ψυχωτικο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24

    ψυχωτικο επεισοδιο

    Παρακολουθω εδω και 8 μηνες περιπου το σαιτ και διαβαζω τις ιστοριες σας στα προβληματα υγειας που περνατε.
    Σημερα αποφασισα να γινω μελος και να μοιραστω το δικο μου προβλημα υγειας μαζι σας.
    Το Νοεμβριο του 2006 ειχα ενα ψυχωτικο επεισοδιο,φοβιες πολλες οτι θελουν να μου κανουν κακο να με σκοτωσουν καθως και την οικογενεια μου,ψευδεστησης οτι εκανα κακο στον κοσμο,στην τηλεοραση νομιζα πως μιλανε για μενα.νομιζα πως διαβαζουν τη σκεψη μου,μεχρι και θεος νομιζα πως ημουν και ολα αυτα φυσικα ηταν ψεματα,ζουσα εκτος πραγματικοτητας,καθε μερα που περνουσε το μυαλο μου οργιαζε ειχα να κοιμηθω ποσες μερες,το μυαλο μου δεν μπορουσα να το ελενξω.
    Υστερα απο 10 μερες περιπου και αφου ειχα ολα αυτα που ανεφερα οι οικογενεια μου με πηγε στο ψυχιατρο γιατι μονος μου δεν θα πηγενα γιατι νομιζα πως ολα αυτα ηταν αληθινα ο ψυχιατρος διεγνωσε βραχεια ψυχωτικη διαταραχη και μου χορηγησε αγωγη( σολιαν 400 και ακενετον),υστερα απο 2 μερες αρχιζα να επανερχομαι στη πραγματικοτητα αλλα η δοση που επαιρνα τον πρωτο καιρο ηταν μεγαλη,τα φαρμακα τα πηρα για 9 μηνες και τα σταματησα οχι φυσικα μονος μου με το γιατρο μου και αυτη τι στιγμη ειμαι 9 μηνες χωρις αγωγη.Με το ψυχιατρο μου εχω καλη συνεργασια τον εμπιστευομαι και με παρακολουθη και τωρα που ειμαι χωρις αγωγη.
    Τωρα ειμαι καλα δεν εχω αυτα ολα τα συμπτωματα που ανεφερα ,φοβιες και ψευδεστισης αλλα παντα υπαρχει ο φοβος να μην υποτροπιασω και να μην χειροτερεψουν τα πραγματα.παντος προσπαθω να το αντιμετοπισω δεν το
    βαζω κατω βγαινω εξω για καφε για ποτο παω γυμναστηριο καποια εκδρομη αραια και που και πολλα αλλα καθημερινα πραγματα.
    Ξερω ειναι σοβαρο προβλημα υγειας αλλα υπαρχει και περιπτωση να μην υποτροπιασω κανενας δεν το ξερει αυτο βεβαια ευχομαι να πανε ολα καλα.καθομαι και λεω μερικες φορες που οφειλετε αυτο που επαθα σηγουρα ειναι βιολογικο οπως λεει και ο γιατρος μου, μπορει να ειχα προδιαθεση ισως να οφειλετε σε ανγχος σε πιεση ισως να οφειλετε στο πως μεγαλωσα και τα βιωματα που εχω ολα πιστευω πως παιζουν το ρολο τους.
    Τωρα οπως σας ειπα ειμαι χωρις φαρμακα και ελπιζω να μην ξαναπαρω γιατι εδω που τα λεμε εχουν καποιες παρενεργειες τουλαχιστον σε εμενα οπως μειομενη λειτουργικοτητα αμβλινση συναισθηματων δηλαδη δεν μπορουσα να χαρω τοσο να γελασω να στεναχοριθω καποια στιγμη δεν μπορουσα να καθησω σε μια καρεκλα για πολυ ωρα.Αυτο δεν σημενη πως αν χρειαστει δεν θα τα ξαναπαρω γιατι εδω που τα λεμε χωρις τα φαρμακα δεν θα φευγαν τα συμπτωματα που ειχα δεν ειναι μια ακεφια να τη παλεψεις μονο σου και να περασει.Λεω επισης παλι καλα που εμεινα στο σοβαρο αυτο ψυχωτικο επεισοδιο και δεν επεκταθηκε σε καταθλιψη να παρω αντικαταθλιπτικα η΄" ηρεμιστικα 稨υπνωτικα οπως βλεπω πολλους να παιρνουν,η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη βεβαια.
    Τελος ευχομαι να πανε ολα καλα με το σοβαρο αυτο προβλημα που αντιμετωπισα και συνεχιζω να αντιμετωπιζω ελπιζοντας να μην υποτροπιασω.Ευχομαι και σε εσας οτι καλυτερο και υπομονη σε αυτα που περασατε και περνατε

    (πολλα ορθογραφικα λαθη....ξερω)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    :cool:

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    23
    red-button καλησπέρα,

    Αυτό που έκανες για τον εαυτό σου είναι πολύ σημαντικό.

    Μην σκέφτεσαι διαρκώς το αύριο. Ζήσε το σήμερα.
    Κανείς δεν ξέρει αύριο τι μας ξημερώνει.
    Συνέχισε έτσι δυναμικά!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    φιλε δεν εχεις κανενα συμπτωμα πλεον;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    skiaxtro,τωρα δεν εχω αυτες τις φοβιες τις ψευδαισθησεις που ειχα που ημουν εκτος πραγματικοτητας, εχουν φυγει ολα αυτα ελπιζω να μην ξαναερθουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    red-button χαίρομαι που είσαι εδώ, πολύ συνειδητή, και μοιράζεσαι μαζί μας την ιστορία σου. Καλώς ήρθες!
    Μάκια...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    Σε ευχαριστω φοιβη,αλλα με εκανες κοπελα ενω ειμαι αντρας.
    Να εισαι καλα.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by red-button
    Σε ευχαριστω φοιβη,αλλα με εκανες κοπελα ενω ειμαι αντρας.
    Να εισαι καλα.....
    Ουπς!!!Συγνώμη!!!
    Μάκια...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Φίλε red-button καταλαβαίνω όλα τα συμπτώματα που έχεις περάσει. Όλα αυτά και άλλα έχω περάσει κι εγώ. Είμαι στην ίδια θέση με σένα δηλαδή έχουν φύγει τώρα όλα και έχω καταλάβει το πρόβλημα που είχα. Συζητάω με το γιατρό και νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Το ίδιο εύχομαι και για σένα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    Misticos και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο.εσυ ενα ψυχωτικο επεισοδιο ειχες απο οτι καταλαβα?τι αγωγη πηρες και για ποσο καιρο?τωρα παιρνεις?ποτε το επαθες το επεισοδιο?συγνωμη αμα ρωταω πολλα απλως θελω να ενημερωνομαι για παρομοια περιστατικα.ο γιατρος σου τι σου λεει?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Τρία επεισόδια είχα και άλλαξα πολλές αγωγές. Είχα καταδιωκτικές ιδέες, τα συμπτώματα που έχεις αναφέρει και άλλα... Τώρα μου έχουν φύγει όλα. Μπαίνω εδώ και σας λέω τη γνώμη μου. Για να φτάσεις στο σημείο να γράφεις εδώ θα πρέπει να έχεις περάσει το μεγαλύτερο Γολγοθά και να οδεύεις ώστε να γίνεις καλά. Έτσι πιστεύω… Λέω ότι έγινα καλά, τέτοιες είναι και οι εντυπώσεις που έχω από τους γιατρούς.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    misticos,εργαζεσε ? και γενικα πως το αντιμετοπιζεις εκτος απο φαρμακα?εχεις καποιες ασχολειες καποιο χομπι?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Είμαι σε αναζήτηση εργασίας. Από ασχολίες ότι βρεθεί κάνω, χόμπι εκτός από το διαδίκτυο πάω για τρέξιμο, ήμουν αθλητής στο στίβο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    Misticos,αυτο που επαθε ο καθενας μας ειναι πολυ σοβαρο,το θεμα ειναι να προσπαθουμε να το αντιμετοπισουμε και να μην μας περνει απο κατο.παντος εγω εχω το φοβο να μην υποτροπιασο αλλα αυτο δεν με καταβαλει.προσπαθω να περναω τη μερα μου με ασχολιες που μου αρεσουν και ευχαριστουν

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    red-button καταλαβαίνω πολύ καλά το θέμα και τη σοβαρότητα του όσο κι εσύ. Πιστεύω ότι μόνο αυτοί που το έχουν πάθει καταλαβαίνουν το βάθος της αρρώστιας. Ο Φόβος της υποτροπής υπάρχει αλλά νομίζω με τις συζητήσεις μεταξύ τρίτων μπορείς να ελέγξεις κατά πόσο ισορροπημένος είσαι αν και εφ\' όσον έχεις καταλάβει ότι το όλο θέμα είναι παθολογικό.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •