ψυχαναγκασμος ενας ατελειωτος εφιαλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    26

    ψυχαναγκασμος ενας ατελειωτος εφιαλτης

    καλησπερα ειχα γραψει και στις γενικες φοβιες αλλα νομκιζω εδω ειναι το μερος που πρεπει να απευθυνθω.εδω και 3 εβδομαδες με επιασε μια φοβια οτι θα γινω ομοφυλοφιλος η οποια κυριολεκτικα τις πρωτες μερες μου εκαιγε το μυαλο.ειχα ξαναπαθει παλαιοτερα καποιες τετοιες διαταραχες του στυλ οτι θα πεθανω και ετρεχα στους γιατρους για οτι εξεταση υπαρχει,το ξεπερασα,μετα κολλησα στο οτι θα παθω βαριες ψυχικες νοσους και θα μεινω φυτο πολυ ασχημο κολλημα που μετα πο πολυ καιρο το ξεπερασα και αυτο με φαρμακευτικη βοηθεια βεβαια.Τωρα χωρις κανενα λογω και χωρις να μου αρεσαν ποτε οι αντρες μου κολλησε το μυαλο οτι θα μου αρεσουν οι αντρες και οτι θα γινω γκει.Σε σημειο εξευτελιστικο κιολας αποφευωγω να κανω παρεα με φιλους και τρομαζω πολλες φορες οταν βλεπω εναν αντρα φοβουμενος οτι θα γινω γκει(μπορειετε να γελασετε ελευθερα οσιοι θελετε)ξεκινησα εντατικη θεραπεια με entact και remeron,μπορω να πω οτι το πολυ στρες που ενιωθα τις πρωτες μερες δεν το εχω αλλα την σκεψη την εχω.Ο γιατρος μου γελαει και το θεωρει αστειο(με βοηθησε στο παρελθον και ειναι πολυ εμεπιρος γιατρος)αλλα εμενα με εχει κανει χαλια.Δεν εχω καθολου αυτοπεπειθηση και δεν νιωθω αντρας οπως ενιωθα τι να κανω ρε παιδια καμια ιδεα θελω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Είναι ψέμα, να μην ασχολείσαι με τέτοιες σκέψεις! Κι εγώ σκεφτόμουν βλασφημίες και διάφορα κακά για τον εαυτό μου, αλλά όταν σταδιακά έδινα όλο και λιγότερη σημασία και έβρισκα πράγματα να ξεχνιέμαι, όλο και χανόντουσαν αυτές οι σκέψεις, μέχρι που τώρα είναι ελάχιστες! Είναι παιχνίδι του μυαλού, δεν είναι κάτι αληθινό, είναι ΙΔΨ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    26
    ναι ρε φιλε με εχει επηρεασει και το σκεφτομαι συνεχεια και εχω πεσει και σε καταθλιψη.παω να σκεφτω μια γυναικα και μου πεατγονται αντρες μπροστα απο εκεινη την ημερα και το μυαλο μου ειναι σαν να μου λεει δεν θα ησυχασεις ποτε και φοβαμαι οτι θα με κανει γκει το μυαλο μου.....και δεν ειχα νιωσει ποτε τιποτα για αντρα ελεος δηλαδη απλα μιλαγαν στην παρεα συνεχεια για γκει και μου κολλησε το μυαλο μια μερα ξαφνικα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    26
    Εσυ φιλε μου πως τα καταφερες και επισης ειχες και καταθλιψη;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    6
    Γεια σου φίλε μου και εγώ πολλα χρονια παλευω με Ιδεοψυχαναγκασμόυς, η γνώμη μου είναι ότι ένα φοβισμένο μυαλό ότι και να σκεφτεί θα το δώσει Μεγάλυτερη βαρυτητα από ότι πραγματικα είναι, οτιδήποτε φοβάσαι και θεωρείς απαράδεκτο για εσένα το μυαλό σου θα το επαναλαμβάνει συνεχεια γιατι επιζητεί συνεχώς διαβεβαιώση , γιατί ίσως προηγουμενες καταστάσεις στη ζωή σου σε έκαναν ανασφαλή σαν άτομο ,ο φόβος μια σκεψη να μην εξελιχθεί σε Ιδεοψυχαναγκασμό θα εξελιχθεί σε Ιδεοψυχαναγκασμό γιατί ακριβώς το φοβάσαι, τόσο απλά. Η Λύση ειναι να μπορέσουμε να αξιολογήσουμε αυτές της σκέψεις οχι σε περιοδους έντονου άγχους και χωρίς να έχουμε μια αμυντική στάση, δλδ θα προσπαθήσω να πεισω τον εαυτό μου ότι αυτή η σκέψη είναι λάθος, η σκέψη δεν μπορεί να χάσει την ισχυ της με την βία ουτε με την επιβολή ,αλλά κατανοώντας της πτυχες της προσωπικοτητας μας και το πως μέσα στο χρόνο διαμορφώθηκε αυτή με βάση της εμπειρίες που έχουμε ζήσει.

Similar Threads

  1. Ψυχαναγκασμός με ήχο
    By Electrical in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-02-2020, 02:19
  2. Ψυχαναγκασμος
    By Maryname in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-2019, 23:25
  3. Replies: 10
    Last Post: 04-10-2017, 21:31
  4. Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός
    By Κύκνος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-08-2015, 20:19
  5. ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ...
    By kisavos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 28-01-2015, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •