ΑΥΠΝΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: ΑΥΠΝΙΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158

    ΑΥΠΝΙΑ

    Καλημέρα σας. Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με την αϋπνία(δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει). Έτσι, δοκίμασα να πάρω xozal επειδή έχει ηρεμιστικές και βοηθάει στην καταπολέμηση της αϋπνίας, με βοήθησε πολύ κοιμόμουν παραπάνω από καλά! Εχθές το βράδυ, είπα να μη το πάρω για να δοκιμάσω τον εαυτό μου εάν μπορεί να κοιμηθεί, τελικά δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου, Γνωρίζεται αν το συγκεκριμένο φάρμακο μπορώ να το παίρνω άφοβα ή να μιλήσω με ειδικό.
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Καλημέρα σας. Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με την αϋπνία(δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει). Έτσι, δοκίμασα να πάρω xozal επειδή έχει ηρεμιστικές και βοηθάει στην καταπολέμηση της αϋπνίας, με βοήθησε πολύ κοιμόμουν παραπάνω από καλά! Εχθές το βράδυ, είπα να μη το πάρω για να δοκιμάσω τον εαυτό μου εάν μπορεί να κοιμηθεί, τελικά δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου, Γνωρίζεται αν το συγκεκριμένο φάρμακο μπορώ να το παίρνω άφοβα ή να μιλήσω με ειδικό.
    Ευχαριστώ!
    Το xozal το παίρνω σχεδόν κάθε μέρα για αλλεργική ρινίτιδα. Θα σου πρότεινα όμως να μιλήσεις με ένα ψυχίατρο να σου δώσει κάποιο χάπι για να κοιμάσαι το βράδυ και να μη παίρνεις αντισταμινικο.
    Δοκίμασε να βάλεις ήχους χαλάρωσης το βράδυ όπως η θάλασσα. Βοηθάνε. Αλλά προφανώς κάτι αλλο σου τρώει το μυαλό και δεν μπορείς να ηρεμήσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Δεν με βοηθάει τίποτα! Σπάνια κοιμάμαι καλά! Ειναι επικίνδυνο το αντισταμινικό; Το πρόβλημα της αϋπνίας παρουσιάστηκε τα τελευταία 5 χρόνια. Δηλαδή στις 30-31 μέρες του μήνα κοιμάμαι στις 5 καλά. Και ειδικά οταν περιμένω περιόδο, δεν κοιμάμαι καθόλου. Δεν νιώθω αγχωμένη, εκτός αν είναι κάτι πιο βαθύ και δεν το έχω καταλάβει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Δεν με βοηθάει τίποτα! Σπάνια κοιμάμαι καλά! Ειναι επικίνδυνο το αντισταμινικό; Το πρόβλημα της αϋπνίας παρουσιάστηκε τα τελευταία 5 χρόνια. Δηλαδή στις 30-31 μέρες του μήνα κοιμάμαι στις 5 καλά. Και ειδικά οταν περιμένω περιόδο, δεν κοιμάμαι καθόλου. Δεν νιώθω αγχωμένη, εκτός αν είναι κάτι πιο βαθύ και δεν το έχω καταλάβει.
    Για κάποιον που δεν το χρειαζεται; Δεν ξέρω. Δεν είναι αρμοδιότητα μας να απαντήσουμε σε αυτό. Θεωρώ λάθος να παίρνεις ένα φάρμακο που δεν χρειάζεσαι. Γιατί δεν πας σε ένα ψυχίατρο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    [QUOTE=george1520;1227145]Για κάποιον που δεν το χρειαζεται; Δεν ξέρω. Δεν είναι αρμοδιότητα μας να απαντήσουμε σε αυτό. Θεωρώ λάθος να παίρνεις ένα φάρμακο που δεν χρειάζεσαι. Γιατί δεν πας σε ένα ψυχίατρο;[/QUOTΕ

    Επειδή θηλάζω ακόμα την μικρή (είμαστε βεβαια σε στάδιο αποθηλασμου) δεν μπορώ να πάρω κάποια αγωγή. Το xozal μπορώ να το παίρνω κανονικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Επειδή θηλάζω ακόμα την μικρή (είμαστε βεβαια σε στάδιο αποθηλασμου) δεν μπορώ να πάρω κάποια αγωγή. Το xozal μπορώ να το παίρνω κανονικα.
    Να ρωτήσεις έναν γιατρό. Πες του ότι θηλάζεις και τι σου προτείνει να παιρνεις..
    Μήπως έχεις άγχος για το μωρό; Πρέπει να βρεις τι σε απασχολεί και δεν χαλαρώνεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Δεν με βοηθάει τίποτα! Σπάνια κοιμάμαι καλά! Ειναι επικίνδυνο το αντισταμινικό; Το πρόβλημα της αϋπνίας παρουσιάστηκε τα τελευταία 5 χρόνια. Δηλαδή στις 30-31 μέρες του μήνα κοιμάμαι στις 5 καλά. Και ειδικά οταν περιμένω περιόδο, δεν κοιμάμαι καθόλου. Δεν νιώθω αγχωμένη, εκτός αν είναι κάτι πιο βαθύ και δεν το έχω καταλάβει.
    τα αντισταμινικα τα χρησιμοποιουν καποια ατομα για αλλεργικη ρινιτιδα σχεδον και τρεις μηνες παρατεταμενα, σιγουρα δεν ειναι κακο να τα χρησιμοποιησεις για αυτο το διαστημα αν βοηθαει στην αυπνια... αντι να κλεισεις επισκεψη σε ψυχιατρο θα σου προτεινα να δοκιμασεις και βαλεριανα αλλα και μελατονινη....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Τα έχω δοκιμάσει αυτά τα σκευάσματα, δεν μου έκαναν σχεδόν τίποτα! Μόνο το xozal με βοήθησε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Τα έχω δοκιμάσει αυτά τα σκευάσματα, δεν μου έκαναν σχεδόν τίποτα! Μόνο το xozal με βοήθησε.
    να ξερεις τα ψυχοτροπα ειναι βαρια, ειδικα της κατηγοριας των αντιψυχωτικων που προκαλουν μεν υπνο αλλα με πολλες παρενεργειες.... σε ειδικη περιπτωση αν θα επελεγε ο ψυχιατρος να γραψει βενζοδιαζεπινες για μικρο χρονικο διαστημα και εφοσον προκειται να αντιμετωπιστει ενα παροδικο φαινομενο, δηλαδη οπως παραδειγματος χαρην μια αυπνια που προκληθηκε απο καποια αλλαγη στον τροπο ζωης, πχ νεα δουλεια ή νεα κατοικια ή κατι τετοιο... τα αντικαταθλιπτικα μπορει και να μην σωσουν την κατασταση αφου περα απο ρεμερον δεν ειναι κανενα αλλο υπναγωγο αντε ισως και το valdoxan

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Δεν θα ήθελα αντικαταθλιπτικό χάπι. Ενα ελαφρύ υπνωτικό να με βοηθάει να κοιμηθώ. Πάντως έχω ακούσει οτι και το atarax δίνεται για το άγχος και την αϋπνία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    τοτε σε βλεπω να συνεχιζεις με αντισταμινικα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Δεν θα ήθελα αντικαταθλιπτικό χάπι. Ενα ελαφρύ υπνωτικό να με βοηθάει να κοιμηθώ. Πάντως έχω ακούσει οτι και το atarax δίνεται για το άγχος και την αϋπνία.
    Υπάρχουν άτομα που το παίρνουν μια ζωή για αλλεργίες, μπροστά σε όλα τα άλλα που παίρνει ο κόσμος για να κοιμηθεί τα xozal είναι καραμέλες

Similar Threads

  1. Αϋπνία!!
    By andreas86 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2022, 13:25
  2. ΑΥΠΝΙΑ
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-09-2018, 12:26
  3. Αυπνια
    By Χριστίνα 95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 16-06-2018, 22:39
  4. Αυπνια
    By Νίκος Κούκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2013, 02:27
  5. αυπνια
    By nikopoul in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2012, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •