Κατά πάσα πιθανότητα έχω Covid - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 96
  1. #46
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γρήγορα περαστικά σας !

    Ειναι το δεύτερο περιστατικό που βλέπω με εμβόλιασμενο και πραγματικά με ανησυχεί ακόμα περισσότερο όλο αυτό .

    Στο πρώτο που ξέρω ήταν ο άνθρωπος με άσθμα και οι γιατροί του είπαν πως έτσι και δεν έκανε το εμβόλιο τώρα δεν θα μιλούσαν μαζί του .
    Δυσκολεύτηκε πολύ μπήκε και εντατική αλλά όλα ευτυχώς πήγαν καλά και τώρα αναρρώνει σπίτι του .

    Εύχομαι σύντομα να είναι και ο αδελφός σου κοντά σας !
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Και ο φίλος του αδελφού μου εμβολιασμένος είναι. Εκείνος ευτυχώς το γλίτωσε το νοσοκομείο. Πέρασε μια κόλαση με πυρετό, βήχα και δύσπνοια αλλά από την 5η μέρα ήταν σχετικά καλά.
    Μεγάλη προσοχή από όλους, παιδιά! Να φανταστείτε ότι τα φάρμακα που τους βάζουν στον ορό είναι τόσο δυνατά που τους μετράνε συνέχεια το σάκχαρο και κάνουν σε όλους στο θάλαμο ινσουλίνη καθημερινά, σε διαβητικούς και μη. Όμως, το παρήγορο είναι ότι τώρα οι γιατροί έχουν περισσότερα "όπλα" (φάρμακα) κατά του ιού.

  2. #47
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Κασσανδρα ήταν εμβολιασμενος ο αδερφός σου; Πω πω τι λες τώρα
    Ναι, εμβολιασμένος! Επειδή είναι καθηγητής σε ΕΠΑΛ φοβοταν πολύ την μετάδοση. Επιπλέον, έχει και τρία παιδιά, αγόρια, το ένα 13 χρονών, το άλλο 16 και το μεγάλο 18 και είναι δύσκολο να τα "μαζέψεις" και να προσέχουν όπως πρέπει, τώρα στην εφηβεία. Τελικά, τα μεγάλα κόλλησαν και τα δύο από τον αδελφό μου.
    Σημείωση: Στον θάλαμο του είναι ο μόνος εμβολιασμένος, οι άλλοι είναι ανεμβολίαστοι (4 άτομα). .

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    καλημερα.
    περαστικα στον αδερφο σου, κασσανδρα. το εμβολιο προφυλασσει απο τα χειροτερα σε συντριπτικα ποσοστα, αλλα κανεις δεν μπορει να ειναι βεβαιος οτι δεν θα περασει την ασθενεια. στα βαρια περιστατικα, πανε 90- 95% ανεμβολιαστοι... πολλη προσοχη για ολους μας..

    αυτα ειναι τα στατιστικα ανα εκατομμυριο εμβολιασμενων για ασθενεια, αλλα και για παρενεργειες.για ανεμβολιαστους, δεν συζηταμε. πολυ χειροτερα...



    https://i.postimg.cc/xjwHbCLn/vaccine-rates.jpg

  4. #49
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    περαστικα στον αδερφο σου, κασσανδρα. το εμβολιο προφυλασσει απο τα χειροτερα σε συντριπτικα ποσοστα, αλλα κανεις δεν μπορει να ειναι βεβαιος οτι δεν θα περασει την ασθενεια. στα βαρια περιστατικα, πανε 90- 95% ανεμβολιαστοι... πολλη προσοχη για ολους μας..

    αυτα ειναι τα στατιστικα ανα εκατομμυριο εμβολιασμενων για ασθενεια, αλλα και για παρενεργειες.για ανεμβολιαστους, δεν συζηταμε. πολυ χειροτερα...

    https://postimg.cc/c6c6pdDb
    Ευχαριστώ πολύ Remedy! Να είσαι καλά!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ναι, εμβολιασμένος! Επειδή είναι καθηγητής σε ΕΠΑΛ φοβοταν πολύ την μετάδοση. Επιπλέον, έχει και τρία παιδιά, αγόρια, το ένα 13 χρονών, το άλλο 16 και το μεγάλο 18 και είναι δύσκολο να τα "μαζέψεις" και να προσέχουν όπως πρέπει, τώρα στην εφηβεία. Τελικά, τα μεγάλα κόλλησαν και τα δύο από τον αδελφό μου.
    Σημείωση: Στον θάλαμο του είναι ο μόνος εμβολιασμένος, οι άλλοι είναι ανεμβολίαστοι (4 άτομα). .
    Και έξω θέλει μάσκα σε θερινά σινεμά και θέατρα. Είναι όλοι παντού χύμα στο κύμα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Κασσανδρα μπορεί να μην του έκανε διουλου αντισώματα, γίνεται και αυτό

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Περαστικά Κασσάνδρα στον αδελφό σου περαστικά σε όλους που ταλαιπωρούνται με αυτό τον ιό. Στις μεγάλες πόλεις κυρίως είναι επικίνδυνα, εγώ διαμένω σε μικρή πόλη και δεν φοβάμαι, αν και πότε μου δεν φοβόμουν τον κορονοιο χωρίς να θέλω να το παίξω κάποιος, μόνο αυτές τις μέρες που είχα λίγο πονόλαιμο και μια μέρα για λίγες ώρες δύσπνοια μου πέρασε από το μυαλό μήπως έχω κορονοιο, αλλά είμαι καλά τώρα, μπορεί να το είχα ή το έχω και να μην το ξέρω, δεν είναι δεδομένο ότι όλοι που έχουν τον ιό θα είναι σε άσχημη κατάσταση!!

  8. #53
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Κασσανδρα μπορεί να μην του έκανε διουλου αντισώματα, γίνεται και αυτό
    Και βέβαια, γίνεται! Τώρα μόλις τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι η γιατρός του, του είπε ότι κάποιοι άνθρωποι δεν κάνουν αντισώματα ή κάνουν λίγα. Αυτό διαπιστώνουν τώρα οι επιστήμονες. Κυρίως αυτοί που κάνουν θεραπεία με κορτιζόνη, θα πρέπει να τελειώσουν την θεραπεία τους και μετά να κάνουν το εμβόλιο. Επίσης, άνθρωποι με αυτοάνοσα δεν ανταποκρίνονται καλά στο εμβόλιο και αυτοί που κάνουν θεραπεία με ανοσοκατασταλτικά φάρμακα. Μία άλλη κατηγορία είναι αυτοί που έχουν κάποιους καρκίνους. Έχουν διαπιστώσει ότι πολλοί με κακοήθειες δεν ανταποκρίνονται στο εμβόλιο και δεν κάνουν αντισώματα. Και είναι και άλλοι που ακόμη δεν γνωρίζουμε γιατί δεν κάνουν αντισώματα.
    Ο αδελφός μου έπαιρνε το τελευταίο διάστημα μια μικρή δόση κορτιζόνης για ένα πρόβλημα με το γονατό του. Ίσως αυτό να επηρέασε τα αντισώματα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Kασσανδρα αυτό μου είπε μόλις μία γνωστή μου πως επειδή έχει αυτοανοσο δεν έκανε διόλου αντισώματα. Έκανε τεστ φυσικά αντισωμάτων και το βρήκε. Τώρα σε αυτήν την περίπτωση πάλι τι κάνεις; Περαστικα εύχομαι.

  10. #55
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Περαστικά Κασσάνδρα στον αδελφό σου περαστικά σε όλους που ταλαιπωρούνται με αυτό τον ιό. Στις μεγάλες πόλεις κυρίως είναι επικίνδυνα, εγώ διαμένω σε μικρή πόλη και δεν φοβάμαι, αν και πότε μου δεν φοβόμουν τον κορονοιο χωρίς να θέλω να το παίξω κάποιος, μόνο αυτές τις μέρες που είχα λίγο πονόλαιμο και μια μέρα για λίγες ώρες δύσπνοια μου πέρασε από το μυαλό μήπως έχω κορονοιο, αλλά είμαι καλά τώρα, μπορεί να το είχα ή το έχω και να μην το ξέρω, δεν είναι δεδομένο ότι όλοι που έχουν τον ιό θα είναι σε άσχημη κατάσταση!!
    Όχι, βέβαια. Δεν σημαίνει ότι όσοι έχουν τον ιό θα αρρωστήσουν. Χθες που πήγα με τη νύφη μου στο Αττικό να αφήσουμε ρούχα στον αδελφό μου, έξω από την κλινική covid (που απαγορεύεται η είσοδος σε όλους) ήταν μια κυρία που είχε πάει την μητέρα της 85 χρόνων επειδή της είχε πέσει το νάτριο. Μόλις την παρέλαβαν, της έκαναν τεστ κόβιντ και ήταν θετική και εντελώς ασυμπτωματική η γιαγιουλα, και την έβαλαν στην πτέρυγα covid να κάνει την θεραπεία για το νάτριο.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Όχι, βέβαια. Δεν σημαίνει ότι όσοι έχουν τον ιό θα αρρωστήσουν. Χθες που πήγα με τη νύφη μου στο Αττικό να αφήσουμε ρούχα στον αδελφό μου, έξω από την κλινική covid (που απαγορεύεται η είσοδος σε όλους) ήταν μια κυρία που είχε πάει την μητέρα της 85 χρόνων επειδή της είχε πέσει το νάτριο. Μόλις την παρέλαβαν, της έκαναν τεστ κόβιντ και ήταν θετική και εντελώς ασυμπτωματική η γιαγιουλα, και την έβαλαν στην πτέρυγα covid να κάνει την θεραπεία για το νάτριο.
    Ναι τώρα επηρεαστικα και με έπιασε σαν δύσπνοια, το μυαλό τα κάνει όλα!

  12. #57
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Kασσανδρα αυτό μου είπε μόλις μία γνωστή μου πως επειδή έχει αυτοανοσο δεν έκανε διόλου αντισώματα. Έκανε τεστ φυσικά αντισωμάτων και το βρήκε. Τώρα σε αυτήν την περίπτωση πάλι τι κάνεις; Περαστικα εύχομαι.
    Ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω τί μπορεί να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, μόνο οι επιδημιολογοι μπορεί να το γνωρίζουν και είναι αμφίβολο αν το γνωρίζουν κι αυτοί. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε, σε κάθε περίπτωση είναι να φοράμε μάσκες, να προσέχουμε πολύ και να κρατάμε αποστάσεις ή να κάνουμε τεστ αντισωμάτων (;)
    Ξέρω βρε παιδιά, τί να πω! Αυτός δεν είναι ιός, είναι κατάρα!

  13. #58
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ναι τώρα επηρεαστικα και με έπιασε σαν δύσπνοια, το μυαλό τα κάνει όλα!
    Κι εγώ έχω πάθει μεγάλη φρίκη. Ιδιαίτερα επειδή ο άντρας μου πήγε τον αδελφό μου στα επείγοντα με το αυτοκίνητο επειδή το ασθενοφόρο αργούσε και φοβηθηκαμε μήπως πεθάνει από την δύσπνοια. Βέβαια με τα παράθυρα ανοιχτά και με διπλή μάσκα.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κι εγώ έχω πάθει μεγάλη φρίκη. Ιδιαίτερα επειδή ο άντρας μου πήγε τον αδελφό μου στα επείγοντα με το αυτοκίνητο επειδή το ασθενοφόρο αργούσε και φοβηθηκαμε μήπως πεθάνει από την δύσπνοια. Βέβαια με τα παράθυρα ανοιχτά και με διπλή μάσκα.
    Πολύ κρίμα και το εμβόλιο έκανε ο άνθρωπος και την ταλαιπωρία να περνα τώρα. Νομίζω πως θα έπρεπε όλοι να κάνουμε τεστ αντισωμάτων και πριν το εμβόλιο μην περάσαμε τον ιό ( κανείς πληθώρα αντισωμάτων)και μετά μην δεν μας έχει κάνει αντισώματα και πετάμε μάσκες. Και θα έπρεπε πριν το εμβόλιο να γίνεται ραπιντ. Πολλοί έχουν δεν το ξέρουν κάνουν το εμβόλιο και τραβολογιουνται μετά στα νοσοκομεία.

  15. #60
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ο αδελφός μου είναι αυτή τη στιγμή στο Αττικό Νοσοκομείο, 3η ημέρα, πολύ βαριά.
    Κόλλησε Covid, αυτός και ο φίλος του ταυτόχρονα. Είχαν πάει μαζί σε ένα ανοιχτό θέατρο και μετά από τρεις μέρες είχαν και οι δύο πυρετό. Ο φίλος του, αν και την πέρασε βαριά με πυρετό δεν κατέληξε στο νοσοκομείο. Ο αδελφός μου την τρίτη μέρα ξεκίνησε αγωγή με κολχικίνη, δεν έκανε τίποτα! Είχε δύσπνοια και την 5η ημέρα έκανε αιμόπτυση και πήγε νοσοκομείο. Η κατάστασή του βελτιώθηκε λίγο αλλά παρέμεινε στάσιμη παρά τις αντιβιώσεις και την κορτιζόνη που του δίνουν. Αύριο ξεκινάει θεραπεία με μονοκλωνικά αντισώματα. Τον έβαλαν και υπέγραψε επειδή η θεραπεία είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο.
    Ο αδελφός μου είναι εμβολιασμένος και με τις δύο δόσεις Pfizer εδώ και 2 μήνες. Ο φίλος του έχει εμβολιαστεί και με τις 2 δόσεις Astra Zeneka, επίσης. Επιπλέον, ο αδελφός μου κόλλησε τα δύο από τα τρία παιδιά του που ευτυχώς το περνάνε με ελαφριά συμπτώματα (μέχρι στιγμής).
    Το πιο περίεργο είναι ότι τον Φεβρουάριο η νύφη μου κόλλησε κόβιντ από τον βρεφονηπιακό σταθμό που εργάζεται αλλά παρόλο που ο αδελφός μου τότε ήταν ανεμβολίαστος, δεν κόλλησε από την νύφη μου , αν και στο ίδιο σπίτι, ούτε τα παιδιά είχαν κολλήσει.
    Ελπίζω να πάει καλά, έχω μεγάλη αγωνία.
    Ποπο … εύχομαι περαστικά στον αδερφό σου και να πάνε όλα καλά ! Είναι απίστευτο πως χτυπάει αυτός ο ιός . Και εγώ δεν σας κρύβω ότι έλεγα πάντα σιγά μια γρίπη είναι αλλά τώρα π την πάτησα πραγματικά δεν το εύχομαι σε κανέναν. !
    Μίλησα με γιατρούς και ο ένας μ είπε να πάρω αντιβίωση προληπτικά για λοίμωξη στους πνεύμονες. Είναι το τρίτο χάπι π πηρα τώρα και η αλήθεια είναι ότι τα συμπτώματα ελαττωθήκαν λίγο. Εύχομαι να συνεχίσω έτσι !

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κορίτσια απαντήστε με πάσα ειλικρίνεια...
    By mindcrime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 06-12-2020, 23:06
  2. Πιθανότητα εγκυμοσύνης;
    By BraveHeart97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2018, 00:54
  3. Πιθανότητα για ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας;
    By nasiaser in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2012, 12:00
  4. Πιθανοτητα εγκυμοσυνης
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 13-09-2012, 14:28
  5. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ!!!
    By GIANNA76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-06-2008, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •