Αϋπνία και κεφαλαλγία μετά από covid λοιμωξη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Οχι δεν εχω άπνοια, η αυπνια μου υποτίθεται οτι οφείλεται σε αγχωδη διαταραχη η οποια ομως εχει σχεδον αντιμετωπιστει με ψυχοθεραπεία αλλα παρολαυτα η αυπνια συνεχίζεται κανονικοτητα χωρις κανενα σημαδι βελτιωσης.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εμένα η ψυχοθεραπεία με βοήθησε σε αυτό το κομμάτι αλλά δεν μπορώ χωρίς φάρμακο να κοιμηθώ καλά. Δεν είμαι σίγουρος αν η αγχωδης κατάθλιψη δημιουργεί την αϋπνία (το πιθανότερο) αλλά η αϋπνία σίγουρα χειροτερεύει την αγχωδη κατάθλιψη. Πλέον νομίζω ότι φοβάμαι να σταματήσω το φάρμακο. Έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο εκτός από φάρμακα και ψυχοθεραπεία;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Τα παντα: mindfulness, διαλογισμο, ολα τα γνωστα σχετικα με την υγιεινή υπνου, βαλεριανα, μελατονινη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Neurontin παίρνεις για κάποιας μορφής πόνο; Συνολικά παίρνω ρεμερον για πάνω από δεκαετία (το είχα σταματήσει για κάποιο καιρό και μετά μου σύστησαν άλλα φαρμακα). Είχα πάρει και λυρικα αλλά δεν το άντεχα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Οχι δεν εχω νευροπαθητικο πονο, και τα δυο (Remeron + Neurontin) τα παιρνω για την αυπνια, αλλα το Neurontin υποτίθεται ριχνει και λιγο το αγχος. Εσυ γιατι το επερνες το lyrica για τον υπνο? Ειναι παραπλήσιο με το Neurontin απο οτι ξερω, τι δεν αντεχες ειχες παρενέργειες?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για το άγχος κυρίως το έπαιρνα και για τον ύπνο, ο ψυχίατρος μου το πρότεινε αλλά με βοήθησε και στους χρόνιους μυοσκελετικους πόνους για τους οποίους του παραπονιομουν. Είχα έντονη δυσκοιλιότητα και πόνο (μάλλον από τη δυσκοιλιότητα) σε ένα σημειο λογικά του εντέρου (ψηλά στο στομάχι και δεξιά). Δύο περιόδους το δοκίμασα για λίγους μήνες και το έκοψα και τις δύο φορές για τον ίδιο λόγο. Σε έναν ορθοπεδικό που του είπα ότι το έπαιρνα μου έβαλε τις φωνές και μου είπε να μην το ξαναπάρω, ότι είναι επικίνδυνο, αν θυμάμαι καλά για την εγκεφαλική λειτουργία. Όταν είχα πάει σε νευρολόγο για την εξέταση για άπνοια μου είπε για το ρεμερον ότι δεν είναι καλό για τον εγκέφαλο η μακροχρόνια χρήση του. Πήγα και στον παλιό μου ψυχίατρο για μια γνώμη αλλά μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα με το ρεμερον είναι ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον μεταβολισμό (δεν φτάνει που ανοίγει την όρεξη) για αυτό από το να αυξήσω τη δόση του ρεμερον (δεν με έπιαναν πια τα 15mg) καλύτερα να ξεκινούσα το trittico. Αλλά φοβήθηκα να αλλάξω και αύξησα τη δόση στα 30mg. Πεινάω συνέχεια ρε συ, υποφέρω, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Κανενα φαρμακο δεν ειναι καλο για μακροχρόνια χρηση αλλα απ το να μην κοιμάσαι και μεχρι να διορθωθεί το προβλημα χιλιες φορες καλύτερα να κοιμάσαι με το remeron. Και εγω στα 15mg ειμαι αλλα θελω να το μειωσω στα 7.5mg να δω πως θα παει, ο συνδυασμός remeron-neurontin φερνει πολυ κουραση. Για το Neurontin ο ψυχίατρος μου λεει ειναι το πιο αθωο μεταβολίζεται στσ νεφρα και ετσι δεν επιβαρύνει το συκωτι και επισης κανει για μακροχρόνια χρηση γιατι ειναι αντι επιληπτικο. To remeron μου ειχε φερει αυξηση πεινας και βαρους στις αρχες αλλα μετα αυτα ελέγχονται με λιγο προσπαθεια, το ότι επηρέαζει τον μεταβολισμό συμφωνω εμενα μου αυξανει πολυ τα τριγλυκερίδια

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για τα τριγλυκερίδια ω3. Τα ρίχνουν πολύ. Τι να σου πω, εγώ λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή του και να μείνω μακριά από τα αντιεπιληπτικά. Ο,τι φάρμακο μου σύστησε ο τελευταίος γιατρός μου τα τελευταία χρόνια είναι της ίδιας λογικής, να σταματήσουν την υπερπαραγωγή σκέψεων του μυαλού και το άγχος με αποτέλεσμα να μου δημιουργούν καταστολή. Και το λυρικα και το σιπραλεξ που έπαιρνα πριν και το ρεμερον που παίρνω τώρα το κάνουν. Αλλά απ'το να είμαι στην τσίτα...κι αυτό δεν παλεύεται.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Καλησπέρα, πως είσαι τώρα είδες κάποια βελτίωση όσον αφορά τον ύπνο? Επισκέφθηκες νευρολογο τελικά?
    Και εγώ άρχισα να έχω αϋπνία από την 2η μέρα νοησησης και έχουν περάσει δύο εβδομάδες από τότε που βγήκα αρνητικός με την αϋπνία να παραμένει και να μου προκαλεί άγχος, απορώ πως βγάζω την μέρα και σκέφτομαι ότι απλά κάποια στιγμή θα καταρρευσω!
    Ειδικά όταν διάβασα το ποστ και και είδα ότι σε πάει 10 μήνες αυτή η περιπέτεια απέκτησα επιπλέον άγχος και το ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ όπου διαπιστώνω ότι πολλοί περνάνε αυτό το μαρτύριο . Πάνε δύο βδομάδες και κοντεύω να τρελαθώ!
    Θα κανω υστηματική χρήση μελατονινης μπας και γίνει τίποτα. Εσύ δοκίμασες κάτι αυτούς τους 10 μήνες?
    Sorry για την καθυστέρηση, απ ότι βλέπω πολύς κόσμος αυπνος από covid.
    Προσπαθούσα με φυσικούς τρόπους και στα πολύ δύσκολα κατέφευγα στο ρεμερον. Φοβόμουν αγωγές και φάρμακα για εθισμους, αύξηση βάρους, σεξουαλικη δυσλειτουργια κλπ.
    Μέχρι εδώ όμως ήταν, αύριο πάω στο γιατρό, ξεκινάω και όπου βγει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. covid και ιστοριες
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2021, 02:16
  2. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  3. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  4. Lamictal-κεφαλαλγία
    By Nasia2020 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2020, 00:43
  5. φοβος για λοιμωξη hpv λαρυγγα..
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 20-09-2012, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •