Ξανά θέμα υγείας - Βοήθεια σας παρακαλώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115

    Ξανά θέμα υγείας - Βοήθεια σας παρακαλώ

    Γεια σας...
    Έχω αρκετό διάστημα να γράψω, περνάω έναν Γολγοθά. Θα θυμάστε, όσοι έχουμε συζητήσει μαζί, πως πέρασα μεγάλο σοκ όταν ο πατέρας μου πέρυσι στα 54 του έπαθε δύο ισχαιμικά επεισόδια. Πέρυσι εγχείρησε τη μία καρωτίδα και φέτος εκεί που είμασταν έτοιμοι να πάμε για τον επανέλεγχο και ίσως την εγχείρηση της άλλης, είχε ένα περιστατικό αιματουρίας. Πανικός. Πήγαμε σε ιδιώτη ουρολόγο και σε νοσοκομείο, μας είπαν με τα πολλά ότι πρόκειται για θήλωμα - καρκίνο ουροδόχου κύστης. Ακόμη και τώρα που σας τα γράφω δε μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι μιλάμε για το μπαμπά μου. Έκανε αφαίρεση του θηλώματος, ξεκίνησε εγχύσεις και σε λίγες ημέρες έχει κυστεοσκόπηση. Εν τω μεταξύ βγήκε η βιοψία στην οποία ο γιατρός, που θεωρείται αυθεντία στην περιοχή, δεν πήρε μέρος από το μυϊκό τοίχωμα κατά την αφαίρεση του όγκου, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζουμε 100% σε τι βάση μιλάμε. Η βιοψία έλεγε ''χωρίς να εκτιμάται διήθηση του χορίου'' και ταυτόχρονα σταδιοποιούσε τη νόσο σε Grade 2. Εάν κάποιος ψάξει λίγο θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Είναι μετριας επιθετικότητας, αλλά εγώ αναρωτιέμαι πώς έκαναν σταδιοποίηση από τη στιγμή που δεν επάρθη ολοκληρωτικό δείγμα βιοψίας; Άρα υπάρχει περίπτωση να είμαστε σε χειρότερο Grade και απλά να μη το ξέρουμε;;;
    Ο γιατρός είπε να μην ανησχυχούμε αλλά φάνηκε ότι δεν περίμενε αυτή την απάντηση στη βιοψία και περίμενε στάδιο 0 ή 1. Για όσους δε γνωρίζουν τα στάδια της νόσου είναι ή 0-4 ή κατ' άλλους 1-3. Σε κάθε περίπτωση το 2 που μας είπαν είναι στη μέση. Είναι όμως έτσι;;;
    Πώς θα περιμένω πάλι στις 29 να γίνει κυστεοσκόπηση και ΑΝ θεωρήσουν σκόπιμο να πάρουν εκ νέου βιοψία? Η βιοψια έκανε 2 μήνες να βγει... τι πόνος είναι αυτός, τι αγωνία,τι άγχος... νιώθω να έχω βγει από το σώμα μου, οι έκτακτες δε με αφήνουν, η μαμά μου είναι στην κλιμακτήριο κι έχει εξάρσεις και ένταση συνεχώς, τη βλέπω ότι υποφέρει καιρό τώρα κ με τις εξελίξεις αυτές δεν είναι καλά. Κ ο μπαμπάς μου που πάντα ήταν με το χαμόγελο και πάλευε τα πάντα, ακόμη κ το περσινό, τώρα τον βλέπω έχει πέσει. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    Πώς να βρω λύση, είμαι μοναχοπαίδι κι έχω τρελαθεί. Νιώθω στο μηδέν. Φοβάμαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ για την υγεία των δικών μου, φοβάμαι φοβάμαι φοβάμαι
    Δεν ξέρω καν αν ήταν το κατάλληλο τοπικ αλλά ήθελα να τα πω κι αν γνωρίζετε κάποιον καλό ουρολόγο - ογκολόγο να μου συστήσετε στην Αθήνα θα το εκτιμούσα πολύ... είμαι απεγνωσμένη...

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Δεν μπορω να σε βοηθησω. Αλλα οταν μιλαμε για καρκινο της ουροδοχο κυστης απο αυτο πεθαινεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Δεν μπορω να σε βοηθησω. Αλλα οταν μιλαμε για καρκινο της ουροδοχο κυστης απο αυτο πεθαινεις?
    Αν κάνει μεταστάσεις ναι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή γιατί η βιοψία που του έκαναν δε μας έδωσε καμία απάντηση. Είμαι απελπισμένη. Πώς να στηρίξω τους γονείς μου, εγώ από πού να αντλήσω δύναμη; Φαίνομαι δυνατή αλλά μέσα μου είμαι ράκος

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Ξερεις ειναι οδυνηρο και κουραστηκο να τρεχεις στους γιατρους...θελει δυναμη ψυχης και χρηματα. Σε ολους μπορει να συμβει...

Similar Threads

  1. Παρακαλώ την γνώμη-συμβουλή σας για το θέμα
    By Spero in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-04-2021, 11:01
  2. Σας παρακαλώ μιλήστε μου! Θα κρατήσω αυτό το μόνο θέμα για το νέο μου πρόβλημα
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2020, 09:15
  3. Παρακαλώ να σβηστεί το θέμα μου
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 14
    Last Post: 15-06-2011, 22:36
  4. Αυριο ο νικητής των εκλογών να προσέξει το θέμα της υγείας
    By giota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 05-10-2009, 18:28
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    By kostis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-11-2006, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •