αρχίζω να νευριάζω με τον εαυτό μου? με την πίστη μου? με την ζωή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25

    αρχίζω να νευριάζω με τον εαυτό μου? με την πίστη μου? με την ζωή?

    Έχασα την πίστη μου σχεδον όλη στον Χριστό αλλα παράλληλα ένα κομμάτι παραμένει πιστό γιατί φοβάμαι την κόλαση.


    έχω διαβάσει κάποια πραγματα για τον Χριστιανισμό που αρχίσουν να μου δείχνουν ότι ο Χριστιανισμός ίσως είνια μια φτιαχτή θρησκεία.



    Αρχικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Θεός έδωσε το μήνυμα του στους ανθρώπους πριν πολλά χρόνια και πως γίνεται εμείς να τους εμπιστευτούμε την στιγμή που υπάρχουν και άλλες θρησκείες και γενικα στον κόσμο υπάρχει απάτη.


    Διαβάζω για γενοκτονία, ή για ανθρώπους που πρέπει να θανατώνονται για την αμαρτία τους ως παραδειγματισμό.

    18 If someone has a stubborn and rebellious son who does not obey his father and mother and will not listen to them when they discipline him, 19 his father and mother shall take hold of him and bring him to the elders at the gate of his town. 20 They shall say to the elders, “This son of ours is stubborn and rebellious. He will not obey us. He is a glutton and a drunkard.” 21 Then all the men of his town are to stone him to death. You must purge the evil from among you. All Israel will hear of it and be afraid.


    εμενα η παλαια διαθηκη και η καινουργια μοιάζουν σαν 2 διαφορετικες θρησκείες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Οκ... Πολύ φυσιολογική αντίδραση κάποιου που κάποια στιγμή αντιλαμβάνεται ότι τον κοροϊδεύουν.

    Τωρα δούλεψε στο να πάψεις να πιστεύεις στην κόλαση διότι ούτε αυτή υπάρχει.

    Και οταν τα καταφέρεις τότε θα είσαι πραγματικά ελεύθερος.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    αυτο που με κάνει να έχω δεύτερες σκέψεις.

    είναι γιατι τόσοι ανθρωποι πιστευουν?

    γιατι υπάρχουν μαρτυριες ανθρώπων που άπεκτησαν πιστη?

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Οκ... Πολύ φυσιολογική αντίδραση κάποιου που κάποια στιγμή αντιλαμβάνεται ότι τον κοροϊδεύουν.

    Τωρα δούλεψε στο να πάψεις να πιστεύεις στην κόλαση διότι ούτε αυτή υπάρχει.

    Και οταν τα καταφέρεις τότε θα είσαι πραγματικά ελεύθερος.
    Η κολαση ειναι εδω φιλε......

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    επισης σκέφτομαι. τι έγιναν τα αγαπημενα μας προσωπα? απλα δεν υπάρχουν? ειναι καπως βασινιστικο να το σκεφτεσαι οσο ζεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Η κολαση ειναι εδω φιλε......
    Όταν μιλάς για την κόλαση αναφέρεσαι στην βιβλική κόλαση.

    Ως εκ τούτου μια τέτοια κόλαση είναι πρακτικά αδύνατον να υπάρξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    επισης σκέφτομαι. τι έγιναν τα αγαπημενα μας προσωπα? απλα δεν υπάρχουν? ειναι καπως βασινιστικο να το σκεφτεσαι οσο ζεις.
    Δεν υπάρχουν όπως δεν υπάρχεις και συ γι αυτούς.

    Η μόνη απόδειξη ότι υπήρξαν κάποτε είναι μεσα απο τα εργα τους αν αφησαν πίσω τους και μεσα απο τις (λιγότερο αξιόπιστες) αναμνήσεις που έχουμε εαν έχουμε γι αυτά.

    Εμενα προσωπικά δεν με βασανίζει καθόλου αυτό. Απλά νοιώθω τυχερός που έζησα την δεδομένη χρονική στιγμή και είχα την ευκαιρία να ανταμωσουν εφήμερα οι δρόμοι μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    αυτο που με κάνει να έχω δεύτερες σκέψεις.

    είναι γιατι τόσοι ανθρωποι πιστευουν??
    Διότι το έχουν ανάγκη.

    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    γιατι υπάρχουν μαρτυριες ανθρώπων που άπεκτησαν πιστη?
    Καμια μαρτυρία ΠΟΤΕ δεν είναι αρκετή γι απόδειξη κανενός πράγματος.

    Πολλές φορές, έως πάντα, οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να οπτικοποιησουν αυτο που πιστεύουν ως άμυνα ότι πιστεύουν σε κάτι υπαρκτό.
    Αρα για να το βλεπω τότε είναι αληθινό.

    Ομως αυτό είναι αυταπάτη.

    Πχ. Εγω σήμερα είδα στο σαλόνι μου εναν ροζ μονοκερο, έρχεται η αδερφή μου και λέει ότι εγω θεωρώ ότι ο αδερφός μου αποκλείεται να λέει ψέματα αρα όντως υπήρχε στο σαλόνι του ενας ροζ μονοκερος.

    Το λέει στην μανα μας και κεινη στην γειτόνισσα... Κτλπ

    Κατάλαβες πως λειτουργεί η πίστη?

    Είναι λοιπόν η πίστη αξιόπιστη μέθοδος για την αλήθεια? Σαφέστατα όχι.

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Όταν μιλάς για την κόλαση αναφέρεσαι στην βιβλική κόλαση.

    Ως εκ τούτου μια τέτοια κόλαση είναι πρακτικά αδύνατον να υπάρξει.
    Βλεπω δεν πιστευετε στο Θεό. Ουτε εγω ξερω εαν πιστευω η οχι. Δεν με νοιαζει. Μια ειναι η ουσία δεν υπαρχει αθανασια.
    Τωρα βιβλικη ξεβιβλικη δεν ξερω. Με ολα αυτα που συμβαίνουν νομιζω ειμαστε στην κολαση.
    Βεβαια και με τις αποφασεις μας κρίνετε τι ζουμε. Αλλα η πλειοψηφια των ανθρωπων υποφερει. Αυτη ειναι η πραγματικότητα. Κανω λαθος?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Βλεπω δεν πιστευετε στο Θεό. Ουτε εγω ξερω εαν πιστευω η οχι. Δεν με νοιαζει. Μια ειναι η ουσία δεν υπαρχει αθανασια.
    Τωρα βιβλικη ξεβιβλικη δεν ξερω. Με ολα αυτα που συμβαίνουν νομιζω ειμαστε στην κολαση.
    Βεβαια και με τις αποφασεις μας κρίνετε τι ζουμε. Αλλα η πλειοψηφια των ανθρωπων υποφερει. Αυτη ειναι η πραγματικότητα. Κανω λαθος?
    Ναι. Είναι διαφορετική είδους συζήτηση.

    Η βιβλικη συζήτηση προϋποθέτει να γνωρίζεις τι λέει η βίβλος.

    Αυτο που λες είναι κοινωνική οπτική γωνία που είναι κάτι διαφορετικό.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Η γνωση ειναι δυναμη. Δεν θα ειχα προβλημα στο μελλον να ασχοληθω με το τι λεει η βιβλος. βασικα δεν ξερω. απο οσα εμαθα στο σχολειο. παραπερα δεν το εχω ψαξει. αν και θα ηθελα να το ψαξω κατω απο το καταληλο ερεθισμα. Και θα το δω οχι φανατικα απο κριτικη ματια!

    ολα εχουν ενδιαφερον ... καλο ειναι να γνωριζεις...
    ο φανατισμος ειναι το προβλημα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    πολλες φορές οταν σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός είναι άλλη μια ψευτική θρησκεία και ότι επιτέλους μπορω να ζήσω την ζωή μου όπως θέλω.


    αλλά...


    στην σκέψη ότι δεν θα ξαναδουμε τους αγαπημένους μας, μου προκαλεί θλίψη. με πιάνει και ενας φόβος για το τι μπορεί να υπάρχει μετα τον θάνατον, ανησυχω μήπως μετα τον θάνατο ειμαστε σαν να ειμαστε θαμμένοι ζωντανοί και φρικάρω.


    Βρισκω ανακούφιση στον Χριστό. Αλλά όταν διαβάζω για όλες αυτές τις διαφωνίες ενάντια στον Χριστιανισμό, καταλαβαίνω ότι υπάρχει και ένα δίκιο σε κάποιον να μην πιστεύει. Θέλω να πω, υπάρχουν πολλες θρησκείες, γιατι ο Χριστιανισμός να είανι η σωστή? γιατι ο Θεός μας έδωσε ζωή ενω πολλοι θα καταλήξουν στην κόλαση? γιατι επέτρεψε τον διάβολο να μας κολάζει? γιατι περιμένει να πιστέψουμε τα λεγόμενα ανθρώπων από παλιά χρόνια την στιγμή που ξέρει ότι στον κοσμο γενικα υπάρχει απάτη. Ειναι λογικο να ειμαστε καχύποπτοι. Μου φαινεται λίγο σαν τζόγος.

    Επίσης, η τιμωρία της αιώνιας κόλασης είναι too much. πως γινεται ο Θεός της αγάπης να στείλει κάποιον στην κόλαση? και όμως παρολα αυτά θέλω να πιστεύω γιατί στεναχωριέμαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post

    στην σκέψη ότι δεν θα ξαναδουμε τους αγαπημένους μας, μου προκαλεί θλίψη. με πιάνει και ενας φόβος για το τι μπορεί να υπάρχει μετα τον θάνατον, ανησυχω μήπως μετα τον θάνατο ειμαστε σαν να ειμαστε θαμμένοι ζωντανοί και φρικάρω..
    Δεν είναι εφικτό να ζήσεις για πολύ ενω είσαι θαμμένος. Το πολύ 15-20 λεπτά.

    Μετα τον θάνατο υπάρχει ότι ακριβώς υπήρχε πριν γεννηθείς. Σε ανησυχεί αυτό που άφησες πισω όταν γεννήθηκες?

    Είμαι σίγουρος πως όχι.


    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Βρισκω ανακούφιση στον Χριστό. .
    Γιατί? Ποιους καλούς λόγους έχεις για να πιστεύεις ότι θα κάνει το παραμικρό για σένα?

    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Επίσης, η τιμωρία της αιώνιας κόλασης είναι too much. πως γινεται ο Θεός της αγάπης να στείλει κάποιον στην κόλαση? και όμως παρολα αυτά θέλω να πιστεύω γιατί στεναχωριέμαι.
    Δε σε στέλνει αυτός αλλά εσύ διότι δεν ακολούθησες αυτά που έλεγε, μερικά από αυτά είναι...

    Να μην φοράς μπλουτζην
    Να μην τρως γαρίδες
    Να αγαπάς τους γονείς σου περισσότερο από αυτόν.
    Να μην προσκυνάς εικόνες
    Να μην κάνεις τατουάζ
    Να μην έχεις μακριά μαλλιά
    Κτλπ

    Ομως μην ανησυχείς διότι δεν έχει πρόβλημα με το να είσαι παιδεραστής.
    Last edited by JimNirou; 22-07-2021 at 23:52.

Similar Threads

  1. Αρχίζω
    By stellagla89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2019, 16:06
  2. Πίστη σε Θεό
    By carrot in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 75
    Last Post: 14-12-2017, 22:40
  3. Κρίσεις αγχους οταν νευριάζω
    By stive64 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-2014, 22:19
  4. αρχιζω και εγω!!
    By anastasoula22 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 79
    Last Post: 24-05-2013, 21:55
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 03:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •