Με καταχτυπουν τα απωθημένα, η μοναξιά και μια ζωή τέλμα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Eagle guy
    Γι αυτο που με ρωτησες σε μήνυμα η απάντηση είναι διαβασε απο πολύ παλιες μου αναρτήσεις για τη γνωστΙΚΉ συμπεριφορική μέθοδο ψυχολογίας την οποια εκανα σ αυτον τον ψυχολόγο και την εσωτερική παρατηρηση, ως παρατηρητής δηλαδή του εαυτου σου. Η γνωστΙΚΉ συμπεριφορική μέθοδο συνίσταται για ΙΨΔ και κοινωνική φοβία. Αλλη επικοινωνία μεταξύ μας θα ειναι παρεα και ίσως φιλία ή αλληλοσυμπαρασταση.

  2. #17
    Αυτες τις μέρες χτυπάει εντονα στη μνήμη μου η μελαγχολία, η απογοήτευση, για μια λαθος επαγγελματική επιλογή που εκανα πριν χρόνια οταν ειχα στο πιατο δουλεια του εκατομμυριου και προτιμησα δουλειά με μισθο.

    Οι λογοι, πλήρως ασχετοι με τις δυο αυτες δουλειές. Απλα παρακαλαγα την κάθε μια να με παντρευτεί ή να κάνω σχέση μαζί της. Θολωσε απο τέτοια ζητηματα ο νους μου κυριολεκτικά, συν ο φοβος αποτυχιας ή μοναξιας για την δουλειά εκατομμυρίου. Εκ των υστερων αποδείχθηκε πως πολύ αδικα θόλωσε ο νους μου και πολύ αδικα είχα για μενα τέτοια φοβία. Ο χρονος δεν επιστρεφει πίσω. Το τίμημα, κάτι απέλπιδες προσπάθειες μπας και ξαναπιασω τέτοιο λαυρακι, εναλλακτικες άσχετες με δουλειά για να ξεχνιεμαι και λύπη όταν το σκεφτομαι.

    Αυτα παθαίνει το άτομο όταν έχει πεσει η αυτοεκτίμηση κι αυτοπεποίθηση του, όταν δεν εχει το γνώθις σ αυτόν, όταν δεν εχεις ατομα καταλληλα διπλα σου για συμπαράσταση και καθοδήγηση...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αμα ξαναπηγα μετα απο κάνα έτος μετα που πήγα κοντά του για τελευταία φορα και τα ειπαμε αυτος περίπου μου είπε πως ειτε εργένης θα καταληξω είτε καλογερος απο τις καρπαζιες που έφαγα στη ζωή. Μέχρι τωρα επιβιωνω...
    Πάντως, είναι λάθος να υποτιμούμε όποιον γίνει εργένης ή καλόγερος! Ναι, δεν είναι καλό να τρως συνεχώς φάπες στη ζωή, αλλά μπορεί και να σε εξελίξει αυτό. Αν δεν έχεις σκοπό να γίνεις καλόγερος, πιστεύω ότι εργένης δεν θα μείνεις, είναι πολλές αυτές που μετά τα 40 τους ρίχνουν δραματικά τις απαιτήσεις για να μη γεράσουν μόνες. Αρκεί να αποκτήσεις μια στρωμένη ζωή, με τη δουλειά σου, κάποιους φίλους και τις εξόδους σου. Τώρα, αν το επάγγελμα που έχεις σπουδάσει ή σου αρέσει είναι νεκρό στην Ελλάδα, μία μόνο λύση: εξωτερικό! Εγώ εκτός απροόπτου θα ξαναπάω έξω σύντομα, ελπίζω να μου βγει σε καλό...

  4. #19
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Πάντως, είναι λάθος να υποτιμούμε όποιον γίνει εργένης ή καλόγερος! Ναι, δεν είναι καλό να τρως συνεχώς φάπες στη ζωή, αλλά μπορεί και να σε εξελίξει αυτό. Αν δεν έχεις σκοπό να γίνεις καλόγερος, πιστεύω ότι εργένης δεν θα μείνεις, είναι πολλές αυτές που μετά τα 40 τους ρίχνουν δραματικά τις απαιτήσεις για να μη γεράσουν μόνες. Αρκεί να αποκτήσεις μια στρωμένη ζωή, με τη δουλειά σου, κάποιους φίλους και τις εξόδους σου. Τώρα, αν το επάγγελμα που έχεις σπουδάσει ή σου αρέσει είναι νεκρό στην Ελλάδα, μία μόνο λύση: εξωτερικό! Εγώ εκτός απροόπτου θα ξαναπάω έξω σύντομα, ελπίζω να μου βγει σε καλό...
    Σωστά αυτά που υπογράμμισα, βέβαια αν το επάγγελμα σου δεν σε ευχαριστεί ιδιαίτερα, δεν έχεις και την μεγάλη όρεξη να βρεις γκόμενα κι αν βρεις αυτό δεν σβήνει τον πόνο της μη επαγγελματικής καταξίωσης. Καλόγερος πρέπει να χεις την κλήση και την κλίση (να το χεις μέσα σου δλδ και να ρθει η στιγμή που να πας από μόνος σου να γίνεις δλδ) και πρέπει να αντέχεις νηστείες, υπακοή, αγγαρείες, εκκλησιές ολημερίς, κι αυτή την επιλογή την κάνουν συνήθως νεαράς ηλικίας άτομα. Αν την κάνεις την κίνηση αυτή σε πιο μεγάλη ηλικία και δεν διακατέχεσαι απ αυτα που προείπα πάλι θα σε κατέχει ο πόνος που προείπα και θα βιώνεις την επιλογή με ένα έντονο αίσθημα αποτυχημένου της ζωής.
    γιάννης

  5. #20
    Χαρακτήρες σαν κι εμάς δεν ρισκάρουν ακόμα κι αν έχουν τους πόρους και τις ικανότητες επειδή τους τρομάζει το ρίσκο που ενέχει μια αλλαγή έστω σε ένα τομέα της ζωής, κι απ την άλλη κρυφά μέσα τους χαίρονται με την αποτυχία του άλλου, όχι σαν χαιρέκακοι αλλά για να νιώθουν κάπως καλύτερα με τον εαυτό τους ότι η απόσταση τους απ αυτόν με τον οποίο κάνουν σύγκριση δεν είναι πια μεγάλη.
    γιάννης

  6. #21
    hlias1988
    Guest
    Να σημειωσω σε αυτο το σημειο οτι ειμαι πενταφτωχος. Χωρις περισουσια, ανεργος, εργενης χωρις φιλους και κοινωνικο κυκλο. Και στο περιθωριο. Χωρις δουλειά και ονειρα. Ανασφαλιστος και αμα τυχει κατι με την υγεια μου θα πεθανω μονος και με επώδυνο τροπο! Θες και αλλα?

  7. #22
    Αυτό που βγάζω προς τα έξω είναι να φαίνομαι κατώτερος απ αυτό που θα μπορούσα να κανα, κι αυτό το κατώτερος είναι εκείνο με βάση το οποίο ο άλλος θα σου δώσει.
    Όταν ο άλλος θέλει να σου πει το όχι αλλά με τρόπο ώστε να μην σε πληγώσει, θα σου το πει πλαγιώς με τρόπο, προτείνοντας σου δηλαδή κάτι άλλο που θα σου φανεί με βάση το τι πιστεύει πως σκέφτεσαι και νιώθεις, αλλά και με βάση το τι του δείχνεις, ως δελεαστικό.
    Δυστυχώς κουράζομαι, μάλλον κουράστηκα πολλές φορές στη ζωή μου, και στο τέλος κατόρθωσα, πήρα ως αντάλλαγμα, ελάχιστα. Ελάχιστα εν σχέσει με το πόσο κουράστηκα.
    Όσο περνάνε τα χρόνια η μελαγχολία μεγαλώνει αφού τα περιθώρια εκ των πραγμάτων της ζωής στενεύουν.
    Τις λέξεις αυτοεκτίμηση, αυτοπεποίθηση, υπέρβαση, τις άκουσα για πρώτη φορά στον ψυχολόγο, όταν είχα ήδη γίνει 30 χρονών. Πριν που τις είχα μεγάλη ανάγκη δεν μου τις είπε κανένας.
    γιάννης

  8. #23
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Να σημειωσω σε αυτο το σημειο οτι ειμαι πενταφτωχος. Χωρις περισουσια, ανεργος, εργενης χωρις φιλους και κοινωνικο κυκλο. Και στο περιθωριο. Χωρις δουλειά και ονειρα. Ανασφαλιστος και αμα τυχει κατι με την υγεια μου θα πεθανω μονος και με επώδυνο τροπο! Θες και αλλα?
    Κάνε κάτι φίλε μου στη ζωή σου, τουλάχιστον κάποτε να λες παρά τίποτα πέτυχα αυτό το κάτι τις, ξεκινώντας από κάπου. Η μοναξιά και το γύρισμα της πλάτης από τους άλλους, αλλά και λάθος αποφάσεις λόγω μη καθοδήγησης σωστής ή λόγω ψυχολογικών σε κρίσιμες φάσεις της ζωής, σ' αυτα βρίσκονται οι αιτίες των όσων ανέφερες.
    γιάννης

  9. #24
    Θυμάμαι στο στρατό όταν μας έκαναν εκπαίδευση σαν νέους στα διάφορα οπλικά συστήματα που χα μάθει γι αυτά σχεδόν απέξω. Επειδή δεν μίλαγα και τόσο γενικά αλλά κι ούτε κι ειδικά όταν ρώταγαν οι πιο πάνω γι αυτά, όταν ήταν να καλέσουν καλό δείγμα από γνώστες των συστημάτων για εξέταση για σκοπούς επευφημίας εμένα δεν με κάλεσαν. Σ' όλους αυτούς που μείναμε πίσω και βλέπαμε την εξέταση κάποιοι πως το φερε η κουβέντα με ρωτούσαν γι αυτά τα συστήματα και διαπίστωναν οτι ήξερα τις απαντήσεις, κι ένας με ρώτησε πως και δεν με περιέλαβαν σ αυτό το δείγμα. Αυτά λοιπόν παθαίνει κανείς όταν δεν επιδεικνύει τον εαυτό του.

    Ο φόβος να μιλήσεις δημόσια και μια έντονη εσωτερική πεποίθηση ότι θα αποτύχεις, καθώς και η έντονη πραγματικότητα της ανυπαρξίας φίλων, συμπαράστασης, κύκλου, καθοδήγησης, ήταν ικανά, υπήρξαν ο λόγος να μην δοκιμάσω καν τις δυνάμεις μου για το αντικείμενο του επιστημονικού προσόντος που απέκτησα.

    Κάποτε μου περνάει από το νου η σκέψη μήπως δεν ήμουν καν καμωμένος για το προσόν αυτό αλλά για κάτι άλλο με βάση το χαρακτήρα και τους χώρους όπου εύρισκα γαλήνη κατά τα κάπως δύσκολα από ψυχολογικής άποψης παιδικά χρόνια.
    γιάννης

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ιωαννη εγω εγινα αγροτησ κι εσυ ποιητησ κι εγω ετσι ζω χωρισ φιλουσ ειμαστε συναδελφοι στη μοναξια

  11. #26
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ιωαννη εγω εγινα αγροτησ κι εσυ ποιητησ κι εγω ετσι ζω χωρισ φιλουσ ειμαστε συναδελφοι στη μοναξια
    Ώρες ώρες θα θελα να συνδύαζα και τα δυο απλά για να ξεχνιέμαι...
    γιάννης

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ιωαννη βελτιωθηκεσ που τη βρηκεσ τετοια αυτοπεποιθηση

  13. #28
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ιωαννη βελτιωθηκεσ που τη βρηκεσ τετοια αυτοπεποιθηση
    Που την είδες την αυτοπεποίθηση ή μήπως έχω, αλλά, η μελαγχολία που με πιάνει ώρες ώρες με κάνει να νιώθω πως δεν έχω?
    γιάννης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εχεισ βελτιωθηκεσ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τί να κάνω για να βγω από το τέλμα;
    By Laila in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-12-2020, 14:11
  2. Τέλμα
    By Psychosocial in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 02-04-2020, 02:32
  3. Απωθημένα...
    By AnnaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 91
    Last Post: 19-03-2013, 17:26
  4. τέλμα....
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-2010, 00:30
  5. ΤΕΛΜΑ
    By pennoula_v in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2008, 16:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •