Νιώθω προδομένη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    23

    Νιώθω προδομένη...

    Καλησπέρα σας... Θέλω να μοιραστώ κάτι που με έχει στενοχωρήσει... Ναι, ίσως είναι ασήμαντο αλλά με έχει πληγώσει πολύ... Γενικά, δε συνηθίζω να έρχομαι κοντά με ανθρώπους στο διαδίκτυο. Όμως, πριν μερικούς μήνες, έτυχε να γνωρίσω διαδικτυακά μια κοπέλα όταν ήμουν σε μια περίεργη φάση ψυχολογικά κι αυτή το ίδιο... είχαμε ερωτικη απογοήτευση και λέγαμε τον πόνο μας... Αρχίσαμε, λοιπόν, να συζητάμε αραιά και πού στην αρχή και τους επόμενους μήνες δεθηκαμε και λέγαμε και πολύ προσωπικά μας ζητήματα. Ήταν κι η καραντινα. Είχαμε ανάγκη την επικοινωνία όλοι μας. Με είχε στηρίξει πολύ κι εγώ εκείνη... Το ξέρω ότι αυτό δεν είναι φιλία αφού δεν υπήρχε διαπροσωπική επαφή λόγω απόστασης αλλά υπήρχε αλληλοεκτιμηση... Γενικά, όμως, ήξερα και έβλεπα από τον τρόπο που μιλούσε για διάφορα θέματα και για γνωστούς της και μη ότι ήταν κάπως αρνητική και προκατειλημμένη... Μου σχολίαζε αρνητικά συγγενείς της, πρώην φίλους που την πρόδωσαν, συμφοιτητές της... ήταν και χειριστική... πολλές φορές μου ζητούσε να κάνω λάικ σε δικές της δημοσιεύσεις... ή της έγραφα ότι δεν είμαι καλά κι αφού είχε πει τα δικά της με ψιλοαγνοούσε κάποιες φορές... Όλοι με το παραμικρό έμπαιναν στη μαύρη λίστα... Πού να φανταστώ... Ήμουν προσεκτική για να μην παρεξηγηθούμε αλλά δεν τα κατάφερα ούτε εγώ... Τις τελευταίες μέρες είχε γίνει απόμακρη, είχαμε κόψει επικοινωνία, το άφησα να δω πού θα πάει... Λέω κάτι θα έκανα αλλά μήπως είναι ιδέα μου... Ξυπνάω σήμερα και βλέπω ένα κατεβατο ότι δε θέλει να ξαναμιλήσουμε γιατί έχω κάνει φίλους στο fb αρκετούς γνωστούς της, λάθος μου εντάξει, αλλά έχει δύο μήνες μήνες που συνέβη αυτό... τώρα το θυμήθηκε; Και επειδή είχα στείλει μήνυμα στον κολλητό της. Βασικά ένα συγγνώμη του είχα στείλει μόνο για μια παρεξήγηση που έγινε δημόσια και αίτημα φιλίας επειδή τον είχε βάλει σε μια ομαδική συνομιλία κάποια στιγμή. Δεν ήθελα κάτι ερωτικό μαζί του. Και δεν τον ξέρω κιόλας. Τέλος πάντων. Εντωμεταξύ, την είχα στηρίξει πολύ σε διάφορα θέματα, της έκανα ψυχανάλυση αξημερωτα γιατί είχε πρόβλημα με το αγόρι της που αυτό το κάνω με λίγους ανθρώπους που εκτιμώ, την άκουγα πάντα και αυτό ήταν το ευχαριστώ της; Τουλάχιστον, μπορούσε να μου δώσει μια ευκαιρία να επανορθώσω... Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους πια.. έφταιξα τόσο πολύ ή πιστεύετε με εκμεταλλεύτηκε και τώρα που είναι καλά ψυχολογικά αποφάσισε να με κάνει στην άκρη με μια δικαιολογία; Νιώθω ότι με εκμεταλλεύτηκε μέχρι να λύσει τα θέματά της και τώρα δεν με έχει ανάγκη πια μάλλον... Να πω ότι τη στήριξα και με την εταιρεία ρούχων που είχε ανοίξει... Τώρα μουντζώνομαι... Είχε και παράπονο ότι οι πρώην φίλοι της την πρόδωσαν και για αυτό είχε μείνει μόνη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Θεωρώ πως η καραντίνα ευνόησε πολύ την διαδικτυακή επικοινωνια και τις διαδικτυακές γνωριμίες. Όλοι είχαμε περισσότερο χρόνο να τσατάρουμε, να αφιερώνουμε σε ανθρώπους χρόνο μέσα από ένα κινητό ή έναν υπολογιστή.
    Όμως η καραντίνα τελείωσε, και η ζωή βρίσκεται πάλι εκτός σπιτιού.
    Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να διατηρηθεί μια φιλία διαδικτυακή, μία φιλία τηλεφώνου ή υπολογιστή, χωρίς την τετ α τετ επαφή και το μοίρασμα εμπειριών..
    Πόσα κοινά πράγματα να ζήσετε μέσα από ένα διαδίκτυο.

    Όμως το σημαντικότερο στοιχείο, είναι ότι η κοπέλα έκοβε εύκολα επαφές, και παρεξηγιόταν πολύ εύκολα
    Αυτό αν το κάνει με όλους τους άλλους είναι κάπως φυσικό και επόμενο να το κάνει και σε σένα.
    Εσύ γιατί να είσαι η εξαίρεση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Είναι τόσο σημαντική αυτή η διαδικτυακή σχέση για σένα; Αν ναι, γιατί;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by 351 View Post
    Είναι τόσο σημαντική αυτή η διαδικτυακή σχέση για σένα; Αν ναι, γιατί;
    Σωστή ερώτηση... Ίσως γιατί πάντα ήθελα μια κολλητή... Το πάλευα από το δημοτικό αλλά κάθε φορά που δενόμουν με μια κοπέλα, στο τέλος λόγω της κυκλοθυμίας μου διαλυόταν η φιλία... Έχω φίλους στην πραγματική ζωή αλλά πλέον με αυτούς δε νιώθω ότι μας συνδέει κάτι κι επειδή με τη συγκεκριμένη έτυχε να δεθούμε σε δύσκολες στιγμές διαφορετικές για την κάθε μια νόμιζα ότι τουλάχιστον θα διατηρούσαμε μια επαφή... Δεν με πειράζει που ξεκοψε. Είχε πλέον τη ζωή της και είναι λογικό... Ίσως σκέφτηκε ότι η ζωή είναι εκεί έξω και εμείς δε θα γνωριζόμασταν ποτέ... Τι να μας δέσει πια; Επίσης κι οι δυο είμαστε καλά ψυχολογικά... Όμως με πληγωσε το ότι στα δύσκολα με αναζητούσε και τώρα που είναι καλα εξαφάνιστηκε... Αυτό κάτι δείχνει και όσα είπε τα θεωρώ δικαιολογίες αλλά δεν έχει σημασία πια... Μάλλον πρέπει να αρχίσω να αλλάξω παρέες και να βρω κόσμο κι εγώ εκεί έξω...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Το πρόβλημα φαίνεται πως δεν είναι η συγκεκριμένη κοπέλα, η οποία ενδεχομένως να μην είχε την ίδια ανάγκη να βρει μια κολλητή μέσω διαδικτύου. Γράφεις για κυκλοθυμία. Μήπως είναι αυτό το ζήτημα που πρέπει να εστιάσεις και όχι η συγκεκριμένη κοπέλα;

    Επίσης οι φιλίες με "κολλητούς/ες" δε δημιουργούνται απαραίτητα από τη σύνδεση στα δύσκολα. Μήπως με το "κολλητή" εννοείς το να έχεις κάποια ψυχολογική υποστήριξη από μια φίλη; Γιατί αν το εννοείς έτσι, δεν είναι ο συνήθης ορισμός που δίνουμε στους/στις "κολλητούς/ες".

Similar Threads

  1. Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2019, 13:32
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  3. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 11:03
  4. Νιώθω προδομένη
    By Gina25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2012, 23:14
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •