Ολική Επαναφορά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ολική Επαναφορά

    Ετοιμαζόμουν να γράψω την απολογία μου για την δικτυακή μου εμπειρία σε αυτή την κοινότητα. Έκατσα και έγραψα διάφορα κείμενα και τελικά τα έσβησα. Μάλλον δεν θα το κάνω σήμερα. Κάποια άλλη φορά ίσως. Για την ώρα θα πω ένα δύο απλά πράγματα.

    *******

    Τον τελευταίο καιρό κάθομαι και διαβάζω παλιά μου μηνύματα. Πόσο λίγες ήταν οι γνώσεις μου τότε για τα εσώψυχα μου και πόσο βάρος έδινα στην μια πλευρά της ζυγαριάς μόνο?

    Πόσο άδικα μείωνα τον εαυτό μου. Πόσο άδικος ήμουν που πολλές φορές αγνοούσα την αποδοχή σας για την διαφορετικότητα μου?


    *******

    Έχω καταφέρει κάτι σπουδαίο εδώ μέσα. Μόνος μου δεν θα κατάφερνα τίποτα, αυτό να λέγεται.

    Η σχιζοφρένεια είναι ανύπαρκτη. Η μόνη ασθένεια είναι η άνευ όρων παράδοση στην ευαισθησία.

    Μου πήρε καιρό να το καταλάβω αυτό. Σας ευχαριστώ.

    Θα υπάρξει και συνέχεια...Ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Βέβαια αν το είχα ξεπεράσει χωρίς φάρμακα ίσως να ήμουν πιο σίγουρος για την παραπάνω άποψη μου.

    Δε βαριέσαι...καλά να είμαστε. Αντοχές να έχουμε και να μην πέφτουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Η ζωη ειναι αγωνας φιλε μου,συνεχομενος και μερικες φορες εχει και τα διαλειματα του.Σκεψου πως σε 10 χρονια που θα διαβαζουμε αυτα που γραφουμε τωρα πιθανοτατα θα σκεφτομαστε ισως ποσο περιορισμενη ειναι η σκεψη μας,θα βλεπουμε παλι τα λαθη μας και τα βηματα που εχουμε κανει.Μεσα σε αυτο τον αγωνα ομως να φροντισουμε να χαιρομαστε τα διαλειματα,ειναι βασικο αυτο,απο κει παιρνουμε τις δυναμεις μας,και να τα δημιουργουμε απο μονοι μας.ετσι λοιπον,καλοκαιρακι ηρθε.μη το αφησουμε να περασει.ας μειωσουμε λιγο τα θελω μας και ας το εκμεταλευτουμε. :) :) :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Vince,
    Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ αυτό που εισπράττω από την παρουσία σου (νομίζω σου το έχω ξαναπεί) είναι έναν άνθρωπο πολύ έξυπνο με διαύγεια στις κρίσεις του και υψηλή λογική, με «τας φρένας 400». Την σχιζοφρένεια δεν θα την σκεφτόμουν ποτέ, μα ποτέ αν δεν την ανέφερες που και που εσύ ο ίδιος.
    Επειδή, λόγω του καθαρού μυαλού σου κυνηγάς την αλήθεια, θα σου πω ένα πράγμα στο οποίο –πάντα απ’ο,τι βλέπω εδώ μέσα - κάνεις λάθος: πολύ συχνά υποτιμάς τον εαυτό σου, τον τοποθετείς πολύ πιο κάτω από αυτό που πραγματικά αξίζεις….

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by nature
    Vince,
    Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ αυτό που εισπράττω από την παρουσία σου (νομίζω σου το έχω ξαναπεί) είναι έναν άνθρωπο πολύ έξυπνο με διαύγεια στις κρίσεις του και υψηλή λογική, με «τας φρένας 400». Την σχιζοφρένεια δεν θα την σκεφτόμουν ποτέ, μα ποτέ αν δεν την ανέφερες που και που εσύ ο ίδιος.
    Επειδή, λόγω του καθαρού μυαλού σου κυνηγάς την αλήθεια, θα σου πω ένα πράγμα στο οποίο –πάντα απ’ο,τι βλέπω εδώ μέσα - κάνεις λάθος: πολύ συχνά υποτιμάς τον εαυτό σου, τον τοποθετείς πολύ πιο κάτω από αυτό που πραγματικά αξίζεις….
    Συμφωνώ μέχρι κεραίας....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χάρηκα με τις απαντήσεις σας :)

    Εμπνευστή πράγματι η ζωή είναι αγώνας. Αγώνας για οικονομική ανεξαρτησία και ποιότητα ζωής. Όπως διατύπωσες και εσύ εκτός από τον αγώνα πρέπει να υπάρχει και ο ελεύθερος χρόνος να περνάμε όσο καλύτερα μπορούμε. Σε ένα ημερολόγιο είχα διαβάσει παλαιότερα πως το 24άωρο πρέπει να χωρίζεται σε τρία οκτάωρα. Ένα για δουλειά, ένα για διασκέδαση και ένα ακόμα οκτάωρο για ύπνο. Μια ισορροπημένη αρχή που, δυστυχώς, στην πράξη δεν μπορεί να εφαρμοστεί κατά γράμμα.

    Η βιοτική ισορροπία είναι ένα ιδανικό που υπάρχει ως μέτρο σύγκρισης. Κάτι θυσιάζουμε πάντα με σειρά προτεραιοτήτων. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είχα ολόκληρο τα καλοκαίρι στην διάθεση μου για διακοπές (πόσο μακρινά μου φαίνονται τέτοιου είδους καλοκαίρια!). Αρκετό χρόνο έχω αφιερώσει και στο forum. Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταφέρει ακόμα να φτάσω στο σημείο που θέλω, ούτε ότι έχω σκιστεί στην δουλειά βαρώντας καθημερινά δωδεκάωρα όπως επιβάλλει ο εργασιακός χώρος για όσους φιλοδοξούν περισσότερο πλούτο. Η κατάσταση βέβαια είναι στάσιμη αυτά τα 4-5 χρόνια (όσο καιρό δηλαδή βρίσκομαι στον χώρο εργασίας. Έχω φτάσει όμως σε μια ηλικία και πλέον αφοσιώνομαι περισσότερο στο να ξεφύγω από την στασιμότητα των τελευταίων ετών και να προχωρήσω στην ζωή μου. Δεν ονειρεύομαι βέβαια να γίνω εκατομμυριούχος ούτε βασίζομαι στην τύχη (ούτε καν lotto δεν παίζω) αλλά στην ικανότητα και στις ευκαιρίες και ίσως σε κάποιες στοιχειώδεις \"ανέσεις\" που έχω.

    Ζωή απλή αλλά με αξιοπρέπεια και επιτεύγματα.

    Nature & Sabb, αισθάνομαι αισιόδοξος από τα μηνύματα σας (αλλά και άλλων μελών σε άλλα θέματα). Αισιόδοξος ότι ένας Vince μπορεί τελικά να τα καταφέρει και στην πραγματική ζωή όπως κατάφερε και εδώ μέσα στο forum να αποσπάσει σχόλια σαν τα δικά σας.

    Σας ευχαριστώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    vince

    ποσο χαιρομαι με το ποστ και τις διαπιστωσεις σου!

    τελικα το μυστικο της ζωης κρυβεται σε απλα πραγματα....οντως

    να εισαι καλα που και το ζεις και το επικοινωνεις ολο αυτο

    η διευρυνση

    το ανοιγμα

    η συνειδητοποιηση καποιων πραγματων

    ποσο αληθεια διευκολυνουν τη ζωη μας

    και τη ζωη των γυρω μας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εχεις U2U!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by researcher
    η συνειδητοποιηση καποιων πραγματων
    ποσο αληθεια διευκολυνουν τη ζωη μας
    και τη ζωη των γυρω μας
    Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

    Ώρες ώρες νιώθω σαν μια γέφυρα που προσπαθεί να περάσει μέσα από έναν τοίχο. Απλά αναρωτιέμαι αν ο τοίχος έχει πολλά τούβλα και είναι αδιαπέραστος..

    (το ξέρω μιλάω αρκετά γενικά..λέω ότι νιώθω πάντως...ίσως το αναλύσω...)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by vince
    Ώρες ώρες νιώθω σαν μια γέφυρα που προσπαθεί να περάσει μέσα από έναν τοίχο. Απλά αναρωτιέμαι αν ο τοίχος έχει πολλά τούβλα και είναι αδιαπέραστος..
    Γέφυρα -> αρμονική συνύπαρξη σκέψεων-ιδεών

    Τούβλα --> απόλυτες πεποιθήσεις

    Το ερώτημα είναι κατά πόσο αυτή η γέφυρα είναι υπαρκτή. Τα τούβλα μέσα μου υπάρχουν. Παράδειγμα -> Αν με είχε τσιμπήσει μια μέλισσα όταν ήμουν μικρός και κόντεψα να πεθάνω απο αλλεργική αντίδραση τότε μέσα μου θα υπάρχει η σκέψη οτι όλες οι μέλισσες τσιμπάνε και είναι επικίνδυνες (δημιουργούν αλλεργικές αντιδράσεις). Το προσωπικό μου τούβλο δεν είναι το ίδιο για όλους (δεν έχει όλος ο κόσμος αλλεργία στις μέλισσες) όμως για μένα είναι σχεδόν απόλυτο. Μπορεί εγώ να συμπαθώ όλα τα ζώα σε γενικές γραμμές αλλά να αποφεύγω τις μέλισσες. Άλλος τα φίδια, άλλος τους σκορπιούς. Όμως και οι μέλισσες μας χαρίζουν το πλούσιο μέλι τους (που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι η αλήθεια), ακόμα και οι σκορπιοί έχουν χρησιμοποιηθεί για να παραχθούν φάρμακα.

    Η γέφυρα του καθενός είναι υπαρκτή, με περιορισμούς όμως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by vince
    Χάρηκα με τις απαντήσεις σας :)

    .................................

    Nature & Sabb, αισθάνομαι αισιόδοξος από τα μηνύματα σας (αλλά και άλλων μελών σε άλλα θέματα). Αισιόδοξος ότι ένας Vince μπορεί τελικά να τα καταφέρει και στην πραγματική ζωή όπως κατάφερε και εδώ μέσα στο forum να αποσπάσει σχόλια σαν τα δικά σας.

    Σας ευχαριστώ.

    Vince,
    καταλαβαίνω ότι για τους δικούς σου λόγους έχεις ανάγκη τα θετικά σχόλια στην πραγματική ζωή. Πιστεύω εξάλλου ότι όχι μόνον εσύ αλλά οποιοσδήποτε άνθρωπος-κοινωνικό ον, θέλει τα καλά έξωθεν σχόλια. Η γνώμη μου είναι όμως ότι δεν πρέπει να τα περιμένουμε και πολύ γιατι ο άνθρωπος σήμερα έχει εξελιχθεί σε πολύ ανταγωνιστικό ον και δεν λέει εύκολα καλή κουβέντα για τον διπλανό του. Ακόμα και για πράγματα πολύ οφθαλμοφανή, καλή κουβέντα δύσκολα ακούς από τα χείλη του κόσμου.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by nature
    Originally posted by vince
    Χάρηκα με τις απαντήσεις σας :)

    .................................

    Nature & Sabb, αισθάνομαι αισιόδοξος από τα μηνύματα σας (αλλά και άλλων μελών σε άλλα θέματα). Αισιόδοξος ότι ένας Vince μπορεί τελικά να τα καταφέρει και στην πραγματική ζωή όπως κατάφερε και εδώ μέσα στο forum να αποσπάσει σχόλια σαν τα δικά σας.

    Σας ευχαριστώ.

    Vince,
    καταλαβαίνω ότι για τους δικούς σου λόγους έχεις ανάγκη τα θετικά σχόλια στην πραγματική ζωή. Πιστεύω εξάλλου ότι όχι μόνον εσύ αλλά οποιοσδήποτε άνθρωπος-κοινωνικό ον, θέλει τα καλά έξωθεν σχόλια. Η γνώμη μου είναι όμως ότι δεν πρέπει να τα περιμένουμε και πολύ γιατι ο άνθρωπος σήμερα έχει εξελιχθεί σε πολύ ανταγωνιστικό ον και δεν λέει εύκολα καλή κουβέντα για τον διπλανό του. Ακόμα και για πράγματα πολύ οφθαλμοφανή, καλή κουβέντα δύσκολα ακούς από τα χείλη του κόσμου.....
    συμφωνω..δυσκολα..εκτος αν παιζει αλλος παραγοντας..ιδιον οφελος..
    Dum spiro spero (?)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Helena,
    την εξαίρεση που λέγεται ίδιον όφελος την είχα ξεχάσει...
    Ευστοχη επισήμανση.
    Και μου ήρθε μια ιδέα. Για να κάνουμε εμείς τουλάχιστον practice για να αντιστεκόμαστε στο ρεύμα του ανταγωνισμού, να ανοίξουμε κάποτε ένα θέμα όπου θα λέει ο καθένας μας, τα καλά των άλλων συμφορουμιτών. Μόνο τα καλά....αν υπάρχουν αλήθεια βέβαια... Οχι ψευτοκολακείες...Πχ. Το καλό κατ εμένα του Α είναι το χιούμορ του.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ανταγωνιστικά ..εδώ μέσα? Για ποιόν λόγο?

    Εκτός αν νομίζετε ότι το επάγγελμα μου είναι ψυχολόγος ;)

    ...ή ότι έχω να κερδίσω κάτι πέραν της αμφίδρομης ψυχικής αποικοδόμησης με το να εκθέτω τον εαυτό μου?

    Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο καθένας στο μυαλό του..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Helena
    ιδιον οφελος..
    Νομίζω πως καλύτεροι γινόμαστε μέσα από ένα σύνολο και όχι μεμονωμένα...αυτό δεν είναι ίδιον όφελος?

    Εσύ Helena δεν νιώθεις καλύτερα όταν συμμετέχεις στην επικοινωνία ενός forum που το θέμα του σε αφορά?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •