιβλίο που έχω διαβάσει του Don Miguel Ruiz, Η φωνή της γνώσης, που ουσιαστικά λέει να μην πιστεύεις τη φωνή μέσα σου που συνεχώς μιλάει με τρόπο αρνητικό και σε σαμποτάρει. Μου έχει τύχει να πάω σε συνεδρία με τον ψυχοθεραπευτή και να του πω να μην δίνει σημασία σε ο,τι κι αν πω εκείνη τη μέρα γιατί η διάθεσή μου ήταν χάλια, ήμουν πολύ κουρασμένος κλπ. Όταν είμαι έτσι αποφεύγω να παίρνω αποφάσεις, να κάνω εκτιμήσεις για την κατάσταση μου κλπ. Απλά το αφήνω να περάσει... όλα περνάνε, καλά και άσχημα. Πετυχημένο το "selfcare is not the same as selfish". Πρέπει να φροντίζουμε τον εαυτό μας. Αν δεν το κάνουμε πρώτοι εμείς δεν θα το κάνει κανένας άλλος για εμάς.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ρε παιδιά φοβάμαι πως χειροτέρεψα τον τελευταίο μήνα. Ενώ ολο τον χειμώνα ήμουν καλά, εδώ κ έναν μήνα περίπου με πιάνουν ιδεοληψίες μόλυνσης (πάντα σχετικές με το aids). Τη μία το ένα, μετά από λίγο το άλλο. Έχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι και να σιχαίνομαι και το δικό μου αίμα πλέον. Γενικά στη θέα κ μόνο του αίματος τρώω φρίκη. Οτιδήποτε που μπορεί να είναι αίμα, ένα σημαδάκι, μια σταγόνα, κάτι κόκκινο πάνω σε μια επιφάνεια. Με τον φόβο ότι μπορεί να είναι μολυσμένα. Σκαλώνει το μυαλό μου και δε μπορεί να ξεκολλήσει μετά. Ο γιατρός μου είπε ότι αυτό λέγεται "σωληνοποιηση της σκέψης", δλδ.επικεντρωνεσαι μόνο σ αυτό που εσύ έχεις δώσει σημασία. Αρχίζω να φοβάμαι για το μέλλον μου. Κι αν χειροτέρεψω κι άλλο κ γίνω εντελώς δυσλειτουργικη?? Όταν αγχώνομαι με κάτι τέτοιο, μπορεί να μου παρει μέρες να ηρεμήσω. Τι θα γίνει αν αρχίζει και γίνεται συχνότερα αυτό???

  14. #59
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Ρε παιδιά φοβάμαι πως χειροτέρεψα τον τελευταίο μήνα. Ενώ ολο τον χειμώνα ήμουν καλά, εδώ κ έναν μήνα περίπου με πιάνουν ιδεοληψίες μόλυνσης (πάντα σχετικές με το aids). Τη μία το ένα, μετά από λίγο το άλλο. Έχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι και να σιχαίνομαι και το δικό μου αίμα πλέον. Γενικά στη θέα κ μόνο του αίματος τρώω φρίκη. Οτιδήποτε που μπορεί να είναι αίμα, ένα σημαδάκι, μια σταγόνα, κάτι κόκκινο πάνω σε μια επιφάνεια. Με τον φόβο ότι μπορεί να είναι μολυσμένα. Σκαλώνει το μυαλό μου και δε μπορεί να ξεκολλήσει μετά. Ο γιατρός μου είπε ότι αυτό λέγεται "σωληνοποιηση της σκέψης", δλδ.επικεντρωνεσαι μόνο σ αυτό που εσύ έχεις δώσει σημασία. Αρχίζω να φοβάμαι για το μέλλον μου. Κι αν χειροτέρεψω κι άλλο κ γίνω εντελώς δυσλειτουργικη?? Όταν αγχώνομαι με κάτι τέτοιο, μπορεί να μου παρει μέρες να ηρεμήσω. Τι θα γίνει αν αρχίζει και γίνεται συχνότερα αυτό???
    Έχω περάσει ακριβώς το ίδιο και χωρίς να θέλω να σε φοβίσω γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, εγώ χειροτέρεψα κατά πολύ. Εννοείται πως είχα φτάσει στο σημείο να φοβάμαι το ίδιο μου το αίμα και οτιδήποτε έβλεπα να ήταν αίμα μολυσμένο. Κατόπιν άρχισαν να με τρυπάνε διαφορα πράγματα που εγώ νόμιζα ότι ήταν βελόνες δηλ μολυσμένες με ειτζ σύριγγες. Στην αρχή έξω από το σπίτι και στη συνέχεια και μεσα στο ίδιο μου το σπίτι.
    Έκανα ψυχοθεραπεία γνωσιακή συμπεριφοριστικη αλλα δυστυχώς χειροτερευα.
    Και ξαφνικά τα πράγματα πήραν τέτοια άσχημη τροπή που έφτασα στα φάρμακα. Εκει έπιασα και πάτο γιατί άρχισα να πηγαινω για εξετάσεις αίματος και κατέληξα και στο τσεκποιντ όπου νόμιζα πως κόλλησα πια ειτζ από εκει.
    Ως δια μαγείας σε αυτή την τελευταία σκέψη εξαφανίστηκαν όλες οι προηγούμενες. Ξαφνικά δεν έβλεπα αίματα πουθενά, δρν με τρυπούσε καμία σύριγγα και δεν υπέφερα από οποιαδηποτε άλλη σκέψη παρα μονάχα ότι μπορεί να κόλλησα ειτζ από το τσεκποιντ.
    Σήμερα, 2 χρόνια μετά (το τσεκποιντ), μου φαίνονται ολα αυτά αστεία. Χωρίς φυσικά να υποβαθμίζω κανένα συναισθημα γιατί μόνο εγώ ξέρω ποσο υπέφερα για ΟΛΑ.
    Είναι δυστυχώς ολα στο μυαλό μας. Στο μυαλό σου. Εγώ που πίστευα πως ποτε δεν θα ζήσω χωρίς να βλέπω αίματα και να με τρυπάνε σύριγγες, πως έγινε ξαφνικά να πέρασαν ολα;
    Είναι μια αναθεματισμένη μαλακισμενη σκέψη που έχει έρθει για να μη σε αφήσει να ησυχάσεις και να νιώθεις άγχος, ενοχή και βασανιστήρια όλη την ώρα. Στην πραγματικότητα είναι ολα ένα ψέμα, κάτι πλαστό που έχει φτιάξει ο εγκέφαλος σου για να μη σε αφήνει σε ησυχία. Γιατί αυτό κάνει η γαμημενη η ΙΔΨ.
    Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή; Κανεις κάποια ψυχοθεραπεία αυτό τον καιρό;
    Οι περισσότεροι με ΙΔΨ λένε πως μεσα στο καλοκαίρι επιδεινώνονται. Όλη αυτή η χαλάρωση και η ηρεμία των διακοπών φυσικά και πρέπει να χαλάσει και να πάρει τη θέση της η ύπουλη σκέψη, η φοβία, η εμμονή.
    Γράψε μου ο,τι σκέφτεσαι και θες να συζητήσουμε. Να ξέρεις πως υπάρχει τρόπος να βγεις από αυτό όχι στο 100% αλλα σίγουρα να βελτιώσεις κατά πολύ. Δεν υπάρχει ούτε μαγικός τρόπος ούτε μαγικό χάπι τα ξέρεις αυτά….
    Ο μόνος τρόπος είναι η αποφυγή της σκέψης και η μείωση/υποτίμηση της όταν έρχεται… είναι πολύ δύσκολο και θέλει τρομερές αντοχές και υπομονή αλλα δυστυχώς αυτή είναι η λύση…

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Έπαιρνα 1 ladose, ο καινούργιος γιατρός (μόνο 1 συνέδρια κάναμε, αλλά μου τον σύστησαν με πολύ καλές κριτικές και είναι από μεγάλο κέντρο με ομάδα πολλών) μου είπε να το κάνω 1,5.. Θα συνεχίσω μαζί του γιατι μου άρεσε πολύ ο τρόπος του. Ζητάει να βάζω στοπ στις σκέψεις που τις χαρακτηρίζει ως σκουπίδια του μυαλού. Να επικεντρωνομαι στο εδώ και τώρα. Το θέμα είναι πως όταν συμβαίνει κάτι που εγώ θεωρώ επικίνδυνο, αν δεν καταφέρω να καθησυχαστω πρώτα, δε μπορώ να σταματήσω την σκέψη μου και να επικεντρωθώ στο τώρα...

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •