Kαφεινη και ΓΑΔ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Πρόσεξε λίγο τη μικρή φίλε μου που είναι η πίεση της καρδιάς. Περπάτημα θέλει και λιγότερα αλάτια και ψωμιά.
    εχω ξεκινησει περπατημα 1 ωρα την ημερα καθημερινα... ευχαριστω να εισαι καλα!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχω ξεκινησει περπατημα 1 ωρα την ημερα καθημερινα... ευχαριστω να εισαι καλα!
    Και είσαι να σαι καλά! Να νικήσουμε τους φόβους μας! Καλό απόγευμα!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Το Ιντεράλ που παίρνεις είναι και αυτό β μπλόγκερ αλλά άλλη δραστικηη ουσία από την ατενολόλη, προπρανολόλη είναι μου το είχε συστήσει ένας καρδιολόγος το δοκίμασα και δεν με έπιανε καλά! Και ξαναγύρισα στο Tenormin που παίρνω από το 2003 από τον πρώτο καρδιολόγο που μου το έδωσε και δεν το αλλάζω πλέον.
    Εγώ δεν τα παίρνω για τις ταχυκαρδίες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Poseidonas458 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζετε σχετικά με την κατανάλωση καφέ; Δυστυχώς άλλη μια εξάρτηση μου είναι αυτή. Πίνω 2-3 καφέδες την μέρα. Τελευταία νιώθω ότι μου προκαλούν μια ανησυχία και μια ένταση.
    Έχω κόψει τον καφέ εδώ και είκοσι χρόνια γιατί μου προκαλούσε νευρικότητα, ταχυκαρδία και επειδή είχα πρόβλημα με τον ύπνο, άγχος κλπ. Γενικά σε όσους έχουν πρόβλημα με άγχος, αϋπνία κλπ δεν βοηθάει. Αν μπορείς αποφυγε τουλάχιστον να πίνεις αργά το απόγευμα και βράδυ. Το ίδιο ισχύει και για την σοκολάτα. Έχει κι αυτή καφεινη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δε ξέρω τι σου ειπε,εγω επινα 5 φραπε τη μερα οταν δουλευα σε γραφείο και ήμουν μια χαρά.Δεν ειναι φυσιολογικό αυτο που σου είπε.ολος ο κόσμος πίνει καφε.Εγω που εχω προβλημα και ο καφες επηρεάζει ο γιατρος ούτε με ρώτησε τι καφέ πινω σιγά μη μου αλλαξει και τα γουστα.Ειμαστε πολύ νέοι ακόμα για να συμπεριφερόμαστε σαν γέροι εκατό χρόνων
    Είχα το στομάχι μου εκείνη την περίοδο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είχα το στομάχι μου εκείνη την περίοδο
    Αν είχες παθολογικό πρόβλημα αλλάζει
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ποτέ δεν μου άρεσε ο καφές και δεν τον χρειάζομαι κιόλας. Έχω πιει ελάχιστες φορές κυρίως για να ξεμεθυσω. Φραπε προσπάθησα παλια ένα καλοκαίρι να αρχίσω να πίνω και μου έφερνε θέματα με το στομάχι και τρομερή ταχυπαλμία (και αυτό όταν ήμουν 18) Αν πιω τώρα σίγουρα θα ανεβάσει τους παλμούς μου αφού και λίγη κόλα να πιω που έχει καφεΐνη μου φέρνει ταχυπαλμία. Αλλα δεν μου αρεσει ως γευση για να πιω. Ο καρδιολόγος μου μού έχει πει να τα αποφεύγω όλα αυτά συνειδητά. Τα δόντια μου είναι κάτασπρα χωρίς σφραγίσματα και ξυπνάω χωρίς να χρειάζομαι καμία ουσία το πρωί.
    Είναι το καλύτερο για την υγεία σου μακροπρόθεσμα, ειδικα οσον αφορα τα ενεργειακα ποτα και τα αναψυκτικα , τίγκα στα προσθετικά και στη ζάχαρη.

    Η καφεΐνη πάντως προκαλεί διέγερση του νευρικού συστήματος και ανεβάζει παλμούς και πίεση αρα λογικό ειναι να νιώθεις επιπλέον ανησυχία.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •