Πως σταματάει το "κι αν..?"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285

    Πως σταματάει το "κι αν..?"

    Πως σταματάνε οι διαρκείς υποθέσεις? Πήγαμε στην παραλία τις προάλλες κι ο γιος μου με έναν φίλο του αγόρασαν ένα βραχιολακι από έναν πλανόδιο. Πιο πριν είχαν αγοράσει αλλα δύο κοριτσάκια από την παρέα μας αλλα δύο βραχιολακια. Φεύγοντας μου μπήκε η κακιά σκέψη αν αυτός έτσι όπως πήγε να τα βγάλει (τα είχε περασμένα σε μεγάλες παραμάνες) τρυπηθηκε κ άφησε λίγο αίμα πάνω στο βραχιολακι κ μετά το έπιασαν τα παιδιά και έβαλαν το δάχτυλο τους στα μάτια τους? Και κόλλησαν κάνα HIV, ηπατίτιδα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να ρωτάς τον εαυτό σου: τι μπορώ να κάνω τώρα γι'αυτό; Συνήθως είναι σκέψεις μυαλού υπερπαραγωγικου, που θέλει να καλύπτει το κάθε κενό και παράγει συνεχώς σκέψεις, σενάρια κλπ. Το κι αν αναφέρεται συνήθως σε κάτι που φοβόμαστε ότι θα συμβεί στο μέλλον που μπορεί να τροφοδοτείται από το παρελθόν. Προσπάθησε να είσαι στο τώρα. Το παρελθόν σχετίζεται με κατάθλιψη και το μέλλον με άγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Κάνω συνέχεια υποθέσεις.. Ενώ δεν είδα κάτι, δεν ξέρω δλδ έκανα αυτή την υπόθεση κ μετά ακολούθησε κι άλλη, κι άλλη, κι άλλη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι το μόνο που έχεις; Εγώ όταν έκανα πολλά σενάρια είχα και αγχωδη κατάθλιψη. Μου κόπηκαν μαχαίρι με αντικαταθλιπτικό. Δεν το περίμενα. Τώρα που είναι χαμηλή η δόση που παίρνω κάνω τέτοιες σκέψεις αλλά με την ψυχοθεραπεία έχω μάθει να τις ελέγχω και να μην με επηρεάζουν τόσο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Πως σταματάνε οι διαρκείς υποθέσεις? Πήγαμε στην παραλία τις προάλλες κι ο γιος μου με έναν φίλο του αγόρασαν ένα βραχιολακι από έναν πλανόδιο. Πιο πριν είχαν αγοράσει αλλα δύο κοριτσάκια από την παρέα μας αλλα δύο βραχιολακια. Φεύγοντας μου μπήκε η κακιά σκέψη αν αυτός έτσι όπως πήγε να τα βγάλει (τα είχε περασμένα σε μεγάλες παραμάνες) τρυπηθηκε κ άφησε λίγο αίμα πάνω στο βραχιολακι κ μετά το έπιασαν τα παιδιά και έβαλαν το δάχτυλο τους στα μάτια τους? Και κόλλησαν κάνα HIV, ηπατίτιδα??
    Τα ίδια κι εγώ , είχα βγει με το γιο μου μια βόλτα πριν λίγο καιρό και ήρθε ενας αγνωστος και τον χάιδεψε στο μάγουλο , και καλά γλυκουλης εισαι.., του είπα κύριε σε τέτοιους καιρούς με covid δεν αγγίζουμε...
    Μετά μέχρι να πάμε σπίτι να τον πλυνω (τον καθάρισα πρώτα με μωρομαντηλο ) είχα κάνει κι εγω 200 αν στο μυαλό μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι το μόνο που έχεις; Εγώ όταν έκανα πολλά σενάρια είχα και αγχωδη κατάθλιψη. Μου κόπηκαν μαχαίρι με αντικαταθλιπτικό. Δεν το περίμενα. Τώρα που είναι χαμηλή η δόση που παίρνω κάνω τέτοιες σκέψεις αλλά με την ψυχοθεραπεία έχω μάθει να τις ελέγχω και να μην με επηρεάζουν τόσο.
    Niel κι εγώ έχω εντοπίσει εδώ και χρόνια ότι κάποια σενάρια-σκεψεις είναι λάθος αλλά αυτή η διαπίστωση δεν μου απέτρεπε το αποτέλεσμα των σκεψεων , αρνητικά συναισθήματα , καταθλιψη... τώρα με το remeron αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι αρνητικές σκέψεις έχουν μειωθεί πάρα πολύ και αν εμφανίζονται δεν έχουν αντίκτυπο στο συναίσθημα , δεν μου προκαλούν πλέον κατάθλιψη...δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.
    Επειδή ακόμα έχω φρέσκια την δράση-αντιδραση (αρνητική σκεψη-αρνητικο συναίσθημα) καταλαβαίνω το μπλοκάρισμα που κάνει το φάρμακο , δηλαδή αν υπάρξει κάποια αρνητική σκεψη (δραση) μετά δεν έρχεται αυτό που γινόταν τόσα χρόνια , αρνητικό συναίσθημα (αντιδραση)
    Και με το trittico μου είχε γίνει αυτό αλλά τώρα σε μεγαλύτερο βαθμό...
    Τώρα βέβαια , και δείχνει ακόμα ότι υπάρχει θέμα , όταν διαπιστώνω αυτό το "μπλοκάρισμα" ψυχική βελτίωση καμία φορά σκέφτομαι (το έχω πάθει βέβαια και στο παρελθόν) θα συνηθίσω το φάρμακο , θα εξασθενίσει η δράση του και θα επανέλθω στην ίδια κατάσταση...
    Ή τις προάλλες πού ειμουν πάρα πολύ καλά και έλεγα η ζωή είναι ωραία , μετά μου ήρθε ο "κόφτης" χαράς και σκέφτηκα " ναι άλλα κάποτε θα πεθανεις"...και πάλι όμως μπλοκαρίστηκε το αρνητικό συναίσθημα...

    Υγ: αντί να τα λέω σε ψυχολόγο τα λέω εδώ και ξεφορτωνω κάπως...

    Υγ2: είναι και δωρεάν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ε το συνεχές άγχος και οι ιδεοληψίες φέρνουν κ κατάθλιψη στο τέλος... Τι θα κάνω με τις κακές σκεψεις? Όλο έρχονται ξανά και ξανά.. Για την ΙΨΔ πάντως όλοι μου λένε ότι τα 20mg ladose που παίρνω είναι λίγο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Τα ίδια κι εγώ , είχα βγει με το γιο μου μια βόλτα πριν λίγο καιρό και ήρθε ενας αγνωστος και τον χάιδεψε στο μάγουλο , και καλά γλυκουλης εισαι.., του είπα κύριε σε τέτοιους καιρούς με covid δεν αγγίζουμε...
    Μετά μέχρι να πάμε σπίτι να τον πλυνω (τον καθάρισα πρώτα με μωρομαντηλο ) είχα κάνει κι εγω 200 αν στο μυαλό μου...
    Εντάξει εάν το σκεφτείς δεν είναι και τόσο παράλογο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Εγώ άλλο έγραψα, τι περίεργες στροφές πήρε το μυαλό μου ξαφνικά κ με έπιασε πανικός και άρχισα τα "αν". Και με αυτή την σκέψη έχω μέρες που βασανιζομαι τωρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Niel κι εγώ έχω εντοπίσει εδώ και χρόνια ότι κάποια σενάρια-σκεψεις είναι λάθος αλλά αυτή η διαπίστωση δεν μου απέτρεπε το αποτέλεσμα των σκεψεων , αρνητικά συναισθήματα , καταθλιψη... τώρα με το remeron αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι αρνητικές σκέψεις έχουν μειωθεί πάρα πολύ και αν εμφανίζονται δεν έχουν αντίκτυπο στο συναίσθημα , δεν μου προκαλούν πλέον κατάθλιψη...δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.
    Επειδή ακόμα έχω φρέσκια την δράση-αντιδραση (αρνητική σκεψη-αρνητικο συναίσθημα) καταλαβαίνω το μπλοκάρισμα που κάνει το φάρμακο , δηλαδή αν υπάρξει κάποια αρνητική σκεψη (δραση) μετά δεν έρχεται αυτό που γινόταν τόσα χρόνια , αρνητικό συναίσθημα (αντιδραση)
    Και με το trittico μου είχε γίνει αυτό αλλά τώρα σε μεγαλύτερο βαθμό...
    Τώρα βέβαια , και δείχνει ακόμα ότι υπάρχει θέμα , όταν διαπιστώνω αυτό το "μπλοκάρισμα" ψυχική βελτίωση καμία φορά σκέφτομαι (το έχω πάθει βέβαια και στο παρελθόν) θα συνηθίσω το φάρμακο , θα εξασθενίσει η δράση του και θα επανέλθω στην ίδια κατάσταση...
    Ή τις προάλλες πού ειμουν πάρα πολύ καλά και έλεγα η ζωή είναι ωραία , μετά μου ήρθε ο "κόφτης" χαράς και σκέφτηκα " ναι άλλα κάποτε θα πεθανεις"...και πάλι όμως μπλοκαρίστηκε το αρνητικό συναίσθημα...

    Υγ: αντί να τα λέω σε ψυχολόγο τα λέω εδώ και ξεφορτωνω κάπως...

    Υγ2: είναι και δωρεάν...
    Έχεις δίκιο ότι το να αναγνωρίζεις πως οι αρνητικές σκέψεις είναι λάθος δεν αποτρέπει την κατάθλιψη. Πάντα θα υπάρχουν σε ένα βαθμό, το ζητούμενο είναι να είναι διαχειρισιμες. Επίσης αρνητικές σκέψεις με αρνητικές σκέψεις έχουν διαφορά. Άλλο να έχουν έρεισμα σε μια προηγούμενη εμπειρία κι άλλο να είναι αποκύημα φαντασίας. Στην πρώτη περίπτωση εφόσον καλυτερεύσουν οι εμπειρίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ωστε οι προσδοκίες για το μέλλον να βασίζονται πάνω τους και να έχουν θετικό πρόσημο. Μπορεί πάλι να υπάρχουν πολλές θετικές εμπειρίες αλλά εμείς να επικεντρωνοναστε στις λίγες αρνητικές. Εκεί είναι ζήτημα εστίασης. Καλά κάνεις και τα λες, από το να τα κρατάς μέσα σου καλύτερα να τα συζητάς. Την αρνητική σκέψη με το που βιώνεις κάτι θετικό την έχω κι εγώ. Νομίζω πως είμαστε ενοχικοι, γι'αυτό. Επίσης υποδηλώνει άγχος, αρνητική προσδοκία για το μέλλον. Σίγουρα η αγωγή βοηθάει ακόμη και στη διακοπή των σκέψεων. Αυτό που είπα παραπάνω δηλαδή με το αντικαταθλιπτικό όταν είχα πάρει για πρώτη φορά που είχε σταματήσει η εσωτερική φωνή, μεταφορικά μιλώντας, που συνήθως έχει λογοδιαρροια. Κοίτα, προκειμένου να είμαστε παρόντες στη ζωή μας και να μην σερνομαστε από την αϋπνία και την κατάθλιψη νομίζω πως είναι προτιμότερη η χρήση έστω και μικρών δόσεων αντικαταθλιπτικου, όσο αντέχει ο καθένας κι ανάλογα με τις παρενέργειες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχεις δίκιο ότι το να αναγνωρίζεις πως οι αρνητικές σκέψεις είναι λάθος δεν αποτρέπει την κατάθλιψη. Πάντα θα υπάρχουν σε ένα βαθμό, το ζητούμενο είναι να είναι διαχειρισιμες. Επίσης αρνητικές σκέψεις με αρνητικές σκέψεις έχουν διαφορά. Άλλο να έχουν έρεισμα σε μια προηγούμενη εμπειρία κι άλλο να είναι αποκύημα φαντασίας. Στην πρώτη περίπτωση εφόσον καλυτερεύσουν οι εμπειρίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ωστε οι προσδοκίες για το μέλλον να βασίζονται πάνω τους και να έχουν θετικό πρόσημο. Μπορεί πάλι να υπάρχουν πολλές θετικές εμπειρίες αλλά εμείς να επικεντρωνοναστε στις λίγες αρνητικές. Εκεί είναι ζήτημα εστίασης. Καλά κάνεις και τα λες, από το να τα κρατάς μέσα σου καλύτερα να τα συζητάς. Την αρνητική σκέψη με το που βιώνεις κάτι θετικό την έχω κι εγώ. Νομίζω πως είμαστε ενοχικοι, γι'αυτό. Επίσης υποδηλώνει άγχος, αρνητική προσδοκία για το μέλλον. Σίγουρα η αγωγή βοηθάει ακόμη και στη διακοπή των σκέψεων. Αυτό που είπα παραπάνω δηλαδή με το αντικαταθλιπτικό όταν είχα πάρει για πρώτη φορά που είχε σταματήσει η εσωτερική φωνή, μεταφορικά μιλώντας, που συνήθως έχει λογοδιαρροια. Κοίτα, προκειμένου να είμαστε παρόντες στη ζωή μας και να μην σερνομαστε από την αϋπνία και την κατάθλιψη νομίζω πως είναι προτιμότερη η χρήση έστω και μικρών δόσεων αντικαταθλιπτικου, όσο αντέχει ο καθένας κι ανάλογα με τις παρενέργειες.
    Πολύ σωστά όλα αυτά που λες , οι αρνητικές σκέψεις μου είναι κυρίως από πραγματικά γεγονότα σαν να υπάρχει ενας κριτής και να τονίζει τα αρνητικά , πχ. Παλιά (πάνω απο δεκαπενταετία) είχα μεθύσει πολύ σε μια γιορτή και πήγα και την έπεσα σε μια κοπέλα μπροστά σε κόσμο και έγινα ρεζιλι , ε αυτό τωρα είναι μία από τις αρνητικές σκέψεις που μου προκαλεί καταθλιπτικό συναίσθημα και γίνεται αυτόματα μαζί με άλλες αρνητικές σκέψεις που αφορούν το παρελθόν , έρχονται εκεί που δεν το περιμένω , πχ όταν οδηγάω και είμαι αφηρημένος...με το αντικαταθλιπτικό οι σκέψεις έχουν μειωθεί πάρα πολύ και αν έρθουν δεν προκαλούν αρνητικό συναίσθημα.. ή είμαι ευθικτος , αν μου πει κανείς κάτι και έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του ,πχ στη δουλειά με πελάτη , μετά το σκέφτομαι συνέχεια και σκέφτομαι "έπρεπε να του είχα πει αυτό , γιατί δεν του είπα το άλλο.." με αποτέλεσμα να γίνομαι χάλια...να ξέρω οτι είμαι υπερβολικός και ότι είναι λάθος σκέψεις αλλά δεν μπορώ να τις αποβάλλω δυστυχώς... εδώ έρχεται να δέσει η χημεία... αντικαταθλιπτικά ή xanax.
    Αν οι αρνητικές σκέψεις είναι έντονες παραμονεύει και η κρίση πανικού βέβαια.. , ευτυχώς έχει πολύ καιρό να με πιάσει αλλά αρκετές φορές φτάνω στο παρα πέντε..
    Για τη φαρμακευτική αγωγή προτιμώ να ζήσω λιγότερο με λίγες ή καθόλου αρνητικές σκέψεις-καταθλιψη παρά περισσότερο και ψυχικά άρρωστος...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Παιδιά αυτό που έγραψα στην αρχή του ποστ με φρικάρει. Το θεωρείτε παράλογο, υπερβολικά τραβηγμένο σενάριο? Έχω σκαλώσει κ τρομοκρατηθει επειδή πρόκειται για το παιδί

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    14
    Σε καταλαβαινω απολυτα αφενος. Αφετερου, επειδη δεν ειναι δικη μου η εν λογω ιδεοληψια και τη βλεπω αντικειμενικα, HIV δεν παιζει απλα να κολλησει κανεις ετσι. Ξεχνα το!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εμένα μου φαίνεται υπερβολικό σαν σκέψη αλλά το πρόβλημα κυρίως είναι ότι σε βασανίζει η σκέψη και είναι επαναλαμβανόμενη. Το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι δεν στέκει αυτή η σκέψη ετσι??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Εμ έλα που δεν το πολύ καταλαβαίνω. Λέω κι αν? Νταξει, λίγο τραβηγμένο, πρέπει να συμβούν πολλά ταυτόχρονα, αλλά το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια και φτιάχνει σενάρια κι έχω φρικάρει

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •