Πρόβλημα με τους γονείς της κοπέλας μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μόλις γνώρισες εμένα που η επιλογή μου δεν μου απαγόρευσε να ζήσω τα πάντα που ήθελα ότι ηλικία και να ήμουν ..

    ...
    Μου θυμίζεις την γειτόνισσα μου, η οποία παντρεύτηκε τον γείτονα μου στα 18 και κατι.

    Λέει σε όλους τι γαματα που περνάει/περασε κτλπ και σε στιγμές αδυναμίας λεει το κλασικό "έφαγα τα νιάτα μου"

    Βέβαια υπάρχει ο τρόπος να μην το μετανοιώσεις.

    Αν πχ ρίξεις τόσο χαμηλά τα στάνταρ και υιοθετήσεις την καραμέλα "εγω ότι ήθελα εζησα και αυτα που δεν ήθελα δεν τα εκανα" κοινώς κάνεις την ανάγκη υποχρέωση κυρίως για να μην ταλαιπωρεισαι ψυχολογικά.

    Πάντως η ρίζα του κακού βρίσκεται στην οικογένειά ειδικά αν προέρχεται κάποιος απο χωριό.

    Τωρα αν σε ολα αυτά κανω (που δεν κανω) λάθος... Well.... C'est la vie life goes on

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Μου θυμίζεις την γειτόνισσα μου, η οποία παντρεύτηκε τον γείτονα μου στα 18 και κατι.

    Λέει σε όλους τι γαματα που περνάει/περασε κτλπ και σε στιγμές αδυναμίας λεει το κλασικό "έφαγα τα νιάτα μου"

    Βέβαια υπάρχει ο τρόπος να μην το μετανοιώσεις.

    Αν πχ ρίξεις τόσο χαμηλά τα στάνταρ και υιοθετήσεις την καραμέλα "εγω ότι ήθελα εζησα και αυτα που δεν ήθελα δεν τα εκανα" κοινώς κάνεις την ανάγκη υποχρέωση κυρίως για να μην ταλαιπωρεισαι ψυχολογικά.

    Πάντως η ρίζα του κακού βρίσκεται στην οικογένειά ειδικά αν προέρχεται κάποιος απο χωριό.

    Τωρα αν σε ολα αυτά κανω (που δεν κανω) λάθος... Well.... C'est la vie life goes on
    Εμένα πάλι μου θυμίζεις την παροιμία όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια ..

    Σου είπα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και σίγουρα υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις και αυτό εξαρτάται από τον ευατο σου και τον άνθρωπο που διαλέγεις αν μπορεί να υποστηρίξει όλο αυτό και πρακτικά ..

    Κανένας δεν ρίχνει τα στάνταρ του όταν περνάει μια χαρά και οικονομικά και ηθικά μέσα σε ένα γάμο ..
    Πεσμου ένα λόγο που να κατηγορήσω κάποιον που μένεει μεσα σε αυτό και έχει τα πάντα ..

    Άσε Jim από αυτό χόρτασα εδώ μέσα ότι δεν μπορούμε να πετύχουμε σαν άνθρωποι έχουμε την τάση να το μειώνουμε ..

    Πες την γειτόνισσα με αυτό που κάνει μειώνει πρώτα τον ευατο της και μετά όλα τα άλλα ..
    Δεν είναι εύκολα τα πράγματα αλλά όχι ακατόρθωτα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εμένα πάλι μου θυμίζεις την παροιμία όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια ....
    Η συγκεκριμένη αλεπού είχε μια τεράστια bucket list απο πολύ νωρίς και σε πληροφορώ ότι την έκλεισε ΟΛΗ.

    Και το κόστος αυτού έχει @@ και το πληρώνει και αν άρχιζε από την αρχη παλι τα ίδια θα έκανε.

    Η γειτόνισσα μου είναι ηλιθια, ας πρόσεχε να μην έβγαζε τα ματάκια της μόνη της από τόσο νωρίς.

    Και φυσικά μιας και ανέφερες τα χρήματα μου θύμισες αυτό που ελεγε (και πολύ σωστά) η γιαγιά μου...

    Τελείωσαν τα λεφτά, τελείωσε και η αγάπη.

    Δεν με πείθεις, αν και εδώ που τα λέμε δεν πιστεύω οτι είναι και στις προθέσεις σου να με πείσεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Η συγκεκριμένη αλεπού είχε μια τεράστια bucket list απο πολύ νωρίς και σε πληροφορώ ότι την έκλεισε ΟΛΗ.

    Και το κόστος αυτού έχει @@ και το πληρώνει και αν άρχιζε από την αρχη παλι τα ίδια θα έκανε.

    Η γειτόνισσα μου είναι ηλιθια, ας πρόσεχε να μην έβγαζε τα ματάκια της μόνη της από τόσο νωρίς.

    Και φυσικά μιας και ανέφερες τα χρήματα μου θύμισες αυτό που ελεγε (και πολύ σωστά) η γιαγιά μου...

    Τελείωσαν τα λεφτά, τελείωσε και η αγάπη.

    Δεν με πείθεις, αν και εδώ που τα λέμε δεν πιστεύω οτι είναι και στις προθέσεις σου να με πείσεις.
    Ακριβώς σε κανέναν και τίποτα δεν είναι πρόθεση μου να πείσω μιας που δεν με νοιάζει κιόλας για ευνόητους λόγους ..
    Το να μειώνεις όμως όλα αυτά τα ζευγάρια που αντέχουν καθαρά και μόνο από θεληση αγάπη και υπομονή πραγματικά τον ευατο σου μειώνεις όχι μόνο εσύ και ο καθένας που το κάνει ....

    Απλά είναι τα πράγματα ....Κανένα ταμείο δεν μπορεί να επισκιάσει για εμένα τον άνθρωπο που με στηρίξει στην πιο δύσκολη φάση μου και πάλεψε και για εμένα ..
    Το λιγότερο από εμένα θα ήταν αχαριστία να μην πω τίποτε άλλο ...


    Όπου βάζω τον ευατο μου βάζω και πολλές- πολλούς ..

    Η γειτόνισσα σου δεν ξέρω αν είναι ηλίθια αλλά κάποιος που μειώνει την προσωπική του επιλογή και ειδικά αν αυτή η επιλογή σε έχει κάνει γονιό για τέτοιους λόγους και μόνο ,μόνο χαμηλής νοημοσύνης και επιπέδου μπορεί να χαρακτηριστεί ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εσείς τους συμπαθείτε τους γονείς σας;
    By some in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2021, 15:43
  2. ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By Μάρω05 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 12-10-2020, 14:25
  3. Πρόβλημα με τους γονείς λόγω των φαρμάκων
    By iamverysad in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-07-2019, 01:19
  4. Πρόβλημα με τους γονείς.
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 03-09-2017, 01:15
  5. Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου
    By Petran13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2014, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •